Није страшно гријешити колико је страшно лагати
Prikazujem rezultate 1 do 2 od 2

Tema: Није страшно гријешити колико је страшно лагати

TBPTKO nije na forumu
    С вером у Бога, Српству верни до гроба
    Primećen član TBPTKO (avatar)
    Učlanjen
    11.06.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    52

Podrazumevano Није страшно гријешити колико је страшно лагати

Није страшно гријешити колико је страшно лагати
    Datum: 04.03.2009 23:00
    Autor: Жељка Добрић

ТРЕБИЊЕ - И није страшно гријешити, није страшно толико гријешити, колико је страшно лагати, колико је страшно варати, колико је страшно лежати у гријеху и смишљати зло другоме, јер то и тако једино ради ђаво. Страшно је остајати у гријеху, страшно је, браћо и сестре, не тражити опроштај, страшно је не покајати се, не промијенити се, не усправити се, не умити се, не опрати се.

Рекао је ово у бесједи, обраћајући се вјерујућем народу Херцеговине, владика захумско-херцеговачки и приморски Григорије.

Казао је да "ових дана Требињем круже неке жуте новине и да је многе људе захватила жутица, опасна зараза: клевета и оговарање".

- A потписници клевете и оговарања су Н.Н. особе. И ево и њима поручујемо, тим Н.Н. јунацима, да би и њима опростио и Бог и ми, људи којима ваде трун из очију вилама, ако би имали снаге да затраже опроштај. И свако од нас, браћо и сестре, треба да зна да Бог зна наша срца боље од нас, да нико не зна човјека осим Духа Божијега који је у њему и да пред Богом нема лагања. A нема лагања ни пред људима - рекао је владика херцеговачки.

Он је упитао те Н.Н. особе "зар мисле да ми не знамо ко су они"?

- Зар не знају те Н.Н. особе да ја знам више о њима него што они могу и да замисле. Да знам на, примјер, да су куповали дипломе, не само за себе него и за друге, да знам, на примјер, да су крали, да знам, на примјер, да су напаствовали малољетнице...., да знам много тајни скривених и у њиховим срцима, али се не бавим тиме, јер имам и те како да се бавим собом и својим слабостима. И не бих никада ово изговорио да су наставили да пљују само мене, него пљују и друге људе, свештенике, игумана Саву, који нема ништа осим велико срце и велики рад - рекао је епископ Григорије.

Казао је и да човјек човјека често рањава опаким стријелама, отровним стријелама, зато што постоји ђаво и што нема ништа опасније као порицати његово постојање.

- И у том десетогодишњем искуству служења Цркви на првом мјесту као првосвештеник, браћо и сестре, доживио сам велике и страшне неправде. Нема за шта ме нису оклеветали људи: да сам лопов, да сам блудник, да сам разбојник, да сам издајник и шта још не. Aли, слушајући Јеванђеље, непрестано сам се борио са собом и говорио мораш опростити људима да би теби опростио Отац небески сагрешења твоја. И дешавала су се чуда, чуда видљива и невидљива. Прође пет, прође четири, прође три, прође шест година. Онај који те увриједио дође и каже: "Брате, оче, владико, нисам тако мислио, погријешио сам, опрости ми!" И нема веће радости као тога човјека тада, загрлити га и рећи му: "Нека нам Господ опрости, сви смо грешни", бесједио је владика.

Додао је да треба издржати и опростити и наставити да волиш, а онда ти онај ко те оклеветао постане пријатељ и много бољи пријатељ од оних који се издају за пријатеље, јер сваки човјек воли још више када му покажеш љубав и моћ и снагу опраштања.

- Aли како сад да опростиш човјеку који се зове Н.Н.? Како да опростиш ономе који не тражи опроштај, осим да кажеш оне ријечи које није тешко рећи, али их је тешко испунити: "Опрости им, Господе, јер не знају шта раде." Међу нама, у нашем граду, нашој заједници постоје нељуди. И нечовјеку треба рећи: "Ти си нечовјек! Човјеку треба рећи: ти си човјек, али никога не треба мрзити. И никако не могу да заборавим да се ти људи зову Н.Н. - рекао је владика Григорије.

Казао је да се ти Н.Н. људи играју зрном гњева Бога живога.

- A и ми се играмо ако ћутимо, и ми се играмо ако одобравамо, и ми рушимо сами себе, ако пустимо да злоба и мржња живе међу нама. Зато морамо да будемо хришћани и не само да се тако зовемо, него да то будемо. И ти људи не могу да се зову хришћани и то ће се догодити ако наставе без покајања и без опраштања - рекао је владика Григорије.
    Злоупотреба

Владика Григорије је рекао да сви виде како те Н.Н. особе злоупотребљавају једног болесног човјека и чине све да би дошли на власт која је велико искушење.

- И кад год гледамо један другога у очи, да знате да не можемо један другоме ништа слагати. Све је видљиво, све је откривено и ништа неће бити тајно што неће бити јавно. И кад дођемо на Страшни животворни суд Христов све ће се показати као на екрану, као на филму, и тада ће многи заплакати - рекао је у бесједи владика Григорије.
    Позив

Вјерујући народ владика је позвао на праштање и јединство и да уђе у пост као хришћански народ чија љубав је непобједива и који зна да препозна шта је истина, а шта је лаж.

- Треба да препознамо шта је гријех, шта није гријех, шта је промашај и будемо они који највише знају шта значи живјети и бити у заједници и који воле ту заједницу, а не мрзе и не клеветају је и морамо да будемо заједно. И морамо и једино тако можемо бити једно, једино тако можемо опстати, једино тако се можемо радовати, једино тако можемо живјети и једино тако можемо један другоме помоћи, а не један другога срушити и кућу другоме развалити - рекао је епископ Григорије.

Elita Marty Misterija (avatar)
    Učlanjen
    14.02.2005.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    273

Podrazumevano Re: Није страшно гријешити колико је страшно лагати

Свака златна нашем Епископу....
    Епископи као он дају ми наду, да има шансе и за нас Србе!

Извор:
    http://www.glassrpske.com/vijest/2/novosti/18651/cir/Nije-strasno-grijesiti-koliko-je-strasno-lagati.html
    “Mors tua, vita mea”

Slične teme

1. Odgovora: 2
    Poslednja poruka: 29.07.2008., 20:09
  2. Odgovora: 211
    Poslednja poruka: 30.05.2008., 22:22
  3. Страшно! Још један Б92!!!
    Autor iznenađenje u forumu Politika
    Odgovora: 373
    Poslednja poruka: 21.04.2008., 00:15
  4. Odgovora: 90
    Poslednja poruka: 19.07.2006., 22:21