Istina o Bogu

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
ancika:
Zasto je Bog postavio drvo greha u sred raja, kad je znao da ce ga Adam i Eva probati? Da li ih je on, uopste, voleo?

:D

Drvo je simbolicno predstavljalo Bozja pravedna merila-nacela koja su Adam i Eva trebali da postuju, a to je suvereno pravo da vlada nad svojim stvarstvima i uvazavanje tog prava od strane svojih stvorenja, ne samo ljudi vec i duhovnih stvorenja.

Ljudi i duhovna stvorenja-andjeli imaju i uzivaju dar slobodne volje i, kao sto vidis, ljudi su izabrali pogresan smer, iako je Bog naglasio: "Jedi slobodno sa svakog drveta u vrtu; ali s drveta poznanja dobra i zla ne jedi, jer u koji dan okusis s njega umreces".

Znaci Bog, ne da nije mogao da zna, vec nije zeleo da zna i da podmuklo, bez odobravanja Adama ili Eve, proverava i ispituje (cita) njihove misli. Bog postuje i visoko vrednuje integritet i intimnost svakog svog inteligentnog stvorenja i voli i postuje licnost svakog od njih. Bog veruje svojim inteligentnim stvorenjima!
 
Zanimljivo je da ljudi koji ne znaju NISTA o Bogu,ili ono sto znaju ne samo da je nepotpuno vec i pogresno,VREDJAJU Boga!Nisam sreo nikoga od takvih da se sa takvom energijom ustremljuju na bilo sta/koga drugog kao na Boga.Zasto je bas tema o BOGU tako izazovna?
 
Hektor:
Zanimljivo je da ljudi koji ne znaju NISTA o Bogu,ili ono sto znaju ne samo da je nepotpuno vec i pogresno,VREDJAJU Boga!Nisam sreo nikoga od takvih da se sa takvom energijom ustremljuju na bilo sta/koga drugog kao na Boga.Zasto je bas tema o BOGU tako izazovna?

Zato sto se NE BRANI !!!
 
krvolok:
Hektor:
Tacno je,Bog se ne brani od nas,ali ko ce odbraniti nas od Boga na dan Suda?


ADVOKATI, ako imamo love !!!
Duhovito,ali bez argumenata.Uopste ovde se niko ne boji Boga pa Ga slobodno vredja (da li se moze vredjati neko ko "ne postoji") sto dokazuje da su oni vernici,tj.veruju da Bog postoji ali ne veruju "U" Njega!(kako se to veruje u Boga,zatim veruje Bogu,o tome drugi put).Dakle,da li bi oni vredjali i to otvoreno na primer vlast ili policiju,itd.Ne,njih se boje,ali se "Boga ne boje a ljudi se ne stide" i zato slobodno hule na Boga.Niko i ne misli da ce doci dan Suda kada ce se otvoriti sve tajne i kada svi budu videli sve!Tada ce zaplakati gorko ali im nece niko pomoci,sto "ne dao Bog nikome,pa ni njima"!
 
Hektor:
krvolok:
Hektor:
Tacno je,Bog se ne brani od nas,ali ko ce odbraniti nas od Boga na dan Suda?


ADVOKATI, ako imamo love !!!
Duhovito,ali bez argumenata.Uopste ovde se niko ne boji Boga pa Ga slobodno vredja (da li se moze vredjati neko ko "ne postoji") sto dokazuje da su oni vernici,tj.veruju da Bog postoji ali ne veruju "U" Njega!(kako se to veruje u Boga,zatim veruje Bogu,o tome drugi put).Dakle,da li bi oni vredjali i to otvoreno na primer vlast ili policiju,itd.Ne,njih se boje,ali se "Boga ne boje a ljudi se ne stide" i zato slobodno hule na Boga.Niko i ne misli da ce doci dan Suda kada ce se otvoriti sve tajne i kada svi budu videli sve!Tada ce zaplakati gorko ali im nece niko pomoci,sto "ne dao Bog nikome,pa ni njima"!

Ti se, Hektore, malo zapetljao, a ? :lol: :lol:
 
krvolok:
Hektor:
krvolok:
Hektor:
Tacno je,Bog se ne brani od nas,ali ko ce odbraniti nas od Boga na dan Suda?


ADVOKATI, ako imamo love !!!
Duhovito,ali bez argumenata.Uopste ovde se niko ne boji Boga pa Ga slobodno vredja (da li se moze vredjati neko ko "ne postoji") sto dokazuje da su oni vernici,tj.veruju da Bog postoji ali ne veruju "U" Njega!(kako se to veruje u Boga,zatim veruje Bogu,o tome drugi put).Dakle,da li bi oni vredjali i to otvoreno na primer vlast ili policiju,itd.Ne,njih se boje,ali se "Boga ne boje a ljudi se ne stide" i zato slobodno hule na Boga.Niko i ne misli da ce doci dan Suda kada ce se otvoriti sve tajne i kada svi budu videli sve!Tada ce zaplakati gorko ali im nece niko pomoci,sto "ne dao Bog nikome,pa ni njima"!

Ti se, Hektore, malo zapetljao, a ? :lol: :lol:
Uopste se nisam zapetljao,ja verujem i spreman sam da svoju veru branim do smrti.Samo reci sta je tebi zapetljano ali , molio bih te , ARGUMENTOVANO ,dostojno coveka a ne deteta.Ovaj forum se ipak zove FILOSOFIJA a to je nesto ozbiljno , bar ja to tako shvatam.
 
Hektor:
krvolok:
Hektor:
krvolok:
Hektor:
Tacno je,Bog se ne brani od nas,ali ko ce odbraniti nas od Boga na dan Suda?


ADVOKATI, ako imamo love !!!
Duhovito,ali bez argumenata.Uopste ovde se niko ne boji Boga pa Ga slobodno vredja (da li se moze vredjati neko ko "ne postoji") sto dokazuje da su oni vernici,tj.veruju da Bog postoji ali ne veruju "U" Njega!(kako se to veruje u Boga,zatim veruje Bogu,o tome drugi put).Dakle,da li bi oni vredjali i to otvoreno na primer vlast ili policiju,itd.Ne,njih se boje,ali se "Boga ne boje a ljudi se ne stide" i zato slobodno hule na Boga.Niko i ne misli da ce doci dan Suda kada ce se otvoriti sve tajne i kada svi budu videli sve!Tada ce zaplakati gorko ali im nece niko pomoci,sto "ne dao Bog nikome,pa ni njima"!

Ti se, Hektore, malo zapetljao, a ? :lol: :lol:
Uopste se nisam zapetljao,ja verujem i spreman sam da svoju veru branim do smrti.Samo reci sta je tebi zapetljano ali , molio bih te , ARGUMENTOVANO ,dostojno coveka a ne deteta.Ovaj forum se ipak zove FILOSOFIJA a to je nesto ozbiljno , bar ja to tako shvatam.


Ma zapetljao si se !!! Malopre, PARCIJALNO, a sad i GLOBALNO ! Naime, forum JESTE filozofija, a ne religija, a filozofija je sam suvi kriticizam, ( cak i neozbiljan, procitaj " Nemacku ideologiju ", pa da vidis kako se klasici marxizma sprdaju sa svetim Tomom Akvinskim ! ), a religija je DOGMA, a to, cak i kad podrzavas, izgleda ko' zayebancija, za zive ljude, od krvi i mesa !!! Dakle, samo vedro !!! :lol:
 
Filosofija se zavrsava tamo gde religija POCINJE !Svi filosofi neminovno dolaze do saznanja o APSOLUTU(filosofski:bog).Platon govori o vrhovnoj ideji,a Aristotel o prvom pokretacu...Sto se tice onih "sto se sprdaju" takvi svojim postupkom dokazuju da su nedostojni polemisanja pa i razgovora sa njima.Covek se ne meri samo time sto kaze,vec i kako to kaze(marxisti i nisu filosofi,njihov domet je politicka ekonomija a vidimo kakva je ekonomija socijalistickih zemalja.U istoriji ce biti zapamceni po masovnim zlocinima!).Dakle,filosofi su utvrdili da APSOLUT(citaj:BOG)postoji,dok Religija otkriva ko je i kakav je Bog...
 
Pitao bih "krvolok"-a zasto je protiv DOGME (zato i odbacuje religiju)?Zar ne znas da sva nauka ima svoje DOGME tj,istine koje ne dokazuju,vec od njih polaze.Setite se matematike,zar AKSIOMI nisu DOGME?Tako je ne samo u svim naukama vec i u svakom ljudskom misljenju!
 
anakin:
Hektor:
Dakle,filosofi su utvrdili da APSOLUT(citaj:BOG)postoji,dok Religija otkriva ko je i kakav je Bog...

a kako su utvrdili? :twisted:
Otprilike ovako:svaka pojava(fenomen)ima svoj uzrok i sama pojava je uzrok neceg drugog.Moze se zamisliti beskonacnost unapred ali NE UNAZAD!Moze se zamisliti da ce svet vecno postojati,ali kada idemo unazad,pa ispitujemo sta je uzrok ovoga DANAS a to je JUCE,pa sta je bolo pre toga mozemo daleko otici ali ne mozemo u NEDOGLED!Nezamislivo je postojanje BEZ nekog oslonca,odnosno POCETKA!Jednostavno,pocetak mora postojati,besmisleno je da nema pocetka.A mozemo reci i ovako:ako je svaka travka zelena,onda je i cela livada zelena;ako sve ima svoj uzrok,onda i ceo svet IMA uzrok!Filosofi uzrok sveg postojanja zovu APSOLUT i time se sva filosofija zavrsava.Koji verujemo,uzrok svih uzroka imenujemo BOG,i onda svako saznanje pocinje:i ko smo i odakle smo i kuda idemo i sta je sustina i cilj zivota...
 
Hektor:
Pitao bih "krvolok"-a zasto je protiv DOGME (zato i odbacuje religiju)?Zar ne znas da sva nauka ima svoje DOGME tj,istine koje ne dokazuju,vec od njih polaze.Setite se matematike,zar AKSIOMI nisu DOGME?Tako je ne samo u svim naukama vec i u svakom ljudskom misljenju!


Zato sto sam ja uvek protiv nedokazane tvrdnje, tj. DOGME ! Matematicke tvrdnje su DOKAZANE, od njih se NIJE POSLO, VEC SE DO NJIH DOSLO ! Dogma, u toj sveri, bi bilo da ja naprim., tvrdim da je Ludolfov broj 6,5 i da NE DOZVOLJAVAM verifikaciju, a Crkva je i za bezazlenija oponiranja, spaljivala na lomaci, neistomisljenike ! Ne mogu ja da izmislim na Mendeljejevljevoj skali element, koji NE POSTOJI ili NIJE OTKRIVEN, a religiji je to cas posla !!!
 
Na primer:PLATON i ARISTOTEL.Prvi je govorio o VRHOVNOJ IDEJI a drugi o PRVOM POKRETACU.Uostalom profesori na Filosofskom fakultetu na prvom predavanju kazu:FILOSOFIJA TO JE PLATON I PLATON TO JE FILOSOFIJA!Nema pitanja koje stari Grci nisu postavili i dali odgovor ili bar pokusali da odgovore.Tako sam barem ja ucio Filosofiju,a gde si je ti ucila?
 
ucim je od malih nogu i ucim je i dalje...
oba roditelja su mi zavrsila filozofski fax ( s tim sto se jedan presao u muzikante)...
sto ne mora nista da znaci da me to nije interesovalo...

mislim da imas gadne rupe u znanju... malo citaj sta se desavalo posle Stare Grcke...
 
anakin:
ucim je od malih nogu i ucim je i dalje...
oba roditelja su mi zavrsila filozofski fax ( s tim sto se jedan presao u muzikante)...
sto ne mora nista da znaci da me to nije interesovalo...

mislim da imas gadne rupe u znanju... malo citaj sta se desavalo posle Stare Grcke...
KANT je rekao:ZVEZDANO NEBO NAD NAMA i MORALNI ZAKON U NAMA su dokaz da BOG POSTOJI.HEGEL takodje govori o apsolutu,i svi filosofi do NICE-a i SARTRA.NICE nije nasao Boga u zapadnoj evropi(protestantskoj i katolickoj) on je bio ISTINOTRAZITELJ dakle BOGOTRAZITELJ , steta sto nije poznavao PRAVOSLAVLJE koje NEMA ni inkviziciju ni LOMACE.U pravoslavnim drzavama nije bilo smrtne kazne (osim za careubistvo),to bi bio odgovir "krvolok"-u.Zasto kad kazete CRKVA mislite na zapad (katolike) i za njihove grehe optuzujete PRAVOSLAVLJE?
 
filozofija prvo treba da ti razvije kriticki nacin razmisljanja..filozofija nije prepisivanje literature, pogotovo onih delova koji ti trenutno odgovaraju....ili da pravis puzzle opd velikih misli da bi potkrepio neku (klimavu) teoriju...
nije filozofija ni samo obrazovanje iz te oblasti...
ona bi trebalo da kultivise neki licni stav prema zivotu...prema njegovom smislu...

a ovo o odnosu filozofije i religije necu da komentarisem....za sada....
 
Filozof se nalazi u dusi coveka, a ne u knjigama- tamo su opisane tudje misli, ne tvoje, Hektore. Mislim d bi trebalo da pokusas da oformis neku svoju ideju i da je plasiras.
A sto se tice aksioma- to su proverena znanja, do njih se doslo. Mislim da ce istina o Bogu zauvek ostati zapecacena, jer tu istinu svi saznamo tek posle smrti. I ako su ljudi dobili to pravo da slobodno biraju, zasto ih Bog kznjava ako ne izaberu ono sto njemu odgovara? Mislim da tu nema ni traga od slobodnog biranja, jer je svakome staza zivota odredjena jos na pocetku. I Bog zna sta ce se kome desiti...
 
pa ideja verskih fanatika je da nam je bog dao slobodnu volju da biramo izmedju njega...i onog drugog....
ako ne izaberemo njega...zna se shta sleduje....
ma....brrrrrrrrrrrr.....uzasan svet :?
 
Hektor:
opste se nisam zapetljao,ja verujem i spreman sam da svoju veru branim do smrti

Zbog takvih kao ti sto svoju veru brane do smrti se i nalazimo u situaciji u kojoj se nalazimo (i lokalno i globalno).
Hektor:
Zar ne znas da sva nauka ima svoje DOGME tj,istine koje ne dokazuju,vec od njih polaze.Setite se matematike,zar AKSIOMI nisu DOGME?
Aksiomi (u matematici) jesu istine koje se ne dokazuju, ali za razliku od religije te matematicke aksiome su proverene i tacne.
Zasto bi sad neko tvrdio da prava nije skup tacaka koje se prostire u beskonacnost?
To je tako i drugacije ne moze biti (trenutno). Beskonacnost jeste malo komplikovano (nemoguce) objasniti i zato ja tu pravi necu razvlaciti s kraja na kraj univerzuma (ako se tako moze reci) vec bi na osnovu neke jednostavne logike mogao zakljuciti da ta ista prava ako se produzi na jednu i na drugu stranu ide u beskonacnost.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top