SLEDEĆI KORAK

louiskrstic

Domaćin
Poruka
3.209
Većina prisutnih na forumu je pročitala veliki broj literature poznatijih mislilaca, filozofa... kao i tzv. svete knjige dobrog broja religija. Medjutim, ostaje pitanje na koje bi možda bilo dobro potražiti odgovor kojeg sigurno ima.
Ono glasi:
Kako i sam čovek iz života može spoznati znati i razumeti život kao i najveći filozofi i minuli velikani?
 
Poslednja izmena:
Većina prisutnih na forumu je pročitala veliki broj literature poznatijih mislilaca, filozofa... kao i tzv. svete knjige dobrog broja religija. Medjutim, ostaje pitanje na koje bi možda bilo dobro potražiti odgovor kojeg sigurno ima.
Ono glasi:
Kako i sam čovek iz života može spoznati znati i razumeti život kao i najveći filozofi i minuli velikani?

Nikako. Filozofska misao razvijala se hiljadama godina. A filozofski velikani gradili su svoje sisteme na temelju znanja i filozofskih otkrica svojih prethodnika.

Roditi se i tek tako filozofirati je nemoguce. Mada mnogo ljudi to pokusava jer misli da je filozofija obicno iznosenje misljenja ali to je daleko od istine.
 
Nikako. Filozofska misao razvijala se hiljadama godina. A filozofski velikani gradili su svoje sisteme na temelju znanja i filozofskih otkrica svojih prethodnika.

Roditi se i tek tako filozofirati je nemoguce. Mada mnogo ljudi to pokusava jer misli da je filozofija obicno iznosenje misljenja ali to je daleko od istine.

Ne bih se bas slozila sa tobom...Pitanje nije kako obican covek moze filozofirati...vec spoznati zivot poput filozofa...Sada,postavlja se pitanje koliko su filozofi zaista poznavali zivot, a koliko je to zaista kako ti kazes gradjenje sistema na temeljima znanja i filozofskih otkrica svojih prethodnika?
U svakom slucaju moje je misljenje da i obican covek koji se previse ne bavi filozofijom kao naukom moze doci do nekih filozofskih otkrica zivota tako sto ce se prvenstveno truditi da zivi SVOJ zivot,a zatim treba se truditi da upozna sebe sto vise,a kroz to saznanje steci ce saznanja o drugim ljudima i sistemima koji vladaju u drustvu.
 
Ne bih se bas slozila sa tobom...Pitanje nije kako obican covek moze filozofirati...vec spoznati zivot poput filozofa...Sada,postavlja se pitanje koliko su filozofi zaista poznavali zivot, a koliko je to zaista kako ti kazes gradjenje sistema na temeljima znanja i filozofskih otkrica svojih prethodnika?
U svakom slucaju moje je misljenje da i obican covek koji se previse ne bavi filozofijom kao naukom moze doci do nekih filozofskih otkrica zivota tako sto ce se prvenstveno truditi da zivi SVOJ zivot,a zatim treba se truditi da upozna sebe sto vise,a kroz to saznanje steci ce saznanja o drugim ljudima i sistemima koji vladaju u drustvu.

Cenim tvoje misljenje i ono je ispravno kada su neka pitanja etike pa i logike u pitanju, jer su sve to oblasti koje mozemo naci i istraziti u sebi, ali kada su dublje filozofske istine u pitanju.. poput onoga sto ovde cesto iznaosim tj.znanje o korelaciji subjekta i objekta, zakljucci Kantove transcendentalne estetike itd.itd, takve stvari tkz . obican zdrav razum ne moze lako spoznati cak i kada mu se kazu, a da ih otkrije , prosto je nemoguce. Zato je potrebno prouciti filozofiju a mi koji zivimo danas, srecni smo sto uopste mozemo doci u dodir sa takvim znanjem o kome su nasi preci mogli samo da sanjaju.
 
Cenim tvoje misljenje i ono je ispravno kada su neka pitanja etike pa i logike u pitanju, jer su sve to oblasti koje mozemo naci i istraziti u sebi, ali kada su dublje filozofske istine u pitanju.. poput onoga sto ovde cesto iznaosim tj.znanje o korelaciji subjekta i objekta, zakljucci Kantove transcendentalne estetike itd.itd, takve stvari tkz . obican zdrav razum ne moze lako spoznati cak i kada mu se kazu, a da ih otkrije , prosto je nemoguce. Zato je potrebno prouciti filozofiju a mi koji zivimo danas, srecni smo sto uopste mozemo doci u dodir sa takvim znanjem o kome su nasi preci mogli samo da sanjaju.
Sto se toga tice u potpunosti se slazem sa tobom...pa da je to lako svi bismo bili filozofi i bavili se filozofijom,ali ja koliko sam shvatila pitanje nije imalo bas toliku dubinu, kako da obican covek postane filozof vec kako da spozna i razume zivot poput filozofa...Opet ponavljam,pitanje je koliko su sami filozofi razumeli zivot,oni su ga proucavali,ali zar uvek sve sto proucavamo i razumemo?Ili zar uvek razumemo na pravi nacin?Itd,itd...
 
Poslednja izmena:
Ne bih se bas slozila sa tobom...Pitanje nije kako obican covek moze filozofirati...vec spoznati zivot poput filozofa...Sada,postavlja se pitanje koliko su filozofi zaista poznavali zivot, a koliko je to zaista kako ti kazes gradjenje sistema na temeljima znanja i filozofskih otkrica svojih prethodnika?
U svakom slucaju moje je misljenje da i obican covek koji se previse ne bavi filozofijom kao naukom moze doci do nekih filozofskih otkrica zivota tako sto ce se prvenstveno truditi da zivi SVOJ zivot,a zatim treba se truditi da upozna sebe sto vise,a kroz to saznanje steci ce saznanja o drugim ljudima i sistemima koji vladaju u drustvu.

Nepobediva, svidja mi se tvoj pristup i voleo bih tvoj češći pristup na ovoj temi.
Moje razumevanje govori da su mnogi iz prošlosti svrstani u mislioce i filozofe iako su oni sami bili samo dobri poznavaoci života. Ljudi ih, svejedno, nisu razumeli pa ih klasirali kao filozofe.
Sa druge strane bio je dobar broj onih koji je nastojao prodreti u suštinu života i dogadjanja pa su isti smatrani filozofima. Takvi su ponešto i pogodili.
Treća grupa, po mom shvatanju, obuhvata one koji su se izgubili u vlastitim lavirintima uma. Oni su po shvatannjima dobrog broja ljudi opisani i prihvaćeni kao pravi filozofi. Takvi svojim mislima nisu mnogo pomogli ni sebi niti će pomoći današnjim pokolenjima.
Istovremeno, većina ljudi veruje i prihvata, svakako iz zablude, da su se veliki poznavaoci života i mislioci radjali i živeli samo u davno minulim vremenima što je potpuno netačno. Takvim svojim shvatanjem samo sprečavaju sebe na tom putu dublje spoznaje. Što je još gore, time samo nipodaštavaju vrednosti današnjih saznanja kako bi sebe prikazali kao jedino sposobne da prodru u tu visoko uzdignutu filozofsku misao.
Suštinski, istinsko razumevanje života, produbljena misao i filozofska proncljivost nisu kvaliteti koji se mogu naučiti čitanjem knjiga, mada ove mogu usmeriti i pomoći, već je to nešto što čovek mora - odredjenim načinom - crpiti iz sebe samog.
To znači da postoji metoda i način da savremeni čovek pronikne u dubune života i sasvim sigurno nadmaši one iz prošlosti.
 
Poslednja izmena:
Nikako. Filozofska misao razvijala se hiljadama godina. A filozofski velikani gradili su svoje sisteme na temelju znanja i filozofskih otkrica svojih prethodnika.

Roditi se i tek tako filozofirati je nemoguce. Mada mnogo ljudi to pokusava jer misli da je filozofija obicno iznosenje misljenja ali to je daleko od istine.

Oziman, ako stvarno tvrdiš da NIKIAKO ne postoji način onda ti u potpunosti verujem zato što sam čovek odredjuje svojim unutarnjim stanjem i stavom šta je za njega moguće a šta nije.
Naš kolega sa Foruma Picocoleone reče da se može postići radom i skomnošću sa čime se takodje slažem ali bih ga podstakao da da puniji doprinos i definiše kojim i kakvim radom kao i zašto je potrebna skromnost.
 
Ovde se pominje trud i da nesto treba. To je badava ako ne postoji unutarnji motiv.
Treba potice od Potreba.
Jedan od jacih motiva je osecanje nezadovoljstva sa svetom i sa samim sobom a da
se pritom ima jasna svest da je bekstvo bilo kakve vrste (u pasivu, u zadovoljstva,
u samoobmanu, u karijeru itd) nemoguce. U mladjim godinama motiv moze biti
Radost Saznanja kao uzbudljivo priblizavanje Tajni...

louiskrstic, ono procitali VELIKI broj knjiga ti je oximoron. Procitani broj knjiga je UVEK
malecki broj i sto vise citas taj broj je sve manji i manji :sad2:
 
Nepobediva, svidja mi se tvoj pristup i voleo bih tvoj češći pristup na ovoj temi.
Moje razumevanje govori da su mnogi iz prošlosti svrstani u mislioce i filozofe iako su oni sami bili samo dobri poznavaoci života. Ljudi ih, svejedno, nisu razumeli pa ih klasirali kao filozofe.
Sa druge strane bio je dobar broj onih koji je nastojao prodreti u suštinu života i dogadjanja pa su isti smatrani filozofima. Takvi su ponešto i pogodili.
Treća grupa, po mom shvatanju, obuhvata one koji su se izgubili u vlastitim lavirintima uma. Oni su po shvatannjima dobrog broja ljudi opisani i prihvaćeni kao pravi filozofi. Takvi svojim mislima nisu mnogo pomogli ni sebi niti će pomoći današnjim pokolenjima.
Istovremeno, većina ljudi veruje i prihvata, svakako iz zablude, da su se veliki poznavaoci života i mislioci radjali i živeli samo u davno minulim vremenima što je potpuno netačno. Takvim svojim shvatanjem samo sprečavaju sebe na tom putu dublje spoznaje. Što je još gore, time samo nipodaštavaju vrednosti današnjih saznanja kako bi sebe prikazali kao jedino sposobne da prodru u tu visoko uzdignutu filozofsku misao.
Suštinski, istinsko razumevanje života, produbljena misao i filozofska proncljivost nisu kvaliteti koji se mogu naučiti čitanjem knjiga, mada ove mogu usmeriti i pomoći, već je to nešto što čovek mora - odredjenim načinom - crpiti iz sebe samog.
To znači da postoji metoda i način da savremeni čovek pronikne u dubune života i sasvim sigurno nadmaši one iz prošlosti.
Potpuno se slazem sa svim ovde nabrojanim stavkama,a najvise sa zadnjom recenicom.Pa pobogu ljudi...necemo valjda misliti,tvrditi i jos u to biti ubedjeni,a samim tim ubedjivati i druge da su ljudi(citaj veliki umovi) pre 100,200,1000 i vise godina bili na visem stupnju svesti o zivotu i da su mogli sagledavati zivot bolje od velikih umova sadasnjice?Bilo bi to vrlo pogubno za napredak ljudskog drustva uopste,nevezano za filozofiju.Filozofija jeste nauka koja se uci i proucava,ali da bismo sagledali zivot mislim da nam je potrebna prvenstveno samospoznaja,velika intuicija,pronicljivost,sposobnost slusanja i gledanja,a sa tim se covek radja,dobro si rekao,to se ne uci u knjigama.Knjige i nauka nas mogu samo opismeniti da mozemo lepse da se izrazimo i iskazemo u nasim shvatanjima i sagledavanjima...Zar nam vrlo cesto nije dokaz svega toga velika inteligencija nasih seljaka(odnosi se na ljude sa sela nikako ne u pogrdnom smislu) koji su vrlo cesto nepismeni,a o sustini zivota pricaju mozda i bolje od mnogih priznatih filozofa.:think:
 
Poslednja izmena:
Jednom prilikom Nikola Tesla je otkrio kako je dolazio do svojih pronalazaka.

Kaze, da ih je prvo VIDEO u umu (poput otkrivenja), pa ih na osnovu toga i osmislio.

Nama je danas lakse da dodjemo do nekih logickih saznanja jer od malena upijamo naucne istine koje su otkrivane hiljadama godina. Treba se zadiviti umovima koji su u moru obmana dali svetu ove bisere mudrosti.
 
Većina prisutnih na forumu je pročitala veliki broj literature poznatijih mislilaca, filozofa... kao i tzv. svete knjige dobrog broja religija. Medjutim, ostaje pitanje na koje bi možda bilo dobro potražiti odgovor kojeg sigurno ima.
Ono glasi:
Kako i sam čovek iz života može spoznati znati i razumeti život kao i najveći filozofi i minuli velikani?

Zar mislis da su ga oni razumeli?:think:
Mislis da su oni bili u prednosti u 'znanju zivota' od coveka iz zivota,kako lepo napisa?
Zar mislis da je to cilj?

:P
 
Mislim da je prvi korak ka tome zeleti to i pri tome ne mislim kao zeleti sladoled,
kao zeleti nesto ugodno,prijatno i slatkasto, mislim stvarno to zeleti, kao pacenik sex,
kao siroma pare, kao alkohol,cigarete,skupa kola, zeleti na nacin da je ta zelja prisutna celo vreme.
Takva zelja tj. takva namera stvara novi okvir, stvara novi put za um da se njim krece.
Taj put nas vodi do drugacijih misli ljudi i dozivljaja.
To je vec stvar covekove prirode, tj. mnogi misle da je intelektualna znatizelja dovoljna za mudrost doseci, no way Hose, koliko ulozis toliko ces i dobiti.:heart:
Forumasi uglavnom ulazu svoju dokolicu i nista vise.
 
Većina prisutnih na forumu je pročitala veliki broj literature poznatijih mislilaca, filozofa... kao i tzv. svete knjige dobrog broja religija. Medjutim, ostaje pitanje na koje bi možda bilo dobro potražiti odgovor kojeg sigurno ima.
Ono glasi:
Kako i sam čovek iz života može spoznati znati i razumeti život kao i najveći filozofi i minuli velikani?

Najbrži način do takve spoznaje je npr. provesti nekoliko dana u manastiru, razgovarati sa ljudima koji tamo žive.
Najbolji način je iskustvom doći do spoznaje, ali je to sporo i mukotrpno.
na kraju, mislim da mnogi ljudi nisu us tanju nikad to postići.Ne potcjenjujem nikoga, ni o sebi ne mislim bolje, nego jednostvano za mnoge ljude vriejdi ono:
"kako gluhom čovjeku tumačiti glazbu?"
 
Većina prisutnih na forumu je pročitala veliki broj literature poznatijih mislilaca, filozofa... kao i tzv. svete knjige dobrog broja religija. Medjutim, ostaje pitanje na koje bi možda bilo dobro potražiti odgovor kojeg sigurno ima.
Ono glasi:
Kako i sam čovek iz života može spoznati znati i razumeti život kao i najveći filozofi i minuli velikani?

Učenjem što iz svog života, što od minulih velikana, mi se jedni drugima
na ramena penjemo, tako da samo nadogradnja već poznatog i stečenog
doseže do velikih visina.
I glupo je reći razumeti život kao veliki minuli filozofi, nikad ne može isto,
eventualno slično u smislu da se sa nekim stavovima slažete, a sa nekim
ne, jer čemu onda svrha kada se već sve apsolutno zna, uvek ima još i
više, valjda i mi nečemu služimo učeći o sebi i svetu.
 
Ovog puta se slazem sa ozimanom....zbog "Većina prisutnih na forumu je pročitala veliki broj literature poznatijih mislilaca, filozofa".

Ili kao sto rece jedan pametan cova ovde na forumu , filozofija je kao samoposluga, ti oblikujes svoju korpu, a to kad pojedes oblikuje tebe....i posle nekog vremena ides uvek na iste police istom putanjom probajuci nove verzije istog spleta ukusa , ali osnove i izvesnog se drzis...

Normalan covek moze da spozna i razume zivot samo ako razvija metode spoznaje , selekcije, provere, monitoringa......i onda to ide detaljno , iskustveno , ali i sporije....Tek onda kad ozilavi i dobro razvije te metode moze da uzima iz samoposluge .
Jer onda moze i da proba feta sir, a da se ne nalozi na njega vec i dalje ceni domaci sir...da proba kokakolu , ali da kaze jeste lepo ali je ipak pomalo stetno , nije vredno konzumiranja....

Nije slepi rob svoje teznje ka izvesnom, ka sigurnom, ka lepom (tendencija ka lepom automatski znaci previde u realnom koji vode ka ruznom), ka zeljama, ka hijararhiji , ka konformizmu , ka vrednostima (ko stremi ka vrednostima automatski unosi poremecaje koji su zavisni od trenutnih prihvacenih vrednosti, tj najrealniji je onaj ko u svemu ne vidi vrednost)....

Sve ovo cini da filozofija kao lek istovremeno i truje....Manje ako izmedju perioda lecenja imamo periode apstinencije da se organizam oslobodi otrova i revitalizuje....
 
Većina prisutnih na forumu je pročitala veliki broj literature poznatijih mislilaca, filozofa... kao i tzv. svete knjige dobrog broja religija. Medjutim, ostaje pitanje na koje bi možda bilo dobro potražiti odgovor kojeg sigurno ima.
Ono glasi:
Kako i sam čovek iz života može spoznati znati i razumeti život kao i najveći filozofi i minuli velikani?
Nakon toliko procitanih knjiga najbolje je da covek posveti sam sebi vremena...da sedne i porazgovara sam sa sobom iskreno......sa Bogom.....Dobice prave odgovore.....
Neke stvari ipak treba osetiti na svojoj kozi kako bi ih zaista razumeli......."Jedino siromah moze razumeti u potpuniosti siromasnog....bogat ne toliko,mora se prvo naci u njegovoj kozi na njegovom polozaju da bi u potpunosti osetio TO...."
 
da sedne i porazgovara sam sa sobom iskreno......sa Bogom.....Dobice prave odgovore.....
Ovo odgovara stihu iz Starog Zaveta koji otprilike kaže: "Sedi mirno i znaj ja sam Bog." Što bi u duhu današnjeg jezika moglo biti rečeno poput, Sedi smireno u tišini i upoznaćeš mene Boga i upoznaćeš mpje osobine koje ću polako prenositi na tebe.
Neke stvari ipak treba osetiti na svojoj kozi kako bi ih zaista razumeli......."Jedino siromah moze razumeti u potpuniosti siromasnog....bogat ne toliko,mora se prvo naci u njegovoj kozi na njegovom polozaju da bi u potpunosti osetio TO....
Zato čovek, Duša, i živi ogroman broj inkarnacija - da bi probao sve i sticao iskustva."

Učenjem što iz svog života, što od minulih velikana, mi se jedni drugima
na ramena penjemo, tako da samo nadogradnja već poznatog i stečenog
doseže do velikih visina.
Po pitanju stvarnog znanja i razumevanja mi se uvek penjemo samo na svojim plećima živeći u mnogim inkarnacimama.
I glupo je reći razumeti život kao veliki minuli filozofi, nikad ne može isto,
Slažem se sa tobom no ja možda htedoh biti pametan a možda ne htedoh zvučati tako bukvalno.

Najbrži način do takve spoznaje je npr. provesti nekoliko dana u manastiru, razgovarati sa ljudima koji tamo žive.
Tek tamo gubimo vreme. Život treba živeti aktivno.

Mislim da je prvi korak ka tome zeleti to i pri tome ne mislim kao zeleti sladoled,
Baš tako. Zato je Sokrat učeniku svom rekao da će znati i razumeti život tek onda kada to želi tako jako kao što je želeo vazduh dok mu je glavu držao pod vodom.
Hvala vam na "razgovoru."!
 

Back
Top