Prepariranje i nasi majstori zanata

Svakako su onakvi radovi vredni pohvale, izgledaju kao zive.
Mozda su ta raznorazna strashila koja sam vidjao bila razlog zasto nisam hteo da imam tako nesto po kuci, (da se plase deca), deluju odbojno i bas mrtvo, neki cak ni ne lice na sebe. Vidjao sam i lepe primerke divljaci ali kad sam pitao, ko je radio...bilo je ..joj ne secam se vise (?), ne znam ni dal je covek ziv, itd...znaci kontakta nije bilo.

Nikad ne znas kad ces i da li ces uloviti nesto sto zelis da sacuvas. Zato cu Vas broj imati od sada u adresaru uvek.

E sad, posto sam cuo svashta, sta je vazno kod ulovljene divljaci (pernate ili dlakave), kako da se najbolje sacuva do dolaska kod Vas? Zamrzavanje: preporucljivo, potrebno , savetuje se ili ne? Koliko sme da stoji zamrznuto jer je i to proces koji utice na sve? I sta je sve vazno da se primerak koji zelimo preparirati sacuva dobro, ako mozete napisite nam nesto o tome.

p.s. Za slike, Nitro sigurno nece imati nista protiv da stavite neku i ovde , da mogu svi da vide. Bar od divljaci sa nasih prostora.
 
Poslednja izmena:
Evo ovog fazana sam završio pre jedno tri nedelje i trenutno je negde u Soko banji ! A ova guska i patka su trenutno još u izradi, ostalo je da im se vrati boja kljuna i nogu i naravno da ih postavim na neko adekvatno postolje !:think:
 

Prilozi

  • SDC11254.jpg
    SDC11254.jpg
    19,4 KB · Pregleda: 99
  • SDC10401.jpg
    SDC10401.jpg
    22,3 KB · Pregleda: 84
  • SDC10403.jpg
    SDC10403.jpg
    19 KB · Pregleda: 74
Evo ovog fazana sam završio pre jedno tri nedelje i trenutno je negde u Soko banji ! A ova guska i patka su trenutno još u izradi, ostalo je da im se vrati boja kljuna i nogu i naravno da ih postavim na neko adekvatno postolje !:think:

Sto se mene tice, ove ptice su extra uradjene, stvarno imas i oko i ruku za to. Mislim da bi trebao da pocnes ozbiljnije time da se bavis, jer tu moze lepo da se zaradi. Samo bih te pitao da li si probao neku sitniju pticu da prepariras, recimo, jarebicu, koluba krstasa, sljuku, pa i one manje, prepelicu itd. recimo prepariras desetak prepelica i postavis ih zajedno na neku lepo odradjenu podlogu, to bi mocno izgledalo. Ako ove godine ulovim neku zanimljivu pticu kontaktiracu te ovde , pa da je ti prepariras.....Jos jednom, svaka cast :ok:
 
Ja se stvarno izvinjavam što gnjavim,:worth: ali ja sam terenac pa bih vas molio da me razumete (što se tiče vremena)
Pošto ja radim ptice to ide ovako : pticu položite na leđa (pre toga opranu od krvi i ostalog i isfeniranu na suvo ) i skalpelom napravite rez od vrha grudne kosti, do (guze) .
Onda pažljivo odvajate kožu od tela (levo i desno), dok vam se ne pojavi batak sa karabatkom . Tad odvojite zglob (batak - karabatak) kad ste stigli do leđa (sa obe strane) odvojite trticu sa repom od tela ne oštećujući kožu ! od odvojenog repa gulite kožu prema glavi dok ne stignete do krila ,tad odvajate krila od grudne kosti i stigli ste do prostora sa zadnjim obrokom ptice . sledeći korak je svlačenje vrata (kao čarapa naopačke) do kljuna (kod pataka i grabljivica to nije moguće ) i odsecate vrat od same lobanje !
sledeći postupak je skidanje mesa sa kosti batka (temeljno) a kost ostaje !
krilo se sastoji od tri dela a čiste se dva od unutrašnjosti prema van znači vrh se ne dira (kod preparata sa raširenim krilima postupak je drugi) sledi najvažniji deo za trajnost preparata čišćenje od sala (koje se nežno struže tupim nožićem u pravcu korena perja , od repa prema glavi) Posle toga se vade oči i mozak (obavezno zapišite veličinu i boju očiju, boju kljuna i nogu da bi ste kad preparat bude gotov vratili njegovu živost)
Kad vam je već utrnulo DUPE od sedenja i struganja vreme je za uvođenje žica u noge i krila .(za fazana u noge ide 3mm a u krila 2,2 mm) Jedan kraj žice se zašilji u obliku igle i provlači se između krljušti i kosti od prstiju prema batku i izvučete ga u unutrašnjost ptice toliko da od nje inprovizujete karabatak i ostavite deo koji ćete fiksirati za veštačko telo ! Krila ; zicu obavijete oko kostiju od vrha krila prema unutra i ostavite da viri 15 cm za fiksiranje u veštačko telo, e sad kožu premažete (iznutra) arsenovom pastom i ostavite da odstoji . U međuvremenu napravite veštačko telo od neke suve trave i utegnete ga koncem tako da liči na orginal koji ste izvadili iz ptice ! u očne šupljine stavite ilovaču a u glavu ugipsate žicu koja će je kroz vrat povezati sa telom !kad sve ekstremitete(od žice) zabodete u veštačko telo na ona mesta gde su bili pravi zglobovi ostaje vam samo da zašijete pticu od grudi ka guzi (odstranjeno meso nogu i krila nadomestite vatom) !Šavovi su u cik cak u dužini 1cm a u dubinu ne idu više od 3-4 mm
PS. Izvinjavam se zbog gramatike . Poz... :bye:

Evo stexika !:bye:
 
evo još poneka slika iz mog lovačkog predsoblja !
nisam baš neki fotograf , pa su slike takve kakve su ! :prstic:
 

Prilozi

  • SDC11594.jpg
    SDC11594.jpg
    18 KB · Pregleda: 54
  • SDC11583.jpg
    SDC11583.jpg
    25,9 KB · Pregleda: 66
  • SDC11588.jpg
    SDC11588.jpg
    18,8 KB · Pregleda: 54
  • SDC11589.jpg
    SDC11589.jpg
    19,1 KB · Pregleda: 45
  • SDC11590.jpg
    SDC11590.jpg
    45,8 KB · Pregleda: 63
Odlicno izgledaju ptice noske,pokusao sam preparirati pticu kako si ti napisao ali neznam gde se moze nabaviti arsenovu pastu.Gde se to moze kupiti? Hvala unapred

pasta se ne moze nabaviti nigde, jer se ona pravi. Osnovni sastojak je prah, arsentrioxida, koji ces jako tesko nabaviti jer ti za njega trebaju specijalna odobrenja i dozvole (arsentrioxid je izuzetno jak otrov). Za pocetak probaj da inpregrniras sa nekim blagim otrovom, tipa etiol u prahu.Inace, arsenova pasta zasticuje kozu od napada bakterija koje je razlazu pa mozes dodati malo kreca u prahu u etiol.Inace, zastita perija od moljaca se postize prskanjem preparata najobicnijem dezodoransom u rano prolece kada moljci polazu jaja na koren perja negde april\mart.P.S. ako te nesto zanima,pisi na pm.:)
 
pasta se ne moze nabaviti nigde, jer se ona pravi. Osnovni sastojak je prah, arsentrioxida, koji ces jako tesko nabaviti jer ti za njega trebaju specijalna odobrenja i dozvole (arsentrioxid je izuzetno jak otrov). Za pocetak probaj da inpregrniras sa nekim blagim otrovom, tipa etiol u prahu.Inace, arsenova pasta zasticuje kozu od napada bakterija koje je razlazu pa mozes dodati malo kreca u prahu u etiol.Inace, zastita perija od moljaca se postize prskanjem preparata najobicnijem dezodoransom u rano prolece kada moljci polazu jaja na koren perja negde april\mart.P.S. ako te nesto zanima,pisi na pm.:)

noske 1 Pre svega pozdrav!!!
zanima me jedna stvar, da li se u krajnjem slucaju mogu koristiti sledeci preparati ( ps. ovo sam slusao od jednog prijatelja mog pokojnog dede) JOD, KANFOR, i neka STIPSA ako sam dobro zapamtio to je bio u 80-tim tada sam bio jos klinac pa me nije to toliko zanimalo,ima li neke istine u ovim navedenim supstancama (specijama :) )
unaprad zahvalan
pozdrav
 
Ja sam preparator, student biologije, kao i lovac i radim sve vrste zivotinja, slabo ribe, ali uskoro ni to nece biti problem. Moj deda je bio jako poznat preparator, radi vec 50 godina i odlicno radi sve vrste. ja sam jos pod njegovom palicom, ali odlicno nam ide. Ako bi neko zeleo neki posao da mu uradim, neka me kontaktira. Pozdrav.
 
Pozdrav za majstora ovog zanata ja sam pazljivo procitao vase izlaganje.Veoma ste dobro opisal postupak i tehniku rada ja sam vec ovladao tom tehnikom koja se nerazlikuje od tvog opisa rada.Samo sto mi je problem da nabavim arsenovu pastu koja je veoma vazna za kvalitetno i dugotrajno ocuvavanje trofeja.Pa bi zamolijo vas da mi ostavite informaciju gde mogu da nabavim taj preparat ili mozda neko drugi od ljudi koji su na ovom forumu koji znaju nesto o nabavljanju preparata unapred hvala pozdrav Aleksa.
 
Pozdrav svim forumasima ! Staklene oci sam nabavio u Krusevcu kod jednog umetnika staklara ime mu je Ivan. njegov oglas je bio u tadasnjim lovackim novinama, covek radi extra i salje postom porudzbine !
Sto se tice koristenja stipse, ona je malo nezahvalna (pogotovo za pocetnike) jer ona skuplja kozu tako da postoji mogucnost da se gotov preparat prilikom susenja izoblici , i sav trud propada ! Kamfor je opet za zastitu perja od moljaca jer njegovi kristali ostaju dugo unutar preparata i mirisom odbijaju moljce. Ali zastita koze od od bakterija je ravna nuli posle samo nekoliko godina ! Sto se tice joda, nemam iskustva ali sam potpuno siguran da sa njim nemozes raditi bele ptice ili neke sa svetlim perjem. (prljanje je zagarantovano)
Zidovi mojeg lovackog predsoblja su uradjeni klasicnim valjkom od gume sa mustrom jelena i kosuta . A ono gore je staro oko 40 godina i to je radjeno tehnikom papirnim sablonima, tako sto se postavi jedan sablon velicine 25x50cm na zid i prodje jednom bojom onda se na isto mesto postavi drugi sablon pa se predje drugom bojom i tako 5 do 6 razlicitih sablona daje na kraju jednu sliku. Pa onda u krug sve zidove z:mrgreen:
sretan bozic svima koji slave !z:poz:
 

Back
Top