radni staz

Da li drzava nadoknadjuje odnosno priznaje radni staz radnicima koji su radili a za te
godine preduzece nije uplacivalo radni staz.

a mene na to zanima ..velika je kampanja privatnih osiguranja i prilikom prezentacije uglavnom kroz cinican osmeh dolazi do uva da za 10 god .drzavnih penzija nece ni biti mozda i pre. meni je jasno da sada mnogo manje ljudi radi uplacuje a mnogo vise prima neku socijalu,penzije,dodatke itd...Ima li smisla uplacivati PiO?
 
a mene na to zanima ..velika je kampanja privatnih osiguranja i prilikom prezentacije uglavnom kroz cinican osmeh dolazi do uva da za 10 god .drzavnih penzija nece ni biti mozda i pre. meni je jasno da sada mnogo manje ljudi radi uplacuje a mnogo vise prima neku socijalu,penzije,dodatke itd...Ima li smisla uplacivati PiO?

Nema nikakvog smisla,al šta da radiš kad si primoran od strane države da uplaćiješ.
 
I sta ce biti sa svim onim ljudima koji su godinama uplacivali PiO u Nemanjinoj?
Znaci ne verujem, mada i ja sam na par mesta cula da ce za koju godinu ukinuti Penzijski fond, ali mi nije jasno kako ce penzioneri ziveti tada?!?!?!?!?
 
I sta ce biti sa svim onim ljudima koji su godinama uplacivali PiO u Nemanjinoj?
Znaci ne verujem, mada i ja sam na par mesta cula da ce za koju godinu ukinuti Penzijski fond, ali mi nije jasno kako ce penzioneri ziveti tada?!?!?!?!?

To državu ne interesuje.

Nego,jel zna neko da li su ljudi sto posto primorani da plaćaju penzijsko ili to ne mora da se plaća,ako ne želiš.Postoje ljudi (kao ja,na primer) koje ne zanima penzija.:confused:
 
PIO nemoze i nece biti ukinut jel za njega garantuje drzava.
Imas privatno osiguranje po bankama i to moze da propadne ako banka ode u likvidaciju.
A ti sto te ne interesuje PIO javi mi se kad budes sedamdeset godina da te pitam od cega zivis.
I nije tacno da nasi penzioneri dobijaju crkavicu.Crkavicu dobijaju oni kao gore pomenuti gospodin koji u mladosti nisu mislili na staros pa su samim tim to i zasluzili.
Ko je odradio cetrdeset godina radnog staza taj sada dobija preko dvadeset holjada dinara.
Za jednig penzionera vise nego dovoljno samo sto oni najvise kukaju pa se cini da im je malo.
A kad neko radi za isto toliko para pa jos ima studenta ,a pritom bi da jos i nesto stekne dok moze
zar tom nije malo?Samo sto taj radi i nema vremena da kuka kao penzioneri.
 
PIO nemoze i nece biti ukinut jel za njega garantuje drzava.
Imas privatno osiguranje po bankama i to moze da propadne ako banka ode u likvidaciju.
A ti sto te ne interesuje PIO javi mi se kad budes sedamdeset godina da te pitam od cega zivis.
I nije tacno da nasi penzioneri dobijaju crkavicu.Crkavicu dobijaju oni kao gore pomenuti gospodin koji u mladosti nisu mislili na staros pa su samim tim to i zasluzili.
Ko je odradio cetrdeset godina radnog staza taj sada dobija preko dvadeset holjada dinara.
Za jednig penzionera vise nego dovoljno samo sto oni najvise kukaju pa se cini da im je malo.
A kad neko radi za isto toliko para pa jos ima studenta ,a pritom bi da jos i nesto stekne dok moze
zar tom nije malo?Samo sto taj radi i nema vremena da kuka kao penzioneri.
Mozda vas nisam razumeo ali se ne radi samo o tome da pita starost gde mu je bila mladost vec
ima dosta radnika koji su normalno radili a da nisu ni znali da im preduzece nije uplacivalo radni
staz za pojedine godine.
 
PIO nemoze i nece biti ukinut jel za njega garantuje drzava.
Imas privatno osiguranje po bankama i to moze da propadne ako banka ode u likvidaciju.
A ti sto te ne interesuje PIO javi mi se kad budes sedamdeset godina da te pitam od cega zivis.
I nije tacno da nasi penzioneri dobijaju crkavicu.Crkavicu dobijaju oni kao gore pomenuti gospodin koji u mladosti nisu mislili na staros pa su samim tim to i zasluzili.
Ko je odradio cetrdeset godina radnog staza taj sada dobija preko dvadeset holjada dinara.
Za jednig penzionera vise nego dovoljno samo sto oni najvise kukaju pa se cini da im je malo.
A kad neko radi za isto toliko para pa jos ima studenta ,a pritom bi da jos i nesto stekne dok moze
zar tom nije malo?Samo sto taj radi i nema vremena da kuka kao penzioneri.

Kod nas je penziono osiguranje na principu solidarnosti i od 3:1 sad je kazu na 1:1( jedan radi i izdvaja za jednu penziju) Dotira se trenutno iz kredita i privatizacija ali pitanje je sta ce biti kad se sve proda posto se proizvodnja ne pokrece meni to nije jasno, cemu se nadati kad nema proizvodnje i zdravih para za fond.
 
Ja sam kao... negde,nekad procitao u novinama da drzava povezuje radni staz onim radnicima cije su firme otisle pod stecaj ili u likvidaciju. Za ostale ne znam,ali predpostavljam da ako si radio u nekoj firmi,pa napustio firmu i saznao da ti poslodavac nije uplacivao radni staz mozes da tuzis poslodavca.Postoji i jedan problem,ako te poslodavac uopste nije prijavio onda tesko mozes bilo sta da dobijes
 
Poslednja izmena:
PIO fond ne moze nikada biti ukinut i nije ni u jednom drzavnom uredjenju ukinut.
Isto kao sto se ne moze privatizovati (i nije privatizovana nigde) posta, zeleznica, vodovod(komunalno), elektrodistribucija, tako ni PIO fond ne moze da se prepusti potpuno u ruke privatnicima.
Sve ove delatnosti mogu obavljati privatna lica, ali samo kao dopuna i konkurencija drzavi. Pa ako neko hoce da raznosi postu, moze da otvori kurirsku sluzbu (kao sto je City express), ali drzavna nikada ne moze i nece biti ukinuta.
Privatna osiguranja pricaju kako su povoljna i kako uzimaju male kamate, a pare ulazu u najlikvidnija preduzeca koja ne mogu propasti..... A ta preduzeca koja ne mogu propasti i cije akcije drze dobru cenu, videli smo i kod nasih 1.000€ od najjacih drzavnih preduzeca, da ne pricam o bankama koje su bankrotirale po svetu proteklih meseci.

Kod nas nazalost mnogi privatnici daju radnicima neke plate, a uplacuju minimalac. Mnogi ljudi sa po 30 i kusur godina nemaju dana radnog staza i normalno je da takvi nece imati penziju vecu od 100€.
Situacije gde su radnici bili prijavljeni, a poslodavac im nije uplacivao staz (a verovatno ni platu), se resavaju u trgovinskom sudu.
Ukoliko je vise radnika nekog preduzeca osteceno, oni se uglavnom udruze i podnesu zajednicku tuzbu, pa ih jedan advokat zastupa i time smanjuju troskove za vreme trajanja postupka (koje poslodavac takodje kasnije mora da plati).
 
tužbe za uplatu doprinosa (i uopšte u oblasti rada) se podnose opštinskom sudu...
osim ako preduzeće nije u stečaju...

a za plaćanje od strane države - povezivanje staža, bilo je moguće za period od 91-03, ali se zahtev podnosio u roku koji je istekao...
nisam sigurna da sada postoji ta mogućnost..
 
Poslednja izmena:
tužbe za uplatu doprinosa (i uopšte u oblasti rada) se podnose opštinskom sudu...
osim ako preduzeće nije u stečaju...

a za plaćanje od strane države - povezivanje staža, bilo je moguće za period od 91-03, ali se zahtev podnosio u roku koji je istekao...
nisam sigurna da sada postoji ta mogućnost..

Da,vrlo moguce da si u pravu.Ja jesam procitao nesto o tome ali mi nije ostalo u secanju za koji period to vazi i do kad traje rok za prijavu
 
A da li mogu (pošto sam sebi uplaćujem doprinose),da na neko vreme,ne plaćam iste,pa kasnije da ih nadoknadim? Da li uopšte postoji ta varijanta i da li će mi obračunati kamatu u tom slučaju?
 
Da rok za povezivanje staza je davno prosao i za to nisu culi samo oni koji nisu hteli da cuju jel
je cela srbija u to vreme samo o tome pricala.
Radni staz kod privatnika koji vam nije uplacivan mozete dobiti samo sudskim putem.Jel i da hoce gazda vam nemoze uplatiti staz unazad,nego ga tuzite i sud donese presudu po kojoj se vode i ostale
drzavne institucije.
Da sada je 1-1 jedan penzioner jedan radnik,a mozda penzionera ima i vise.A neznam dali ste culi da
penzija ne bi trenutno ni bilo da nije benzina i cigara.P a nemislite valjda da penzioneri dobijaju penzije od onog sto radnici uplacuju.Do sada ne bi ni imali penzionera svi bi krepali od gladi.
Da bio sam zadovoljan na poslu do juce
Sad mi se okacila na vrat neka inspektorica za ekologiju.
U magacinu sirovina zahteva neke nebuloze samo sto ne trazi foto tapete i vrlo je moguce da gazda zatvoti firmu i odu moji lepi dani.
E to je kod nas mana sto si uvek jednom nogom na ulici.
 
A da li mogu (pošto sam sebi uplaćujem doprinose),da na neko vreme,ne plaćam iste,pa kasnije da ih nadoknadim? Da li uopšte postoji ta varijanta i da li će mi obračunati kamatu u tom slučaju?

Raspitaj se o tome u Upravi prihoda, trebalo bi da moze, a ako moze, sigurno ce ti obracunati kamatu.

Zbog te kamate su me nekoliko puta prilicno iznervirali. Kad mi je trebalo uverenje da sam izmirio sve obaveze, oni mi kazu da sam jedan mesec platio dan ili dva kasnije i da moram da platim kamatu od 5-6 dinara.:dash::dash::dash:

@Stetak Mirko

Odakle se finansiraju penzioneri i drzava, to ne bi trebalo da nas interesuje kod se finansiraju. Sigurno je u drzavi najveci prihod od akcizne robe, narocito od duvana i benzina kao sto si rekao i da sa time pokrivaju neke druge troskove.
Valjda drzavna uprava kad kreira budzet treba da zna koliko za sta odvaja i koliki je suficit/deficit budzeta (u nasem slucaju, ce biti sve veci deficit i ove godine cemo se debelo ukopati).
 
Raspitaj se o tome u Upravi prihoda, trebalo bi da moze, a ako moze, sigurno ce ti obracunati kamatu.

Zbog te kamate su me nekoliko puta prilicno iznervirali. Kad mi je trebalo uverenje da sam izmirio sve obaveze, oni mi kazu da sam jedan mesec platio dan ili dva kasnije i da moram da platim kamatu od 5-6 dinara.:dash::dash::dash:

@Stetak Mirko

Odakle se finansiraju penzioneri i drzava, to ne bi trebalo da nas interesuje kod se finansiraju. Sigurno je u drzavi najveci prihod od akcizne robe, narocito od duvana i benzina kao sto si rekao i da sa time pokrivaju neke druge troskove.
Valjda drzavna uprava kad kreira budzet treba da zna koliko za sta odvaja i koliki je suficit/deficit budzeta (u nasem slucaju, ce biti sve veci deficit i ove godine cemo se debelo ukopati).

Ne moze unazad da se uplacuje PiO.bilo na RTS na jutarnjem programu ,moze samo iziuzetno par dana ( objasnjavali za slucaj vojska li tako nesto ) ali da uplatis unazad 3 god.npr. ne moze.
 
A da li mogu (pošto sam sebi uplaćujem doprinose),da na neko vreme,ne plaćam iste,pa kasnije da ih nadoknadim? Da li uopšte postoji ta varijanta i da li će mi obračunati kamatu u tom slučaju?
kako ih plaćaš sam sebi: po ugovoru sa fondom pio, ili kao samostalac?

ako si samostalac u rešenju za poreze/doprinose piše: "na iznos utvrđenih obaveza koje obveznik nije platio u propisanom roku plaća se kamata po stopi jednakoj godišnjoj eskontnoj stopi centralne emisione banke uvećanoj za 15 procentnih poena primenom konforne metode" (ovo ni meni ne znači previše, ali znam da je kamata povelika)...

ako ih plaćaš sam sebi kao nezaposleno lice, da bi ti tekao staž, nisam sigurna, ali mislim da bi trebalo da imaš ugovor sa fondom....
 
kako ih plaćaš sam sebi: po ugovoru sa fondom pio, ili kao samostalac?

ako si samostalac u rešenju za poreze/doprinose piše: "na iznos utvrđenih obaveza koje obveznik nije platio u propisanom roku plaća se kamata po stopi jednakoj godišnjoj eskontnoj stopi centralne emisione banke uvećanoj za 15 procentnih poena primenom konforne metode" (ovo ni meni ne znači previše, ali znam da je kamata povelika)...

ako ih plaćaš sam sebi kao nezaposleno lice, da bi ti tekao staž, nisam sigurna, ali mislim da bi trebalo da imaš ugovor sa fondom....

U pitanju je samostalna delatnost ...

Baš sam uzeo rešenje u ruke i čitam dalje.Nakon ovoga što si ti napisala,ide dalje "Ukoliko obveznik dospele obaveze ne plati u propisanom roku,naplata će se izvršiti prinudnim putem,donošenjem rešenja o prinudnoj naplati poreza i sporednih poreskih davanja.
Troškovi prinudne naplate i posebne jednokratne takse na prinudnu naplatu poreza u visini od 5% iznosa dospelih,a neplaćenih poreza,a koja se obračunava i pripisuje glavnom dugu na dan početka postupka prinudne naplate padaju na teret obveznika."

E sad,meni i dalje ništa nije jasno u vezi s ovim.U kojem trenutku će mi biti zaračunata kamata.Konkretno,ako sam propustio dva meseca da ne plaćam doprinose,kolika će mi kamata biti obračunata u skladu s tim. Ne mogu zaračunavati kamatu po istom sistemu ako se obaveze ne plaćaju mesec ili dva ili ako se ne plaćaju godinu dana ?:confused:
 
ne verujem da će oni to da rade zbog malog zakašnjenja, ali da, moguće je i dešava se...

kamata se računa od dospelosti duga (piše i kad dospeva) do konačne isplate (troškova, dospele kamate i glavnog duga - prvo se skidaju troškovi, pa kamata, pa glavni dug)....
po istom sistemu, zašto da ne...?
ako se zna kolika je na godišnjem nivou, može i da se obračuna kolika je za par meseci primenom iste stope - ako je manje vremena prošlo, manja će i biti...
idi u poresku i vidi stanje duga; ja se na tvom mestu ne bih tako igrala.
btw, ako budeš nekad osnivao neko preduzeće, a imaš neizmirene obaveze prema poreskoj neće ti dati pib dok ih ne izmiriš.
 
Poslednja izmena:
ne verujem da će oni to da rade zbog malog zakašnjenja, ali da, moguće je i dešava se...

kamata se računa od dospelosti duga (piše i kad dospeva) do konačne isplate (troškova, dospele kamate i glavnog duga - prvo se skidaju troškovi, pa kamata, pa glavni dug)....
po istom sistemu, zašto da ne...?
ako se zna kolika je na godišnjem nivou, može i da se obračuna kolika je za par meseci primenom iste stope - ako je manje vremena prošlo, manja će i biti...
idi u poresku i vidi stanje duga; ja se na tvom mestu ne bih tako igrala.
btw, ako budeš nekad osnivao neko preduzeće, a imaš neizmirene obaveze prema poreskoj neće ti dati pib dok ih ne izmiriš.

Svakako ću to proveriti u poreskoj upravi,ali pretpostavljam da dug ne bi trebao da bude veliki,jer sam sa neplaćanjem dostigao nepuna dva meseca.Zapravo,poreze sam uvek redovno plaćao,socijalno i zdravstveno sa ovim pomenutim zakašnjenjem.

U svakom slučaju,mogu u svakom trenutku da platim ono što sam zapostavio,bez obzira na tu kamaticu.
Bitno je to da u tom roku od dva meseca ne pokreću prinudnu naplatu,jer u tom slučaju ne bih mogao da dug platim kad želim.U tom slučaju mogao bih da platim tek nakon što me tuže,a u medjuvremenu dok traje spor,kamata bi mi se još više nagomilavala.

Inače,na kraju godine,kad naprave presek stanja,svakako će tražiti da im nešto doplatim u skladu sa povećanim prosekom plata.
 

Back
Top