Linux programi

starolecanin

Primećen član
Poruka
852
Cao svima!!!
Postavio sam skoro Ubuntu cisto da vidim kakav je OS i svidja mi se. Ali imam mali problemcic: neznam koje programe za sta da koristim, pa bi mi dobrodosao svaki savet. Znaci koji su najbolji po vama za slusanje muzike, gledanje filmova, rezanje, koji je antivirus najbolji za njega, pronalazenje drajvera, i sve ostalo sto vam se cini ok ili jos bolje sto je mnogo dobro a nema u windows-u.
Hvala puno unapred svima na savetima!!! :ok::ok::ok:
 
Za tako opšte stvari, najbolje je da prelistaš neka upustva, postaviš upit u gugletu ili posetiš neki linux forum.
Ono što ja mogu da ti kažem je da je Amarok jedan od najboljih programa za slušanje muzike uopšte, ne samo na linuxu :)
Ja preferiram Kafeine za gledanje filmova, s tim da ti trebaju proprietary kodeci za gledanje divx filmova. To se obično instalira prilikom prvog pokušaja otvaranja filma. Drugi poznati video plejeri su mplayer i vlc.
Za rezanje diskova najkorišćeniji je K3b. Postoji i Nero za linux, s tim što nije besplatan i poslednji put kad sam ga isprobao imao je izgled aplikacije iz druge polovine 90tih :)
Ubuntu obično sam prepozna i instalira sve potrebne drajvere, osim onih vlasničkih (3D drajveri za graf. kartice). Ali u System, Administration, Hardware drivers možeš već da vidiš šta imaš ponuđeno za instalaciju od drajvera.

Neke od aplikacija koje ja redovno koristim a nisam ih već pomenuo su :
yakuake - konzola koja iskače iz gornje ivice ekrana pritiskom F12 tastera
wine - program koji omogućava pokretanje (nekih) windows aplikacija na linuxu
amsn - msn messenger; Ima ih mnogo, stvar je ukusa koji izabrati. Probaj i Kopete, Pidgin, emesene, ...
Gimp - najbolja aplikacija za foto editing na linuxu
Inkscape - aplikacija za vektorsku grafiku
Krusader - fajl menadžer sličan total commanderu na windowsu
kmobiletools - program za povezivanje mobilnog telefona i računara
 

Back
Top