Koliko volite Crnu Goru?

Samo mene zanima sta je razlika izmedju Crnogorca i Srbina? Koji se jezik prica u CG a koji u SRB? Koje su vere oba naroda, ne mislim na Siptare i Bosance nego na CGorce. Isti jezik,ista vera, isto poreklo a stvara se mrznja. Smesni ste stvarno, mi se nismo ni u jednom trenu protivili vasem ocepljenju,cak je Srbija bila prva koja vas je priznala. Ali da pocinjete da uvodite Crnogorski jezik to je stvarno smesno. Ja zivim u Svici i ovde ima razlicitih dijalekta izmedju Svajcaraca, ali opet svi pricaju Nemacki, a veruj mi da Svaba ne razume 20% od toga sto mi pricamo na Svajcarskom dialektu, a ipak Sviceri nikada nisu rekli da pricaju Svajcarski nego Nemacki sa Svajcarskim dialektom.
A Srpski i novo komponovani Crnogorski imaju razliku od 0.002 % od prilike. Ali vi sada pricate Crnogorski kao i Bosanci Bosnjacki. Smesno

Svajcarska ili Svica, kako je to ti nazva, je podijeljena u 3 kantona kojimia se govore 3 jezika, italijanski, francuski i njemacki jezik...
I ko kaze da se mrzimo!!! Pa imamo istu vjeru, iste obicaje, sem sto nam nacija nije ista...
Pozdravi mi Zürich, mnogo je lijep grad... :ok:
 
Svica je podeljena na 26 kantona, iam 4 drzavna jezika,Nemacki sa 58%,Francuski sa 26%,Italijanski sa 13% i ostalih 5 do 6 posto su Retro Romanski(starorimski Alpski Jezik).
Sada ti meni druze objasni ko je pametniji, Svajcarci koji su u stanju da prebrode prepreku od 4 razlicita jezika i budu jedna drzava zvana Svajcarka, ili mi pusti pravoslavni Srbi koji se delimo od jednom na Srbe,Crnogorce,Vojvodjane,Bosansek Srbe itd. Jedno nam je poreklo poticemo od Slovenkog plemena SORABI a sad vi palamudite i izmisljat neku novokomponovanu istoriju. "mi Dukljani itd, drzava od 1043 blabla" nemogu nikada uzeti to za ozbiljno jer je smesno. Kao sto Slovenci izmisljaju svoju neku istoriju a ustvari su mesavina Hrvata,italijana i Nemaca, jer Austrija ja ustvari Nemacka kao i Vi sto ste Srpskog porekla, tako su Austrijanci ustvari Nemci a Belgijanci ka frnacuskoj grtanici i jesu Francuzi poreklom. Nego je izgleda danas moda da svaki kriminalac napravi svoju zemlju pa makar ona bila malo veca od fudbalskog stadiona. Ne shvatas da smo sada i mi i Vi smesne male drzave bez ikakvog znacaja na Evropskoj sceni, da smo ostali zajedno mogli smo zadrzati i Kosovo i biti neki faktor barem na Balkanu sa 12 miliona stanovnika, sada ste vi sa vasih ogromnih 650.000 stanovnika mnogo bitan faktor u pm. Kao i mi sa nasih 8.5 miliona bez Kosova.
Buducnost vam se ne pise dobro, siptara ima oko 6 miliona,Albanija,Kosovo i u Makedoniji videcemo gde cete biti za 20 godina odnosno cija ce se zastava vijoriti u CG. Verovatno Shiptarska
Pozz od negoka ko zaista zali sto su Srbi tako uskog vidika
 
Samo mene zanima sta je razlika izmedju Crnogorca i Srbina? Koji se jezik prica u CG a koji u SRB? Koje su vere oba naroda, ne mislim na Siptare i Bosance nego na CGorce. Isti jezik,ista vera, isto poreklo a stvara se mrznja. Smesni ste stvarno, mi se nismo ni u jednom trenu protivili vasem ocepljenju,cak je Srbija bila prva koja vas je priznala. Ali da pocinjete da uvodite Crnogorski jezik to je stvarno smesno. Ja zivim u Svici i ovde ima razlicitih dijalekta izmedju Svajcaraca, ali opet svi pricaju Nemacki, a veruj mi da Svaba ne razume 20% od toga sto mi pricamo na Svajcarskom dialektu, a ipak Sviceri nikada nisu rekli da pricaju Svajcarski nego Nemacki sa Svajcarskim dialektom.
A Srpski i novo komponovani Crnogorski imaju razliku od 0.002 % od prilike. Ali vi sada pricate Crnogorski kao i Bosanci Bosnjacki. Smesno[/QUOTE

Tema je LJEPOTE CRNE GORE ali dobro, kad smo vec tu imam jedno pitanje za Vas: Znaci li to se u YU pricao srpski? Razlicit je srpski dijalekt od svih iz bivse YU pa tako i od crnogorskog, kako vi kazete "novokomponovani". Slazem se sa Vama da nije lijepo da se stvara mrznja jer ne vodi nicemu ali zasto podcjenivanje? Kazete "smesno"! Zasto bi bilo smijesno? Primjecujete razliku dijalekta, zar ne?! Novokomponovana moze biti muzika a ne jedan jezik kojim se prica od vijeka i vjekova i "ne uvodimo ga" sada, kad smo samostalna drzava. Druga stvar je sto Vi mozda ne razumijete neke specificne rijeci kao sto ja ne razumijem sve one specificne naglaske sa juga Srbije. Vranjanci na primjer, pricaju isto vjekovima, zar ne? Zasto bi za nas Crnogorce sada taj zargon bio "novokomponovani"? Nikako. Uostalom, godinama se pricao crnogorski IJEKAVSKI na prostorima Srbije, narocito Beograda i tada Srbima nije smetalo. Zasto sada smeta to vec svi znamo a to je blago receno zalosno. Sigurno cemo se sloziti da Srbin nije Crnogorac, jeli tako! E pa ni Crnogorac nije Srbin. Nemojte o nekakvom porijeklu jer bi tu imali da razglabamo danima. Da li ste razumjeli ste sto znaci razglabamo?
Ocepljene! Ne znam kako Vi komentarisete ali sam vidio da vecina Srba jedva ceka priliku da pljuje po Crnogorcima, omalovazava jezik i naciju. Nadam se da ne spadate u pomenute mada kada procitam Vase kometare "novokomponovani", "smesno" i tome slicno pomislim na najgore. Meni nije "smijesan" srpski jezik kao ni ostali jezici bivse YU. Razlika izmedju Crnogoraca i Srba je samo u dijalektu ili nacinu govora, kako hocete. Sve ostalo je isto u cemu se vidim slazemo. Vidite, i ja dijelim Srpski narod na Srbe i Srbijance. Mozda Vam nekad i pojasnim koje je moje misljenje o Srbijancima.
I ja zivim u inostranstvu u zemlji u kojoj se prica castellano (kasteljano) i svaka provincija ima svoj dijalekt. To sto ovi iz Madrida zele da se prica shpanski jer su oni iz glavnog grada Shpanije, to je njihova zelja. Nekako poredjujem Madrid i madridjane sa sa glavnim gradom bivse YU, to jest sa Begradjanima. Ne vidim razliku vjerujte jer nijesu u pravu Madridjani kao sto nijesu bili u pravu Beogradjani. Ostavimo po strani zasto su ova dva grada bili glavni gradovi bivse YU i Shpanije. Isto tako su Ljubljana ili Bilbao mogli biti glavni gradovi ove dvije zemlje sto bi znacilo da bi nama sa prostora bivse YU, maternji jezik bio slovenski a Shpancima baskijski, a ja slovence i baskijce jednako razumijem, ocu reci skoro nista. U bivsoj YU se pricao jugoslovenski a i Shpaniji se prica castellano., svaka republika/provincija sa svojim dijalektom, zato nema govora o nikakvim novokomponovanim jezicima.
Uh, jesam se napricao.
 
Svica je podeljena na 26 kantona, iam 4 drzavna jezika,Nemacki sa 58%,Francuski sa 26%,Italijanski sa 13% i ostalih 5 do 6 posto su Retro Romanski(starorimski Alpski Jezik).
Sada ti meni druze objasni ko je pametniji, Svajcarci koji su u stanju da prebrode prepreku od 4 razlicita jezika i budu jedna drzava zvana Svajcarka, ili mi pusti pravoslavni Srbi koji se delimo od jednom na Srbe,Crnogorce,Vojvodjane,Bosansek Srbe itd. Jedno nam je poreklo poticemo od Slovenkog plemena SORABI a sad vi palamudite i izmisljat neku novokomponovanu istoriju. "mi Dukljani itd, drzava od 1043 blabla" nemogu nikada uzeti to za ozbiljno jer je smesno. Kao sto Slovenci izmisljaju svoju neku istoriju a ustvari su mesavina Hrvata,italijana i Nemaca, jer Austrija ja ustvari Nemacka kao i Vi sto ste Srpskog porekla, tako su Austrijanci ustvari Nemci a Belgijanci ka frnacuskoj grtanici i jesu Francuzi poreklom. Nego je izgleda danas moda da svaki kriminalac napravi svoju zemlju pa makar ona bila malo veca od fudbalskog stadiona. Ne shvatas da smo sada i mi i Vi smesne male drzave bez ikakvog znacaja na Evropskoj sceni, da smo ostali zajedno mogli smo zadrzati i Kosovo i biti neki faktor barem na Balkanu sa 12 miliona stanovnika, sada ste vi sa vasih ogromnih 650.000 stanovnika mnogo bitan faktor u pm. Kao i mi sa nasih 8.5 miliona bez Kosova.
Buducnost vam se ne pise dobro, siptara ima oko 6 miliona,Albanija,Kosovo i u Makedoniji videcemo gde cete biti za 20 godina odnosno cija ce se zastava vijoriti u CG. Verovatno Shiptarska
Pozz od negoka ko zaista zali sto su Srbi tako uskog vidika

Nikako, Crna Gora nema porijeklo Srbije. Mogao bih ija Vama ispricati o tome ali nemam dovoljno prostora.
Ciji barjaci se vijore Kosovom evo vec godinama? Ciji barjaci se vijore Novim Pazarom? Ciji barjaci se vijore dijelom Vojvodine? Sve dok budete pokusavali zabranjivati, kazem pokusavali jer ne uspijevate kako mozemo vidjeti, da ostale nacije razvijaju svoje barjake sirom Srbije, bit ce te tu dje ste, izolovani vec godinama, vecina Srba zarazeni Seseljevim idejama o "cistoj" i Velikoj Srbiji. Koju buducnost ima mladi narastaj Srbije? Dajte malo Evropskog vazduha pa ce vam mladi ljudi biti zahvalani, mladi ljudi koji nemaju ni volje za zivot ni buducnosti u zemlji koju nikad svijet nece priznati, u zemlji u kojoj je zastupljen cetnicki patriotizam. Ima progresivnih Srba ali ih je na zalost malo. Ne bi ni oni dugo ostali tu dje su ali im je svijet zalupio vrata pred nosem zahvaljujuci radikalnom opredeljenu velike vecine Srpskog naroda.
 
Nit volim nit mrzim, sve mi jedno. Lepsi je kontinentalni deo i Skadarsko jezero nego komplet obala - uzasno je shtrokava, budi bog s nama, svaki put kad sam otisla na more zapatila sam neku infekciju. Rjeka Crnojevica je mesto kao iz bajke. Toliko.
To mila moja,zato sam postavila temu no moram priznati,ravnodusnost ,no nije bas tacno sama si sebe demantovala ipak Rijeka Crnojevica mjsto iz bajke i moje radost , jedan dio Crne Gore pa BAJKA.Puno pozdrava iz Podgorice od Duske.:bye:
 
Ma da, sta se ja respravljam. Neka vam je sa srecom. Evo ti jedna pesma pogledaj je na You Tube koja govori o tome kako smo svi jadni i bedni. HZA a pesma Dragi Tiito. Uzivaj i mozda ce van dopirati do mozga a ako ne onda ***, niste vi krivi.
 
Poslednja izmena:
Koju Crnu Goru? Pa pola Crnogoraca se izjasnjavaju kao Srbi, desetak posto kao Albanci (sto mi kazemo Siptari) desetak posto na severu kao Bosnjaci, u Boki ima nesto Hrvata, a Ruse sto su pokupovali sve sto vredi necemo ni da racunamo. Pa kolko vas to ima pravih cestitih iskonskih Crnogoraca od kojuih se NJegos prevrce pod Lovcenom.:dash::dash::dash:
 
Nema teme koja nije nije pogodna za politicke rasprave, to nam je nacionalni sport i u Srbiji i u Crnoj Gori.
Ja volim Crnu Goru ne zbog crnogoraca i ne zbog srba, sve je to nebitno. Rodjena sam u njoj i zivela dovoljno dugo da znam zasto je volim i da znam koliko su se brzo gubile one dugo sticane tradicionalne vrednosti koje su bile temelj tog drustva. A volim je zbog onog toplog kamena, mirisa pelina, cempresa i zukve, zbog neba i zvezda za koje ti se cini da ih mozes rukom dodirnuti u toplim letnjim nocima, zbog moje majke i moje babe i svih onih generacija zena koje su taj narod odrzale u svim vremenima i kroz sve nevolje i muke. Zbog groblja i crkava na njima, zbog tradicije i duha pravoslavlja uz kojeg sam rasla.
I sto kazu u mom Grblju, nema raja bez rodnoga kraja. Ali taj raj je samo u mojoj dusi i secanjima.
 
Nema teme koja nije nije pogodna za politicke rasprave, to nam je nacionalni sport i u Srbiji i u Crnoj Gori.
Ja volim Crnu Goru ne zbog crnogoraca i ne zbog srba, sve je to nebitno. Rodjena sam u njoj i zivela dovoljno dugo da znam zasto je volim i da znam koliko su se brzo gubile one dugo sticane tradicionalne vrednosti koje su bile temelj tog drustva. A volim je zbog onog toplog kamena, mirisa pelina, cempresa i zukve, zbog neba i zvezda za koje ti se cini da ih mozes rukom dodirnuti u toplim letnjim nocima, zbog moje majke i moje babe i svih onih generacija zena koje su taj narod odrzale u svim vremenima i kroz sve nevolje i muke. Zbog groblja i crkava na njima, zbog tradicije i duha pravoslavlja uz kojeg sam rasla.
I sto kazu u mom Grblju, nema raja bez rodnoga kraja. Ali taj raj je samo u mojoj dusi i secanjima.


Svaka ti čast....ovo si tako lepo rekla...da je stvarno svaka reč mala........tako se i voli
svoj rodni kraj....dušom, srcem i uspomenama......:klap::klap::klap:
 
Jos jedna moja tema pod kljuc to bi bila nepravda.Drugari moji nedajte da se to desi tema nije politicka,tema je da se sacuvaju i kako prirodne ljepote.

Rekao sam da te neki nijesu razumjeli a vecina NIJESU HTJELI. Kako rekoh, jedva cekaju da pljuju i omalovazavaju nasu Domovinu zato draga Duska nije ni cudo sto se moderator napokon pojavio, mada je trebao poslije nekoliko prvih komentara. Sto se mene tice moze i da zatvori temu ali ce se ovi sateliti, Crnogorcimrzci prebaciti na neku sledecu stranicu i tamo nastaviti sa pljuvanjem. Nije bitno koji ce biti naslov teme. Ima jedna mnogo dobro izreka i kaze: SAMO ZA DOBRIM KONJEM SE PRASINA DIZE. Svima vama koji ne mrzite Crnu Goru (ne morate je voljeti) saljem tople pozdrave a ovima zaostalim Crnogorcimrzcima porucujem da se pozabave NJIHOVOM domovinom, zastavom, napretkom i bijednoj sadasnjosti a i buducnosti. Za vecinu ovdje, sve ono sto nije srpsko to je ustasko, siptarsko, tursko a sve te "ustase", "siptari" i "turci" su progledali i krenuli ka Evropi od kad se otkacise srpstva. Ne razumijem kako vecina vas moze mrzjeti dugu zemlju a nijeste JOS uspjeli izaci iz svojih sela, iz toriná. Vecina je more vidjelo na primjer, samo preko TV-a i to "kod komsije koji ima televizor", kao je to lijepo rekao veliki Zoran Radmilovic" PREKO MALOG EKRANA TV PRIJEMNIKA".
Na srecu pa ima i cestitih i demokratski oprijedjeljenih Srba ali njima OVI ZACAURENI ne daju da krenu naprijed, da se mrdnu sa mrtve tacke :thumbdown: :bye:
 
Poslednja izmena:
A jadni ste li Vi Crnogorci koji mislite da ste nesto posebno sto imate more....haha smesni ste, pa Svajcarska nema more,kao ni Austrija a njihovi gradjani imaju sve jer se uz dobar standard i platu moze videti ceo svet jer ti je svet onda na dlanu, uperis prstom i kazes tu hocu ovaj put ici, a ne samo Crnogorsko primorije kao 99% Vaseg stanovnistva.
A sto se evropske unije tice, bio sam i prosao sam je uzdus i popreko a jos nisam video standard kao u Svajcarskoj (nisu Svajcarci glupi, zato i nece uci u EU a ovi ih mole vec 20 godina), Nemacka je sve jadnija i bednija kao i Francuska. O ovim novim evropskim clanovima da ne govorimo (bivsi istocni blok). Samo se vi nadajte da cete izaci iz bede kada udjete u EU. Treba i Srbiji jos mnogo toga da izadje iz bede ali vama koji ste prodali sve sto imate, to ce vam se bas fino obiti o glavu. A sto se tice Srpstva, nije to srpstvo kada volis svoju otadzbinu i kada ocekujes od nekih manjina da govore jezik i postuju zakone te drzave u kojoj zive. I ja govorim cak 4 jezika cak 3 koji se govore u Svajcarskoj pa se ne buni niko jer vidi da sam se prilagodio. To je merodavno a ne imati drzavu koja je krimanolom izjedena iznutra, sluzi samo kao pokrice za mnogo sto sta ali samo ne narodu. Sto kad ste tako najnaj sada ne dodju ovi Crnogorci nazad iz Srbije i pomognu da unaprede malo svoju CG?
 
Poslednja izmena:
Ne mrzim Crnu Goru jer bi to znacilo da sam je nekada voleo, ni jedno ni drugo. Sve mi je jedno, samo necu nikada reci i biti saglasn sa tim da postoji Crnogorski jezik ili neka nova istorija koju izmisljaju na silu samo da bi se razlikovali od nas. A nisam ja ispljuvao stanovnistvo CG, nego sam rekao to sto mislim i da svako ko je iole pametan shvati da su neke stvari vestacke i nisu u skladu sa time sto smo ucili od uvek. A to je da smo jedno uvek bili do 2006 godine. Ali dobro balkanskog ste mentaliteta dole, jer nemate bolji primer od kojeg bi mogli nauciti nesto.
Ne brini necete ostati bez teme.
 
A jadni ste li Vi Crnogorci koji mislite da ste nesto posebno sto imate more....haha smesni ste, pa Svajcarska nema more,kao ni Austrija a njihovi gradjani imaju sve jer se uz dobar standard i platu moze videti ceo svet jer ti je svet onda na dlanu, uperis prstom i kazes tu hocu ovaj put ici, a ne samo Crnogorsko primorije kao 99% Vaseg stanovnistva.
A sto se evropske unije tice, bio sam i prosao sam je uzdus i popreko a jos nisam video standard kao u Svajcarskoj (nisu Svajcarci glupi, zato i nece uci u EU a ovi ih mole vec 20 godina), Nemacka je sve jadnija i bednija kao i Francuska. O ovim novim evropskim clanovima da ne govorimo (bivsi istocni blok). Samo se vi nadajte da cete izaci iz bede kada udjete u EU. Treba i Srbiji jos mnogo toga da izadje iz bede ali vama koji ste prodali sve sto imate, to ce vam se bas fino obiti o glavu. A sto se tice Srpstva, nije to srpstvo kada volis svoju otadzbinu i kada ocekujes od nekih manjina da govore jezik i postuju zakone te drzave u kojoj zive. I ja govorim cak 4 jezika cak 3 koji se govore u Svajcarskoj pa se ne buni niko jer vidi da sam se prilagodio. To je merodavno a ne imati drzavu koja je krimanolom izjedena iznutra, sluzi samo kao pokrice za mnogo sto sta ali samo ne narodu. Sto kad ste tako najnaj sada ne dodju ovi Crnogorci nazad iz Srbije i pomognu da unaprede malo svoju CG?

ne bih da mnogo troshim rechi vec samo da se osvrnem malo na ono "jadni" u poredjenju sa shvicom... da me ne shvatish pogreshno ne osecam se ni najmanje prozvanom, (jer crnu goru bih jednako volela i da nema more) vec samo ne mogu da ne primetim koliko tzv. dobar standard bilo gde preko uspeva da syebe nashe ljude koji zive van, ili se moze biti radi o nenaviknutosti na bolje zivotne uslove iz koje se radja strah da ne ostanu bez istih i mrznja prema onom gde su nekad bili i odakle potichu... ne mogu a da ne zakljuchim da je upravo to jadno, da jadnije ne moze biti...:neutral:
 

Back
Top