Teorije i nastanak religija

He Who Cares

Aktivan član
Poruka
1.798
Postoje tri osnovne grupe teorija religije. Prema prvoj, religija je izum jedne (obično vladajuće) grupe ljudi kao sredstvo zaštite privilegija iste te grupe ljudi. Prema drugoj grupi teorija, religija je trajna egzistencijalna karakteristika ljudskog bića, a prema trećoj grupi teorija, religija je samo ljudska sklonost k sujeverju proizašla iz nedovoljnog poznavanja prave prirode stvari.

Koja ste grupa?Mozda imate neku vašu...četvrtu?
 
Postoje tri osnovne grupe teorija religije. Prema prvoj, religija je izum jedne (obično vladajuće) grupe ljudi kao sredstvo zaštite privilegija iste te grupe ljudi. Prema drugoj grupi teorija, religija je trajna egzistencijalna karakteristika ljudskog bića, a prema trećoj grupi teorija, religija je samo ljudska sklonost k sujeverju proizašla iz nedovoljnog poznavanja prave prirode stvari.

Koja ste grupa?Mozda imate neku vašu...četvrtu?

Ko ti je napravio ove tri kategorije?:think:
Za mene nisu bitne religije nego ljudi, postoje samo dve kategorije, spašeni i osuđeni. Zapitaj se u kojoj si ti.:bye:
 
Poslednja izmena od moderatora:
Postoje tri osnovne grupe teorija religije. Prema prvoj, religija je izum jedne (obično vladajuće) grupe ljudi kao sredstvo zaštite privilegija iste te grupe ljudi. Prema drugoj grupi teorija, religija je trajna egzistencijalna karakteristika ljudskog bića, a prema trećoj grupi teorija, religija je samo ljudska sklonost k sujeverju proizašla iz nedovoljnog poznavanja prave prirode stvari.

Koja ste grupa?Mozda imate neku vašu...četvrtu?

Ako te stvarno zanima, i ako imaš strpljenja, baci malo oko na knjigu ''Zlatna grana'' Džemsa Džordža Frejzera.
 
Ako te stvarno zanima, i ako imaš strpljenja, baci malo oko na knjigu ''Zlatna grana'' Džemsa Džordža Frejzera.
Da, "Zlatna grana" je antropološka Biblija koju svakako treba pročitati, bilo da se slažete sa Frejzerom ili ne.

Nije jednostavno odgovoriti na pitanje iz teme, jer ne postoji samo jedan faktor i jedna teorija (iako bih ja onu drugu tezu, da je ljudima inherentno religiozno ponašanje, u potpunosti odbacio).

Religiozno ponašanje se uči i prenosi kroz jezik. Religija najviše koristi vladarima, i zato se tako ukusno i često servira prostom narodu. Razume se da religija daje proste i brze odgovore na sve životne nedoumice, i činjenica da su oni apsolutno pogrešni ne smanjuje njen usitcaj i rasprostranjenost.
 
Postoje tri osnovne grupe teorija religije. Prema prvoj, religija je izum jedne (obično vladajuće) grupe ljudi kao sredstvo zaštite privilegija iste te grupe ljudi. Prema drugoj grupi teorija, religija je trajna egzistencijalna karakteristika ljudskog bića, a prema trećoj grupi teorija, religija je samo ljudska sklonost k sujeverju proizašla iz nedovoljnog poznavanja prave prirode stvari.

Koja ste grupa?Mozda imate neku vašu...četvrtu?

Sve tri su dobre , mada je treca ipak po meni najbolja.

A i religija , i drzhava , i mnogo toga se lako mozhe koristiti kao sredstvo za zashtitu privilegija vladajuce klase .
 
A možda peta? Religija je Božji dar čoveku, ali u skladu sa Legendom o Velikom Inkvizitoru (ni hlebom, ni mačem, ni čudom, već verom), manifestacija tog dara nije mogla da ide direktno, već na neki od pomenuta tri načina. Drugačije vera ne bi imala smisla, čemu vera, ako imaš dokaz Boga? I čemu vera, ako uopšte i ne postoji razlog za sumnju?
 
Postoje tri osnovne grupe teorija religije. Prema prvoj, religija je izum jedne (obično vladajuće) grupe ljudi kao sredstvo zaštite privilegija iste te grupe ljudi. Prema drugoj grupi teorija, religija je trajna egzistencijalna karakteristika ljudskog bića, a prema trećoj grupi teorija, religija je samo ljudska sklonost k sujeverju proizašla iz nedovoljnog poznavanja prave prirode stvari.

Koja ste grupa?Mozda imate neku vašu...četvrtu?

Treća. Dokaz je politeizam kada je čovek izmišljao bogove za razne pojave koje nije znao da objasni i prinosio im žrtve da bi ih udobrovoljio. A onda dolaze oni koji su uvideli da religija mođe biti moćno sredstvo za manipulaciju i "ozakonjenje" svojih privilegija.
Nadam se da postavljač teme neće biti ljut što ja dopunjujem ova pitanja jednim svojim:
Zašto danas ljudi postaju religiozni?
-Strah od prirodnih sila više ne postoji, jer nauka uspeva da mnogo toga objasni i strah ne može da bude opravdanje;
-Preovladala je svest da nema privilegovanih po rođenju pa nema potrebe više za manipulacijama religijske prirode;
-Razvijena komunikacija omogućava da uvidimo tuđe sujeverja i da shvatimo da je i naše besmisleno;
-Javno se iznosi činjenica da je Bog umišljen i niko nije doživeo Božiju kaznu. Ni Božija kazna, dakle, nije opravdanje;
-Zna se da u verskim knjigama ima mnogo neistina čak i gluposti i javno se o tome priča. Dakle ni tekstovi Svetih knjiga nisu opravdanje;
-Zna se da moral nije povezan sa religijom već se stiče vaspitanjem i obrazovanjem, pa ne moramo da budemo religiozni da bismo istakli svoj moral;
-Evidentno je da je religioznost veća u manje obrazovanim sredinama, pa bi trebalo da je sve veći osećaj sramote zbog verovanja u neke stvari, u veku u kome živimo;

I pored svega navedenog, a moglo bi još mnogo što šta da se kaže, mi danas imamo ljude koji se boje pakla i raduju raju, ne rade na "crveno slovo", bez kritike prihvataju tekstove "svetih" knjiga a naučne tekstove lako odbacuju, priznaju da postoji nemoral i među religioznim, prihvatju neka (ne)znanja od pre neku hiljadu godina koja bi za svakoga trebala da budu glupost itd. itd. ZAŠTO?
 
Zašto danas ljudi postaju religiozni?
Zato što tehnički napredak i razvoj nauke ne prati duhovni razvoj. Bavimo se (mi, zapadna civilizacija) inteligencijom, ali ne i dušom, pretpostavljajući da je to nešto isključivo u domenu religije i iz pogrešnih pretpostavki da postoji dihotomija religija-nauka. Zato što nauka sebe smatra ateističkom.

-Strah od prirodnih sila više ne postoji, jer nauka uspeva da mnogo toga objasni i strah ne može da bude opravdanje;

Ali postoji strah od atomske bombe.

-Preovladala je svest da nema privilegovanih po rođenju pa nema potrebe više za manipulacijama religijske prirode;

Razlike među ljudima su sve veće. Na svetu nikad nije bilo više siromašnih, ni više bogatih.

-Razvijena komunikacija omogućava da uvidimo tuđe sujeverja i da shvatimo da je i naše besmisleno;


Savremena komunikacija i nije prava komunikacija, već simulacija. Ljudi su otuđeni jedni od drugih, a i od sebe samih. Čovek je usamljen, među ljudima. Ovaj trend će nastaviti da raste.

-Javno se iznosi činjenica da je Bog umišljen i niko nije doživeo Božiju kaznu. Ni Božija kazna, dakle, nije opravdanje;

Besmisleno je dokazivati nepostojanje Boga.

-Zna se da u verskim knjigama ima mnogo neistina čak i gluposti i javno se o tome priča. Dakle ni tekstovi Svetih knjiga nisu opravdanje;

Nijedna od naučnih knjiga iz pretprošlog stoleća se više ne može smatrati valjanom. Sve što se nekada smatralo istinom, sada je zamenjeno novom. Baviš se religijom sa aspekta činjenica, a to je apsurdno. Činjenice nemaju ulogu u religijskom doživljaju.

-Zna se da moral nije povezan sa religijom već se stiče vaspitanjem i obrazovanjem, pa ne moramo da budemo religiozni da bismo istakli svoj moral;

Opšta kriza vrednosti u svetu. Sve se manje razlikuje dobro od zla. Dobro više nije ono što je dobro za čoveka, već ono što je dobro za nakaradni ekonomski sistem.

-Evidentno je da je religioznost veća u manje obrazovanim sredinama, pa bi trebalo da je sve veći osećaj sramote zbog verovanja u neke stvari, u veku u kome živimo;

Ovo je tiranija konformizma. Fuj!
 
Zašto danas ljudi postaju religiozni?
Zato što tehnički napredak i razvoj nauke ne prati duhovni razvoj. Bavimo se (mi, zapadna civilizacija) inteligencijom, ali ne i dušom, pretpostavljajući da je to nešto isključivo u domenu religije i iz pogrešnih pretpostavki da postoji dihotomija religija-nauka. Zato što nauka sebe smatra ateističkom.
Duša kao entitet ne postoji to čak tvrde i neki religiozni ljudi, a svoju duhovnost/osećajnost čovek uopšte ne mora da razvija u religioznom pravcu.

-Strah od prirodnih sila više ne postoji, jer nauka uspeva da mnogo toga objasni i strah ne može da bude opravdanje;

Ali postoji strah od atomske bombe.
E baš si pogodio. Ovaj strah je postojao i pre 100 god.? Nemoj da razmišljaš o atomskoj bombi nego o tom "lepotanu" koji je ispred tebe, i omogućava ti sve ovo.

-Preovladala je svest da nema privilegovanih po rođenju pa nema potrebe više za manipulacijama religijske prirode;

Razlike među ljudima su sve veće. Na svetu nikad nije bilo više siromašnih, ni više bogatih.
Ali prosečan život je ipak na višem nivou nego pre 2000 godina. No, nije bila reč o ovim razlikama, nego u skladu sa tekstom postavljača teme, religija više ne bi trebala da posluži kao manipulativno sredstvo, jer je svest o jednakosti ljudi mnogo razvijenija nego u robovlasničkom društvu kada se formiralo hršćanstvo.

-Razvijena komunikacija omogućava da uvidimo tuđe sujeverja i da shvatimo da je i naše besmisleno;

Savremena komunikacija i nije prava komunikacija, već simulacija. Ljudi su otuđeni jedni od drugih, a i od sebe samih. Čovek je usamljen, među ljudima. Ovaj trend će nastaviti da raste.
Otuđenje postoji ali to nije problem razvijenih komunikacija nego samih ljudi. Tvoj je izbor da li ćeš se družiti sa prijateljima ili gledati TV. Komunikacije sam pomenuo da bih naglasio kako je lako uvideti tuđa sujeverja koja nisu ista kao naša, nasmejati im se, i onda uvideti da se i ti tuđinci smeju našim sujeverjima, i kao zaključak razumnog čoveka je odbacivanje sujeverja kao istine.
A otkud otuđenje, ako neko ovde na Forumu navede podatak da je preko 90% stanovništva religiozno?

-Javno se iznosi činjenica da je Bog umišljen i niko nije doživeo Božiju kaznu. Ni Božija kazna, dakle, nije opravdanje;

Besmisleno je dokazivati nepostojanje Boga.
Da u pravu si. Ali je besmisleno i tako čvrsto verovati u postojanje Boga, a milenijumima niko nije dokazao Njegovo postojanje. Postoji tek samo puka vera da On postoji, i neizmerna mržnje prema svima koji ne veruju u onog "pravog" i jedinog.

-Zna se da u verskim knjigama ima mnogo neistina čak i gluposti i javno se o tome priča. Dakle ni tekstovi Svetih knjiga nisu opravdanje;

Nijedna od naučnih knjiga iz pretprošlog stoleća se više ne može smatrati valjanom. Sve što se nekada smatralo istinom, sada je zamenjeno novom. Baviš se religijom sa aspekta činjenica, a to je apsurdno. Činjenice nemaju ulogu u religijskom doživljaju.
Prethodno stoleće je XIX vek. Proglašen je za vek nauke. Navedi mi koje su istine iz prethodnog veka zamenje novim. Mislim na ekgzaktne nauke. Ovde možemo da idemo i na 200 pa i 300 god. unazad. Probaj, probaj, pa ćeš uvideti proizvoljnost tvog iskaza:"Sve što se nekada smatralo istinom, sada je zamenjeno novom." Nije sve, već samo po nešto. I to u egzaktnim naukama vrlo malo.

-Zna se da moral nije povezan sa religijom već se stiče vaspitanjem i obrazovanjem, pa ne moramo da budemo religiozni da bismo istakli svoj moral;

Opšta kriza vrednosti u svetu. Sve se manje razlikuje dobro od zla. Dobro više nije ono što je dobro za čoveka, već ono što je dobro za nakaradni ekonomski sistem.
Ma otkud sada i ovo, ako neko ovde na Forumu navede podatak da je preko 90% stanovništva religiozno?

-Evidentno je da je religioznost veća u manje obrazovanim sredinama, pa bi trebalo da je sve veći osećaj sramote zbog verovanja u neke stvari, u veku u kome živimo;

Ovo je tiranija konformizma. Fuj!
Ovo nije ni "tiranija" a ni "fuj" već su činjenice. Je li ti stvarno misliš da čoveka ne bi trebalo da je sramota da danas kao veliku "istinu" ističe da je npr. čovek od krvi i mesa hodao po vodi, a zakon gravitracije je tu, praktično na svakom koraku, i teorijski na dohvat ruke?
 
Poslednja izmena:
Prethodno stoleće je XIX vek. Proglašen je za vek nauke. Navedi mi koje su istine iz prethodnog veka zamenje novim. Mislim na ekgzaktne nauke. Ovde možemo da idemo i na 200 pa i 300 god. unazad. Probaj, probaj, pa ćeš uvideti proizvoljnost tvog iskaza:"Sve što se nekada smatralo istinom, sada je zamenjeno novom." Nije sve, već samo po nešto. I to u egzaktnim naukama vrlo malo.

Npr. cela klasična fizika je zamenjena teorijom relativnosti i kvantnom mehanikom, a trenutno se radi na prevazilaženju ove dve, odnosno njihovom ujedinnjenju u jedinstvenu teoriju polja. No, dobro, ovo stvarno jesam preterao... :)
 
Prethodno stoleće je XIX vek. Proglašen je za vek nauke. Navedi mi koje su istine iz prethodnog veka zamenje novim. Mislim na ekgzaktne nauke. Ovde možemo da idemo i na 200 pa i 300 god. unazad. Probaj, probaj, pa ćeš uvideti proizvoljnost tvog iskaza:"Sve što se nekada smatralo istinom, sada je zamenjeno novom." Nije sve, već samo po nešto. I to u egzaktnim naukama vrlo malo.

Npr. cela klasična fizika je zamenjena teorijom relativnosti i kvantnom mehanikom, a trenutno se radi na prevazilaženju ove dve, odnosno njihovom ujedinnjenju u jedinstvenu teoriju polja. No, dobro, ovo stvarno jesam preterao... :)

Tek kada si boldovao video sam da sam umesto XX, napisao XIX vek.
Ne, ne, i ne. Klasična fizika uopšte nije zamenjena teorijom relativnosti i kvantnom mehanikom, nego je važnost klasične fizike ograničena. Nadam se da i dalje brzinu izračunavaš po klasičnim zakonima i u tvoje kretanje ne upetljavaš talasnu dužinu tvojih de Broljevih talasa, a svoj položaj određuješ precizno a ne sa verovatnoćom.:D.
Da ne govorim o tome da se svaki dan voziš zbog potrebe a ne da bi ostao mlađi:D
I čuvena GUT nije negacija nego ujedinjenje.
 
Poslednja izmena:
Podsetimo se da svako od nas može prihvatiti onu i onakvu teoriju koja i kakva odgovara njegovom stanju svesti.
Zbog nedovoljnog razumevanja života i nerazumevanja svrhe i načina ili puta istog ljudi su nastojali sve pa i religiju iskoristiti na način kako to nije trebalo, što teče i danas.
Religija je imala u svom izvornom smislu samo jedan jedini cilj a to je da podučava čoveka kako da rešava svoje svakodnevne egzistencijalne probleme - onakve kakvi su bili u datom istorijskom trenutku na putu razvitka svesti čoveka.
Nevolja je nastala što je čovek iz želje za moći i vlasti uvek proganjao te pojedine duhovne učitelje umesto da otvori svoje uši i uči. Tako su jedni "prigrabljivali" uzde religije na koji od mnogo načina i izvitopirivali svrhu religije uplićući svoje teorije. Zato je dolazilo do toga da slepac vodi slepca što se i danas dogadja.
Samo da vas podsetim, da i danas kao i svim minulim periodima ima ljudi koji prilaze religiji iz straha, onih koji joj prilaze iz koristoljublja ili iz želje za moći. Ima onih koji joj prilaze iz milion drugih razloga ali da ima i onih koji joj prilaze iz čiste ljubavi prema životu i Bogu.
Onaj ko drži svoje srce čistim, ko ne nasrće na druge ljude ni fizički, ni verbalno, ni misaono niti nasrće na njihovu imovinu ima velike šanse da u svom srcu oseti veličanstvenu ljubav Boga.
Nisam sledbenik Hrišćanstva ali ako neko ima potrebu da istinski i suštinski razume nešto dublje o ljubavi Boga prema čoveku i obrnuto, neka potraži kazivanja starca Silauna koji govori o ovoj ljubavi.
Kada se oseti ta ljubav onda više niko spolja nad čovekom ne može imati vlast niti njime može vladai ni strahom niti bilo kakvim drugim metodama.
Ipak, najkbolje je dati svakome za pravo da sledi religiju iz njemu poznatih i razumljivih razloga. Jednostavno, svako od nas izrasta ka trenutku kada će jednom postati svoj jedini i najveći autoritet. dotle kako se ko snadje i kako se ko razvija tako će iskakati iz grupe u grupu kojih može biti premnogo.
Dokle?
Dok i sam ne spozna Boga.
Ma koliko se otimali i negirali to je sudbina svakog od nas. Tada sve teorije ostaju iza nas.
 
Ali prosečan život je ipak na višem nivou nego pre 2000 godina. No, nije bila reč o ovim razlikama, nego u skladu sa tekstom postavljača teme, religija više ne bi trebala da posluži kao manipulativno sredstvo, jer je svest o jednakosti ljudi mnogo razvijenija nego u robovlasničkom društvu kada se formiralo hršćanstvo.

Dobro, ovde se slažemo. Svest je mnogo razvijenija, ali na praktičnom polju se nije dovoljno uradilo.
Uporedi prvu i poslednju stavku sa liste:
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_life_expectancy

Otuđenje postoji ali to nije problem razvijenih komunikacija nego samih ljudi. Tvoj je izbor da li ćeš se družiti sa prijateljima ili gledati TV. Komunikacije sam pomenuo da bih naglasio kako je lako uvideti tuđa sujeverja koja nisu ista kao naša, nasmejati im se, i onda uvideti da se i ti tuđinci smeju našim sujeverjima, i kao zaključak razumnog čoveka je odbacivanje sujeverja kao istine.
A otkud otuđenje, ako neko ovde na Forumu navede podatak da je preko 90% stanovništva religiozno?


Nisam ni rekao da u religiji ljudi pronalaze ono što traže, već da to što traže, ne pronalaze ni na jednom drugom mestu, kao odgovor na tvoje pitanje zašto su ljudi religiozni. Ako to nije problem savremenih komunikacija, zašto ih navodiš kao argument, kad su i po tebi remetilački faktor. Suštinski problemi sa kojima se čovek susreće danas su skoro potpuno isti kao i pre dve hiljade godina.

Da u pravu si. Ali je besmisleno i tako čvrsto verovati u postojanje Boga, a milenijumima niko nije dokazao Njegovo postojanje. Postoji tek samo puka vera da On postoji, i neizmerna mržnje prema svima koji ne veruju u onog "pravog" i jedinog.

Ponovo dokazivanje postojanja Boga. Ponovo upućujem na ''Legendu o Velikom Inkvizitoru''.

Ovo nije ni "tiranija" a ni "fuj" već su činjenice. Je li ti stvarno misliš da čoveka ne bi trebalo da je sramota da danas kao veliku "istinu" ističe da je npr. čovek od krvi i mesa hodao po vodi, a zakon gravitracije je tu, praktično na svakom koraku, i teorijski na dohvat ruke?

Svako nametanje mišljenja je tiranija, pogotovu ako pogrešnost stava nije direktno dokaziva. ''Fuj'' je moj subjektivni osećaj.

A vera i ne može da bude drugačija nego apsurdna. Nije ti potrebna vera da bi ti bilo jasno da ako pljuneš u vazduh, to mora pasti na zemlju. ''Credo quia absurdum est'' - ''Verujem jer je apsurdno'', Tertulijan.
 
Tek kada si boldovao video sam da sam umesto XX, napisao XIX vek.
Ne, ne, i ne. Klasična fizika uopšte nije zamenjena teorijom relativnosti i kvantnom mehanikom, nego je važnost klasične fizike ograničena. Nadam se da i dalje brzinu izračunavaš po klasičnim zakonima i u tvoje kretanje ne upetljavaš talasnu dužinu tvojih de Broljevih talasa, a svoj položaj određuješ precizno a ne sa verovatnoćom.:D.
Da ne govorim o tome da se svaki dan voziš zbog potrebe a ne da bi ostao mlađi:D
I čuvena GUT nije negacija nego ujedinjenje.

OK, klasična fizika jeste primenjiva, ali to ne znači da u totalitetu opisuje stvarni pojavni svet. To je aproksimacija. No, da se ne bavimo tehnikalijama (a uostalom i napisao sam ujedinjenje, čitaj pažljivije) i prebacujemo na teren nauke...
 
Poslednja izmena:

Dobro, ovde se slažemo. Svest je mnogo razvijenija, ali na praktičnom polju se nije dovoljno uradilo.
Uporedi prvu i poslednju stavku sa liste:
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_life_expectancy

Ovo skoro i da se slaže sa mojom tvrdnjom, iako na prosečan život utiču i spoljašnji uslovi.


Nisam ni rekao da u religiji ljudi pronalaze ono što traže, već da to što traže, ne pronalaze ni na jednom drugom mestu, kao odgovor na tvoje pitanje zašto su ljudi religiozni. Ako to nije problem savremenih komunikacija, zašto ih navodiš kao argument, kad su i po tebi remetilački faktor. Suštinski problemi sa kojima se čovek susreće danas su skoro potpuno isti kao i pre dve hiljade godina.
Opet nesporazum. U uvodnom tekstu, postavljač teme je pomenu sujeverje a ja sam ukazao da lako možemo da uvidimo besmislenost tuđih sujeverja a i oni naših i da razumom dođemo do odbacivanja sujeverja kao uzroka religioznosti. Slažem se sa tobom da čovek traži neke odgovore kroz religiju ali ne razumem zašto toliko siluje razum. Idi na temu "Čuda svugde oko nas" pa vidi ušta sve religiozan čovek veruje, a nije jedini.

Ponovo dokazivanje postojanja Boga. Ponovo upućujem na ''Legendu o Velikom Inkvizitoru''.
Nemoj da tvoje dokazivanje nepostojanja Boga, pretpostavljaš mojem dokazivanju postojanja Boga. Teret dokaza pada na onog ko tvrdi da nešto postoji. Pa po meni objektivno postojanje Boga ne treba da bude razlog religioznosti, jer niko nije dokazao postojanje.

Svako nametanje mišljenja je tiranija, pogotovu ako pogrešnost stava nije direktno dokaziva. ''Fuj'' je moj subjektivni osećaj.
Ja svoj stav ne namećem nego se pitam, ti odgovaraš, ja ti repliciram, i nadam se da nećemo tako u nedogled.:D Ili me podseti gde sam nametao stav.


A vera i ne može da bude drugačija nego apsurdna. Nije ti potrebna vera da bi ti bilo jasno da ako pljuneš u vazduh, to mora pasti na zemlju. ''Credo quia absurdum est'' - ''Verujem jer je apsurdno'', Tertulijan.
E baš zbog te apsurdnosti ja se i pitam zašto neko postaje vernik. Jer ako nije potrebna vera za ovu pljuvačku, zašto je potrebna vera o hodanju po vodi, kada se o istim zakonima radi.
Ja apsolutno razumem verovanje zbog nekih unutrašnjih potreba, u vezi sa nekim osećanjima, ali ne razumem verovanje u stvari koje su apsolutno apsurdne i zato naglašavam osećaj sramote. Prošetaj malo po nekim temama ovde i vidi da vernici ne veruju da je devica rodila, oni to tvrde. Otkud ta potreba da se veruje u nešto u čiju neistinu mogu lako da se uvere? To se ja odavno piram.
 

Back
Top