Pomoc u vezi upgrade-a BIOS-a
Prikazujem rezultate 1 do 10 od 10

Tema: Pomoc u vezi upgrade-a BIOS-a

Zakon
    Guest

Podrazumevano Pomoc u vezi upgrade-a BIOS-a

Kako najlakse da upgradujem BIOS?

Maticna ploca je ASUS P3B-F. Award BIOS. Bio sam na sajtu i skinuo novi BIOS ASUS bx3f1006.awd, medjutim ne znam sta dalje da radim.

Takodje imam i NVIDIA Vanta graficku, instalirao sam najnovije drajvere, ali da li mogu i njoj da upgrejdujem BIOS?

Hvala unapred.

Dexxi
    Guest

Podrazumevano

Ako sam te dobro razumeo hoces da Flash-ujes BIOS.Za asus plocu treba da skines i AFLASH.EXE programcic za flesovanje , mozes ga naci na asusovoj web strani.Prvo napravis sistemsku disketu (ukoliko ti ploca ne podrzava LiveFlash) i dodas bios fajlu.Restartujes kompjuter i dignes sistem sa diskete startujes aflash.exe ,uneses tacno ime novog biosa i onda imas dve opcije 1. da snimis stari bios (uradi to) 2.startujes flash i program ce poceti.Sacekaj da ti program kaze da restartujes kompjuter nikako pre toga.Ako se nesto desi ne planirano NE SMES DA ISKLJUCUJES ILI RESTARTUJES KOMPJUTER jer ce flash memorija ostati prazna i zbogom ploco.

Iskusan Кулиража (avatar)
    Učlanjen
    21.12.2003.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    110

Podrazumevano

Ako flash memorija ostane prazna ploca ipak moze da se spasi.
    Treba samo naci isti model ploce kao sto je i ta hendikepirana i iz nje prebaciti BIOS

Iskusan Veseli_Ubica (avatar)
    Učlanjen
    01.05.2004.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    5
    Reputaciona moć
    100

Podrazumevano

Kako? da se izvadi bios chip iz druge ploche? Mora da mislish na nesto drugo..

Neproveren član
    Učlanjen
    26.01.2004.
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano

Kuliraža je u pravu. Međutim, taj posao nije nimalo lak za nekog ko ne zna ni KAKO SE FLEŠUJE BIOS, a kamoli da vrši reprogramiranje EPROM-a. Zato takvu operaciju (inače, u suštini trivijalnu), ne preporučujem nikome ko tačno ne zna šta radi i zašto mu to treba. Jer, ne navode džabe svi proizvođači da NE TREBA raditi update BIOS-a, ukoliko sve radi kako treba. Drugim rečima, "ne popravljaj što nije pokvareno". Ako već i postoji potreba, pozovi nekog ko je dotičnu operaciju već radio. Ovo ne treba da zvuči kao pravljenje "od jarca magarca", ali čisto da se zna da postoji nekakav rizik.

E sad, ako si rešio da to ipak uradiš i nešto krene naopako, kontaktiraj me, pa ćemo rešiti problem. Ako BIOS ipak "capne", a verovatno neće, rešenje je da se BIOS (nova verzija ili isti takav sa druge POTPUNO identične ploče) reprogramira EPROM programatorom, što zahteva njegovo vađenje iz socketa, ali to nije nikakav problem. Jedino, što nije besplatno. A koliko košta, saznaćeš ako ti bude trebalo.

Srećno!

DIOGEN1
    Guest

Podrazumevano Re: Pomoc u vezi upgrade-a BIOS-a

Citat Original postavio Zakon
    Kako najlakse da upgradujem BIOS?

Maticna ploca je ASUS P3B-F. Award BIOS. Bio sam na sajtu i skinuo novi BIOS ASUS bx3f1006.awd, medjutim ne znam sta dalje da radim.

Takodje imam i NVIDIA Vanta graficku, instalirao sam najnovije drajvere, ali da li mogu i njoj da upgrejdujem BIOS?

Hvala unapred.
    Ja sam moj ASUS A7S333 koji je malo bajat apgrejdovao koristeci CD maticne ploce, skinuo sam sa nje aplikaciju za to i pomocu nje se sve abdejtovalo i instaliralo pracenjem aplikacije, nisam neki znalac ali sada imam verziju biosa od 30.04.2003 a moja ploca je starija skoro 2 godine pa sam se iznenadio kako je sve uspelo bez ikakvih problema!

Zakon
    Guest

Podrazumevano re diogen

Za DIOGEN-a
    Koja je to aplikacija?

I da li neko zna da li moze BIOS sa graficke da se updatuje? Graficka je Nvidia Vanta.

DIOGEN1
    Guest

Podrazumevano Re: re diogen

Citat Original postavio Zakon
    Za DIOGEN-a
    Koja je to aplikacija?

I da li neko zna da li moze BIOS sa graficke da se updatuje? Graficka je Nvidia Vanta.
    STAVI CD maticne i otvori ga nacices asus abdejt ili ga skini na hard pa ukljuci ili direktno sa CD-a, sto se tice graficke instaliraj i abdejtuj aidu 32 i sa njom snimi comp, tamo gde je graficka naci ces i sajt za abdejtovanje.

Probaj nista ne gubis i imaces sve podatke o svom comp-u!

Elita Kad_LupimLupim (avatar)
    Učlanjen
    31.03.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    250

Podrazumevano

Vidi ovako kako bih ti ja preporucio da to uradis.
    Odes lepo na Asusov sajt (www.asus.com), i tamo ces naci pod stavkom support, Update BIOS.
    Tu imas sve lepo pop principu korak po korak objasnjen postupak sta treba da uradis da bi updateova BIOS, takodje ce ti tu stajati i program koji ti je neophodan za doticnu operaciju, kao i spisak svih verzija BIOSa za sve Asusove ploce.
    Dakle odes tamo i uradis u korak onako kako tamo pise i sve ce proci savrseno!
    Jedino sto moze da ti se desi je da u toku procesa upisivanja novog BIOSa (traje oko 15 sec.) komp ostane bez struje. Eto to ti jec cela nauka.

Iskusan Кулиража (avatar)
    Učlanjen
    21.12.2003.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    110

Podrazumevano

Citat Original postavio StORM48
    Jedino, što nije besplatno. A koliko košta, saznaćeš ako ti bude trebalo.
    To ce tek da bude :shock: :shock:
    Citat Original postavio Kad_LupimLupim
    Jedino sto moze da ti se desi je da u toku procesa upisivanja novog BIOSa (traje oko 15 sec.) komp ostane bez struje. Eto to ti jec cela nauka.
    U sustini to jeste cela nauka, ali uvek postoji mogucnost da nesto krene naopako.

Slične teme

1. Pomoć oko podešavanja BIOS-a
    Autor ppeecca u forumu Hardver
    Odgovora: 26
    Poslednja poruka: 27.01.2009., 09:40
  2. Pomoć oko BIOS-a
    Autor Gresa u forumu Operativni sistemi
    Odgovora: 5
    Poslednja poruka: 27.05.2008., 02:13
  3. Ozbiljno pitanje u vezi BIOS-a
    Autor stanoje u forumu Hardver
    Odgovora: 8