Religija i musko/zenski odnosi

Zanima me kako religija,uopšte,važi za sve religije,ne samo hrišćanstvo gleda na sexualnost,kao nagon...da li ga treba potisnuti,sputavati...i zašto?

Da li se sexualni odnosi odnosi muškarca i žene van braka smatraju za greh,i zašto...takođe,da li je brak alibi za bezgrešan sex?

Ako može svojim rečima...
Јао, први пут сам овде, немојте ми замерити ако нешто лупим сад. :rumenko:
Дакле, мислим да хрићанство (православно) одобрава секс само у браку и да тад нема ништа против нагона који се испољавају у оквиру те свете заједнице.
Чула сам да је у православној цркви тешко добити развод, осим у случају "неиспуњавања брачних обавеза". :confused: Заиста не знам да ли је ово тачно, нисам питала још... :rumenko:
 
Јао, први пут сам овде, немојте ми замерити ако нешто лупим сад. :rumenko:
Дакле, мислим да хрићанство (православно) одобрава секс само у браку и да тад нема ништа против нагона који се испољавају у оквиру те свете заједнице.
Чула сам да је у православној цркви тешко добити развод, осим у случају "неиспуњавања брачних обавеза". :confused: Заиста не знам да ли је ово тачно, нисам питала још... :rumenko:



a šta sve podrazumeva neispunjavanje bračnih obaveza.

neka specifična obaveza ili uopšteno ;)
 
Ja postujem vjeru samo tradicionalno....svemu trazim logicno objasnjenje..tako da mi Biblija inace nije zivotni zakonik...

Smatram i rezonujem samo sta je ljudski(humano)....sta je posteno,postovanje,poverenje....i samo se tom mom sudu i povodim ...tako i djecu vaspitavam....

E sad da li je brak alibi....pa jeste posebno onima koji sebe smatraju 100 postotnim vjernicima,koji inace kazu da je takvih veoma malo....za njih je ovo odlicno pitanje....i bas me zanima odgovor....
Licno sam za to da se dvoje kompletno upoznaju prije vjencanja....jer pored postovanja,ljubavi sex je od presudnog znacaja za uspjesnost i kvalitet samog braka ...

Drugo je nesto to da li se neciji moral kosi s nasim nacelima...
 
a šta sve podrazumeva neispunjavanje bračnih obaveza.

neka specifična obaveza ili uopšteno ;)

Па зна се. :D
Она најважнија. ;)

У ствари, црква користи тај уопштени израз да би верницима било мање непријатно иако сви знамо шта се дешава, пардон, не дешава у кревету.

(Као и онај, кад родитељи, који нису венчани у цркви крсте дете, па у крштеници треба да пише да је дете ванбрачно, а они напишу: за грађанско правно подручје брачно)
 
Zanima me kako religija,uopšte,važi za sve religije,ne samo hrišćanstvo gleda na sexualnost,kao nagon...da li ga treba potisnuti,sputavati...i zašto?

Da li se sexualni odnosi odnosi muškarca i žene van braka smatraju za greh,i zašto...takođe,da li je brak alibi za bezgrešan sex?


Biblija uči da nas je Bog stvorio kao seksualna bića.
Solomun kaže:
"Blagosloven da je izvor tvoj, i veseli se ženom mladosti svoje;
Neka ti je kao košuta mila i kao srna ljupka; dojke njezine neka te opijaju u svako doba, u ljubavi njezinoj posrći jednako" (Priče Solomunove 5, 18.19).

Mislim se seksualni odnosi van braka smatraju grehom, jer ovde piše: "... veseli se ženom mladosti svoje".

Što se tiče sputavanja seksualnog nagona - nagon treba sputavati ako si u braku, a poželiš da spavaš sa tuđom ženom/mužem. U takvom sputavanju nema ničeg lošeg.

E, sad, što se tiče pitanja: da li je brak alibi za bezgrešan seks? - tu mnogi hrišćani greše. Želeći da što pre uđu u seksualne odnose sa svojim partnerom, srljaju nepromišljeno u brak, ne razmišljajući puno o tome da li su oni stvarno jedno za drugo. Takvi brakovi obično ne traju dugo.
 
Јао, први пут сам овде, немојте ми замерити ако нешто лупим сад. :rumenko:
Дакле, мислим да хрићанство (православно) одобрава секс само у браку и да тад нема ништа против нагона који се испољавају у оквиру те свете заједнице.
Чула сам да је у православној цркви тешко добити развод, осим у случају "неиспуњавања брачних обавеза". :confused: Заиста не знам да ли је ово тачно, нисам питала још... :rumenko:

A nije prevara??? :eek:
....Zena je obavezna da ispunjava bracne obaveze :confused:
Mislim kad to cujem....odmah zamisljam kako je puskom natjerana....znaci iako ....a jeste u takvim mnogim slucajevima.... nema ljubavi ,jednostavno to je bracna DUZNOST....uzaaaaas.....
 
Pa,proširite je sami,ne mogu sve ja...

Misliš sve je zabranjeno?
Zbog toga što predstavlja zadovoljstvo,a ne bi smelo...ili šta?
Ima li neki smislen razlog za zabranu...ili je greh zato što Biblija tako kaže?

Naprotiv, mislim da ces naci da je sve DOZVOLJENO ako gledamo ucenja raznih religija.

Ovo pitanje je jako osetljivo.

Ja mogu poceti sa (novo-)Judaizmom tj. savremenom zvanicnom jevrejskom religijom koju prilicno dobro poznajem.
Ali smatram da vam se ne bi dopalo da saznate sta je sve tamo DOZVOLJENO i zasto.

Takodje, ako navedem obicaje drevnih (mnogobozackih) religija, tema ca postati KRAJNJE DEGUTANTNA.

Zatim, izvesni (dominantni) pravci u Budizmu upraznjavaju razne ritualne prakse koje covek kome se pojmovi o moralu grade na hriscanskim osnovama ne moze razumeti niti prihvatiti kao "verske".

Moj komentar o "sirini" teme odnosio se na cinjenicu da ljudi NE POZNAJU nehristjanski moral, vec kad pricaju o seksualnosti posmatraju ga kroz prizmu hristjanskog pogleda na svet na cijim temeljima je izgradjena evropska (pa i nasa) kultura.

Mozda bi prikladniji naziv teme bio: "seksualnost i Hristjanstvo", jer o moralu ove religije ucesnici ovde pretpostavljam imaju ikakvog pojma
 
Poslednja izmena:
Zanima me kako religija,uopšte,važi za sve religije,ne samo hrišćanstvo gleda na sexualnost,kao nagon...da li ga treba potisnuti,sputavati...i zašto?

Da li se sexualni odnosi odnosi muškarca i žene van braka smatraju za greh,i zašto...takođe,da li je brak alibi za bezgrešan sex?

Ako može svojim rečima...

Може слободно, али са марамче на главу...
 
A nije prevara??? :eek:
....Zena je obavezna da ispunjava bracne obaveze :confused:
Mislim kad to cujem....odmah zamisljam kako je puskom natjerana....znaci iako ....a jeste u takvim mnogim slucajevima.... nema ljubavi ,jednostavno to je bracna DUZNOST....uzaaaaas.....

А због чега ти одмах полазиш од жене? Зар не мислиш да има сијасет мужева који не обраћају пажњу на своју жену, док имају и воље и снаге за туђу? ;)
Само, о томе се ретко прича...

И наравно, не причамо о силовању у браку. Причамо о брачној обавези која треба да се испуњава на обострано задовољство. :) Ако то изостане на један дужи период, значи и да су односи у самом браку опасно пољуљани и да нешто озбиљно није у реду.
Можда баш из тог разлога црква овај разлог најлакше прихвата као основ за развод (али, понављам, само сам тако чула), па се он и најчешће користи. А из тога закључујем да црква нема ништа против сексуалних нагона у браку и да их чак и подстиче.
 
Zanima me kako religija,uopšte,važi za sve religije,ne samo hrišćanstvo gleda na sexualnost,kao nagon...da li ga treba potisnuti,sputavati...i zašto?

Da li se sexualni odnosi odnosi muškarca i žene van braka smatraju za greh,i zašto...takođe,da li je brak alibi za bezgrešan sex?

Ako može svojim rečima...

Oćeš ozbiljan post. U redu.
Kao i svi ateisti ovde na forumu pokušavaš da ovaj PDF pretvoriš u LjIS,ateisti su bezbožnici i njihov cilj je da jedu,piju,sexaju se i to je to. Pogledaj samo ženske časopise (koje čitaš) Šta je njihova poruka? Našminkaj se,utegni i jaši se sa kim god hoćeš u svim mogućim i nemogućim pozama.
Šta Biblija kaže na to? Misliš da nema odgovor,ili ti je on potreban da bi Bibliju izvrgla ruglu?
1 Blago čovjeku koji ne ide na vijeće bezbožničko, i na putu grješničkom ne stoji, i u društvu nevaljalijeh ljudi ne sjedi,
1 Moj. 5:24, Psal. 81:12
2 Nego mu je omilio zakon Gospodnji i o zakonu njegovu misli dan i noć!
3 On je kao drvo usađeno kraj potoka, koje rod svoj donosi u svoje vrijeme, i kojemu list ne vene: što god radi, u svemu napreduje.
1 Moj. 39:3, Jov 29:19, Psal. 106:5, Jezek. 31:7
4 Nijesu taki bezbožnici, nego su kao prah koji rasipa vjetar.
5 Zato se neće bezbožnici održati na sudu, ni grješnici na zboru pravedničkom.
6 Jer Gospod zna put pravednički; a put bezbožnički propašće
ovde je sve napisano onom ko zna da čita.
Ne treba ići putem bezbožnika (ateista) jer on vodi čoveka da se ponaša bestidno poput životinje. Jer po vama nema duše,nema večnosti,pa možeš da živiš po instiktu i samo za sad. Pavle rimljanima piše o tome
22 Kad se građahu mudri, poludješe,
Jer. 10:14
23 I pretvoriše slavu vječnoga Boga u obličje smrtnoga čovjeka i ptica i četvoronožnijeh životinja i gadova.
5 Moj. 4:16, Psal. 106:20, Isa. 40:18
24 Zato ih predade Bog u željama njihovijeh srca u nečistotu, da se pogane tjelesa njihova među njima samima;
3 Moj. 18:22, Psal. 81:12, Djela 7:42, 1 Kor. 6:18, Efes. 5:12, 1 Pet. 4:3
25 Koji pretvoriše istinu Božiju u laž, i većma poštovaše i poslužiše tvar nego tvorca, koji je blagosloven vavijek. Amin.
Isa. 44:20, Jezek. 5:6, Amos 2:4, 1 Sol. 1:9
26 Zato ih predade Bog u sramne slasti; jer žene njihove pretvoriše putno upotrebljavanje u besputno.
Juda 1:10
27 Tako i ljudi ostavivši putno upotrebljavanje ženskoga roda, raspališe se željom svojom jedan na drugoga, i ljudi s ljudima činjahu sram, i platu koja trebaše za prijevaru njihovu primahu na sebi.
1 Tim. 1:10
28 I kao što ne marahu da poznadu Boga, zato ih Bog predade u pokvaren um da čine što ne valja,
Os. 4:13, Efes. 5:4, 2 Sol. 2:11
29 Da budu napunjeni svake nepravde, kurvarstva, zloće, lakomstva, pakosti; puni zavisti, ubistva, svađe lukavstva, zloćudnosti;
30 Šaptači, opadači, bogomrsci, siledžije, hvališe, ponositi, izmišljači zala, nepokorni roditeljima,
Priče 24:8
31 Nerazumni, nevjere, neljubavni, neprimirljivi, nemilostivi.
32 A neki pravdu Božiju poznavši da koji to čine zaslužuju smrt, ne samo to čine, nego pristaju na to i onima koji čine.
Ko god ostavi Boga izjednači se sa gadovima i životinjama.
Međutim ovde su neki polupismeni i isfrustrirani tipovi prikazali sex kao najveći greh,međutim to je potpuno netačno. Bog je blagoslovio sex. Adamu i Evi sex nije bio zabranjen nego je bila zabranjena neposlušnost. Dao im je ceo Raj samo jedno drvo nije,a oni su morali baš u to da čačkaju. zamisli da je Adam rekao Evi:"Prođi se tog drveta,hajde da vodimo ljubav", da li bi bili kažnjeni i izbačeni iz raja? Naravno da ne bi. Njima je bilo zabranjeno samo test drvo koje je bilo postavljeno tu isključivo da testira njihovu slobodnu volju. Znamo kako je test završio. Nikakvo telesno uživanje nije moglo pokvariti blaženstvo raja.To je pokvarila neposlušnost. Kad ostaviš Boga u tebi ostaje praznina koju pokušavaš ispuniti sexom,drogom,filozofijom,sportom,raznim telesnim mudrovanjem,ali sve je to uzalud. Tu prazninu jedino Bog može popuniti,a ako je on popuni onda možeš da se baviš sexom ali samo u ljubavi prema svom partneru i prema Bogu i tu nema graha,jer je "čistom sve čisto,a prljavom je sve prljavo". :bye:
 
Poslednja izmena:
Ovo što je Borčica rekla je apsolutno i biblijski stav. E, sad, da li seks treba upražnjavati samo sa osobom sa kojom smo se obavezali da ćemo biti do kraja života, ili...?

e, to je diskutabilno
Vernici se obavezuju pred Bogom, ateisti se obavezuju jedan drugom.
Ali ... Sve je podložno promeni, pa i emocije. Ne postoji tapija ni na jedno osećanje, pa ni na ljubav.

Zašto mi ovde spominjemo nagon? Seksualna želja prema osobi koja nije bračni partner, nije uvek samo želja. Ako smo rekli da je seks sastavni deo ljubavi, zašto isključivati mogućnost da se ljubav desi više puta u životu - čak i nakon "obavezivanja" jednoj osobi?
 
Oćeš ozbiljan post. U redu.
Kao i svi ateisti ovde na forumu pokušavaš da ovaj PDF pretvoriš u LjIS,ateisti su bezbožnici i njihov cilj je da jedu,piju,sexaju se i to je to. Pogledaj samo ženske časopise (koje čitaš) Šta je njihova poruka? Našminkaj se,utegni i jaši se sa kim god hoćeš u svim mogućim i nemogućim pozama.
Šta Biblija kaže na to? Misliš da nema odgovor,ili ti je on potreban da bi Bibliju izvrgla ruglu?
1 Blago čovjeku koji ne ide na vijeće bezbožničko, i na putu grješničkom ne stoji, i u društvu nevaljalijeh ljudi ne sjedi,
1 Moj. 5:24, Psal. 81:12
2 Nego mu je omilio zakon Gospodnji i o zakonu njegovu misli dan i noć!
3 On je kao drvo usađeno kraj potoka, koje rod svoj donosi u svoje vrijeme, i kojemu list ne vene: što god radi, u svemu napreduje.
1 Moj. 39:3, Jov 29:19, Psal. 106:5, Jezek. 31:7
4 Nijesu taki bezbožnici, nego su kao prah koji rasipa vjetar.
5 Zato se neće bezbožnici održati na sudu, ni grješnici na zboru pravedničkom.
6 Jer Gospod zna put pravednički; a put bezbožnički propašće
ovde je sve napisano onom ko zna da čita.
Ne treba ići putem bezbožnika (ateista) jer on vodi čoveka da se ponaša bestidno poput životinje. Jer po vama nema duše,nema večnosti,pa možeš da živiš po instiktu i samo za sad.
Pavle rimljanima piše o tome
22 Kad se građahu mudri, poludješe,
Jer. 10:14
23 I pretvoriše slavu vječnoga Boga u obličje smrtnoga čovjeka i ptica i četvoronožnijeh životinja i gadova.
5 Moj. 4:16, Psal. 106:20, Isa. 40:18
24 Zato ih predade Bog u željama njihovijeh srca u nečistotu, da se pogane tjelesa njihova među njima samima;
3 Moj. 18:22, Psal. 81:12, Djela 7:42, 1 Kor. 6:18, Efes. 5:12, 1 Pet. 4:3
25 Koji pretvoriše istinu Božiju u laž, i većma poštovaše i poslužiše tvar nego tvorca, koji je blagosloven vavijek. Amin.
Isa. 44:20, Jezek. 5:6, Amos 2:4, 1 Sol. 1:9
26 Zato ih predade Bog u sramne slasti; jer žene njihove pretvoriše putno upotrebljavanje u besputno.
Juda 1:10
27 Tako i ljudi ostavivši putno upotrebljavanje ženskoga roda, raspališe se željom svojom jedan na drugoga, i ljudi s ljudima činjahu sram, i platu koja trebaše za prijevaru njihovu primahu na sebi.
1 Tim. 1:10
28 I kao što ne marahu da poznadu Boga, zato ih Bog predade u pokvaren um da čine što ne valja,
Os. 4:13, Efes. 5:4, 2 Sol. 2:11
29 Da budu napunjeni svake nepravde, kurvarstva, zloće, lakomstva, pakosti; puni zavisti, ubistva, svađe lukavstva, zloćudnosti;
30 Šaptači, opadači, bogomrsci, siledžije, hvališe, ponositi, izmišljači zala, nepokorni roditeljima,
Priče 24:8
31 Nerazumni, nevjere, neljubavni, neprimirljivi, nemilostivi.
32 A neki pravdu Božiju poznavši da koji to čine zaslužuju smrt, ne samo to čine, nego pristaju na to i onima koji čine.
Ko god ostavi Boga izjednači se sa gadovima i životinjama.
Međutim ovde su neki polupismeni i isfrustrirani tipovi prikazali sex kao najveći greh,međutim to je potpuno netačno. Bog je blagoslovio sex. Adamu i Evi sex nije bio zabranjen nego je bila zabranjena neposlušnost. Dao im je ceo Raj samo jedno drvo nije,a oni su morali baš u to da čačkaju. zamisli da je Adam rekao Evi:"Prođi se tog drveta,hajde da vodimo ljubav", da li bi bili kažnjeni i izbačeni iz raja? Naravno da ne bi. Njima je bilo zabranjeno samo test drvo koje je bilo postavljeno tu isključivo da testira njihovu slobodnu volju. Znamo kako je test završio. Nikakvo telesno uživanje nije moglo pokvariti blaženstvo raja.To je pokvarila neposlušnost. Kad ostaviš Boga u tebi ostaje praznina koju pokušavaš ispuniti sexom,drogom,filozofijom,sportom,raznim telesnim mudrovanjem,ali sve je to uzalud. Tu prazninu jedino Bog može popuniti,a ako je on popuni onda možeš da se baviš sexom ali samo u ljubavi prema svom partneru i prema Bogu i tu nema graha,jer je "čistom sve čisto,a prljavom je sve prljavo". :bye:

Nisam ateista,ne čitam ženske časopise...a za ostalo...šta te briga.:lol:
Ne vidim čime sam Bibliju ja uvredila,ali ti ateiste vređaš ovim postom.
Imali dušu,ili ne,ne znači da nemaju savest...šta ti hoćeš da kažeš...da se ateisti kako u životu,tako i sexu...ponašaju kao životinje...stvarno ne razumem.
Malo brkaš pojmove...uzor i moral nemaju veze sa Bogom,ili verom.
 
e, to je diskutabilno
Vernici se obavezuju pred Bogom, ateisti se obavezuju jedan drugom.
Ali ... Sve je podložno promeni, pa i emocije. Ne postoji tapija ni na jedno osećanje, pa ni na ljubav.

Zašto mi ovde spominjemo nagon? Seksualna želja prema osobi koja nije bračni partner, nije uvek samo želja. Ako smo rekli da je seks sastavni deo ljubavi, zašto isključivati mogućnost da se ljubav desi više puta u životu - čak i nakon "obavezivanja" jednoj osobi?


Ja na ljubav ne gledam samo kao emociju. Erih From je rekao: "Ljubav je delatna zainteresovanost za život i razvoj onoga kog volimo". Emocije su podložne promeni, nekad su jače, nekad slabije, ali ako odlučimo da ostanemo sa osobom kojoj smo se obavezali "dok nas smrt ne rastavi", ljubav se neće izgubiti, a emocije će se vratiti (ako su oslabile). Druga je stvar ako smo "usrljali" u brak uopšte ne razmišljajući da li taj brak može da opstane i da li zaista volimo tu osobu.
 

Back
Top