Vase detinjstvo!

User Friendly

Buduća legenda
Poruka
25.007
Da li mislite da ste ga lepo proziveli? Da li se zbog necega kajete? Dobio sam podsticaj da otvorim ovu temu jer sam na Politici video temu o detinjstvu ljudi koji su rasli 60,70,80-ih godina i uocio sam velike razlike izmedju onoga sto je nekad bilo i onoga sto je bilo kada sam ja rastao i onoga sto je sad! Idalje se secam kada sam sa drustvom iz komsiluka pravio jenki zulu,pracke,luk i strelu,kada smo lozili vatru,igrali se rata izmedju ulica,uvece zmurke, a danasnji klinci su kao izgubili taj osecaj za drugarstvo,vecina se igra sama ili na racunaru! Meni cak nekad predstavlja problem kad uvece izadjem preko leta ili na raspustu na ulicu ili u grad radnim danom desi se da nebude nikoga!Cak ,ta ista deca koja smo se u detinjstvu igrala vise i ne govorimo,sve se svodi na ono obavezno cao,cao.... Cak ni u mom odeljenju i uopste u drustvu i okolini ljudi se sve vise otudjuju i postaju samozivi! Da li mislite da je delom ovo sve losije odrastanje krivo za tinejdzersku surovost koju poslednjih par meseci gledamo na tv-u? Mislim na prebijanja,izbadanja nozem dece u skolama,razna zlostavljanja i sl. Sta mislite kakva ce buduca deca biti?
 
Poslednja izmena:
Dusu bih dala da sam odrasla u 80-tim.Grad u kom sam odrasla tad je bio drugaciji ,a i ljudi u njemu.:neutral:

A detinjstvo mi je bilo prelepo. Tasmajdan,Kalis...i jos gomila uspomena,koje retko evociram ,jer se rasplacem.Neki ljudi mi strasno nedostaju.

Mislim da su deca ranije mnogo zdravije zivela.:neutral: Danas je sve tako..iskvareno,lazno,nenormalno.
 
Poslednja izmena:
...svaka ti cast za temu!
Uh, mogao bi da pisem do sutra..evo na primer ja sam negde do 3. osnovne ziveo u stanu,u jednom kvartu...kako bih se vratio,samo na mesec dana....sta sve nismo radili, sto si rekao,vecito ratovali sa kvartovima:lol: tukli se....jao koliko sam batina dobio:zaljubljena: pa kad dodju stariji..a mi smo kao nesto bitni,pa se pravimo vazni:lol: pa ko je jaci ...jao!
A bio sam skoro kod kuma na 18. koji je ziveo vrata do mene,pa nam pricala njegova keva...kad smo on,njegov mladji brat,i ja,otisli do radnje...a jako smo mali bili, i pogodi njegovog brata neki indijanac kamenom u oko,i ovaj pao....a mi se popeli na 4 sprat i stali ispred vrata i placemo obojica,deremo se ....''aaaaaa,mamaaa umro Uros!!!! {a tako se zove}..joj upiso sam se od smeha
 
Poslednja izmena:
Da li mislite da ste ga lepo proziveli? Da li se zbog necega kajete? Dobio sam podsticaj da otvorim ovu temu jer sam na Politici video temu o detinjstvu ljudi koji su rasli 60,70,80-ih godina i uocio sam velike razlike izmedju onoga sto je nekad bilo i onoga sto je bilo kada sam ja rastao i onoga sto je sad! Idalje se secam kada sam sa drustvom iz komsiluka pravio jenki zulu,pracke,luk i strelu,kada smo lozili vatru,igrali se rata izmedju ulica,uvece zmurke, a danasnji klinci su kao izgubili taj osecaj za drugarstvo,vecina se igra sama ili na racunaru! Meni cak nekad predstavlja problem kad uvece izadjem preko leta ili na raspustu na ulicu ili u grad radnim danom desi se da nebude nikoga!Cak ,ta ista deca koja smo se u detinjstvu igrala vise i ne govorimo,sve se svodi na ono obavezno cao,cao.... Cak ni u mom odeljenju i uopste u drustvu i okolini ljudi se sve vise otudjuju i postaju samozivi! Da li mislite da je delom ovo sve losije odrastanje krivo za tinejdzersku surovost koju poslednjih par meseci gledamo na tv-u? Mislim na prebijanja,izbadanja nozem dece u skolama,razna zlostavljanja i sl. Sta mislite kakva ce buduca deca biti?

Overu sve si rekao! Ja sam ovu temu hteo da otvorim, ali sam mislio kako cete svi da me ismevate...ustvari, ja sam hteo da otvorim nesto na foru da li i dalje govorite sa starim drustvom iz npr. osnovne ili sa drustvom iz detinjstva uopste.:( Bas sm danas razmisljao o toj temi i poceo sam da se dop. sa drugom iz osnovne, i on je rekao da mu nedostaje to drustvo.

@tema

Kao klinac sam stalno isao sa drugovima u avanture, i uvek smo za tim tragali. Cesto bismo pravili kolibe, pentrali se po drvecu, pravili luk i strelu, pracke, stavljali glinu na prutove i gadjali se, a pobednik bi osvajao pehar od blata.:heart:

Kad smo malcice odrasli onda smo poceli da "gajimo" kucice oko zgrada. Secam se keruse koja je sve te pse izradjala, zvala se Vidra, njeni stenici su se zvali: Dzek, Tea, Max, medo, a ostale sam nazalost zaboravio tokom vremena....sad su svi oni mrtvi.:(:( Teu smo, koliko se secam, sahranili pored reke gde smo nekad pravili kolibe i palili vatre...zadnji put sam obisao njen grob pre najmanje 2 god. Obici cu ga sutra ako ga nadjem od one ogromne trave i mocvare koja je tamo narasla... Secam se da smo je sahranili uvece, da ste samo videli taj prizor, mi "kukamo" i pricamo price o davnim vremenima, a mesecina samo obasjava u malu krug oko nas, divan prizor.

Izvinite ljudi, ja se raspricah, ali morao sam....to mi jos lezi na srcu i pisao bih do besvesti! A sad odoh da razmisljam u tami o davnim vremenima koja se nikada vratiti nece. ***** i temu!!:sad2::sad2:
 
joj bilo je strava kad sam bila detence...aaa,svako vece zmurke,rata...ili se peli po nekakvom drvecu....
hehe,najjace kad sam decu nagovarala da skacu sa neke kuce koja se gradila....i najveca fora stvarno su skakali...:)
a ima onih koji mi ni cao danas ne kazu....zalosno pomalo...ne pomalo..veoma zalosno...
bas se rastuzim kad se setim tako nekih dogodovstina...
 
joj da. I mi smo se svako vece sastajali i igrali se zmurke, rata(ponekad), fudbala, a veoma cesto jurke. Jurka se zvala "Limun i pomorandza" da bedan naziv, ali igra je oduzimala tako mnogo vremena da smo mogli da je odigramo samo nekoliko puta...:mrgreen:

Meni se uglavnom svi javljaju na ulici od onih koji su ziveli ili zive kod moje zgrade. Samo oni koji su se skroz otudjili i koje nisam video godinama, oni mi se ne javljaju bas nesto... A najzalije mi je to sto je nas kraj bio poznat kao najbolji kraj. Bili smo najbolji u fudbalu, ja sam bio najbolji u odbrani i nikad nisam trazio faul ili slicno, a uvek sm im davao da izvedu slobodan udarac, penal i tako to.:) Imalo nas je preko 40-ro najmanje, a sad nas izadje svega 5-6 ako nam se posreci onda i 7...beda:(

Pola njih je prestalo da igra i fudbal pre par god... kazu "Odrasli smo, to je za decu", neki su poceli da izlaze u grad svaki dan, da i oni su takodje odrasli...a ja i jos par ortaka smo izgleda jedini ostali klinci za ceo zivot...i dalje gadjamo kola kad je sneg, slicugamo, setamo oko zgrada i pricamo, ponekad igramo basket, a ponekad izadjemo samo da bismo se smarali...ali zalosno je o sto mislim da mi to radimo samo zato sto nam nedostaje detinjstvo kakvo smo nekad imali...

Sad bih najvise voleo da sam imao odvratno detinjstvo, onda mi barem ne bi nedostajalo, a ovo sad bi mi bilo mnogo bolje. :(
 
joj da. I mi smo se svako vece sastajali i igrali se zmurke, rata(ponekad), fudbala, a veoma cesto jurke. Jurka se zvala "Limun i pomorandza" da bedan naziv, ali igra je oduzimala tako mnogo vremena da smo mogli da je odigramo samo nekoliko puta...:mrgreen:

Meni se uglavnom svi javljaju na ulici od onih koji su ziveli ili zive kod moje zgrade. Samo oni koji su se skroz otudjili i koje nisam video godinama, oni mi se ne javljaju bas nesto... A najzalije mi je to sto je nas kraj bio poznat kao najbolji kraj. Bili smo najbolji u fudbalu, ja sam bio najbolji u odbrani i nikad nisam trazio faul ili slicno, a uvek sm im davao da izvedu slobodan udarac, penal i tako to.:) Imalo nas je preko 40-ro najmanje, a sad nas izadje svega 5-6 ako nam se posreci onda i 7...beda:(

Pola njih je prestalo da igra i fudbal pre par god... kazu "Odrasli smo, to je za decu", neki su poceli da izlaze u grad svaki dan, da i oni su takodje odrasli...a ja i jos par ortaka smo izgleda jedini ostali klinci za ceo zivot...i dalje gadjamo kola kad je sneg, slicugamo, setamo oko zgrada i pricamo, ponekad igramo basket, a ponekad izadjemo samo da bismo se smarali...ali zalosno je o sto mislim da mi to radimo samo zato sto nam nedostaje detinjstvo kakvo smo nekad imali...

Sad bih najvise voleo da sam imao odvratno detinjstvo, onda mi barem ne bi nedostajalo, a ovo sad bi mi bilo mnogo bolje. :(

aaa,znam to limun i pomorandza,to ono sa crtanjem mape,jel daa????
 
Svako novo vreme nosi nove igre,ja sad prvi put cujem za tu igru!Ne znam meni je bilo podjednako i dobro i lose! Secam se svojih drugova iz komsiluka sa kojima sam hvatao gustere i puzeve,meni ih je uvek bilo zao a momci su bili teske psihopate! Sto uhvate to su i ubijali,nesto sam ja spasavao a nesto su oni pobili,samo ne znam kako nisu izrasli u psihopate! Redovno smo pravili lukove i strele,na stapove vezivali nozeve koji su zardjali i sa time jurili zivotinje po kraju!:lol:Bolesnici!Obicno predvece smo igrali fudbal,a kad padne mrak zmurke! Danasnja deca puno propustaju,njima se sve svodi na komp i igrice na istom i od toga ih pravi debilimai fizicki i mentalno! Pre sam uvek voleo da kad odem u selo idem po sumama i istrazujem,nekad sam isao i po 10km od kuce i ostajao satima,ali me interesovalo, voleo sam da istrazujem,da setam! Laku noc svima,idem i ja!
 
Svako novo vreme nosi nove igre,ja sad prvi put cujem za tu igru!Ne znam meni je bilo podjednako i dobro i lose! Secam se svojih drugova iz komsiluka sa kojima sam hvatao gustere i puzeve,meni ih je uvek bilo zao a momci su bili teske psihopate! Sto uhvate to su i ubijali,nesto sam ja spasavao a nesto su oni pobili,samo ne znam kako nisu izrasli u psihopate! Redovno smo pravili lukove i strele,na stapove vezivali nozeve koji su zardjali i sa time jurili zivotinje po kraju!:lol:Bolesnici!Obicno predvece smo igrali fudbal,a kad padne mrak zmurke! Danasnja deca puno propustaju,njima se sve svodi na komp i igrice na istom i od toga ih pravi debilimai fizicki i mentalno! Pre sam uvek voleo da kad odem u selo idem po sumama i istrazujem,nekad sam isao i po 10km od kuce i ostajao satima,ali me interesovalo, voleo sam da istrazujem,da setam! Laku noc svima,idem i ja!

Ta igra postoji odavno, mi smo samo promenili naziv, nesvesno.
Haha, ja sam isto hvatao gustere, puzeve nisam morao da hvatam...:mrgreen: Ali gisteri su mnogo brzi tako da sam ja radije hvatao zmije...ima neko mesto ispod nekog lima gde ih je pre bilo puno, a sad nema nijedne....ali nisam ni jednu ubio, to su uglavnom radili neki od mojih drugova(lovci)...ja volim zivotinje i iz tog razloga sam ih mucio...na neki nacin.:lol: Ali neki od mojih drugova su bili pravi bolesnici i ja sam im to stalno govorio, a nakon mene su im svi poceli govoriti, sad kazu da ne vole da muce zivotinje, ali nesto im ne verujem... E i mi smo isto tako. Igramo fudbal pa onda zmurke, a ako su sijalice ostale citave pored nas onda bismo nastavili igrati fudbal umesto zmurke.

Jednog druga smo nazvli spajdermen zbog sijalica. Krenuo da ih menja i udari ga struja(mada ne verujem da ga je stvarno udarila) i on padne sa bandere.:mrgreen::hahaha:

U pravu si za kompjuter i danjasnju omladinu, ja ni sad ne bih bio za kompom da ima nekoga napolju da se zezamo kao pre.
 
E, a znate sta je najzesce.

Kod zgrade je bio neki nas drug koga skorom niko od nas nije gotivio, ali je ipak bio glavna faca oko zgrade i uvek smo se druzili sa njim...svi smo ga ogovarali pa cak i ja, ali sam ja uvek govorio da me kod njega nervira samo to sto se prebrzo iznervira oko fudbala i odma' hice da se bije...

A fora je to da se je on odselio od nasih zgrada...sad: Zbog njegove setsre su izlazile sve devojcice oko zgrada...zbog jega smo izlazili svi mi oko zgrada da bismo igrali fudbal...a sad kako se on odselio nema nista od toga, pustos....
a062.gif


Pouka: Deco bezite od kompjutera i idite napolje da se igrate....
a070.gif
 
Интересантна тема...
Ја никад као мала нисам излазила око зграде јер је ту било друштво старије од мене и било ме је срамота.
У вртић сам кренула касније и деца ме тамо нису волела сем једне Нине,која је живела далеко па сам понекад ишла код ње кући.
У школи сам се дружила само са њих пар и то кад сам у расположењу,а са њима се и данас дружим.
У дворишту школе постоје три јелке и ми смо правили кућице на њима,а друга деца су нас стално тужакала што се пењемо по дрвећу.
Мени су,наравно,као најсмотанијој увек помагали да сиђем или да се спустим са дрвета.
Око спорта нисам била стручњак па ме можда због тога нису пуно волели.
Неко време у мојој згради живела је девојчица мојих година и она је била једина коју сам успела да убедим да ако станеш на усисивач на тераси можеш да полетиш.:D
А што се тиче детињства данас,гледам млађег брата,тачно да су више за компјутером и да играју игрице и сл. али дечаци бар излазе да играју фудбал,кликере шта год,док девојчице не,колико сам ја приметила.
Што рече Сибил:волела бих да сам расла у 80-тим,или 70-тим.
Иначе памтим своје детињство и по великој дединој кући,његовој библиотеци и причама о Лондону.
Сећам се како ме је дека водио у позориште.:)
А лети бисмо отишли на село код другог деде и тамо нас је било петоро па смо измишљали свакојаке игре,а деда би мени говорио како само ја од унучића имам неки сремачки ген иликаковећ од неких бака из Срема које су давно дошле у нашу породицу.
Никад га нисам ни питала шта то значи.
У сваком случају сећам се неких ствари из детињства,али не жалим ни за чим.
 
Bilo je kao i svako drugo, ali je bilo mnogo praznije, i zbog nekih psihičkih trauma, pretpostavljam da sam sada ovakva kakva sam.
Ne kajem se ni zbog čega. Ništa nisam imala, ništa nisam radila.
Buduća deca... nadam se da ih neće biti.
 
Ne sećam se najranijih godina, osim u fragmentima.
osećaj usamljenosti i sklonost ka osamljivanju obeležila dobar period tokom oš-e.
uprkos nekim okolnostima, sećam se i lepih trenutaka,
naročito sa sestrom i malobrojnim drugarima...

mislim da će buduća deca odrastati na forumima
ako se već nešto ne preduzme u medjuvremenu
 
Uvijek mozes naci ljude, godine i drzava nisu krivi ako se ne trudis dovoljno.

Не сећам се дела свог поста у коме окривљујем било кога.

И да,чини ми се да има тема Сећања само воде ме или нешто слично и ту смо разглабали слично.;)
 
Не сећам се дела свог поста у коме окривљујем било кога.

И да,чини ми се да има тема Сећања само воде ме или нешто слично и ту смо разглабали слично.;)

gdje sa nadje prozvanim... nisam citirala prvi post kome je namjenjen
 
aj sad cu ozbiljno
secam se kao klinac, devojchice su uvek igrale lastish
gotovo uvek, gde god se okrenem, budjave pesmice i lastish
nervirale su me strashno, ne znam zashto
dechaci, tj. mi smo uvek igrali fudbal, ponekad kosharku, ili je bilo ono, jednostavno, shuge :D
Ali chesto smo svi zajedno, dechaci i devojchice, igrali se shuge i one igre, ne mogu se setim imena, al' bio je fazon, dotakne te i zaledish se :D
nismo imali mobilne, kablovske ni na pomolu
ja sam, istina, imao konzole i kasnije kompjuter, al' mi to nije uzimalo mnogo vremena, cheshce sam izlazio
moj brat ceo zhivot raste sa kompom, sad ima 8 godina, nije nikada izashao napolje sa drugovima da se igraju
chak je i zatupljen zbog konstantnog fokusiranja samo na kompjuter
danas odem do shkolskog dvorishta da izvedem kera, 2 klinke, drugi, treci razred, drzhe svemirske mashine od mobilnih, moj krsh nije im ni blizu, i tad se zapitam "shta ce to njima? Imaju li one realne potrebe za mobilnim?" odgovor je naravno ne.
A i chini mi se da su deca pokvarenija nego ranije.
 
A i chini mi se da su deca pokvarenija nego ranije.

Мислим да јесу.И дрскија су (ако је дрскија компаратив од дрска:rumenko:).
Ја сам била изузетно стидљива,то се смањивало како сам се бавила глумом,а данас су деца јако отворена и то понекад пређе у безобразлук.
А ја нисам знала ниједну игру (између 2 ватре,шуге,ледени чика чини ми се и сл.) сем жмурки (то ме научио старији брат у селу).
Све те игре сам први пут видела у школи,пошто сам се у вртићу једино љуљала на љуљашкама у дворишту.Вероватно зато што сам се плашила лопте.:D
 
ah da ledeni chika :D
izmedju 2 vatre, e tu sam uvek ispadao medju prvih pet
a strah od lopte se prevazilazi kad te grunu loptom
kao klinac sam imao strah od lopte, misl'o otkinuce mi glavu, al' kad su me par puta poshteno napucali, u stomak, u facu, s'vatio sam da nije nishta strashno, samo malo boli, ponekad ima krvi iz nosa, al' to je to :D
 
Нисам то пробала.:D
Мада ме је прошле године кошаркашка лопта погодила посред лица јер нисам гледала у том правцу и ишла ми је крв на нос први пут у животу.:)
 

Back
Top