BiH: savez država ili država regiona?

andeli apokalipse

Aktivan član
Poruka
1.926
http://www.slobodnaevropa.org/content/Article/1500751.html U najnovijem izdanju Mosta Radija Slobodna Evropa vođena je polemika o tome da li Bosna i Herecegovina treba da bude savez država ili država regiona. Učesnici polemike bili su dva poslanika Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine: Sadik Ahmetović iz Stranke demokratske akcije, najveće stranke u Federaciji Bosne i Hercegovine, i Lazar Prodanović iz Stranke nezavisnih socijaldemokrata, najveće stranke u Republici Srpskoj.
Razgovaralo se o tome da li je Republika Srpska neupitni dio svake buduće organizacije Bosne i Hercegovine, da li su entitetske granice nepromjenjive, da li bi sadašnji etnički kriterijum u organizaciji države mogao biti zamijenjen ekonomskim, zašto se u Republici Srpskoj svaki čas aktuelizuje priča o otcjepljenju, kao i o tome u čemu bi trebalo da popuste političari iz Federacije, a u čemu političari iz Republike Srpske da bi se postigao kompromis.
 
Revizija Dejtona jeste neminovna, ali samo uz dogovor. Ukoliko se strani uticaj tu bude mesao kao 90-ih ode zemlja ponovo o ambis.
Ovo oko Srebrenice postao je izlizan argument za ucene a s obzirom na jako elasticne i provizorne standarde, kojima se isto tako komotno moglo osuditi za genocid masakriranje srpskih civila u okolnim srebrenickim selima.
 
Revizija Dejtona jeste neminovna, ali samo uz dogovor. Ukoliko se strani uticaj tu bude mesao kao 90-ih ode zemlja ponovo o ambis.
Ovo oko Srebrenice postao je izlizan argument za ucene a s obzirom na jako elasticne i provizorne standarde, kojima se isto tako komotno moglo osuditi za genocid masakriranje srpskih civila u okolnim srebrenickim selima.

Europa polako menja mapu BIH i želi da skroji neku novu sa tri entiteta zato što Hrvati i Srbi ne priznaju unitarnu,centralističku i fundamentalističku Bosnu a Srebrenica je bila samo uvodna tema u EU parlamentu za nešto drugo a to je revizija Dajtona.:think:
 
Pa mislim da ta prica sa tri entiteta nije problem RS koja je zaokruzena celina, uostalom previse je popustala i nema dalje. Svaka korektura RS-a morala bi dobiti vecinsku podrsku gradjana koji zive u tom entitetu.
To je problem odnosa u Federaciji, tacnije odnosa Hrvata i Bosnjaka.
 
Republika Srpska je trebala da se drzi dejtonskog sporazuma od samog pocetka, da ima svoju vojksu i svoju policiju.

Republika Srpska i Srbija kao srpske zemlje trebaju da imaju zajednicki nacionalni cilj, da pustimo muslimane i hrvate da *****ju a mi da se razvijamo zajedno i jacamo. Da nam se radjaju deca i da zauzimamo nase stare teritorije, jer se samo tako moze, a ne da se delimo.

Vojvodjani, Beogradjanji, 'Juznjaci', Bosanci - svi smo mi razliciti ali to je svuda u svetu tako a ne samo kod nas, nemoramo da se slazemo u svemu ali nesmemo da se mrzimo i delimo!!! Srbija je nasa majka, republika srpska je srbija! Mi mozemo da podignemo tri prsta u svetu i da budemo ponosni a da niko nesme nista da nam kaze, a ustasa ne moze da digne svoju desnu ruku, jer ne sme, a to je ono sto on jeste!

Mi nemozemo da ostvarimo nase ciljeve preko noci, nego decenijama i vekovima!

Trebamo da ostanemo slozni jer smo samo tako jaki, da jacamo inostrane odnose i pokazemo nasu sloznost i jednog dana tim putem ostvarimo nase ciljeve.

Nema lepseg osecaja nego kada vidim momke iz Banja Luke i RS kako stoje pred marakanom i cekaju da kupe kartu da gledaju svoju zvezdu u ligi sampiona. To je samo primer i nista vise - ali jedno je sigurno. Ako ne volimo sami sebe, drugi nas nece voleti.

:-/
 
http://www.rtv-hb.com/ Hrvati imaju i svoje medije popot TV Herceg Bosna i ne interesira ih pederalna pardon federalna tv

To u stvari i nije nas problem. Srecno bilo Hrvatima svako resenje do koga dodju. Nas se tice Republika Srpska, koja ima svu nasu podrsku. Mada je bolje da je nemaju s obzirom na uspesnost nasih politicara. Mislim da im bolje ide samima...:heart: za RS
 
meni nije jasno čemu ta halabuka oko rs vs bih. zašto se lepo ne organizuje referendum ko ovi iz kamenoloma i kraj priče. šta je problem?

Pa referendum te vrste nema zakonski temelj. Mada, i da ima, međunarodna zajednica ne dozvoljava tako nešto, a ni jedan od srpskih poitičara, pa i Dodik, nije spreman da stavi glavu na panj radi ove stvari.

U suštini, čitava ova priča i halabuka oko referenduma je politička igra radi osvajanja glasova. Bar trenutno.
 

Back
Top