Deca Hurinova - Dž.R.R. Tolkin

Durra

Primećen član
Poruka
815
Zanima me jel neko procitao ovaj roman posto bih hteo naruciti pa me zanima jel to nesto kao Silmarilion (koji mi se uopste ne svidja) ili kao npr Nezavrsene price (na koje sam poludio kad mi usred najboljeg dela price napise "e dalje pisac nije napisao")
Znaci moje pitanje je da li je ovo pravi roman sa pravom pricom (kompletnom) kao i da li je to nesto "kao istorisko smaranje" (koje sam doziveo citajuci Silmarilion)?
Da li spada u grupu Hobita i Gospodara prstena ili ovu drugu gore navedenu?
 
Deca Hurinova je jako lep i tuzan roman, no glavnina price je iz Silmariliona (cisto ne mogu da verujem da ti se ne svidja). Medjutim, Deca Hurinova je zaokruzena prica, lepo oblikovana i lako citljiva, za razliku od Silmariliona :) Ja bih ti svakako preporucio ovu knjigu, neces se pokajati.
 
mali offtopic-prosto ne mogu da verujem da se nekom ko voli Tolkina ne svidja Silmarilion...!Mislim slusao sam komentare da ne moze da se meri sa Gspodarima jer je ono roman a ovo vise zbirka hronoloski pporedjanih prica ali o kvalitetu same knjige,o dubini,sustini price,ideji,tenziji,zapletima,ma sve,knjiga je VRH!
 
mali offtopic-prosto ne mogu da verujem da se nekom ko voli Tolkina ne svidja Silmarilion...!Mislim slusao sam komentare da ne moze da se meri sa Gspodarima jer je ono roman a ovo vise zbirka hronoloski pporedjanih prica ali o kvalitetu same knjige,o dubini,sustini price,ideji,tenziji,zapletima,ma sve,knjiga je VRH!

Podrzavam. Silmalirion cini sustinu Tolkinovog sveta. Verujem da je mnogima naporan zbog dosta podataka ali je prepun i lepih poeticnih prica. Bez Silmaliriona Gospodar prstenova (pa i ostala T. dela) bio bi jos samo jedan ok roman, ali ne bi imao tu poeticnost i pravi dozivljaj epskog bez Silmaliriona.

Sto se tice Dece Hurinove, ja treba da nabavim i nju i Hobite, ali bih zelela da nadjem knjige u tvrdom povezu, da bi ih uparila sa ovim sto do sada imam...
 
mali offtopic-prosto ne mogu da verujem da se nekom ko voli Tolkina ne svidja Silmarilion...!Mislim slusao sam komentare da ne moze da se meri sa Gspodarima jer je ono roman a ovo vise zbirka hronoloski pporedjanih prica ali o kvalitetu same knjige,o dubini,sustini price,ideji,tenziji,zapletima,ma sve,knjiga je VRH!

U potpunosti se slazem. Meni je Silmarilion jedna od najboljih knjiga ikad napisanih. Jeste da je to zbirka vise dela, i da je malo konfuzna, ali to joj bas daje tu car. To je delo koje je Tolkien pisao citavog zivota, neka vrsta Biblije tolkinovog sveta.
 
Prica o Hurinovoj deci je poznata svima koji su procitali Silmalirion, ali ovo obimnija verzija sa vise detalja. Daleko je laksa za citanje od samog Silmaliriona, koji je mnogima naporan. Sadrzi osamnaest poglavlja, pored uvoda na pocetku i dodatka na kraju.Prikazani su i rodoslovi kuca Hadora i Beora, kao rodoslov princeva Noldora. I dodatak je veoma zanimljiv. Kristofer Tolkin objasnjava kako je prica stvorena, ali obuhvata i druge price i knjige i sve elemente u kojima su povezani, kao i razlike u verzijama.

Sve u svemu jos jedna knjiga koju je lepo imati u kuci. Slobodno kupi roman, neces se kajati...
 
Knjiga je odlična, potpuno zaokružena priča o Turinu Turambaru i njegovoj nesrećnoj porodici, od Hurina sve do ubistva Glaurunga. Tužna, ali predivna priča. Dobar deo je uzet iz Silmariliona, nešto iz Nezavršenih priča i još ponešto iz Tolkinovih neobjavljenih rukopisa.
 
Beren i Lutijena su zaista legendarni, naspram nje Aragorn i Aurena su kao odraz u ogledalu. Price iz starog doba su mnogo bolje napisane od rata za prsten, ali to je mozda zato sto postepeno gubi tragove bajkovitog i mitoloskog i donekle se novo doba pretvara u srednji vek. Bez obzira na to, ceo Tolkinov svet je fascinantan.
 
Ne znam meni je sve to jako interesantno i dramaticno,bas iz rzaloga sto se povlaci paralela sa nasom stvarnom istorijom,cini mi se Jevrejima,ali generalno cinjenici.sugestiji da je jedan narod/rasa imao raj na zemlji,i da ga je izgubio zbog svoje pohlepe...cela istorija Noldora,i o kletvi Noldora,je pretuzna prica o ljudsko(vilenjackoj)j svesti o gresci,i o nepokolebljivosti da se,uprkos neumitnom tragicnom kraju,ipak bore,nadaju,veruju...Prica o verovanju u sdbinu a ipak ne-prepustanju na milost i nemilost istoj,vec zalaganje za sebe i svoj rod,stalna borba,napr za promene...
I bas iz razloga sto je Silmarilion tako viseslojan i dramatican,a cini mi se,Gospodar prstenova nije,vise volim Silmarilion...
 
Beren i Lutijena su zaista legendarni, naspram nje Aragorn i Aurena su kao odraz u ogledalu
. Price iz starog doba su mnogo bolje napisane od rata za prsten, ali to je mozda zato sto postepeno gubi tragove bajkovitog i mitoloskog i donekle se novo doba pretvara u srednji vek. Bez obzira na to, ceo Tolkinov svet je fascinantan.

To je rekao i sam Aragorn,kad je pevao Hobitima pesmu o Berenu i Lutijeni.:)
 

Back
Top