Balkanci i Evropejci

Čiji odnos prema svetu ,porodici,društvu je prirodniji i normalniji

  • Balkanskih naroda

  • Evorpejskih naroda

  • Srpskog naroda


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.
Poruka
20.637
BALKANAC


Ne stidim se sto sam-
kako vi velite-
varvarin sa Balkana
tla prljavstine i bure.
Cucete sad
i kod nas ima neke
vama nepoznate kulture.
Vi prvo ispitujete i sumnjate
daleki ste i od rodjenih sinova,
za trpezu svoju ne posadite
svakog tudjina.
Vi mozete da pijete
a da svakom ne pruzite
case vina.

A kod nas su jos obicaji grubi
mi pustamo svakog pod svoje sleme,
kod nas se jos i s namernikom ljubi,
kod nas se podvizi zbog gostoljublja cine,
kod nas svaki covek ima
citavo pleme
prijatelja i rodbine.

Vi,doista,imate
nekoliko miliona Hristovih kipova
na svakog coveka po jednoga
imaju ga drumovi i polja,apsane i skole,
a kod nas,kad ljudi veruju u Boga
u sebi ga nose
i tiho mu se
skoro u snu,mole.

Vi,istina,za svaki kut zivota
imate sprava i masina,
sve ste sracunali i sve znate
izumi vasi su za divljenje,
a mi jos imamo starinske alate,
ali sve je kod nas jos zdravo
i prirodno ko glina
i umiranje,i radjanje,i zivljenje.

Vi imate citave zbirke
pravila i nauka o slobodi
o svemu se kod vas pise i pripoveda
ali mi po nepisanim zakonima
slobodno zivimo
i nekog prirodnog drzimo se reda
slicno ognju,vetru i vodi.

Kod vas je zbilja sve tacno propisano
kako se jede,govori i oblaci,
a mi kad govorimo,vicemo
i masemo rukama
i corbu glasno srcemo
i u rukavicama smo
obucu nosimo od svinjske koze,
puno je kod nas seljackih navika i stvari
i kraljevski preci nasi
doista su bili govedari.

Narod nas,zbilja,u gnevu moze da kolje
rusi i pali,
ali mi nismo oni sto smisleno tlace
mi ne smatramo da je svet celi nase polje
mi ne bismo podneli
ni urodjenik prasumski da zbog nas place.

Dusa je nasa prostrana
iako smo brojem mali.

Cenjeni forumaši da li ste zaboravili da smo mi Balkanci a oni Evropejci?
Molio bih Vas da glasate čiji odnos prema svet,ljudima ,porodici je priorodniji i normalniji
 
Ovo neka nagla pojava poezije na politici :)
I sve vezano za Evropu.
Gospođice pa dosta je da ustanu dvojica i desi će se revolucija,tako je i na forumu,talas po talas naiđe cunami

Temelji Evrope su upravo nastali na Balkanu, medjutim nakon mrachnog srednjeg veka i Osmanlija - ovaj region posta crna rupa Evrope, chak i dan danas, nazalost.
Poštovani gospodine ne razumem zašto opisujete Balkan kao crnu rupu Evrope?
 
О ПОРЕКЛУ


Ја знам ко сам
по звону
што са задужбина немањичких пева,
по јасности његова гласа,
по томе што ме од Студенице до Милешева
прадедови гледају с иконостаса
и што сваки у руци
држи храм.


Ја имам
светитеља оца и деда,
имам светитеља за кума,
и на небесима
све Сухој планини од громада
преко Ситнице до Раса и Хума
моја лоза влада.


Ја знам ко сам
и по мржњи бесомучној
којом ме злопакосни гоне одвајкада,
знам по томе колико сам Угру
пред очима црн
и по томе колики трн
у сан Византији моја моћ забада.


Ја знам ко сам
и по пријатеља својих господству,
и по благородности њихова лика
и слави им копља и штита.
Са свецима и краљима ја сам у сродству,
о мом пореклу из књига староставних
владар на далеком двору
и летописац у манастиру чита.
 
...није све у новцу ;)

има нешто и у злату

aj shto sve nije u novcu,

ali smo kao narod zaostao, neslozan, jedva pismena nacija, puna predrasuda, fobija, shovinisti, dichimo se izrekom da komshiji crkne krava, dizemo u nebesa kriminalce, devojkama je cilj da budu sponzorushice, divimo se nashem inatu, korupcija je kod nas ukorenjena, slushamo tursku muziku, a mrzimo turke - sve u svemu licimerni do koske!
To ti je shto ti je!:confused:
 
aj shto sve nije u novcu,

ali smo kao narod zaostao, neslozan, jedva pismena nacija, puna predrasuda, fobija, shovinisti, dichimo se izrekom da komshiji crkne krava, dizemo u nebesa kriminalce, devojkama je cilj da budu sponzorushice, divimo se nashem inatu, korupcija je kod nas ukorenjena, slushamo tursku muziku, a mrzimo turke - sve u svemu licimerni do koske!
To ti je shto ti je!:confused:

Gospodine sve osobine koje ste Vi naveli su nastale u poslednjih 14 godina ,i narodi Balkana nisu prepuni šovinizma i nije pretežna želja da komšiji crkne krava,ovo je jedan stereotip koji se protura preko svih medija svima nama kao opis čoveka sa Balkana ,a paralelno se pušta da teče priča o čoveku evropski nastorjenom koji ima osobine suprotne od navedenih primitivnih Balkanaca,.Gospodine Serbiano priča o odnosima među ljudima Evorpejcima nije istinita jer njih na njihove odnose tera tiranija zakona i strah od represije sistema ,a mi Balkanci normalne odnose među ljudima osećamo kao što osećamo potrebu da dišemo ,osećamo ih kao sam sastavni deo života
hvala
 
Gospodine sve osobine koje ste Vi naveli su nastale u poslednjih 14 godina ,i narodi Balkana nisu prepuni šovinizma i nije pretežna želja da komšiji crkne krava,ovo je jedan stereotip koji se protura preko svih medija svima nama kao opis čoveka sa Balkana ,a paralelno se pušta da teče priča o čoveku evropski nastorjenom koji ima osobine suprotne od navedenih primitivnih Balkanaca,.Gospodine Serbiano priča o odnosima među ljudima Evorpejcima nije istinita jer njih na njihove odnose tera tiranija zakona i strah od represije sistema ,a mi Balkanci normalne odnose među ljudima osećamo kao što osećamo potrebu da dišemo ,osećamo ih kao sam sastavni deo života
hvala

Vaša eminencijo u nesređenim društvima ni moral nije na zavidnom nivou.
 
Ja sam sada zbunjena, zar Balkan i Srbija nisu u Evropi?!

Vaša eminencijo moral je toliko rastezljiva kategorija da ja ne znam dali uopšte ima smisla o tome debatovati.

Vaša eminencijo u nesređenim društvima ni moral nije na zavidnom nivou.

Poštovana gospođo Blaknski i Ebropski mentaliteti se razlikuju ,iz više razloga .Jedan od osnovinih je taj da su svi narodi Evrope bili kolonijalne sile dok su Balkanski narodi taj period proveli pod tuđim vlastima tako da možemo smatrati da su Blakanski narodi prvi svetski narodi koji su se oslobodili kolonijalnih sila.
Moral jeste rastegljiva kategorija ali ljudkost i čovečnost nisu.
Poštovana gospođice nebih se složio sa Vama sređeno zakonski i upravno ,ne znači sređeno etički i ljudski.
 
Poštovana gospođo Blaknski i Ebropski mentaliteti se razlikuju ,iz više razloga .Jedan od osnovinih je taj da su svi narodi Evrope bili kolonijalne sile dok su Balkanski narodi taj period proveli pod tuđim vlastima tako da možemo smatrati da su Blakanski narodi prvi svetski narodi koji su se oslobodili kolonijalnih sila.
Moral jeste rastegljiva kategorija ali ljudkost i čovečnost nisu.
Poštovana gospođice nebih se složio sa Vama sređeno zakonski i upravno ,ne znači sređeno etički i ljudski.

Da Vaša eminencijo ali u sređenim društvima nemoralne radnje teže prolaze,restrikcije su opsežne po tim pitanjima.
Kao što verovatno i sami znate na Balkanu malo šta nije dozvoljeno a i to što nije dozvoljeno provuče se kroz zakonske rupe.
O međuljudskim odnosima i ljudskosti ne bi ni govorila, sami znamo kako stojimo po tom pitanju u Srbiji.
 
Da Vaša eminencijo ali u sređenim društvima nemoralne radnje teže prolaze,restrikcije su opsežne po tim pitanjima.
Kao što verovatno i sami znate na Balkanu malo šta nije dozvoljeno a i to što nije dozvoljeno provuče se kroz zakonske rupe.

Gospođice Zebra nisam pričao o društvu nego o ljudima,slažem se da se oni u strahu od represije države ponašaju vrlo lepo,ali postavite ih u situaciju naših ljudi gde ta represija države nije efikasna pa vidite njihovo ponašanje,kako se ponašaju kada se ne boje kazne
 

Back
Top