da li su pravi hriscani ljudi koji imaju bihejvioristicki pogled na psihu?
Prikazujem rezultate 1 do 11 od 11

Tema: da li su pravi hriscani ljudi koji imaju bihejvioristicki pogled na psihu?

Zainteresovan član
    Učlanjen
    13.02.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano da li su pravi hriscani ljudi koji imaju bihejvioristicki pogled na psihu?

To je pogled koji zastupaju svi koji misle da nije bitno kakav si vec sta radis, i da nije bitno zasto vec u sta verujes, itd., jednom recju, to su ljudi koji ne misle "istina ce nas osloboditi", vec misle "sloboda i ne postoji, a cinjenje (ili necinjenje, jednom recju: |ponasanje") nekih stvari nam (bez obzira na razloga zbog kojih i cinimo, i to da li smo mi to ucinili zaista ili nas je nesto 'gurnulo') moze doneti srecu i radost".

Poznat jeremijabg (avatar)
    Učlanjen
    13.03.2007.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    268

Podrazumevano Re: da li su pravi hriscani ljudi koji imaju bihejvioristicki pogled na psihu?

Azasto tebi toliko smetaju hriscani i Hriscanstvo?koje si ti vere?

Iskusan Verbal_Kint (avatar)
    Učlanjen
    16.07.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    134

Podrazumevano Re: da li su pravi hriscani ljudi koji imaju bihejvioristicki pogled na psihu?

Malo štrpneš odavde, malo odande, nešto prećutiš i formirao si valjanu tezu?

1. Bihejvioristi smatraju da se psihologija ne sme baviti osećajima i impulsima ili bilo kakvim drugim subjektivnim događajima. Tako odbacuju i bilo kakve nematerijalne pojave, duh i dušu, čime dolazimo do prvog negativnog odgovora na tvoje pitanje. Osnovna postavka Hrišćanstva je postojanje duše i tu je prva tačka razmimoilaženja.

2. Bihejvioristima su bitni mehanizmi kojima se određeno ponašanje ispoljava, kao i primena tih mehanizama u cilju postizanja određenog ponašanja. Među osnovnima su Pavlovljev mehanizam uslovljavanja i Skinerovo operativno uslovljavanje. Ukratko, poželjno ponašanje se nagrađuje, a nepoželjno kažnjava. Ključna reč je ponašanje. Kažeš 'nije bitno zašto, već u šta veruješ'. KOd bihejviorista vera nije predmet proučavanja ni interesovanja, zato ovaj deo otpada. Nije moguće uslovljavanje mišljenja i verovanje, jer, jednostavno, nije moguće njihovo promatranje. Kroz istoriju su Hrišćani činili isključivo ono što ne donosi nagradu, već upravo suprotno. Dakle, o uslovljavanju nema govora, jer ne postoji nagrada, a sve što im se nudi je obećanje neke buduće nagrade u zagrobnom životu. Za bihejviorističke mehanizme je bitno da je nagrada ovde i sada, jer to u suprotnom nije uslovljavanje, već vera, a vera nije predmet bihejviorističke psihologije, i tu je još par tački razmimoilaženja.

3. Hrišćanima nije samo bitno šta radiš, kako ti kažeš, već i, a rekao bih čak i pre svega, kakav si, te su stoga i Božje zapovesti formulisane na takav način, ravnomerno: ne čini i ne poželi. Želja takođe nije predmet interesovanja bihejviorista.

'Ne učini preljuba!', ali i 'Ne poželi žene bližnjega svojega'.
    'Ne kradi!', ali i '...ni vola njegova, ni magarca njegova, niti išta što je bližnjega tvojega...'
    ....

Dakle odgovor na tvoje pitanje bi bio: NE.
    PLEASE, REVOLUTION.

Zainteresovan član
    Učlanjen
    13.02.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

oces da kazes da sam ja neke vere, i da meni hriscani smetaju?
    To su 2 zakljucka tvoja koja veze sa realnim stanjem stvari nemaju, to su tvoje deluzije... posavetovao bih te da posetis psihoterapeutea sto pre.

Dobronameran je savet

Učlanjen
    13.03.2007.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    268

Citat Original postavio up§dljivo_tih__ Pogledaj poruku
    oces da kazes da sam ja neke vere, i da meni hriscani smetaju?
    To su 2 zakljucka tvoja koja veze sa realnim stanjem stvari nemaju, to su tvoje deluzije... posavetovao bih te da posetis psihoterapeutea sto pre.

Dobronameran je savet
    Dobro,de....NE smetaju ti hriscani!!!A sto te je naljutilo pitanje koje si vere?Zar se za to ide kod psihoterapeuta?Kazes lepo u sta ,ako u nesto verujes i to je to....

Zainteresovan član
    Učlanjen
    13.02.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio Verbal_Kint Pogledaj poruku
    Malo štrpneš odavde, malo odande, nešto prećutiš i formirao si valjanu tezu?

1. Bihejvioristi smatraju da se psihologija ne sme baviti osećajima i impulsima ili bilo kakvim drugim subjektivnim događajima. Tako odbacuju i bilo kakve nematerijalne pojave, duh i dušu, čime dolazimo do prvog negativnog odgovora na tvoje pitanje. Osnovna postavka Hrišćanstva je postojanje duše i tu je prva tačka razmimoilaženja.

2. Bihejvioristima su bitni mehanizmi kojima se određeno ponašanje ispoljava, kao i primena tih mehanizama u cilju postizanja određenog ponašanja. Među osnovnima su Pavlovljev mehanizam uslovljavanja i Skinerovo operativno uslovljavanje. Ukratko, poželjno ponašanje se nagrađuje, a nepoželjno kažnjava. Ključna reč je ponašanje. Kažeš 'nije bitno zašto, već u šta veruješ'. KOd bihejviorista vera nije predmet proučavanja ni interesovanja, zato ovaj deo otpada. Nije moguće uslovljavanje mišljenja i verovanje, jer, jednostavno, nije moguće njihovo promatranje. Kroz istoriju su Hrišćani činili isključivo ono što ne donosi nagradu, već upravo suprotno. Dakle, o uslovljavanju nema govora, jer ne postoji nagrada, a sve što im se nudi je obećanje neke buduće nagrade u zagrobnom životu. Za bihejviorističke mehanizme je bitno da je nagrada ovde i sada, jer to u suprotnom nije uslovljavanje, već vera, a vera nije predmet bihejviorističke psihologije, i tu je još par tački razmimoilaženja.

3. Hrišćanima nije samo bitno šta radiš, kako ti kažeš, već i, a rekao bih čak i pre svega, kakav si, te su stoga i Božje zapovesti formulisane na takav način, ravnomerno: ne čini i ne poželi. Želja takođe nije predmet interesovanja bihejviorista.

'Ne učini preljuba!', ali i 'Ne poželi žene bližnjega svojega'.
    'Ne kradi!', ali i '...ni vola njegova, ni magarca njegova, niti išta što je bližnjega tvojega...'
    ....

Dakle odgovor na tvoje pitanje bi bio: NE.
    "Bihejvioristicki pogled" nije isto sto i "bihejvioristicka skola u psihologiji". Bihejvioristicki pogled je termin koji se koristi i u filozofiji! Pored toga, cak i u okviru "bihejvioristicke skole u psihologiji" se mogu razlikovati (bar) dve... od kojih jedna ne iskljucuje stvari koje iskljucuje ova koju ti pominjes, tako da ti prekrajas i vadis iz konteksta, i ne znas o cemu pricas, A NE JA. Osim toga, "bihejvioristicki pogled" je u filozofiji poznat upravo kao ono sto sam ja opisao... tako da si ti onaj koji nezna o cemu prica. A hteo si da ispadnes pametan, zalim tvoj slucaj...
    Poslednji put ažurirao/la up§dljivo_tih__ : 12.03.2009. u 18:47

Zainteresovan član
    Učlanjen
    13.02.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio jeremijabg Pogledaj poruku
    Dobro,de....NE smetaju ti hriscani!!!A sto te je naljutilo pitanje koje si vere?Zar se za to ide kod psihoterapeuta?Kazes lepo u sta ,ako u nesto verujes i to je to....

Valjda zato sto sam hteo da otvorim temu o necemu, a ne da na istoj razgovaram sa tobom o stvarima koje su offtopic i koje bi bilo normalnije i pametnije da si me pitao na PP, posto veze sa mojom temom nemaju. Moze li taj niz cinjenica opravdati moje ponasanje prema tebi i moj predlog

?

Iskusan Verbal_Kint (avatar)
    Učlanjen
    16.07.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    134

"Bihejvioristicki pogled" nije isto sto i "bihejvioristicka skola u psihologiji". Bihejvioristicki pogled je termin koji se koristi i u filozofiji! Pored toga, cak i u okviru "bihejvioristicke skole u psihologiji" se mogu razlikovati dve... od kojih jedna ne iskljucuje stvari koje iskljucuje ova koju ti pominjes, tako da ti prekrajas i vadis iz konteksta. Osim toga, "bihejvioristicki pogled" je u filozofiji poznat upravo kao ono sto sam ja opisao... tako da si ti onaj koji nezna o cemu prica. A hteo si da ispadnes pametan, zalim tvoj slucaj...
    OK. Onda stoji samo treća teza. Za ostalo pitaj nekog pametnijeg, a nešto mi se već čini da si doneo svoj sud. Uostalom, mogao bi malo detaljnije da objasniš šta i zašto misliš, šta je to što čini dve škole mišljenja sličnim, šta uopšte podrazumevaš pod pravim Hrišćanima... a ne samo da navedeš par dogmi i pretpostaviš da smo svi ovde diplomirali na temu istorija filozofije.
    PLEASE, REVOLUTION.

Učlanjen
    13.03.2007.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    268

upadljivo tih,imas PP....

Iskusan M-1980 (avatar)
    Učlanjen
    05.10.2007.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    105

To je pogled koji zastupaju svi koji misle da nije bitno kakav si vec sta radis, i da nije bitno zasto vec u sta verujes, itd., jednom recju, to su ljudi koji ne misle "istina ce nas osloboditi", vec misle "sloboda i ne postoji, a cinjenje (ili necinjenje, jednom recju: |ponasanje") nekih stvari nam (bez obzira na razloga zbog kojih i cinimo, i to da li smo mi to ucinili zaista ili nas je nesto 'gurnulo') moze doneti srecu i radost".
    da licis...posto si vec ukinuo mogucnost za ostavljanje poruka, da ti ovako odgovorim..

Poznat
    Učlanjen
    22.04.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

hmmm. pravi hricani ne postoje

Slične teme

1. Uticaj bassa na psihu ljudi
    Autor Mashe u forumu Muzika
    Odgovora: 30
    Poslednja poruka: 02.06.2016., 23:57
  2. Odgovora: 75
    Poslednja poruka: 04.04.2009., 01:48
  3. Odgovora: 64
    Poslednja poruka: 24.03.2009., 09:04
  4. Da li ljudi imaju nagone?
    Autor Tuzni_patak u forumu Filozofija