Problem sa pravoslavnim svecima?

gost 102443

Buduća legenda
Poruka
31.186
Vrlo je diskutabilan kriterijum po kojem SPC kanonizuje svoje ljude.Na primer, Nikolaj Velimirovic i kralj Milutin. Iako postoji precizno definisan kanon po kojem neko moze da bude proglasen za sveca (svetitelj mora živeti uzorno, da ne učini nikakvo zlo niti u ličnom niti u javnom životu, mora da umre pravednom smrću i moraju na njegovom grobu da se odigravaju čuda), ova dvojica su proglaseni svecima odlukom, onako kako to cine katolici, za razliku od ostalih svetitelja SPC ciji je kult zaziveo u "zivoj crkvi", odn. narodu.
Nikolaj je bio osvedoceni antisemita, i kao takav nije smeo da bude proglasen svecem, a to se jos vise odnosi na kralja Milutina, koji je oslepeo svog sina Konstantina zbog vlasti, zaveo i oteo iz manastira Jelisavetu, svoju priju, sestru Katarine, Dragutinove zene, i kako belezi najveci pravoslavni i srpski istoricar arhimandrit Ilarion Ruvarac, "skinuo s nje resu kaludjersku", u 44. godini pristao da se ozeni petogodisnjom devojcicom itd.
S druge strane, car Stefan Dusan Silni, koji je Srbiju uzdigao na rang carevine,nije uvršten u ikonostas svetih zato što su njegovi zakonski propisi bili vrlo precizni u odnosu na crkvu. Tako da je on imao problema sa crkvom, a i crkva je imala problema s njim. U državno-pravnom smislu, bio je vrlo precizan, pa je određivao mesto crkvi i ograničavao joj prava. Kad se pažljivije čita istorija, vidi se da je Dušan u jednom momentu, kad se službeno potpisivao "car Grka, Srba, Romeja i Arbanasa", bio u pregovorima s rimskim papom koji je tada bio u Avinjonu. Papa mu je predlagao da bude kapetan Evrope u hrišćanskom smislu, faktički da Srbe prevede u katolike, ali se crkva usprotivila tome.
Dakle, evidentno je da crkva proglasava za svece ljude koji su prvenstveno poslovno-politickom udruzenju zvanom SPC doneli korist, a da malo mari za istinske svetitelje i istinske dobrotvore Srbije.
 
Prijatelju,ne znam sta da ti kazem na ovo pitanje. Oko Crkve su se uvek plele najvece mreze.Jer su tu obicno i ribe velike. Sto se tice Vladike Nikolaja,on JESTE,zasluzio da bude proglasen svecem,jer sve sto je ucinio,ucinio je za Srbiju.
E,vec,kralj Milutin. Za njega vec ne verujem da je zasluzio. Ozeniti 5-godisnju devojcicu. Malko neukusno od njega. Al opet,ko zna koji su bili njegovi motivi i razlozi. Mi cak i ne znamo kakve je tajne Car Dusan skrivao,a opet smatramo ga nasim najvecim vladarem.
 
Немој се више бавити тумачењем канона, јер ти то очигледно слабо иде за руком.
Светитељи су људи који су творили вољу Божју, али је једини безгрешан – само Бог.
Свако је направио неки пропуст због кога му се може оспорити светитељство – св.ап. Петар се трипут одрекао Христа, св.ап.Павле је био ревносни прогонитељ хришћана....
Тако је и св. Краљ Милутин био жив човек , који је попут осталих владара свог доба, ратовао, женио се , борио да очува престо....
Драгутинову свастику Катарину није отео из манастира који је био на Зерчијем остру код Будима, него је оженио када је била у посети код сестре и живели су заједно годину дана. Када је напустила Србију, није се вратила у манастир, него се удала , па тек када је остала удова, вратила се монашким заветма.
Црква је краља Милутина прогласила светим, јер је одбранио и проширио српску државу и подигао пре 40 задужбина.
Тиме се схвата и брак са Симонидом. Ослабела Византија није могла да преболи губитак територија, па су измислили да је то мираз. Краљ Милутин да би осигурао припојене земље и да не би опет морао ратовати за њих пристао је на брак, који је био само уговорен, јер није било других расположивих принцеза у том тренутку.

Св.вл. Николај је био цењен од својих савременика, а и од обичног народа. Његову реч су пажљиво слушали у катедралама и универзитетима и на манастирским саборима богомољаца. Мноштво написаних дела ушло је у народ, а још више оно што је беседио и својим примером показивао.
Проблем је само у томе што су комунисти бранили да се штампају његова дела, па су она штампана у Немачкој заузимањем вл.Лаврентија 1977.г и онда крадом уношена у земљу.

Што се тиче оптужби да је био антисемита и симпатизер Хитлера, сам је то оповргао тамновањем у нациказаматима, уместо да је као Степинац био примана с највећим почастима. После рата оповргао је ове оптужбе.

Pismo episkopu Dionisiju

S. Church
20. W. 26 St.
New York
Februara 20. 1946.

Preosveceni Vladiko,
dragi mi brate Dionisije,

"Krjepost moja i pjenije moje Gospod."

Iako sam tezak na pisanju, eto prinudjen sam da mucim sebe i tebe, i da ti pisem ponovo.
Saznao sam, da je tvoja eparhijska skupstina odredila meni neko izdrzavanje. Vrlo sam dirnut ovom ljubavlju, i tvojom i tvojih saradnika, i od sveg srca sam blagodaran. No meni je nemoguce primiti tu potporu. Nas radni narod u ovoj zemlji toliko je zrtvovao za stradalnu bracu svoju, da me je stid da mu jos i ja budem na teretu. S pomocu Bozjom, trudicu se da zaradim ono sto mi je neophodno za zivot. Ali zato moja blagodarnost tebi i skupstini tvoje eparhije ni najmanje nece biti okrnjena ili zaboravljena.
Da li ces uskoro dolaziti ovamo ?
Trudno je i skupo je putovati, ali - imalo bi se o cemu razgovarati.
Preporucujem se tvojim mocnim molitvama i ostajem
U Hristu odani ti vazda
+ E. Nikolaj

P.S.
Odnosno onog napada "brata svestenika" na mene u "Sl. Reci", ti treba da znas istinu, a ja ne mislim ulaziti u polemiku. A istina je ovo:

I
Ja sam drzao predavanje na Kolarcevom univerzitetu o nacionalizmu Svetoga Save, u godini svetosavskoj, a to je bila 1935. godina, a ko to ne zna, mislio bi da sam ja spomenuo vodju nemackog naroda u vreme rata. U ovom poslednjem slucaju, zasto bi me Nemci uhapsili od prvih dana - pa do poslednjih ?

II
Ja sam velicao Svetoga Savu a ne H...... Rekao sam, da je Sveti Sava, kao svetitelj, genije i heroj srpskog naroda stvorio srpsku nacionalnu crkvu pre 700 godina, i u toj crkvi ujedinio sav srpski narod. Delo, koje se nigde nije ponovilo na zapadu. Paskal je pokusao u 16.veku da stvori nacionalnu galikansku crkvu za Francuze, ali nije uspeo. - A vodj nemackog naroda, jedan prost zanatlija, pokusava da izvede ono delo koje jedino prilici svetitelju, geniju i heroju, t.j. Sv.Savi. U jednom docnijem govoru / ili clanku, ne secam se / ja sam se ponovo vratio na Hitlerov pokusaj, da stvori nacionalnu nemacku ujedinjenu crkvu i citirao sam njegove reci u Rajhstagu: "ja sam, rekao je, pokusao da ujedinim nemacke crkve u jednu nacionalnu nemacku crkvu, ali moj pokusaj je propao."
Dakle, sve sto je receno i napisano u 1935.g. u vezi nase proslave, receno je u pohvalu Svetoga Save - svetitelja, genija i heroja - a ne u ma ciju drugu pohvalu. Jer i Paskal i Hitler posluzili su mi samo kao primeri neuspeha u sravnjenju sa sjajnim uspehom Svetoga Save.
*
Ko ima usi da cuje neka cuje, i ko ima razum neka razume. Amin.

/ Pismo sam preuzeo iz sledece knjige: Episkop Nikolaj: Sabrana dela, knjiga X, Himelstir, 1983, 704-705./
А има и сведока :
„Skoro će se navrsiti sezdeset godina od kraja Drugog svetskog rata, najvece tragedije u istoriji jevrejskog, srpskog i romskog naroda, koji su pretrpeli do tada nezabelezena stradanja, progonstva i mucenja. Posle toliko proteklih godina Vlada Nemacke trazi od prezivelih iz Holokausta dokaze o tome kako su preziveli rat, a u cilju ostvarivanja penzije.

Meni je 73 godine i jedini sam preziveli clan porodice Najhaus. Moj otac Aleksandar Najhaus, po zanimanju doktor stomatologije, živeo je pre rata u Trsteniku. On je bio veliki prijatelj i pobratim sa Vladikom doktorom Nikolajem Velimirovicem. KAda je izbio rat, posle kraceg vremena, Vladika je ocu naredio da bezi i da spasava zivot, a nas kao njegovu porodicu - moju majku Margitu i mene njegovu cerku Elu - je zbrinuo tako što je reskirao i sopstveni zivot. Spasao nas je tako što je majku obukao u monasku odoru, a mene je strpao u dzak. Majka i on su seli u fijaker, a mene je stavio ispod nogu, i namirnice preko dzaka, odnosno mene, da bi bilo sto manje sumnjivo. Prošli smo kroz nemacki obruc okupiranog grada i tom prilikom preziveli veliki strah i stres sve dok nismo stigli u manastir Ljubostinju. Tu nas je Vladika predao Igumaniji po imenu Varvara, koja je imala pratnju, jer je bila slepa. (Igumanija Varvara je imala slabiji vid te je nosila naocari - Prim. uredn.)

U manastiru Ljubostinji ostali smo 18 meseci; u to vreme Vladika je nabavio falsifikovane lične dokumente za moju majku pod imenom Mara Jovanovic, a za mene pod imenom Jelena Jovanovic.

Posle svega navedenog nadam se i molim vas da mi izadjete u susret i izdate potvrdu o mom boravku u manastiru Ljubostinja u periodu od 18 meseci, od samog početka rata.

S postovanjem, unapred zahvalna Ela Trifunovic, rođena Najhaus.”

Iz knjige „Sveti Vladika Nikolaj Ohridski i Zicki”
Manastir Zica, Kraljevo, 2003. str. 179


Ovako govori protođakon Ljubomir Ranković, glavni urednik valjevskog „Glasa Crkve” na ovu temu:

BI¬BLIJ¬SKI AN¬TI¬SE¬MI¬TI¬ZAM

OB¬NA¬VLjA¬JU se kri¬ti¬ke na ra¬čun vla¬di¬ke Ni¬ko¬la¬ja i nje¬go¬vog, na¬vod¬nog, an¬ti¬se¬mi¬ti¬zma?
- Ne¬ma go¬vo¬ra da je bio an¬ti¬se¬mi¬ta, i onaj ko je pro¬či¬tao i jed¬nu nje¬go¬vu stra¬ni¬ću, br¬zo će da sa¬zna da on ne mr¬zi ni¬ko¬ga. Sa¬mo bru¬tal¬no ne¬zna¬nje ili pa¬to¬lo¬ška mr¬žnja mo¬gu da pro¬gla¬se za Hi¬tle¬ro¬vog sa¬ve¬zni¬ka čo¬ve¬ka ko¬ji je pro¬šao naj¬o¬zlo¬gla¬še¬ni¬ji na¬ci¬stič¬ki lo¬gor Da¬hau i pre¬tr¬peo naj¬ve¬ća po¬ni¬že¬nja. Je¬ste od¬li¬ko¬van ne¬mač¬kim Gvo¬zde¬nim kr¬stom, ali do¬bio ga je za¬to što je tri¬de¬se¬tih go¬di¬na ob¬no¬vio ne¬mač¬ko voj¬no gro¬blje. Sa¬kri¬vao je i hra¬nio de¬ću Je¬vre¬ja, dok su bo¬ga¬ti Je¬vre¬ji, me¬đu ko¬ji¬ma je imao do¬šta pri¬ja¬te¬lja, ob¬na¬vlja¬li ma¬na¬sti¬re žič¬ke epar¬hi¬je.
Znam da se po¬je¬din¬ci, u ve¬zi s an¬ti¬se¬mi¬ti¬zmom, osvr¬ću na knji¬gu „Kroz tam¬nič¬ki pro¬zor” u ko¬joj vla¬di¬ka kri¬ti¬ku¬je i je¬vrej¬ski na¬rod. Ako u njoj, me¬đu¬tim, i po¬sto¬ji ne¬što što li¬či na an¬ti¬se¬mi¬ti¬zam, to je bi¬blij¬ski an¬ti¬se¬mi¬ti¬zam. To je an¬ti¬se¬mi¬ti¬zam vo¬đa je¬vrej¬skog na¬ro¬da, Moj¬si¬ja i Isu¬sa Na¬vi¬na, pro¬ro¬ka, sv. Jo¬va¬na Kr¬sti¬te¬lja, apo¬sto¬la Pa¬vla i ko¬nač¬no Go¬spo¬da Isu¬sa Hri¬šta ko¬ji je ta¬ko¬đe bio Je¬vre¬jin po te¬lu. Ta kri¬ti¬ka ni¬je fa¬ši¬stič¬ki an¬ti¬se¬mi¬ti¬zam, ne¬go kri¬ti¬ka iz lju¬ba¬vi i bri¬ge da taj na¬rod bu¬de bo¬lji. Za¬to se uvek za¬vr¬ša¬va onom Hri¬sto¬vom mo¬li¬tvom sa kr¬šta: „Oče, opro¬sti im, ne zna¬ju šta ra¬de”.

AN¬TI¬HRI¬ŠĆA¬NI, ATE¬NI¬JAL¬NI

ZA ži¬vo¬ta je vla¬di¬ka Ni¬ko¬laj go¬vo¬rio da no¬si dve ve¬li¬ke ra¬ne na sr¬ću: žal što hri¬šćan¬stvo ni¬je pro¬dr¬lo u In¬di¬ju, jer je sma¬trao da bi kon¬tem¬pla¬tiv¬ni duh In¬di¬je pro¬du¬bio hri¬šćan¬ski duh, i što je¬vrej¬ski na¬rod ni¬je u Hri¬stu pre¬po¬znao Go¬spo¬da, što ni¬je po¬stao hri¬šćan¬ski. Jer, ako je 12 apo¬sto¬la us¬pe¬lo da za par de¬će¬ni¬ja ovo¬li¬ko ra¬ši¬ri ve¬ru, da¬nas bi će¬la pla¬ne¬ta bi¬la hri¬šćan¬ska da je Go¬spo¬da pre¬po¬znao je¬vrej¬ski na¬rod.
Sma¬trao je da su Je¬vre¬ji ge¬ni¬ja¬lan na¬rod, da su bi¬li i osta¬li iza¬bra¬ni na¬rod Bož¬ji, a či¬nje¬ni¬ca da su bi¬li an¬ti¬hri¬šća¬ni - bi¬la je Ahi¬lo¬va pe¬ta hri¬šćan¬ske re¬li¬gi¬je. Do¬go¬dio se ap¬surd - da na¬rod u ko¬me se ro¬di¬lo Hri¬šćan¬stvo, bu¬de nje¬gov naj¬ve¬ći pro¬tiv¬nik. A go¬vo¬rio je Sve¬ti vla¬di¬ka - te¬ško ono¬me ko Je¬vre¬je do¬bi¬je za ne¬pri¬ja¬te¬lje. To bi isto bi¬lo kao ka¬da bi šta¬nov¬ni¬štvo jed¬ne ba¬nje, u ko¬ju bo¬le¬sni do¬la¬ze na le¬če¬nje, go¬vo¬ri¬li da je banj¬ska vo¬da štet¬na.
 
Ma znao je on,cak je bio i odlikovan od gospodina Adolfa '35...

Da, znam.Ali ne znam zasto nije odbio odlikovanje od nekoga ko je sve Slovene, pa i Srbe, smatrao nizom rasom, koju treba ostaviti bez obrazovanja, nauke i vere kako bi mogli da rade za veliki Rajh i ne razmisljaju.Mozda ce forumski celomudrenici to da objasne.

Da predupredim patrijote: Hitler NIGDE u Mein kampfu ne govori pozitivno o Srbima.
 
@Tvrtko: ama zasto je kralj Milutin proglasen za sveca?

Sto se tice Nikolaja, dovoljno govori o njemu da nema pojma da je Hitler imao u nameri da poptuno iskoreni hriscanstvo sa nemackog tla.

1. Хајде наведи где то СПЦ није поступила у складу са каноном???

2. Извини што СПЦ није тебе питала да им направиш списак подобних !
 
Da, znam.Ali ne znam zasto nije odbio odlikovanje od nekoga ko je sve Slovene, pa i Srbe, smatrao nizom rasom, koju treba ostaviti bez obrazovanja, nauke i vere kako bi mogli da rade za veliki Rajh i ne razmisljaju.Mozda ce forumski celomudrenici to da objasne.

Da predupredim patrijote: Hitler NIGDE u Mein kampfu ne govori pozitivno o Srbima.

to ce da nam objasni najbolje gospodin mita...
 
Da, znam.Ali ne znam zasto nije odbio odlikovanje od nekoga ko je sve Slovene, pa i Srbe, smatrao nizom rasom, koju treba ostaviti bez obrazovanja, nauke i vere kako bi mogli da rade za veliki Rajh i ne razmisljaju.Mozda ce forumski celomudrenici to da objasne.

Da predupredim patrijote: Hitler NIGDE u Mein kampfu ne govori pozitivno o Srbima.

Da ne govori nigde pozitivno o Srbima,to se zna sirom Srbije,zar ne. A zasto nije Vladika odbio odlikovanje?
 
Au i ti ga sad usra,prijatelju. Pa svaki dan u godini je posvecen nekom svecu. Kad bi se cuda desavala na svim grobovima svetaca,ateista ne bi bilo.

Tu se nalazi samo mali, zanemarljivi broj hriscana svetitelja, velikomucenika, mucenika i ispovjednika vjere u Hrista. Tu nisu svi. Vec ti rekoh: svi su sveci ko se god udostoji Bozije milosti za Nebesko carstvo. Dakle, taj kalendar je nepotpun i ne moze biti potpun, jer je mnostvo znanih i neznanih koji su stradali zbog Hrista, ili su se udostojili Bozije milosti i spasenja nekim drugim cinom vjere.
 
Pravoslavna Crkva ima vrlo jasno definisana pravila kada i zašto i pod kojim uslovima netko može biti kanonizovan..:)
E, kako je u tu priču uleteo Nikolaj Velimirović, nije mi jasno...:neutral::neutral:
Znam samo, da su u kraju gdje je pomenuti bio episkop, ljudi tražili da osnovna škola, kojoj su dali njegovo ime, ponovo dobije ime komuniste iz II svetskog rata...:confused::neutral:
 
У књизи, „Кроз тамнички прозор“, коју је писао током заробљеништва у Дахау, за рат оптужује нехришћанске идеологије Европе, попут: демократије, комунизма, социјализма, атеизма и верске толеранције. У основи ових појава Велимировић види јеврејско деловање.

„То Европа не зна, и у томе је сва очајна судба њена, сва мрачна трагедија њених народа. Она ништа не зна осим оног што јој Жидови пруже као знање. Она ништа не верује осим оног што јој Жидови заповеде да верује. Она не уме ништа да цени као вредност док јој Жидови не поставе свој кантар за меру вредности. Њени најученији синови су безбожници (атеисти), по рецепту Жидова. Њени највећи научници уче да је природа главни бог, и да другог Бога изван природе нема, и Европа то прима. Њени политичари као месечари у заносу говоре о једнакости свих веровања и неверовања. Сва модерна гесла европска саставили су Жиди, који су Христа распели: и демократију, и штрајкове, и социјализам, и атеизам, и толеранцију свих вера, и пацифизам, и свеопшту револуцију, и каптализам, и комунизам. Све су то изуми Жидова, односно оца њихова Ђавола. За чуђење је да су се Европејци, потпуно предали Жидовима, тако да жидовском главом мисле, жидовске програме примају, жидовско христоборство усвајају, жидовске лажи као истине примају, жидовска гесла као своја примају, по жидовском путу ходе и жидовским циљевима служе.“


Адолф Хитлер је 1934. године одликовао Велимировића због његових напора на обнављању немачког војног гробља у Битољу.

Године 1935. Николај Велимировић је одржао предавање у Београду под насловом „Национализам Светог Саве“. У том излагању изнео је тврдњу да су покушаји Адолфа Хитлера o немачкој националној цркви сличне идејама Светог Саве о народној вери и цркви.

„Ипак се мора одати признање садашњем немачком Вођи, који је као прост занатлија и човек из народа увидео да је национализам без вере једна аномалија, један хладан и несигуран механизам. И ево у 20-ом веку он је дошао на идеју Светога Саве, и као лаик подузео је у своме народу онај најважнији посао, који приличи једино светитељу, генију и хероју.“
 
Ипак се мора одати признање садашњем немачком Вођи, који је као прост занатлија и човек из народа увидео да је национализам без вере једна аномалија, један хладан и несигуран механизам. И ево у 20-ом веку он је дошао на идеју Светога Саве, и као лаик подузео је у своме народу онај најважнији посао, који приличи једино светитељу, генију и хероју.“
__________________

Hm, mozda bi zbog ove nebuloze dobio batine u Kraljevu i Kragujevcu.
 
У књизи, „Кроз тамнички прозор“, коју је писао током заробљеништва у Дахау, за рат оптужује нехришћанске идеологије Европе, попут: демократије, комунизма, социјализма, атеизма и верске толеранције. У основи ових појава Велимировић види јеврејско деловање.

„То Европа не зна, и у томе је сва очајна судба њена, сва мрачна трагедија њених народа. Она ништа не зна осим оног што јој Жидови пруже као знање. Она ништа не верује осим оног што јој Жидови заповеде да верује. Она не уме ништа да цени као вредност док јој Жидови не поставе свој кантар за меру вредности. Њени најученији синови су безбожници (атеисти), по рецепту Жидова. Њени највећи научници уче да је природа главни бог, и да другог Бога изван природе нема, и Европа то прима. Њени политичари као месечари у заносу говоре о једнакости свих веровања и неверовања. Сва модерна гесла европска саставили су Жиди, који су Христа распели: и демократију, и штрајкове, и социјализам, и атеизам, и толеранцију свих вера, и пацифизам, и свеопшту револуцију, и каптализам, и комунизам. Све су то изуми Жидова, односно оца њихова Ђавола. За чуђење је да су се Европејци, потпуно предали Жидовима, тако да жидовском главом мисле, жидовске програме примају, жидовско христоборство усвајају, жидовске лажи као истине примају, жидовска гесла као своја примају, по жидовском путу ходе и жидовским циљевима служе.“


Адолф Хитлер је 1934. године одликовао Велимировића због његових напора на обнављању немачког војног гробља у Битољу.

Године 1935. Николај Велимировић је одржао предавање у Београду под насловом „Национализам Светог Саве“. У том излагању изнео је тврдњу да су покушаји Адолфа Хитлера o немачкој националној цркви сличне идејама Светог Саве о народној вери и цркви.

„Ипак се мора одати признање садашњем немачком Вођи, који је као прост занатлија и човек из народа увидео да је национализам без вере једна аномалија, један хладан и несигуран механизам. И ево у 20-ом веку он је дошао на идеју Светога Саве, и као лаик подузео је у своме народу онај најважнији посао, који приличи једино светитељу, генију и хероју
.

Sasvim dovoljno rečeno...:neutral:
 
У књизи, „Кроз тамнички прозор“, коју је писао током заробљеништва у Дахау, за рат оптужује нехришћанске идеологије Европе, попут: демократије, комунизма, социјализма, атеизма и верске толеранције. У основи ових појава Велимировић види јеврејско деловање.

„То Европа не зна, и у томе је сва очајна судба њена, сва мрачна трагедија њених народа. Она ништа не зна осим оног што јој Жидови пруже као знање. Она ништа не верује осим оног што јој Жидови заповеде да верује. Она не уме ништа да цени као вредност док јој Жидови не поставе свој кантар за меру вредности. Њени најученији синови су безбожници (атеисти), по рецепту Жидова. Њени највећи научници уче да је природа главни бог, и да другог Бога изван природе нема, и Европа то прима. Њени политичари као месечари у заносу говоре о једнакости свих веровања и неверовања. Сва модерна гесла европска саставили су Жиди, који су Христа распели: и демократију, и штрајкове, и социјализам, и атеизам, и толеранцију свих вера, и пацифизам, и свеопшту револуцију, и каптализам, и комунизам. Све су то изуми Жидова, односно оца њихова Ђавола. За чуђење је да су се Европејци, потпуно предали Жидовима, тако да жидовском главом мисле, жидовске програме примају, жидовско христоборство усвајају, жидовске лажи као истине примају, жидовска гесла као своја примају, по жидовском путу ходе и жидовским циљевима служе.“


Адолф Хитлер је 1934. године одликовао Велимировића због његових напора на обнављању немачког војног гробља у Битољу.

Године 1935. Николај Велимировић је одржао предавање у Београду под насловом „Национализам Светог Саве“. У том излагању изнео је тврдњу да су покушаји Адолфа Хитлера o немачкој националној цркви сличне идејама Светог Саве о народној вери и цркви.

„Ипак се мора одати признање садашњем немачком Вођи, који је као прост занатлија и човек из народа увидео да је национализам без вере једна аномалија, један хладан и несигуран механизам. И ево у 20-ом веку он је дошао на идеју Светога Саве, и као лаик подузео је у своме народу онај најважнији посао, који приличи једино светитељу, генију и хероју.“

И шта ти овде није јасно? У чему је проблем? Тих година и у то време имао је такво мишљење које је РЕКАО... мислиш да СПЦ у канонима има укључен и ВЕРБАЛНИ ДЕЛИКТ ??? Да ли знаш колико је хиљада феноменалних теолошких мисли написао Св.Владика Николај??? А ти би као и остали овдашњи комесари да му због две изговорене реченице натоварши свашта на врат??? Којешта!!!

Уосталом корисник Твртко је све лепо објаснио и цитирао:

http://forum.krstarica.com/showpost.php?p=9031311&postcount=5

Значи прекините више са манипулацијом...
 
Poslednja izmena:

Back
Top