Приватни или '''државни'' лекари?

kimica

Početnik
Poruka
12
Evo ovo je moja prva tema ovde, i nije bas lepa...
Elem,
majka sam dvoje dece (4 god i 14 meseci) i moram da podelim sa vama sta mi se desavalo u protekla tri meseca i nazalost jos mi se desava...
Naime, moj mladji sin se pre otprilike tri meseca razboleo, klasicna decija bolest tipa nos, kasljanje itd... I ja naravno, kao i svi odvedem ga u drzavni dispanzer kod pedijatra i oni mi prepisu SINACILIN. Posle dva dana, on dobije i temperaturu, ajmo ponovo kod pedijatra,- ovaj put kliacil. Posle neka tri dana, on jos jace kaslje, opet kod pedijatra - ovaj put dijagnoza je bronhitis i prepisana terapija Aloprol, i inhalacije. Tu je bio miran par dana, al ne lezi vraze, vrati se temperatura. Mi opet kod pedijatra oni kazu i dalje bronhitis, pa mu prepisu Pancef. Opet smo bili par dana mirni,i onda se opet vrati temperatura i prepisu nam penicilin inekcije. Pet dana nakon primljene inekcije je bio miran i naravno - opet temperatura. Ja ga kao i svaka naivna budala opet odvedem kod pedijatra ona kaze da je sve to samo zbog nedovoljno duge antibiotske terapije i kaze sad cemo mi njemu jos pet inekcija. Na tu njenu konstataciju ja kazem, a da li bi mozda mogli mi njemu krv da izvadimo?!!!Ona me pogleda, i kaze ma kao nema potrebe pluca su mu cista, grlo cisto... Na moje insistiranje da ona meni uput za laboratoriju, ja se vratim sa rezultatima, ona ih pogleda i zaprepasceno kaze JAO OVO JE ZA BOLNICU!!!! Znaci samo tako, OVO JE ZA BOLNICU, ni sta je detetu, ni da li je opasno, ma nista, nema objasnjenja.... Odemo mi u bolnicu, tamo naravno niko nece da kaze sta je, na moje pitanje sta se desava - dobijem odgovor bakterijska infekcija... Posto nisam vise mogla, nadjemo mi neku vezu, dodje doktorica koju smo odnegde iskopali i objasni mi da je to "Zagoreli bronhitis". U smislu da se dugo vuce i da se slajm natalozio pa je naravno i krvna slika losa. U bolnici je dobijao infuziju, dva longacefa dnevno i dve inhalacije. Zaboravih da kazem da nam je na prijemu sedimentacija bila 80/120!!! Posle pet dana u bolnici, uspeli su da suzbiju infekciju, on je dete ispovracao slajma bas mnogo i puste nas kuci. Posle dva dana opet temperatura... :((((((( U dispanzeru kazu virus i ne prepisu terapiju, kazu proci ce samo od sebe.... Tako je i bilo, proslo je bili smo par dana mirni i onda pogodite sta - OPET TEMPERATURA... Ja opet kod lekara - opet virus, opet bez terapije. I pre pet dana, dva dana posle poslednje posete pedijatru, probudimo se ujutru kad njemu na vratu iskocila ona limfna zlezda velicine ping pong loptice. Opet kod pedijatra, i ona zena meni kaze TO JE VEROVATNO INFEKTIVNA MONONUKLEOZA!!!! I tacka. Nema objasnjenje ni sta je ni da li je opasno.... I posalje me kao sutradan opet u laboratoriju, i uspud da panklav, pa kao kad budu gotovi rezultati (citaj za dva do tri dana) da dodjem... I meni pukne film, koji je trebao da pukne odavno ali dobro... Uzmem svoje dete i odvedem ga u privatnu polikliniku gde radi doktorica koja kod nas vazi za izvrsnog pedijatra i dijagnosticara i koja je nekad radila na decijem odeljenju pa sad presla privatno... Ona mu uradi krvnu sliku, zena se zgranula i rekla da je njegova krvna slika bukvalno za institut za majku i dete. Ustanovi opet infekciju, prepise mu dve inekcije dnevno penicilin + gentamicin. Hemoglobin mu je bio 79!!!!Danas idemo da vidi opet krvnu sliku, pa ce na transfuziju. U daljem tekstu sledi objasnjenje sta se ustvari desavalo...

Naime, on kad se prvi put razboleo u startu je bio anemican, ono tipicno decije. Zbog prvobitno neadekvatne terapije infekcija se pogorsavala i zato smo zavrsili u bolnici. Ali, sve vreme pije antibiotike, i to jake antibiotike koji u interakciji sa infekcijom sve vise srozavaju krvnu sliku. U bolnici su oni izlecili infekciju ali krvna slika je naravno bila ocaj, oni mi nista na tu temu nisu rekla, a ja nisam doktor, pa im budala jos verovala. Zbog tako lose krvne slike, imunitet mu je na nivou mrava, i cim nesto, on se razboli.... Znaci anemija pogorsava infekciju, a infekcija anemiju - otud te temperature....
I na kraju uzrok svemu je - treci krajnik::::
 
Zao mi za vas i posebno za dete, iskreno zelim i nadam se da ce sve proci kako je najbolje. Desavaju se takve stvari, greske prave svi ali lekari se bave najosetljivijom profesijom pa se njihove greske najjace dojme svakoga a posebno zaprepaste one koji se bore za zdravlje svoje dece.
U poslednje vreme mnoge teme su opisivale nezadovoljstvo radom lekara i prosvetnih radnika tako da ako ce vam to olaksati mozete procitati i utiske drugih ucesnika i njihova iskustva slicna vasem.
Verujem da ste sa razlogom besni ali ipak potrudite se sad taj bes usmeriti pozitivno i dati sve od sebe da on deci ne bude dodatno opterecenje. Stajace vas truda ali ipak neka sada deca vide samo osmeh na vasem licu. Pomoci ce da se sve vrati kako je i bilo.
Mnogo srece!
 
Потпуно разумем твој бес, осећај беспомоћности, забринутост...и све...
Имаш већ старије дете, очигледно он није имао таквих здравствених проблема...вероватно има мало бољи имунитет.:)
Наиме - заиста су вируси подивљали ових дана! Ми смо сви у кући за 3 недеље прележали 2 тешка вируса, са високим температурама... Ја већ 4 недеље вучем последице и још нисам излечена, моја деца такође... То је нешто што се дешава у ово доба године.
:(

Мени ствари које причаш не звуче тако страшно јер сам са својим старијом ћерком имала много већих проблема. Двапут је заглавила у болници са тешким упалама плућа....боравила је тамо по 10 дана, добијала по два венска толикара дневно...(значи, не гентмицине и зезалице пеницилине)... Те ствари се дешавају....:(
Први пут је био бронхитис који јесте почео као вирусна инфекција, али с обзиром на природну склоност мог детета....закомпликовала се! (После тога је била на пумпицама и инхалацијама 4 године, а у диспанзеру смо висили свако мало јер је више била болесна него здрава! Божеее, само акд се сетим тих година! :sad2:)
Други пут је била - вирусна упала плућа! Неку децу је мимоишла - моја ћерка је ту осетљива и она је закачила!

Наравно, инфективна мононуклеоза често наступа услед пада имунитета јер је организам изнурен дуготрајним инфекцијама. И то се дешава. (И моја ћерка је имала.)

Хоћу да ти кажем да тачно знам како се осећаш, да разумем потребу да будеш љута на некога и да ту љутњу искалиш, све је то потпуно разумљиво...али, касније, када све прође, јасно ће ти бити да се болести једностанво дешавају иако све чинимо да их спречимо, и да лекари нису чаробњаци...

Сваки родитељ би волео да његово дете буде здраво и да никад не дође у такве ситуације... Сваком родитељу се срце цепа када дете треба да прима инјекције... Свако од нас се уплаши и иструмира у таквим ситуацијама....само можда увек треба имати на уму да нам све то иде у рок службе (родитељске)! ;)
Не можемо дете сачувати од свих непријатних и тешких ствари, нешто мора и да се преживи! :confused::(

Само нек ти син буде добро, мораћете после мало да порадите на подизању имунитета...а све ће то брзо да прође! :)
 
Hellen, sve si u pravu, ali je činjenica da su lekari u Domovima Zdravlja pretrpani i nemaju vremena da se posvete deci. A verujem da ima i onih koji su nezainteresovani jer nisu zadovoljni opštom situacijom u zdravstvu pa deca ispaštaju.
Ovo što se desilo nije smelo da se desi i da je neko samo malo obratio pažnju dete bi mnogo brže ozdravilo i verovatno ne bi završilo u bolnici.
Šta drugo zaključiti kada vam kažu da je dijanoza "zagoreli bronhitis"?
A dete bilo non-stop po lekarima... :sad2:
 
Слажем се, само ја сам пре пар недеља одвела своју децу у диспанзер, моја деца су била 47. и 48. пацијент тој докторки, тог дана од 1 до 7, а иза нас је остало још 6-7 пацијената!
То ти је у просеку око 6 минута за сваког...а ако израчунаш колико јој времена треба да испише сву ону папирологију...:roll:

Као и у свакој професији - и у медицини има свакаквих људи, и бољих лекара, и лошијих, а највише оних осредњих.
Али ни они најбољи нису супермени. :(
 
Слажем се, само ја сам пре пар недеља одвела своју децу у диспанзер, моја деца су била 47. и 48. пацијент тој докторки, тог дана од 1 до 7, а иза нас је остало још 6-7 пацијената!
То ти је у просеку око 6 минута за сваког...а ако израчунаш колико јој времена треба да испише сву ону папирологију...:roll:

Као и у свакој професији - и у медицини има свакаквих људи, и бољих лекара, и лошијих, а највише оних осредњих.
Али ни они најбољи нису супермени. :(
Tačno, zato je i Djurinica u pravu - čitav sistem ne funkcioniše :evil:
 
Tačno, zato je i Djurinica u pravu - čitav sistem ne funkcioniše :evil:

Ех сад! Па није тако сваки дан!
10 месеци у години све функционише релативно нормално...а онда наиђе епидемија. Не знам како је у другим крајевима Србије, али у мом граду претходних недеља у школама је фалило по две трећине ђака, у амбуланте се није могло ући!!!

Значи - то није редовно стање, то је било стање које је трајало неколико недеља због епидемије... Буде тих фаза пар пута годишње...али није баш увек тако драстично!

Друго - ваљда је свима јасно да живимо у сиромашној држави! Ја бих волела да се запосли још лекара па да мање чекамо...али и те лекаре треба плаћати из буџета...:confused:

(А отишло нам милион долара из буџета да спасемо јадног малог студента који је налупао колегу....:confused:....ал то је нека друга прича.....или можда није.....)
 
na žalost, poznata situacija....samo što je naša ćerka završila u bolnici sa obostranom virusnom upalom pluća.
na ovom 4umu ima lekara, pa ne bih da išta interpretiram,ali savet je - osluškujte i pratite svoju decu, jer ih vi najbolje poznajte. ako jedan dr ne može da izleči dete, tražite drugog.
 
ehehe mene su sedmicu dana lijecili pogresnim ljekovima, i samo pojacali kolicinu istih i kasnije presli na inekcije kada sam se zalila da mi je gore
uz komentar da oni znaju sto rade i da treba da bude gore prije nego sto bude bolje

kasnije kada su ukapirali da su se zez. mislis da je to imalo kakvog efekta? ne mislim na to da mi se izvine, sto nisu.... vec - da li su ubuduce bili pazljiviji sa ljudima?
m'daaa

zubara, ginekologa, fizioterapeuta i neke druge necu ni da spominjem... djelom i zato sto nije moje iskustvo pa ne mogu da kazem je li zachinjeno ili ne

ali imam utisak, da su neki ljudi u medicini samo da bi mogli dopisati titulu pored imena, i zbog mantila
nista vise
da bar imaju znanje pa hajde, nema veze..... ali jock....
 
..samo kljukaju decu antbioticima,uglevnom,90%se radi o virusima...znači nema potrebe da se antibiotici uopšte piju,osim kada se radi o bakteriji...ali to ste verovatno već prostudirali...:lol:
... radi se o tome da nisu svi lekari loši i nezainteresovani...rade plemenit posao...nismo mi stručni da proveravamo njihove dijagnoze.
dešava se da nisu sigurni u dijagnozu,ali i oni su samo ljudi...svako bi trebao da zna da ne ide antibiotik za antibiotikom...osim toga,kliacil pokriva 99%bakterija...moramo neke odluke i sami da donesemo...moja deca su kao posledicu zagnojenih krajnika imala skoro ceo mesec temperaturu...znaju oni svoj posao,sumnjala sam u nekim trenutcima,priznajem,ali ipak...verujem doktorima.
samo paničite bez veze...:roll:
 
..beba od 7 dana plache neuobichajeno mnogo,
babica pri kucnoj poseti savetuje posetu pedijatru..
..pedijatar konstatuje upalu uha i prepisuje antibiotik u sirupu..
..na kontroli posle 5 dana konstatuje upalu oba uha i prepisuje 10 penicilina..
..sestre beze od nas po DZ, mala guza a velika igla.. :sad2:
..na kontroli posle 10 dana, konstatuje da nema poboljshanja i
konachno daje uput za (pogreshnu :roll: ) dezurnu ustanovu,
poshto stizemo na red posle 4h chekanja, oko 7 uveche..
..na institutu za majku i dete nam kazu da
dete nema, niti je u skorije vreme imalo upalu uha,
da su verovatno grchevi pocheli ranije nego shto je uobichajeno,
a nastavili se mnogostruko uvecanim intenzitetom
zato shto su antibiotici unishtili tek formiranu crevnu floru.. :roll:
..dobijamo prijateljski savet da dete ne vodimo u DZ
CITIRAM:
"do godinu dana, poshto je svakom pedijatru profesionalni izazov
da dijagnostikuje i lechi shto manje dete.." :eek:
..odlazimo umireni,
ali se budimo u panici - shta raditi ako nam bude bio
potreban lekarski savet u sledecih 11 meseci? :sad2:
..srecom, nije bio.. :neutral:
 
E ja sam sad dosla s posla, pa da nastavim...

Danas mu je produzena terapija gentamicin + penicilin, i onda kljukanje gvozdjem sa svih strana...

A sto se tice drzavnog dispanzera, ja razumem da se desi da pogrese i da su i oni ljudi, ali ne mogu da razumem da se greska ponavlja tri meseca, ne mogu da razumem neljudskost u ophodjenju sa tobom i detetom, ne mogu da razumem da mi lupis termin kao INFEKTIVNA MONONUKLEOZA i da zacutis - ni da kazes to je strasno ili nije strasno, ni sta je to, ni kako se leci, ma nista, samo te ostave da razmisljas na tu temu. Ne mogu da razumem da lece posledicu a ne uzrok, ne mogu da razumem da nece da kazu NE ZNAM, ne mogu da razumem da neca da daju uput za Beograd ako su vec oni nesposobni da izlece dete, ne mogu da razumem da kad te prime u bolnicu niko nece da ti kaze sta je s tvojim detetom, ma oni su ljudi ludi, neko ce ih odrobijati sigurno...

Moje dete u bolnici dva dana primalo infuziju, imalo preko 40 uboda na rukama od infuzije, pucale mu vene, ja na kraju odbijem infuziju i doktorku odem u svoj svojoj nemoci da pitam jel to strasno sto on sad ne prima infuziju a ona mi odgovori - to je vasa odluka. Takodje, taj dan kad su me otpustali u sobi pored moje bila majka sa bebom od mesec dana kojoj su tri dana po rodjenju operisali srce zbog srcane mane, i sad je jadnicak imao upalu pluca. Nadobudna doktorica mu dala aloprol, iako je majka govorila da ne sme to da pije posto mu je srce operisano.Dete je dobilo gusenje i ko zna sta jos, u momentu kad sam se ja spremala kuci oni su se spremali hitno za Beograd i doktori nisu bili sigurni da ce stici... nisam ni saznala da li su stigli...

Toliko o njima...

A ja sam ljuta, besna, povredjena, ma ne znam sta bih sad..
 

Back
Top