Kosovska presuda Haškog tribunala neće uticati na MSP?

Q. in perpetuum hibernum

Stara legenda
Poruka
88.070
20060227001923icjbuilding203.jpg


Presuda haškog tribunala kojom su petorica nekadašnjih visokih srpskih zvaničnika proglašeni krivim za ratne zločine na Kosovu otvorila je -- izmedju ostalih -- i pitanje da li će i koliko ta odluka uticati na proces koji je Srbija pokrenula pred Medjunarodnim sudom pravde zbog jednostranog proglašenja nezavisnosti Kosova.

Medjunarodni sud pravde, čiji je sedište takodje u Hagu, trebalo bi da donese savetodavno mišljenje o tome da li je proglašenje nezavisnosti Kosova bilo u skladu sa medjunarodnim pravom.

Stručnjak za medjunarodno pravo iz Beograda Vojin Dimitrijević upozorio je da presuda suda za ratne zločine može da utiče na savetodavno mišljenje Medjunarodnog suda pravde, odnosno na njegovu procenu o tome koliko li je samoopredeljenje Kosova bilo opravdano.

Na drugoj strani profesor Jan Klefner iz Instituta za medjunarodno pravo pri Univerzitetu u Amsterdamu za BBC kaže da ne postoji direktna veza izmedju dva medjunarodna suda čije su zgrade u Hagu jedna od druge udaljene svega nekoliko stotina metara

"Savetodavno mišljenje Medjunarodnog suda pravde o jednostrano proglašenoj nezavisnosti tiče se država, dok se haški tribunal bavi ličnom odgovornošću optuženih za ratne zločine, objašnjava profesor Klefner.

On ipak dodaje da ga ne bi čudilo ako bi "lideri kosovskih Albanaca presudu za ratne zločine iskoristili kao argument u prilog tezi da je ostanak u zajedničkoj državi bio nemoguć".

BBCjev sagovornik medjutim napominje da "sama činjenica da su negde počinjeni zločini ne može da bude razlog za jednostrano otcepljenje".

Profesor Jan Klefner istovremeno, dodaje da presuda kojom su petorica bivših srpskih zvaničnika proglašeni krivim može donekle otežati položaj Srbije uoči rasprave u Medjunarodnom sudu pravde.

"Sud je proglasio krivim sam politički i vojni vrh Srbije, što ukazuje na odgovornost države, a to će svakako biti potegnuto kao argument u budućim raspravama o statusu Kosova. To nisu bili obični vojnici koji su se oteli kontroli nego državni vrh, koji je, prema odluci sudskog veća, učestvovao u zajedničkom zločinačkom poduhvatu", kaže Jan Klefner iz Instituta za medjunarodno pravo pri Univerzitetu u Amsterdamu.

On ipak veruje da presuda za ratne zločine "ne može da bude dovedena u direktnu vezu sa jednostranim proglašenjem nezavisnsoti Kosova".
 
Везано за пресуду генралима...

Професорка међународног права Смиља Аврамов:

,,Држава Србија мора да се побуни против ове пресуде, колико због самих оптужених,
толико због свог територијалног интегритета!!!
Од тога колико ће се успешно устати против ове пресуде зависи даљи утицај на косовску причу.
Оваква пресуда, са оволиким казнама за ова дела, врло је лоша за Србију."
 
ne verujem da ce jucerasnja presuda imati uticaja na eventualna nova priznanja Kosova u svetu za sada , ali vrlo verovatno uticati na odluku MSP u procesu koji je Srbija pokrenula , kao sto je i presuda Krsticu znatno uticala ne presudu u slucaju BiH protiv SRJ.Verovatno nece biti presudan dokaz ali nam nikako ne ide na ruku , pogotovo sto je u presudi spomenut Udruzeni zlocinacki poduhvat sa ciljem proterivanja Albanske manjine , ma sta mi mislili o tome , to sada pise u presudi i dosta ce pomoci albanskoj strani u procesu .
 
Pa ako je rađeno to što je rađeno, a jeste, i još smo pukli rat (neočekivano) sa NATO paktom, onda je logično da trpimo konsekvence. :D

Dakle hajde da se pokajemo za stotine hiljada albanskih duša koje smo pobili na Kosovu i da isto priznamo. Priznajmo da smo hteli, a mnogi i dalje žele da Kosovo etnički očistimo.

U Bosni Srbija nije počinila genocid, reče MSP i tamo imamo osnova da se širimo. :D

U Hrvatskoj je počinjen genocid nad Srbima iimamo pravo na 100 milijardi eura odštete.
 
mislim da ce uticati...samo pitanje je koliko...
dosada je UN priznavao pravo naroda na samoodredenje samo u slucajevima kolonizacije i sl.
ova presuda, unatoc oslobadanju milutinovica, potvrdila je, odnosno dokazala, da je rezim Srbije odnosno tadasnje Jugoslavije, "bio zlocinacki i da je planirano , svijesno i koristeci sve drzavne i politicke resurse" radio na etnickom ciscenju i unistavanju Albanaca sa "ciljem etnicke dominacije Srba"...
samo zanima me tvoje misljenje...
kako shvatiti cinjenicu da su izjave svih pol. struja u RS u smislu "nepravda", a Cvetkovic kaze "kazne su previsoke" umjesto da se, u najmanju ruku sama Vlada, izjasni pozitivno o toj presudi..u smislu, oni su s pravom tamo jer su to i zasluzili....time bi svijetu i dokazala, da osuda milosevicevog zlocinackog rezima, nije samo "papirnata", odnosno da to doista i misli...ovako samo ispada da se Srbija nije promijenila i da i dalje brani i podrzava taj rezim koji je najvise zla nanio i samim Srbima....mislim da ce to odjeknuti svijetom i da to nije dobro za Srbiju...jedno je vjerovati u pristranost suda i to evtl. kritizirati, a sasvim druga prica je za one koji su dokazano da su krivi, proglasavati nac. herojima i dokaze proglasavati izmisljenima..,
 
Ovom presudom je dokazano da je drzavni vrh Srbije a time i drzava srbije napravila genocid i etnichko chiscenje na kosovu i to ce itekako uticati na mnoga dogadjanja u sluchaju kosova.

Genocid? I kakvo je to etničko čišćenje kad Albanaca ima još više a Srba skoro ni od korova?Na Kosovu je bio zacrtan cilj i SAD su ga ostvarile,zove se "Bonstil".
 
mislim da ce uticati...samo pitanje je koliko...
dosada je UN priznavao pravo naroda na samoodredenje samo u slucajevima kolonizacije i sl.
ova presuda, unatoc oslobadanju milutinovica, potvrdila je, odnosno dokazala, da je rezim Srbije odnosno tadasnje Jugoslavije, "bio zlocinacki i da je planirano , svijesno i koristeci sve drzavne i politicke resurse" radio na etnickom ciscenju i unistavanju Albanaca sa "ciljem etnicke dominacije Srba"...
samo zanima me tvoje misljenje...
kako shvatiti cinjenicu da su izjave svih pol. struja u RS u smislu "nepravda", a Cvetkovic kaze "kazne su previsoke" umjesto da se, u najmanju ruku sama Vlada, izjasni pozitivno o toj presudi..u smislu, oni su s pravom tamo jer su to i zasluzili....time bi svijetu i dokazala, da osuda milosevicevog zlocinackog rezima, nije samo "papirnata", odnosno da to doista i misli...ovako samo ispada da se Srbija nije promijenila i da i dalje brani i podrzava taj rezim koji je najvise zla nanio i samim Srbima....mislim da ce to odjeknuti svijetom i da to nije dobro za Srbiju...jedno je vjerovati u pristranost suda i to evtl. kritizirati, a sasvim druga prica je za one koji su dokazano da su krivi, proglasavati nac. herojima i dokaze proglasavati izmisljenima..,
zato sto u medjunarodnom pravu drzave imaju konitnuitet bez obzira na promenu vlasti , pa makar i imena i granica donekle
nije ni Nemackoj pomoglo posle 45. sto su na vlasti bili Brant i Adenauer jer je sve jedno morala da snosi posledice za postupke Hitlerovog rezima , ili jos ocitiji slucaj je ovo
http://www.blic.rs/svet.php?id=79439
dakle Francuski sud je utvrdio da je Franucka drzava kriva a progon Jevreja za vreme II svetskog rata ,iako je bila pod okupacijom i nije imala puno izbora ,niti uticaja na to
mada ovde je bitno sto ova presuda na odgovara srpskim vlastima u svetlu njihove diplomatske i sudske borbe za Kosovu , koja ionako ima male sanse ,a ovo je umanjuje
da Srbija nema neresinih problema sa teritorijom ko recimo HR , onda nam ne bi bilo drago zbog presude ali ne bi se mnogo ni potresali , isto kao sto se ni Hrvatska nece narocito sustinski potresti cak i ako im u Hagu osude generale i proglase zlocinacki poduhvat
misalim nece vam biti drago i kukacete na sva zvona kao kada su oslobodili Sljivu , al to nece sustiniski i tako drasticno uticati na drzavu jer ima resenu teritoriju kao sto je slucaj sa Srbijom
 
ova presuda, unatoc oslobadanju milutinovica, potvrdila je, odnosno dokazala, da je rezim Srbije odnosno tadasnje Jugoslavije, "bio zlocinacki i da je planirano , svijesno i koristeci sve drzavne i politicke resurse" radio na etnickom ciscenju i unistavanju Albanaca sa "ciljem etnicke dominacije Srba"...

Ова пресуда није ни потврдила ни доказала ништа, осим да је ово политички суд, иза кога стоји само брутална сила.

И надам се повећању нивоа светског мора и желим много кише у земљи Нидерландији.

И да не заборавим цитирам Шешеља:
''***** вам мајку свима почевши од Ханса Холцијуса па надаље..И сви ви секретари Хашког трибунала можете само да ми попушите *****.''

:)
 
Poslednja izmena:
Ова пресуда није ни потврдила ни доказала ништа, осим да је ово политички суд, иза кога стоји само брутална сила.

И надам се повећању нивоа светског мора и желим много кише у земљи Нидерландији.

И да не заборавим цитирам Шешеља:


:)

''***** вам мајку свима почевши од Ханса Холцијуса па надаље..И сви ви секретари Хашког трибунала можете само да ми попушите quac.''

pravi komentar:hahaha::hahaha:
 
Ratno stanje ljudi se sklanjaju gde stignu,ne samo Albanci.
A koliko živi Albanaca na Kosovu i Metohiji rođenih u Albaniji i zašto se isto tako ne obezbedi povratak Srbima?

Ja ti jednom rekoh ako je taj broj bio toliko veliki zasto to niste regulisali za 10 godina vladavine milosevica.On je to regulisao i koji je broj ispao......... neznatan.
Srbima nije zabranjen povratak na kosovo a sto oni ne zele da se vrate to je druga stvar.
 
Ja ti jednom rekoh ako je taj broj bio toliko veliki zasto to niste regulisali za 10 godina vladavine milosevica.On je to regulisao i koji je broj ispao......... neznatan.
Srbima nije zabranjen povratak na kosovo a sto oni ne zele da se vrate to je druga stvar.

Ne žele ili ne smeju? Tužno je to što su Srbi od većinskog stanovništva Kosova i Metohije ,za manje od jednog veka spali na beznačajan broj.To dovoljno govori o tome ko je žrtva u svemu ovome.
 
mislim da ce uticati...samo pitanje je koliko...
dosada je UN priznavao pravo naroda na samoodredenje samo u slucajevima kolonizacije i sl.
ova presuda, unatoc oslobadanju milutinovica, potvrdila je, odnosno dokazala, da je rezim Srbije odnosno tadasnje Jugoslavije, "bio zlocinacki i da je planirano , svijesno i koristeci sve drzavne i politicke resurse" radio na etnickom ciscenju i unistavanju Albanaca sa "ciljem etnicke dominacije Srba"...
samo zanima me tvoje misljenje...
kako shvatiti cinjenicu da su izjave svih pol. struja u RS u smislu "nepravda", a Cvetkovic kaze "kazne su previsoke" umjesto da se, u najmanju ruku sama Vlada, izjasni pozitivno o toj presudi..u smislu, oni su s pravom tamo jer su to i zasluzili....time bi svijetu i dokazala, da osuda milosevicevog zlocinackog rezima, nije samo "papirnata", odnosno da to doista i misli...ovako samo ispada da se Srbija nije promijenila i da i dalje brani i podrzava taj rezim koji je najvise zla nanio i samim Srbima....mislim da ce to odjeknuti svijetom i da to nije dobro za Srbiju...jedno je vjerovati u pristranost suda i to evtl. kritizirati, a sasvim druga prica je za one koji su dokazano da su krivi, proglasavati nac. herojima i dokaze proglasavati izmisljenima..,

Izjave u Srbiji su minorne. Niko ni interes ne iskazuje veći.

Vlada se iskazala pozitivno, priznavajući presudu, kako je sam Cvetković rekao, i privržavajući se nastavku saradnje sa haškim tribunalom.

Je li šta preveliko ili nije, ipak treba sačekati sa žalbama i da se sve pretvori u konačno. Npr. prema nekim pravnicima pojedincima odstupa od normalne pravne prakse po tim tačkama, a nekima ne, zato treba vidjeti hoće li biti smanjena kazna osuđenima i kako će se tužilaštvo postaviti prema tome.

Ali s druge strane, ni Republika Hrvatska nije ništa drugačija po tom pitanju, ako se dobro sjetimo reakcija političkog rukovođstva, i još podvučemo da je i dan-danas HDZ na vlasti. Vidjećemo što će biti sa presudom Gotovi, Markaču i Čermaku, kakva god da bude bila (mislim recimo na Čermaka i Markača, koji su ugasili, tj. sigurno će biti pronađeni krivim), imam osjećaj da će službena Hrvatska ustati protiv nje (i ostati na riječima, nekim inicijativama HSP-a da se obustavi svaka saradnja sa Haškim tribunalom i slično).
 
Poslednja izmena:
zato sto u medjunarodnom pravu drzave imaju konitnuitet bez obzira na promenu vlasti , pa makar i imena i granica donekle
nije ni Nemackoj pomoglo posle 45. sto su na vlasti bili Brant i Adenauer jer je sve jedno morala da snosi posledice za postupke Hitlerovog rezima , ili jos ocitiji slucaj je ovo
http://www.blic.rs/svet.php?id=79439
dakle Francuski sud je utvrdio da je Franucka drzava kriva a progon Jevreja za vreme II svetskog rata ,iako je bila pod okupacijom i nije imala puno izbora ,niti uticaja na to
mada ovde je bitno sto ova presuda na odgovara srpskim vlastima u svetlu njihove diplomatske i sudske borbe za Kosovu , koja ionako ima male sanse ,a ovo je umanjuje
da Srbija nema neresinih problema sa teritorijom ko recimo HR , onda nam ne bi bilo drago zbog presude ali ne bi se mnogo ni potresali , isto kao sto se ni Hrvatska nece narocito sustinski potresti cak i ako im u Hagu osude generale i proglase zlocinacki poduhvat
misalim nece vam biti drago i kukacete na sva zvona kao kada su oslobodili Sljivu , al to nece sustiniski i tako drasticno uticati na drzavu jer ima resenu teritoriju kao sto je slucaj sa Srbijom


slazem se s tvojim misljenjem
(ovo sa presudom u Francuskoj je interesantno, pogotovo moguce konzekvence toga, ali o tome drugi puta)
samo da objasnim slijedece:
1. mislim da ce ovu presudu koristiti Albanci i da ce je sud uzeti u obzir (jer prema povelji UN potlaceni, kolonizirani narodi kojima prijeti istrebljenje imaju pravo na samoodredenje, bez obzira na drzavu u kojoj su dotada zivjeli), znaci Albanci ce pomocu ove presude pokusati dokazati upravo gore navedeno
2. takoder mislim, da je politicka i intelektualna elita Srbije, upravo zbog svoje legitimne borbe za Kosovo, trebala , nakon ove presude, udariti na sva zvona, otprilike " milosevicev rezim i njihova zlodjela je ovom presudom definitivno pokopan, danasnja Srbija nije vise takva, osuduje i nepodrzava ta cinjenja; sa danasnjom demokratskom vlascu koju podrava xy naroda, takvo sto se nemoze ponoviti i blablabla..."
3. time bi, po meni, Srbija vise pridonjela svojoj diplomatskoj borbi, umjesto izjava, "oni su nevini, nacionalni heroji, presuda je izmisljena, branili su samo srpski narod itd."
4. koliko god mi mislili da je Haag politicki, strahote koje se citaju u presudama dogodile su se i za njih su osudeni odgovorni, a sad sto nisu svi odgovorni u Haagu je politicka odluka, ali sam sud to nije...sud radi na temelju dokaza (npr. optuziti Gotovinu za prekomjerno granatiranje Knina je lakrdija i ta optuzba je cisto politicke naravi) a od dokaza, sto se tice njega nista...vidjet cemo presudu
5. zavrsno, nakon ove presude (i jako je bitno sto je milutinovic osloboden, jer se krivnja ipak donekle individualizira i nije bas cijeli pol. i vojni vrh osuden) Srbiji ce biti potreban izuzetno dobar advokatski tim, sa dobrom prpremom, kako Medunarodni sud nebi uzeo previse ovu presudu u obzir...i pod hitno se ponovo odreci kontiuteta sa SRJ
 

Back
Top