Bravo: patriotizam u malim koracima

john doe

Veoma poznat
Poruka
14.018
I Srbija sledi primere mnogih zemalja u zaštiti okoline
Zabrana za plastične kese

U Srbiji će uskoro biti zabranjena proizvodnja i korišćenje plastičnih kesa saznaje „Blic nedelje“ u Ministarstvu za životnu sredinu. Istovremeno sa ukidanjem plastičnih kesa, radiće se na podsticanju proizvodnje biorazgradive papirne ambalaže.

kese-v.jpg


Tokom naredne nedelje očekuje se dogovor Ministarstva i proizvođača plastičnih kesa oko uredbe o zabrani proizvodnje i korišćenja plastičnih kesa, a ubrzo zatim i prolazak kroz skupštinsku proceduru. Taj akt će biti samo jedan od paketa zakonskih mera kojim će Vlada ući u odlučnu borbu sa ekološkim problemima u Srbiji.
– Cilj nam je da se u svim prodavnicama i supermarketima umesto plastičnih koriste papirne kese koje se mogu upotrebljavati i više puta. Proizvodnja i uvoz svih polietilenskih kesa debljine ispod 14 mikrona biće zabranjena, a istovremeno ćemo pomoći da što pre počne proizvodnja biorazgradivih kesa, koje nisu pretnja po životnu sredinu – kaže Oliver Dulić, ministar zaštite životne sredine i prostornog planiranja.

Plastične kese „tregeruše“ , koje se masovno koriste u trgovinama i na pijacama, najopasnije su po okolinu jer se ne razgrađuju u prirodi, a njihova reciklaža je skupa i teško izvodljiva. Mesečna potrošnja ovih kesa u Srbiji je blizu 200 miliona komada, a za proizvodnju samo jedne kese emituje se oko 200 miligrama ugljen-dioksida. Kako u Srbiji proizvodnja papirnih kesa nije razvijena, država će morati da finansijski podstakne proizvodnju. Ipak to neće pogoditi građane, jer je po predlogu Zakona o ambalaži i ambalažnom otpadu predviđeno da se posebnim taksama oporezuje uvoz i proizvodnja plastičnih kesa. Novac od tih taksi bi išao u Fond za zaštitu životne sredine, a odatle bi se upućivao kao subvencija za proizvodnju papirnih kesa. Takođe, proizvođači papirnih kesa bi dobijali i kredite iz Nacionalnog fonda za razvoj.
– Građane će prelazak Srbije na proizvodnju biorazgradivih kesa koštati samo par dinara mesečno, što nije veliki iznos ako uzmemo u obzir da time čuvaju svoju okolinu – objašnjava Dulić.

U našoj zemlji ima petnaestak velikih, regionalno raspoređenih proizvođača plastičnih kesa, koji mesečno prerade u proseku oko 500 tona polietilena za proizvodnju kesa. Kako će njihova proizvodnja biti zakonom zabranjena, sistemom stimulacije proizvodnje biorazgradivih kesa njima se nudi rešenje. Na taj način, oni će i dalje proizvoditi i zapošljavati ljude, ali njihove kese više neće zagađivati prirodu.
– Osim velikih, registrovanih proizvođača kesa, u zemlji postoji i mnoštvo sitnih proizvodnji po garažama i improvizovanim halama. Prelaskom na proizvodnju biorazgradivih kesa, i njima se pruža šansa da više ne rade „na crno“ , već da se registruju i legalizuju posao. U suprotnom, Zakon će biti izuzetno strog prema svima koji se i dalje budu bavili proizvodnjom plastičnih kesa – kaže Dulić.
Biorazgradive kese jesu bolje rešenje od plastičnih, jer se mogu koristiti više puta, ali i one utiču negativno na prirodu, prvenstveno sečom šuma. Međutim, u Ministarstvu su razmišljali o proizvodnji platnenih kesa, ali se došlo do zaključka da je u ovom trenutku najekonomičnije rešenje da se proizvode biorazgradive papirne kese.
– Svi veliki trgovački lanci u Srbiji treba da se uključe i pomognu akciju „Očistimo Srbiju“, tako što će iz svojih prodavnica izbaciti plastične, a uvesti papirne kese. Tim primerom oni će podići ekološku svest građana u čitavoj zemlji – dodaje Dulić.
Predviđeno je da prelazni period od zabrane proizvodnje plastičnih do početka proizvodnje biorazgradivih kesa traje par meseci.


-------------------------------------------------------------------------------------------

Kada bi se svakodnevno rešavale, naizgled, obične i male stvari, poput ove, Srbija bi cvetala uveliko. Dobar potez Vlade
 
Ti se ono smatraš patriotom?

Nije baš pohvalno da ne možeš da vidiš vezu. Očigledno si zaboravio definiciju sopstvenih ubeđenja.

Naravno da se ne smatram nego jesam,kada budem dosao do tog stepena da se smatram nista od toga.

Ja nikad i nisam imao ubedjenje da je patriotizam skupljanje ili ne skupljanje otpadaka :mrgreen:

Nije bas pohvalno sto ti zato sto vidis vezu tamo gde je nema pokusavas mene da diskreditujes.......ali ajd'........
 
Naravno da se ne smatram nego jesam,kada budem dosao do tog stepena da se smatram nista od toga.

Ja nikad i nisam imao ubedjenje da je patriotizam skupljanje ili ne skupljanje otpadaka :mrgreen:

Nije bas pohvalno sto ti zato sto vidis vezu tamo gde je nema pokusavas mene da diskreditujes.......ali ajd'........

patriotizam je ljubav prema domovini. svest o očuvanju životne sredine domovine podpada po to. tako da je korišćenje cegara patriotski :D

Borko, cenjeni kolega ti je dao odgovor.
 
Borko, cenjeni kolega ti je dao odgovor.

patriotizam je ljubav prema domovini. svest o očuvanju životne sredine domovine podpada po to. tako da je korišćenje cegara patriotski :D

Hteo bih i od tebe posto odgovor nije na mestu ;)

Patriotizam jeste ljubav prema domovini a ovo ostalo spada u domen kulture svakog pojedinca,dakle to je kulturno ali nije patriotski,niti ima blage veze sa istim.
 
Pa kad budeš sledeći put pljuvao po ulici, bacao đubre van kanta, pišao po ulazima ili maznuo nešto komši iz dvorišta, razmisli o vlastitom ubeđenju.

Druze ja sam za razliku od tebe lepo vaspitan a roditelji me koliko vidim za razliku od tebe nisu ucili da kradem komsiji iz dvorista tako da nemam pomerenu percepciju sta je patriotizam a sta kultura.

Isto tako sam i kulturan na ulici i patriotski orjentisan(volim svoju zemlju) tako da mi uopste nije potrebno da jedan nedostatak od to dvoje dopunjujem sa drugim.;)

ps-ovo zadnje moze biti i odgovor svoj trojici.
 
Druze ja sam za razliku od tebe lepo vaspitan a roditelji me koliko vidim za razliku od tebe nisu ucili da kradem komsiji iz dvorista tako da nemam pomerenu percepciju sta je patriotizam a sta kultura.

Isto tako sam i kulturan na ulici i patriotski orjentisan(volim svoju zemlju) tako da mi uopste nije potrebno da jedan nedostatak od to dvoje dopunjujem sa drugim.;)

ps-ovo zadnje moze biti i odgovor svoj trojici.

Vidim da si pre svega informisan. Za razliku od mene!!! Ajd važi, još kad bi imao pojma o čemu pričaš... Pročitaj svoje postove. Dalje nemam šta da dodam. Ovaj post govori o tome da se zemlja voli i kad ukineš priliv đubreta neorganskog porekla, tipa kese. To je daleko veći patriotizam nego drpanje budžeta godinama za lažne putne troškove, a zna se ko prednjači u tome. I to samo da bi se naklapalo o iracionalnim postavkama neke imaginarne Srbije i njenih nesposobnih poslanika.
 
dobro jutro kolubmo

pa srbija i ex sfrj, su krajem osamdesetih naglo zapocele veoma uspesnu kampanju napustanja plasticnih kes i uvodjenja paprinih. skoro da u samoposlugama nije bilo plastike. narod kulturno i disciplinovano poceo da koristi papirne

fabrika je bila, cini mi se, dal u tesnju kod doboja, teslicu, tako nesto

onda je dosla demokratija, neredi, ratovanja, zrtve, politikantstvo... i ko ce da gleda na kese
 
Hteo bih i od tebe posto odgovor nije na mestu ;)

Patriotizam jeste ljubav prema domovini a ovo ostalo spada u domen kulture svakog pojedinca,dakle to je kulturno ali nije patriotski,niti ima blage veze sa istim.

Не бих се сложила са тобом. Патриотизам је љубав према домовини у сваком домену и у сваком погледу. Мене душа боли кад видим прљаве улице града, ђубре на сваком кораку, а што је најгоре и села нам постају све прљавија и загушена пластичним и осталим отпадом.

Ја увек опоменем оне несвесне грађане који 'ладно бацају ђубре по улицама речима: "Испало вам је нешто". Интересантно је да се 90% грађана оглуши на ту опомену а оних осталих десет се избреца на мене.

А најгоре ми је када дува ветар па полете све те кесурине увис, па ако се човек шета мора да балансира да би ескивирао кесу или папирчину у фацу.
 
fabrika je bila, cini mi se, dal u tesnju kod doboja, teslicu, tako nesto

onda je dosla demokratija, neredi, ratovanja, zrtve, politikantstvo... i ko ce da gleda na kese

Bilo je više fabrika. Matroz je bio najveća.

Pogledaj ovo bold. Kakav glupački pokušaj imputiranja demokratije u tamu ratova, nereda i žrtava. Onaj vaš majmun Sloba je kriv za to, a ne demokratija. Ako si ti tupav i nasedaš na te spike, ne dozvoljavaj sebi luksuz da na Krstarici proturaš te pakosti i lične frustracije. Ovde ima ljudi sa mozgom.
 

Back
Top