Starac i more

Truman

Elita
Poruka
22.709
Ova knjiga kaze da svaki covek ima svoju sudbinu i da od nje ne moze pobeci.Kako ste je vi shvatili,da li vam se dopala i da li se slazete sa piscevim stavom?Meni to bas ne zvuci previse pozitivno.
 
Truman:
Ova knjiga kaze da svaki covek ima svoju sudbinu i da od nje ne moze pobeci.Kako ste je vi shvatili,da li vam se dopala i da li se slazete sa piscevim stavom?Meni to bas ne zvuci previse pozitivno.
Nema psiholoskog romana koji moze da -zvuci pozitivno- iz prostog razloga sto (svi) govore o stvarnom, pravom, zivotu na vrlo realistican nacin...
Hemingvej ni u jednom svom romanu ne zvuci tako.
On ne zeli da zvuci tako.
On je covek koji je opisivao svet koji je(uglavnom) video svojim ocima, a video je mnogo.
-Starac i more-...simbolizuje zelju tzv. malog, obicnog,(materijalno) siromasnog coveka, da se suoci sa svojom sudbom...Ta zelja je toliko velika, veca od samog zivota...
Roman je dobar.
I zvuci veoma pozitivno.Mudro, nadasve.
Bespostedna borba...naizgled apsurdna, suluda, ali...
Ogromna zelja malog coveka da ucini nesto veliko...
Pobeda i njena cena...
p.s.Ribarceta san 8)
 
Truman:
Ova knjiga kaze da svaki covek ima svoju sudbinu i da od nje ne moze pobeci.Kako ste je vi shvatili,da li vam se dopala i da li se slazete sa piscevim stavom?Meni to bas ne zvuci previse pozitivno.
U ovom romanu se ogleda Hemingvejev "tragicni optimizam" koji je prisutan i u ostalim njegovim delima.Starceve oci,boje more,simbolizuju duhovno bogatstvo ovog starca Santjaga,a samim tim predstavljaju tu vedru tacku ,taj optimizam...
 
...što je sam samcit, u malom čunu, ribario u Golfskoj struji a da, eto, za osamdeset i četiri dana, nije ulovio ni jednu jedinu ribu.
...Starac je bio tanak i suv, s dubokim brazdama na potiljku.Na jagodicama je imao zagasite mrlje kožnog
tumora koji izaziva odsjaj sunca na površini tropskog mora.
...Niko ne bi smeo da ostane u starosti sam, razmišljao je.Ali to je neminovno.Ne smem zaboraviti da pojedem tunja pre nego što se ukvari, da me snaga
ne bi izdala.
..."Ribo, rdjave vesti za tebe", reče on i podiže konopac preko džaka koji mu je pokrivao ledja.
...Gore u kolibi na starčeve oči ponovo se navukao san. Spavao je još uvek s licem zagnjurenim u postelju, a dečak je sedeo kraj njega, posmatrajući ga.
Starac je sanjao o lavovima.
 
Truman:
Ova knjiga kaze da svaki covek ima svoju sudbinu i da od nje ne moze pobeci.Kako ste je vi shvatili,da li vam se dopala i da li se slazete sa piscevim stavom?Meni to bas ne zvuci previse pozitivno.


Starac i more oslikava period velikih unutrašnjih borbi samog pisca. To je period velike usamljenosti, prevaspitavanja i pronalaženja sebe tako odvojenog od mora svakidasnjice u kom se pisac toliko besomucno batrgao, pre postanka ovog velikog dela. Inace, Hemingvej je mislio da ce Nobela dobiti za jednu drugu knjigu napisanu pre ove, i verovatno pod jakim unutrasnjim pritiskom, uspeo je da se dosta ODVOJI od ljudi, i od samog sebe, upravo da bi pronikao u tu samoću Čoveka, u njegovu borbu sa življenjem. I zato je to legendarni roman, usled istine o življenju, o tom moru na kom je čovek večito sam, u pokušaju da se samoostvari....o tome govori roman Starac i More....
 
Nadam se da se ljubitelji Hemingveja nece naljutiti ili uvrediti na ovu moju izjavu: "Mene Hemingvej smori"
Starac i more nisam procitala ali jesam "Za kim zvona zvone" i neku zbirku kratkih prica. Mene su ta njegova dela strasno iscrpila da sam rekla da vise nikada necu procitati neku njegovu knjigu!
Razlog sto Hemingveja vidim kao teskog su njegovi preterani opisi i analize. Premalo dialoga izmedju glavnih likova (a to je ono sto knjizi daje zivost).
Nadam se da me necete kamenovati posle ove izjave, jednostavno nisam mogla da odolim da ne kazem svoje misljenje!
 

Back
Top