Право време

Hellen

Buduća legenda
Poruka
29.970
Као родитељи, шта мислите када је право време да:

1. ваше дете преспава негде (код баке и деде, пример) без вас?
2. отпутује негде без вас?
3. иде са школом (вртићем) на зимовање, летовање или на рекреативну?
4. се заљуби?
5. време да преспава сам код куће?
6. има момка (девојку)?
7. почне да излази?
8. путује сам са својим друштвом на летовање?
9. се први пут напије?
10. почне са сексом?

Не морате на сва, можете одговарати и само на поједина питања.

Причала сам скоро на ту тему са својим најбољим другом (ћерке су нам вршњакиње) па око неких ствари нисмо могли да се усагласимо. Зато ме интересује још различитих мишљења....
 
Poslednja izmena:
Hm...moje dete vec prespava cesto bez mene, kod bake.

Zavisi sa kime putuje, ako moze da prespava bez mene, moze i da putuje. Do sada sam je najduze ostavila nedelju dana, kad sam ja bila na putu i sve je bilo OK.

A ostalo...pa ne znam, jos nemam izgradjen stav, ali definitivno mislim da ih ne treba previse gusiti sobom i svojom "ljubavlju" (citaj: posesivnoscu). Svaka generacija nosi svoja merila, mojoj mami nije bilo OK dosta stvari koje sam ja radila, verovatno cu i ja imati primedbe :confused:
 
Као родитељи, шта мислите када је право време да:

- ваше дете преспава негде (код баке и деде, пример) без вас?
- отпутује негде без вас?
- иде са школом (вртићем) на зимовање, летовање или на рекреативну?
- се заљуби?
- време да преспава сам код куће?
- има момка (девојку)?
- почне да излази?
- путује сам са својим друштвом на летовање?
- се први пут напије?
- почне са сексом?

Не морате на сва, можете одговарати и само на поједина питања.

Причала сма скоро на ту тему са својим најбољим другом (ћерке су нам вршњакиње) па око неких ствари нисмо могли да се усагласимо. Зато ме интересује још различитих мишљења....

1.Kod bake i deke se valjda spava uvek kad se želi tj. vikendom, raspustima...itd... samo naravno... (čudno mi ovo prvo pitanje, mislim što ne bi spavalo kod mojih ili njegovih pa sve da ima 3 meseca?)
2.Putuje sa školom ako hoće kad hoće...
3.Isto...
4.Zensko oko 9-10 godina obično ima prvu simpatiju... muško... kad krene u srednju...
5.U srednjoj školi...
6.Završetak osnovne-početak srednje...
7.Isto...
8.Drugi-treći srednje...
9.Kad počne da izlazi-logično...
10.Ako je pametno-kad shvati da je u ozbiljnoj vezi...

E ja napisah šta su moji tj.ja radila otprilike... i ponovila bih sve na mojoj deci...eto...:bye:
 
Као родитељи, шта мислите када је право време да:

- ваше дете преспава негде (код баке и деде, пример) без вас?
- отпутује негде без вас? - иде са школом (вртићем) на зимовање, летовање или на рекреативну?
- се заљуби? :evil: NIKAD !
- време да преспава сам код куће? :think: ne znam
- има момка (девојку)? Nikad !
- почне да излази? Gde :dontunderstand:
- путује сам са својим друштвом на летовање? Kad se uda :mrgreen:
- се први пут напије? :eek: Zar moje dete ????
- почне са сексом? Kad se uda ...i ne dok je pod mojim krovom

Не морате на сва, можете одговарати и само на поједина питања.

Причала сма скоро на ту тему са својим најбољим другом (ћерке су нам вршњакиње) па око неких ствари нисмо могли да се усагласимо. Зато ме интересује још различитих мишљења....

:)
Eto kako se prave deca debili :)
 
Poslednja izmena:
E sad ozbiljno....
Rano sam počela da ostavljam dete kod mame , najpre na nekoliko sati a onda i na spavanje.
Al max prespavanih noci van kuce joj je 2.

Baka je uzme petkom tada prespava kod nje, ako nas casti i subotom, mi zadovoljno pljeskamo rukama. Druga baka je ne bi uzela Boga nema, vec godinama je parola :"kad poraste" na snazi. :roll:

Prosle godine je prvi put isla sa vrticem na reklerativnu tj vise kao izlet...bila je tri dana na Palicu , a imala je 5 godina. Njoj je bilo sjajno, ja sam se malko rastuzila prvog dana a onda sam osetila cari zivota :mrgreen: bez deteta. To je valjda individualno od deteta do deteta...ovo moje je preemotivno.

Ostalo me pitajte za 5 godina još uvek mi je to daleko :)

Al rado cu citati vasa misljenja i iskustva.
 
Poslednja izmena:
E sad...
Ja sam šokirana...:eek::eek:
Ali možda ste u pravu... verovatno...

Moji su nas ostavljali na mesec dana i više kod babe i dede... a oni u hajku... u Španiju... pa sl.god. Italiju...itd... odu sa nama na more, pa kad se vratimo, nas kod baba i deda a oni opet na more... pa večere i izlasci... ufff...
Baš nam bilo lepo kod baba i deda... još se oni sve gurali ko će pre da nas čuva...

I kod mojih nije bilo hoćeš-nećeš... oni izlaze a mi možemo da urličemo do mile volje, idemo kod babe i dede... ehhhh ti dani...

Ako ovi moji budu dobrog zdravlja(Dao Bog), sve isto ima da radim...:mrgreen::rumenko::per:
 
Као родитељи, шта мислите када је право време да:

- ваше дете преспава негде (код баке и деде, пример) без вас?
- отпутује негде без вас?
- иде са школом (вртићем) на зимовање, летовање или на рекреативну?
- се заљуби?
- време да преспава сам код куће?
- има момка (девојку)?
- почне да излази?
- путује сам са својим друштвом на летовање?
- се први пут напије?
- почне са сексом?

Не морате на сва, можете одговарати и само на поједина питања.

Причала сма скоро на ту тему са својим најбољим другом (ћерке су нам вршњакиње) па око неких ствари нисмо могли да се усагласимо. Зато ме интересује још различитих мишљења....

hellen, citiram te samo da bi mi bilo lakše kad pišem odgovor,
1. ako su baba i deda u istom gradu ostavila bih dete od 5-6 god da spava kod njih, možda i 4 čak,
2. pustila bih dete da putuje bez mene kad budem 100% sigurna da će sići na pravoj stanici otprilike 8 god, i da ga makar u početku, neko sačeka, na stanici, a od npr 9 ne mora niko da ga čeka
3. kad krene u vrtić spreman je da ide na rekreativnu sa svojom vaspitačicom 4- 5- 6 god, sa svojom grupom i svojim vršnjacima
4. deca se i u zabavištu zaljubljuju 6 god, al ajde to su simpatije, al pravo zaljubljivanje počinje sa pubertetom ( a kad pubertet počinje to je individualno) 10, 12, 13 god, i za mene je to normalno
5 kad budem 100% sigurna da mu neće faliti ništa, to će verovatno biti oko 10 god
6.kad se prvi put zaljubi, tad nekako i iam devojku, ako je i devojčica zaljubi u njega.....videću:mrgreen: al nekako mi je to za 13, 14 god, šta znam....
7 15 - 16 god da izlazi prvi put duže od 9 10 h uveče ( do ponoći subotom)
8 16-17-18 god
9. da se naoije e to ne može nikad (hellen, nisam promenila mišljenje još od ONE teme)
10 15-16 god 17
 
Као родитељи, шта мислите када је право време да:
- ваше дете преспава негде (код баке и деде, пример) без вас? od npr godinu dana...
- отпутује негде без вас? kad krene u prvi razred...
- иде са школом (вртићем) на зимовање, летовање или на рекреативну?ako želi... kad krene u školu vrtić...
- се заљуби? ne zavisi od mene
- време да преспава сам код куће?kad krene u školu...
- има момка (девојку)? ne zavisi od mene
- почне да излази?zavisi šta podrazumevamo pod izlaskom
- путује сам са својим друштвом на летовање? npr 16...17god...
- се први пут напије? ne zavisi od mene...
- почне са сексом? ne zavisi od mene...
nisu sva deca ista (a ni roditelji)...
 
Као родитељи, шта мислите када је право време да:

- ваше дете преспава негде (код баке и деде, пример) без вас?
- отпутује негде без вас?
- иде са школом (вртићем) на зимовање, летовање или на рекреативну?
- се заљуби?
- време да преспава сам код куће?
- има момка (девојку)?
- почне да излази?
- путује сам са својим друштвом на летовање?
- се први пут напије?
- почне са сексом?

Не морате на сва, можете одговарати и само на поједина питања.

Причала сма скоро на ту тему са својим најбољим другом (ћерке су нам вршњакиње) па око неких ствари нисмо могли да се усагласимо. Зато ме интересује још различитих мишљења....
Нисам родитељ, али моја сестра јесте, моје другарице листом, па имам неку грубу представу како бих се постављала у тим ситуацијама.

Наравно, добар тактичар мења тактику по потреби, тако да ћу мењати ставове у ходу, ако ситуације буду захтевале...бар се надам.

1. да преспава код баке, деде или неке блиске фамилије мислим да већ може од тренутка кад постане свесно себе, од друге годинице....али не бих никад дете остављала данима код неког...дан- два максимално

2. да отпутује без мене, кад крене у школу, од седме године...е сад, зимовања су нешто специфичнија, ту бих добро промислила и пустила дете тек кад сам сигурна да уме само да се стара о себи, у смислу облачења, пресвачења, свести о томе да ако је мокро од снега, може се прехладити ако се не пресвуче...

3. као под 2

4. да се заљуби :), може кад хоће, то је заиста индивидуално код људи...неко се заљуби силно већ са седам година, а неко први пут осети заљубљеност тек у пубертету или чак и касније

5. сам/а код куће...од средње школе...мада, и то зависи од зрелости детета...надам се да ћу бити довољно критична мајка, а не нека које ће дете увек доживљавати на основу представа које сам стекла кад је имало 5 година...

6.момак/девојка...од шеснаесте бих разумела неку озбиљнију везу, пре тога мислим да би ми било чудно ( можда бих и бранила) све што је више од симпатија...али знам, времена су се променила нагоре.:roll:

7. с изласцима ноћним може од почетка средње школе, али постепено...прво до поноћи, па бих полако продужавала...верујем да ћу одлазити по дете колима, да се ниби враћало само кући...тако је мој отац долазио по мене...био је он миран, а ја сам имала супер превоз до куће, нисам морала да мислим на ноћне бусеве

8.летовање, самостално, мислим да не бих дозволила пре пунолетства...јес' да тих ''18'' не значи превише, али некако је то ипак нека граница, дете завршава средњу, почиње да студира (можда да, можда не)...мада, нисам баш претерано сигурна за ово...

9.прво пијанство:lol:, почну то дечаци негде од 14. године, углавном, то је она последња екскурзија у основној...мислим да је тад о.к. , мада искрено, не бих волела да ми дете има те радове :lol:...моји другари из гимназије су Бога ми баш цугали у том гимназијском периоду...али сви су то , у неком тренутку, престали да раде..тако је код већине...девојчице углавном слабије подносе алкохол, па и ако им се деси пијанство, накнадно избегавају...мада, видим да су данас девојчице горе од дечака...

10. први секс- од 16 па навише
 
Као родитељи, шта мислите када је право време да:

- ваше дете преспава негде (код баке и деде, пример) без вас?
- отпутује негде без вас?
- иде са школом (вртићем) на зимовање, летовање или на рекреативну?
- се заљуби?
- време да преспава сам код куће?
- има момка (девојку)?
- почне да излази?
- путује сам са својим друштвом на летовање?
- се први пут напије?
- почне са сексом?

Не морате на сва, можете одговарати и само на поједина питања.

Причала сма скоро на ту тему са својим најбољим другом (ћерке су нам вршњакиње) па око неких ствари нисмо могли да се усагласимо. Зато ме интересује још различитих мишљења....

-Prvi put treba da prespava bez mene onda kad to mora ili kad pozeli.( Ako moram putovati ili sam bolesna onda ce morati htelo ne htelo a ako je dovoljno veliko da samo pozeli ostati kod bake ili sestre rado cu to dozvoliti)
--Verovatno kad i ostala deca iz kolektiva.
-Pa sad sve zavisi sta je to zaljubljivanje u njihovim godinama. neka deca osecaju simpatije prema vrsnjacima jos u vrticu, neka veruju da je sa 12 vec zrela ljubav...Za prvu pravu ljubav vreme je pocetkom srednje skole ali to opet zavisi od licnosti i sklonosti.
-Da deca prespavaju sama kuci...Ne znam, u mom gradu je malo specificno pa jos nikada nisu prespavali sami u kuci.
-Za devojku je vreme kad i on i njegova simpatija osete obostrano da su spremni i da zele vise od obicnog SMS.
-Izlasci su po meni oni jos od najranijeg detinjstva kad samostalno odlaze na igraliste i provode odredjeno vreme bez nadzora. Godinama igraliste zamenjuju nekim drugim mestima ali je princip isti. Provesti se lepo. Ako se mislilo na nocne izlaske na mesta gde je dostupan alkohol nemam odgovor. Verovatno kad i dete i najblizi drugovi pocnu da se na takvim mestima osecaju prijatno.
-Letovanje...Kasne tinejdzerske godine.
-Kad god da bude odrzacu lekciju pa i samo radi reda.
-Uh! Sigurno ce vecina odgovora biti kad budu zreli...A kad su zreli i cime se ta zrelost procenjuje ne znam...Na ovo pitanje ne znam odgovor, znam samo da bih zelela da im to prvo iskustvo bude jedna od najlepsih uspomena u zivotu.
 
Као родитељи, шта мислите када је право време да:

- ваше дете преспава негде (код баке и деде, пример) без вас? ---- kada ono osjeti da je spremno, rado bih da njegujem neki pocetni stepen nezavisnosti od roditelja ali ne bih ako bi to bilo na stetu djeteta3
- отпутује негде без вас? ------ vjerovatno dnevni izleti i sl. do osnovne a kasnije moze i samo, ako je u durstvu odraslih osoba
- иде са школом (вртићем) на зимовање, летовање или на рекреативну? ---- opet, zavisi od spremnosti sjeteta i toga ko ih vodi....
- се заљуби? ----- :lol: kad se zaljubi, zaljubilo se
- време да преспава сам код куће? ---- u osnovnoj, neki godnji razredi osnovne....
- има момка (девојку)? ----- :lol: opet, ne zavisi od mene.... htjela bih da to ne bude iz pogresnih razloga ali sto bude bude....
- почне да излази? ----- izlazi od onog trenutka kada stekne drustvo, samo sto se ti "izlasci" u pocetku cesto ne smatraju izlascima..... na koje izlaske mislis?
- путује сам са својим друштвом на летовање? ----- opet, zavisi od toga ko ih vodi..... ako putuju kod rodbine nekog iz grupe, vece su sanse da to dopustim ranije....
- се први пут напије? ---- opet, ne zavisi od mene.... ne bih voljela da to predje u naviku though
- почне са сексом? ---- opet, ne zavisi od mene.... ne bih htjela da bude iz pogresnih razloga i prije obrade teme o zastiti ili posjeta ginekologu..... ali, kao sto rekoh - ne zavisi od mene

Не морате на сва, можете одговарати и само на поједина питања.

Причала сма скоро на ту тему са својим најбољим другом (ћерке су нам вршњакиње) па око неких ствари нисмо могли да се усагласимо. Зато ме интересује још различитих мишљења....

pozivam se na ovo "razlicita misljenja" posto, jelte, nisam majka...
 
Maricicak i Katarina su dale odgovore koji su najslicniji mojim, pa da ne bih ponavljala, samo cu reci jos ovo: odgovori na sva ta pitanja zavise najvise od licnosti deteta, a onda i od sredine u kojoj raste i jos nekih stvari, da ne duzim, al se generalno neke stvari daju predvideti i na njih se i moze uticati al na neke druge ne moze..Moja cera ima 14g., a ja sam se,skoro od njenog rodjenja, maximalno trudila da ukapiram kako razmislja i kakvi su joj stavovi i zasto je sve to tako, sta zeli a sta ne zeli, sta moze a sta ne moze, i sl. ..koliko sam uspela u tome vidi se po cinjenici da je ona, ne zato sto je moja- immam i za to svedoke i druge dokaze :) , jedno sasvim ok dete, za sad...ispala je mnogo bolja nego sto sam ja ikad zamisljala da ce biti il da bi mogla da bude...doduse, nisam ni zamisljala mnogo- koncentrisala sam se na dati trenutak, pa kako bude...
Ono sto je bilo presudno kad je trebalo odlicivati u vezi pitanja koje je Hellen postavila je postupak koji se sastojao od predocavanja njoj svih mogucih odgovora i posledica svakog od njih, zatim zajednickog odlucivanja o najboljem izboru, sa tim sto sam joj, kad god sam mogla, davala dovoljno vremena i prostora da shvati sama sta je najbolje za nju...Nekada sam je, kad nisu bile neke jako vazne stvari u pitanju, pustala da sama uvidi da neki njeni izbori nisu bas dobri po nju jer je to bio jedini nacin da shvati situaciju, i to se, do sad, pokazalo kao odlican postupak..
 
Као родитељи, шта мислите када је право време да:

- ваше дете преспава негде (код баке и деде, пример) без вас?zavisi kako koje dete,ja sam moje od 3 mes ostavljala u vrticu tako da je vrlo rano pocela da spava kod drugih,jednom smo je ostavili samu kod kuce s bebi siterkom koju je prvi put u zivotu videla(cerka prijateljevih prijatelja) i nju je bas bilo briga sto mi izlazimo
- отпутује негде без вас?kad krene u skolicu,neka deca kasnije,naravno(moja sestra od tetke jos ne ide nigde sem u skolu bez mame a sesti sedmi je razred)
- иде са школом (вртићем) на зимовање, летовање или на рекреативну?pa ovo mu dodje isto
- се заљуби?kad god pozeli
- време да преспава сам код куће?ne znam,kad bude samo dete odlucilo da ga nije strah,pre toga ide uvezbavanje po danu
- има момка (девојку)?hmm,pa sad zavisi sta to podrazumeva,meni se ne svidja kad deca krenu ozbiljno da se zabavljaju od 15. pa onda veza od 7/8 godina,ali recimo od 15. mi je ok da ima nekog "decka" al ne neke obaveze
- почне да излази?pa sad deca izlaze s 12god,mislim da je ok u tim godinama da se ode u setnju,u poslasticarnicu popodne,u bioskop ili neku zurku,a izlasci nocu i to od 15/16
- путује сам са својим друштвом на летовање?joj,ne znam,kad se dete pokaze kao vredno poverenja,npr da mi dete bude ko ja,ni s 18 ga ne bih pustila:lol: a da mi je dete ko jedna druga sestra od tetke pustila bih je od 15 god
- се први пут напије?18,mozda je zabavno al to ubija brdo sivih celija
- почне са сексом?16 najranije,mada je i to rano,devojcice od 16 a decaci od 18 tako nekako otprilike

Не морате на сва, можете одговарати и само на поједина питања.

Причала сма скоро на ту тему са својим најбољим другом (ћерке су нам вршњакиње) па око неких ствари нисмо могли да се усагласимо. Зато ме интересује још различитих мишљења....
e sad mene kopka da l je ono sto pretpotstvaljam,tvoj prijatelj je bio manje fleksibilan po pitanju slobode svoje cerke ili se varam?
 
- ваше дете преспава негде (код баке и деде, пример) без вас? Mene su ostavljali sa 4 po mesec dana kod bake,i to mi je skroz OK.
- иде са школом (вртићем) на зимовање, летовање или на рекреативну? Sa 4.
- се заљуби?--Sa 14.
- има момка (девојку)?--Sa 14 bar.
- почне да излази?Sa 16.
- путује сам са својим друштвом на летовање?Sa 17-18.
- се први пут напије?Sa 17.
- почне са сексом?Ne pre 17.


ALi, sve je to relativno.Kad je meni bilo 15 bila sam mnogo samostalnija i zrelija nego sto je moj brat sad,sa 15.

Treba steci poverenje u dete...Mene sa 16 nisu hteli da puste na Beer fest,"da mi se nesto ne desi":roll: a sl.leta sam im sa BF samo poslala poruku gde se nalazim,i da dolazim ujutru,i dobro su reagovali.
 
Sve to sam ja prosla i mogu reci da je jedino sigurno, a to je da tu nema pravila.
Nema jer puno zavisi i od same licnosti deteta.

I jos nesto: ma koliko da poznajete svoju decu, na neka od ovih pitanja odgovore necete nikada saznati!
Na primer vi cete mozda misliti da se vase dete 1.X napilo sa 17 godina, ali cete mozda tek posle 15 god saznati da to nije bilo prvi put!
 
Као родитељи, шта мислите када је право време да:

- ваше дете преспава негде (код баке и деде, пример) без вас?Dok je beba i moram da ga dojim nema odvajanja na duže od par sati. Ali kasnije (nakon godinu dana) zašto da ne bude kod bake i deke.....
- отпутује негде без вас? U obdaništima se najčešće ide na zimovanje od 4, 5 godina. Nadam se da ću kod njega do tog uzrasta razviti dovoljnu količinu samostalnosti da može uživati sa drugarima a ne plakati za mamom i tatom. Mene su sa 6 godina poslali u Gradac na letovanje i dan danas imam traumatična sećanja (spavanje sa još devetoro u sobi, grozna hrana, neko mi ukrao sapun prvi dan...užas....mada sam i ja bila ekstra razmaženo dete)
- иде са школом (вртићем) на зимовање, летовање или на рекреативну?Odgovorih na prethodno pitanje.....
- се заљуби? To zavisi od deteta...Na meni je da prođem sa njim kroz celu tu priču (bez obzira da li ima 5 ili 25 godina)....
- време да преспава сам код куће? Od 14, 15 godine. Ali uz nadzor (neko od rođaka ili komšija da svrati i obiđe ga)
- има момка (девојку)? Sa 15, 16....
- почне да излази? Isto....
- путује сам са својим друштвом на летовање? Nakon srednje škole. Tada je dovoljno odraslo da raspolaže novcem i snađe se koliko toliko u većini situacija...
- се први пут напије? Nikad....ali....ne možeš ga sprečiti.....
- почне са сексом? Onda kad može da uživa u njemu i snosi posledice za sve eventalne greške....A to je sa 17, 18 godina...

Не морате на сва, можете одговарати и само на поједина питања.

Причала сма скоро на ту тему са својим најбољим другом (ћерке су нам вршњакиње) па око неких ствари нисмо могли да се усагласимо. Зато ме интересује још различитих мишљења....

U stvari najbitnije je kako obučiti dete za sve ove, i u njegovom i u mom životu, velike događaje. Svesna sam da ne mogu i ne treba ga štititi od velikog zlog sveta ali uz pravu komunikaciju, manje sile i kažnjavanja, više pričanja i poveravanja prođu se manje više uspešno svi ti prvi bitni nivoi....Bude i suza i svađe i pregovaranja i odgovaranja ali posle ostanu i uspomene koje se prepričavaju.....Onda kad oni već uveliko koračaju sami bez naše pomoći.....
 
- ваше дете преспава негде (код баке и деде, пример) без вас? Od rodjenja :aha:
- отпутује негде без вас? sa bakom i dekom jos kao beba, ali van porodice npr u vrticu
- иде са школом (вртићем) на зимовање, летовање или на рекреативну?to je u vrticu i skoli ok
- се заљуби? Hmm u Osnovnoj...
- време да преспава сам код куће? Osnovna...
- има момка (девојку)? Osnovna...
- почне да излази? Zavisi sa kim, ali tu negde oko 14te, 15te...
- путује сам са својим друштвом на летовање? 18ta...
- се први пут напије? To nazalost ne mogu da kontrolisem, a mislim i da se razlikuje decak od devojcice... :aha: decak mozda sa 15, a devojcica malo kasnije... :think:
- почне са сексом? Uh, kad odluci da treba, samo je bitno da mi se obrati ako je devojcica pre toga da odemo kod ginekologa, da je uputim u zastite, kako, sta... ali ako bas moram da navedem godine, negde izmedju 14te i 15te mislim da sad ulaze u pubertet najkasnije, tako da tad o sexu i razmisljaju... :aha: ako je decak, oni ne pricaju mnogo o tome, ali otprilike iste godine su u pitanju...
 

Back
Top