Treba li placati glupima da otkrivaju pametne stvari?

Tuzni_patak

Elita
Poruka
18.247
Iako na prvi pogled niti filozofsko niti smisleno pitanje, ovo je vrlo velika i po meni vazna razlika izmedju nauke i misljenja do XX veka i danas....

Koliko treba platiti coveku koji je izmislio tocak?
Koliko treba platiti Tesli?

Sve sto se naplacuje se danas pravda troskovima istrazivanja.(ljudi + tehnika+buduci troskovi)
Medjutim to pocinje da lici na humanitarne koncerte, gde se kao svi skupe da odrade humanitarnu ideju, pa svako odreze svoje troskove i na kraju ostane sica za humanitarnu ideju, a narod je mozda i dosao vise radi te ideje....

Na zalost tu kapital uzima mnogo i to na usporenju primene i na podizanju ekskluzive primene, a samim tim i cene....

Ova kriza nije nastala zbog toga, ali jedna od sledecih hoce sigurno , iz razloga blokade mogucnosti radi planiranog eksploatisanja....
Skoro kao teror kapitala....jer kapital moze da sudskim postupkom rasturi svakog pojedinca ako hoce...firmu manjeg potencijala takodje...

----------
Slicna stvar bi mogla da se postavi i za filozofiju ....ili neku drugu strucniju nauku....
I mnogi su za....za profitnu transformaciju i tih oblasti....

Ja sve gledam kroz ograniceno vreme....
Znaci ogroman ljudski potencijal je minimalno tripliran na istom, troskovi su ogromni i veci nego su stvarni....a mnogo veci nego sto je potrebno....
Profit sa jedne strane trazi jevtinije istrazivace i stoga i sablonizovanje procesa istrazivanja, a sa druge strane garantovano i sto vece prihode od komercijalizacije onoga sto je otkriveno....ili samo unapredjeno....
A kapital je u vlasnistvu glupog (moze tako da se tumaci iz ugla strucnosti)....
Tako imamo jasnu neekonomicnost razvoja zbog ekonomicnosti i komercijalizacije profita....

Tu stoji prilika za jednu transformaciju organizacionog tipa....koja jos uvek ne uspeva potpuno....
Licenciranje proizvodnje.
IBM to pokusava i radi vec dugo, ima vise od 15 godina....Dakle istrazi novo ili unapredjenje starog i onda prodaje periodicno nekoj od konkurentskih firmi na trzistu....
Takvo licenciranje resava problem finansiranja buducih , ali i dalje na stari nacin skupih istrazivanja....
EU to radi preko fondova, a ne znam kako su uspeli da TFT dogovorno podele, jer je tu pod necijim pritiskom licenca bila data trojici proizvodjaca , da bi se izbegla cena do krova...a za uzvrat je dobijen proces 7-10 godina da se CRT fabrike po evropi preorjentisu na TFT ili neku od varijanata ....

I Imamo za manje od 10godina ekrane koji su 3x veci , a 5 puta jevtiniji....
-------------------------------------
Da vratim na filozofsku ravan....

Ljudi koji imaju dara , danas su nepozeljni na polju istrazivanja, jer su svedeni na stepen ideje koja je zaokruzena, a nikako na osobu, pa da suvise zavisi od njih , tako da mogu da budu vlasnici pronalaska , sto uvek skupo kosta pametnu istrazivacku organizaciju....
To je vidljivo na malo drugi nacin svuda, od USA do nas , gde smo u vreme krize imali elektronicare koji su se bavili inkubatorima, masince koji su prodavali kompjutersku opremu i mobilne aparate, a poljoprivrednike(fax) koji se bave trgovinom....

Ovde rec glupi nije upotrebljena apsolutno , vec relativno , jer ja sam potpuno glup algoritamski u odnosu na mog poznanika koji je genije...On je glup u odnosu na simpaticnost konacne usluge ili proizvoda (ne marketing nego ona nijansa zbog cega vam se nesto cini prosto i super, a nesto sto radi isto komplikovano i zavuceno) u odnosu na mene....medjutim on radi posao obicnog programera, ja radim posao obicnog programera, za neku godinu ce i on raditi odredjivanje konacnih crta proizvoda , takodje nesto sto mu nije top vrlina....

Da li je u pitanju naucna mafija?
(ni farmaceutska mafija nisu apotekari, ni putna mafija nisu narandzasti sa lopatama)
 
Zapad vodi trzisno orjentisan menadzment.
Magistar ekonomije ili doktor tehnickih nauka ce otvoriti hamburgeriju i licno spremati hranu, ukoliko moze da zaradi vise nego radeci u struci. To se dogadja kada njegov grad ima visak magistara i manjak hamburgerija.
Tom logikom se dobija da skoro niko ne radi svoj posao, (ono za sta ga je drzava skolovala), nego ono sto donosi vecu korist, i pojedincu i drustvu.
Slikari popravljaju automobile, ugostitelji rade na gradjevini, fizicari otvaraju minimarkete...
Kada ljudi ne rade svoj nego tudji posao, onda je posao lose uradjen.
Menadzment je na sebe uzeo zadatak da ne dozvoli da se sistem urusi. Zato se i ulazu skoro celi profiti u "advertajzing" da bi se pogresno predstavilo kao ispravno. Da bi se iskrivila slika stvarnosti.
To je i poruka koju holivud salje: "nista nije onako kako izgleda"; Pruzaju nam iluziju da smo svi sposobni za sve. Samo da par puta kliknemo na photoshop, premier ili cubase..i svi smo vrhunski studijski muzicari, kompozitori, arhitekte, nutricionisti, fudbalski selektori, hemicari, projektanti, umetnici...
Sujeti koju nam je usadila skola prija laskanje menadzmenta. Zato ga tako dobro placamo.
Reklama ce od loseg proizvoda sigurno napraviti vrhunski brend. Za sat, deceniju ili par generacija - svejedno. Obojice istinu u crno-belo i ugurati nam u glavu.
Budjenje je uvek bolno i desava se kada zaista pokusamo da uradimo nesto dobro. Pocinje sa nevericom (kako ja to ne mogu da uradim, a trebalo bi da sam super uspesan), preko frustracije do besa. I kada smo se skoro osvestili, skupo placeni menadzment pronalazi nesto drugo u cemu smo "good enough" i nastavljamo san kao posle anestezije.
Znam da sam promasio temu. Nisam odgovorio na pitanje KO nego STA.
Mafija je lepa rec, ali se malo potrosila. A bolju rec ne znam.
 
Nasuprot tradicionalnom americkom menadzmentu (u redu, mafiji), krajem proslog veka se razvijao istocni, ruski menadzment.
Ameri uglavnom nisu radili svoj posao nego onaj koji donosi vecu zaradu.
Rusi su, sta god radili, bili nedovoljno placeni. Pa kad vec nigde nema para, bar ce se baviti onim u cemu su dobri.
A to nikako nije bio menadzment.
Rusi su razvijali nauku, a ameri menadzment. Menadzment je dozvoljavao i kradju ideja, ljudi i celih projekata. Menadzment je smrdeo na pare i lakomi rusi su se slomili pokusavajuci da ih dohvate.
A mi? Nismo se bavili ni naukom ni menadzmentom. Samo smo posmatrali i nismo nista naucili.
 

Back
Top