Црква брани морал!

Djuka_SNS

Aktivan član
Poruka
1.763
Crkva samo
brani moral
Predrag VASILJEVIĆ, 06.03.2009 19:32:38 Ocena: 3.95 (Glasova: 49) Komentara: 0


Vladika Irinej
Nisu Crkva i verske zajednice ni za kakvu diskriminaciju, uperenu ma protiv koga. Nisu ni protiv zakona o zabrani diskriminacije. Naprotiv! Samo nisu za to da jedna vrsta diskriminacije, bilo čijom nepažnjom i propustima, bude zamenjena drugom vrstom diskriminacije, verovatno gorom i težom.
To je u petak ekskluzivno za „Novosti“ poručio episkop bački vladika Irinej, osvrnuvši se na „svesno tempirane neistine o samom zakonu“:

- Prvo, nije tačno da primedbe na predlog zakona znače protivljenje evropskom putu Srbije. Drugo, nije istina da je baš ovakav, i samo ovakav, i nikako drukčiji zakon, „uslov svih uslova“ za put ka Evropskoj uniji i za ukidanje viza(!). Superliberalni zakon o takozvanim seksualnim manjinama postoji samo u Holandiji, Danskoj i Švedskoj. Nema ga u ostalim zemljama Evropske unije. Nema ga ni u SAD.

* Zbog čega je SPC tražila da se vrati na raspravu Zakon o antidiskriminaciji?

- Srpska pravoslavna crkva je, saglasno svojoj misiji i svom hrišćanskom učenju, kroz celu istoriju srpskog naroda pozivala na poštovanje moralnih vrednosti. Imajući vekovno iskustvo, uvek je saopštavala svoj stav o suštinskim duhovnim, moralnim, državnim, nacionalnim i društvenim pitanjima. I u drugim državama crkva i verske zajednice najprirodnije iznose svoje stavove kada se razmatraju društvena pitanja, posebno ona koja se odnose na opšte moralne vrednosti na kojima počivaju porodica, nacija i sama država. U svim evropskim državama se prema stavovima crkve i verskih zajednica i mediji i sve važne institucije odnose sa neophodnim poštovanjem.

* Stav crkve se ovde tumači i kao mešanje u državna pitanja?

- U Srbiji, nažalost, pojedini mediji se na najgori mogući način odnose prema crkvama i verskim zajednicama. Već nekoliko dana se iznose potpuno neprimerene kvalifikacije povodom zajedničkog stava svih tradicionalnih crkava i verskih zajednica da se povuče predlog Zakona o zabrani diskriminacije.

* Kako prevazići ovu situaciju?

- Ako su sve tradicionalne crkve i verske zajednice primetile da postoje problemi sa pojedinim mestima u ovom predlogu zakona, bilo bi najnormalnije da celokupna javnost podrži njihovo nastojanje da se dođe do jednog zajedničkog stava u zakonu i da taj zakon bude u opštem interesu naroda i države, kao i građanina pojedinca.

* Spekuliše se da ste vi pregovarali sa Vladom u ime Crkve?

- Ne bih posebno komentarisao nagađanja i insinuacije o tome ko je „pregovarao u ime Crkve“ (kao da je to važno!), a pogotovu se ne bih osvrtao na otužne besmislice tipa „Irinej sazvao Vladu Srbije“.
 
E pa da u našoj crkvi postoji bar jedna sveštenica ja bi poverovala da crkva nije sklona diskriminaciji, ovako ne verujem, žao mi je.

Poštovana gospođice malo ne shvatam modernističke stavove pjedinih žena.Priča o jednakosti ne stoji,žene su uvek bile po meni prirodno privilegovane za najlepšu i najsvetiju dužnos u celokupnom čovečanstvu da rađaju i odgajaju sledeće naraštaje ljudi, u samoj svojoj suštini patrijarhat se zasnivao na snazi žene da održava i okuplja porodicu ,žene su osnov i temelj društva .
 
Poštovana gospođice malo ne shvatam modernističke stavove pjedinih žena.Priča o jednakosti ne stoji,žene su uvek bile po meni prirodno privilegovane za najlepšu i najsvetiju dužnos u celokupnom čovečanstvu da rađaju i odgajaju sledeće naraštaje ljudi, u samoj svojoj suštini patrijarhat se zasnivao na snazi žene da održava i okuplja porodicu ,žene su osnov i temelj društva .

Vaša eminencijo lepo je čitati vaš tekst ali on nema mnogo veze sa realnošću.
Naime, rebro je bilo isuviše tvrdo da bi muškarac mogao da odstupi i koraka od svojih Bogom danih zaduženja.
Neposlušnost Bogu, greh.
 
Vaša eminencijo lepo je čitati vaš tekst ali on nema mnogo veze sa realnošću.
Naime, rebro je bilo isuviše tvrdo da bi muškarac mogao da odstupi i koraka od svojih Bogom danih zaduženja.
Neposlušnost Bogu, greh.

Поштована госпођице овим постом залазимо већ у домен религије ,остао бих ипак у политчко социолошком сегменту развоја друштва.Мада сте у праву да нам је потребна једна нова идеја развоја човеоанства уз обједињење свих социолошких,религијских,научнотехнолошких,економских и политичких аспеката.
Потребан нам је нови хуманизам
 
Poštovana gospođice malo ne shvatam modernističke stavove pjedinih žena.Priča o jednakosti ne stoji,žene su uvek bile po meni prirodno privilegovane za najlepšu i najsvetiju dužnos u celokupnom čovečanstvu da rađaju i odgajaju sledeće naraštaje ljudi, u samoj svojoj suštini patrijarhat se zasnivao na snazi žene da održava i okuplja porodicu ,žene su osnov i temelj društva .

Drugim recima: Zene, m'rs u kujnu! :evil:
Hvala na privilegijama... O's se menjamo? :per:
 
Поштована госпођице овим постом залазимо већ у домен религије ,остао бих ипак у политчко социолошком сегменту развоја друштва.Мада сте у праву да нам је потребна једна нова идеја развоја човеоанства уз обједињење свих социолошких,религијских,научнотехнолошких,економских и политичких аспеката.
Потребан нам је нови хуманизам

Iznela sam svoj stav po pitanju diskriminacije u crkvi, o moralnosti nisam jer bi diskusija o moralu u crkvi kao i moralnosti crkve izazvala sveopšti haos.
Na kraju krajeva to je ionako tabu-tema, pa neka crkva i dalje ostane moralni obrazac ovoga društva.
 
Ono što ću kazati jeste da su "delovi" crkve duboko nemoralni, izopačeni i napose gramzivi i da će ta lažna slika o moralnom autoritetu crkve kad-tad biti raskrinkana.

Poštovana gospođice kao i delovi političkih ,kulturnih ili bilo kojih drugih organizacija,pa i crkva je deo društva i nemože biti imuna na pojave u društvu.Zato sam i napisao da nam je potrebno lečenje celokunog društva svuda u svetu
 
Neka SPC ispita koji je božiji izaslanik seksualno zlostavljao decu, koji je božiji izaslanik stekao titulu švercujući robu preko Drine za vreme Miloševićeve blokade RS, koji je vladika završio teologiju za dva meseca, koji je vladika blagosiljao ubice, a koje su vladike bežale za vreme rata iz Hrvatske i Bosne i koji vladika sada obrće pare sa građevinskim firmama.

Nakon toga, moze da predje na kritiku zakona o diskriminaciji :thumbdown:
 
Cenjena gospođice prirodno je da majka odgaja i vaspitava dete,zbog sadašnjeg ne vaspitanja dece od strane majki već od strane kolektiva u zadnjih 40tak godina populacija i društvo su dovedeni do ne moralne dekadencije.
hvala

Za sve zene krive!!! :evil:
Moja majka je radila, a ja sam sama isla u zabaviste, nosila kljuc oko vrata i bolje me je vaspitala od onih zena ciji je posao bio da spavaju do podne i ispijaju kafe sa komsinicama.
Nikad, ali nikad ne bih mogla da budem SAMO domacica.
To li je patrijarhat? :eek: Zahvaljujujem. :hvala:
 
Za sve zene krive!!! :evil:
Moja majka je radila, a ja sam sama isla u zabaviste, nosila kljuc oko vrata i bolje me je vaspitala od onih zena ciji je posao bio da spavaju do podne i ispijaju kafe sa komsinicama.
Nikad, ali nikad ne bih mogla da budem SAMO domacica.
To li je patrijarhat? :eek: Zahvaljujujem. :hvala:

Izvinite gospođice ali Vi sami sudite o sebi i svom vaspitanju ,ja Vas ne poznajem ali ste možda subjektivni ,možda grešite.
 
Gospođice izvinite ali gde sam rekao da je to ne prirodno?
Ova tema se uvek svede na priču o kuhinji i pelenama i sudovima ,mesto da se uhvti suštine da je deci do 15 godine potrebno usmeravanj i vaspitanje od strane majke što je prirodan poredak.

Da bi se napravilo dete potrebno je dvoje, ali i da bi se odgajalo dete isto je potrebno dvoje, tovariti sve na majčina leđa niti je humano, niti je moralno,nije ni normalno a nije ni poželjno
 

Back
Top