Ako neko ima sistemsku disketu

Sistemsku disketu si trebao sam da napraviš, ako možeš da uđeš u windows uradi nešto slično ovom (ovo važi za win98). Idi na Add/Remove programs, pa u kartici Startup Disk pritisni dugme Create Disk,i dalje radi ono što se traži...
 
Ako samo imas XP onda jel moras da imas System disketu? Ako ti pak treba onda je si napravi.. Covjek ti je objasnio.. Ako i dalje nije jasno idi na sledece:
otvori my computer ili win explorer pa desnim klikom na flopy A i izaberi opciju FORMAT otvorice se prozor u kome mozes da napravis disketu.. Naravno praznu disketu prije toga ubaci u flopy drajv i u prozoru izaberi opciju Create an MS DOS Startup Disc. To samo odcekiraj a nalazi se na dnu prozora i pritisni START i sacekaj da ti racunar kreira disketu i to je to.. Poz..
 
Napravio sam sistemsku disketu ali sada kada se resetuje PC i dok je disketa u njemu
on bi trebao da digne DOS ako je to ukljuceno u BIOS-u da automatski radi
tako bi valjda trebalo ali kod mene to izgleda nije ukljuceno.Pa gde se to ukljucuje u BIOS-u
posto ja neznam ako neko zna neka mi napise koje su to opcije.
 
somi:
Napravio sam sistemsku disketu ali sada kada se resetuje PC i dok je disketa u njemu
on bi trebao da digne DOS ako je to ukljuceno u BIOS-u da automatski radi
tako bi valjda trebalo ali kod mene to izgleda nije ukljuceno.Pa gde se to ukljucuje u BIOS-u
posto ja neznam ako neko zna neka mi napise koje su to opcije.

Pa restartuj racunar i pritisni F8 ucices u bios!
 
To ti je prosto:
1.Upalis racunar
2.Desni klik na tvoj flopy u Explorer-u
3.Format
4.Cekiraj opciju "Copy sistem files only"
5.Iskuliraj dok ti se ne kreira sis. disketa
6.Restartuj racunar
7.Ako nisi podesio u BIOS-u, podesi da ti sistem prvo proverava Flopy
8.Ubaci Flopy i opet restartuj
Iskuliraj dok ne udjes u DOS
To ti je to
 
To ti je prosto:
1.Upalis racunar
2.Desni klik na tvoj flopy u Explorer-u
3.Format
4.Cekiraj opciju "Copy sistem files only"
5.Iskuliraj dok ti se ne kreira sis. disketa
6.Restartuj racunar
7.Ako nisi podesio u BIOS-u, podesi da ti sistem prvo proverava Flopy
8.Ubaci Flopy i opet restartuj
Iskuliraj dok ne udjes u DOS
To ti je to
 
Cekajte malo ljudi.. Niko covjeku da objasni kako da udje u BIOS... Napravio si sistemsku disketu i s tim si zavrsio. Dalje, u Biosu je podeseno da je CD prvi pa treba promijeniti.. Kad ukljucis racunar pritisnes DEL ili F2 (to zavisi od racunara) i uci ces u BIOS..
U biosu ne koristis misa vec strelice i enter. Dakle kad udjes u Bios strelicama se vodis do kartice koja obicno ima naziv Boot i tamo podesis sa ti je Flopy prvi na citanju.. Dakle opet strelicama dodjes do flopy i na tast. pomocu dugmeta plus (+) na numerickom dijelu tast. izvuces Flopy na prvo mjesto butanja. Nakon toga ides na sledecu karticu u gornjem meniju Biosa i odaberes exit a potom dobijes pitanje da li zelis da sacuvas izmjenjene postavke potvrdis to sa enterom i racunar ce se restartovati.. Naravno sistemska disketa treba da bude u drajvu i nakon restarta treba da ti pocne da cita Flopy kao prvi boot drajv. Nakon pocetnog ocitavanja diskete pitace te da li na koji nacin zelis da pokrenes disketu odaberi prvu opciju i ppritisni enter (prvu opciju ce ti ponuditi sam) nakon toga moras kako kaze Kulirazaq da iskuliras dok disketa ne ocita sto je potrebno i tek ako znas da se kreces pod DOS-u onda ces i moci da obrises tu datotetku koju zelis. Jos jedna napomena. Ukoliko ti je datoteka koju zelis brisati u XP i ako je XP na NTFS rezimu rada mislim da neces moci pomocu sistemske diskete da nedjes tu datoteku.. Ukoliko imas jos pitanja pisi i javi da li si ovo uradio kako treba. Poz.
 
GZ:
Ukoliko ti je datoteka koju zelis brisati u XP i ako je XP na NTFS rezimu rada mislim da neces moci pomocu sistemske diskete da nedjes tu datoteku.
Da, pomocu sistemske diskete tesko da ces sta uraditi ako imas NTfajl sistem.
Da bi mogao da cackas NTFS treba ti DOS reader for NTFS (mislis da se tako zove).
Kad ga skines, ubaci disketu i program raspakuj (instaliraj) na istu.
Onda kao sto ti je GZ objasnio podesi parametre u BIOS-u, u DOS(NTFS reader) navigacija je ista kao u BIOS-u
 
A KAKO DA ZNAM DA LI JE WIN U NTFS REZIMU ILI NEKOM
DRUGOM. uRADIO SAM SVE KAKO STE REKLI I KADA RESTARTUJEM PC
POJAVI CE A:\ , JA ONDA UKUCAM C:\ I SADA POSTO MI SE TAJ FAJL KOJI
HOCU DA OBRISEM NALAZI NA (C:\DOCUMENTS AND SETTINGS\SOMI\DESKTOP)
KUCAM PRVO C:\>CD DOCUMENTS AND SETTINGS , A ON MI KAZE DA TA
KOMANDA NEVALJA. PA STAVRNO NE ZNAM U CEMU JE PROBLEM.
 
A KAKO DA ZNAM DA LI JE WIN U NTFS REZIMU ILI NEKOM
DRUGOM. uRADIO SAM SVE KAKO STE REKLI I KADA RESTARTUJEM PC
POJAVI CE A:\ , JA ONDA UKUCAM C:\ I SADA POSTO MI SE TAJ FAJL KOJI
HOCU DA OBRISEM NALAZI NA (C:\DOCUMENTS AND SETTINGS\SOMI\DESKTOP)
KUCAM PRVO C:\>CD DOCUMENTS AND SETTINGS , A ON MI KAZE DA TA
KOMANDA NEVALJA. PA STAVRNO NE ZNAM U CEMU JE PROBLEM.
 
Moja konstatacija je tacna.. Ne moze se brisati u NTFS rezimu sa sistemskom idsketom jet kad otvoris sa sistemskom disketom dobije ono A:\ ali dalje ne vrijedi.. A sigurno ti je win radi pod NTFS a to je lako provjeriti.. Podignes WIn normalno i ides na my computer desnim klikom na PROPERTIES i lijepo procitas sta pise na osnovnoj kartici. Kad to lijepo saznas onda slijedi upustva koje ti je dao KULIRAZA.. Poz.
 
E ako je FAT32 onda mozes lijepo da izbrises svoju datoteku iz DOS-a kako valja. Naravno sada ubaci svoju sistemsku disketu i pokreni DOS.. Kad dobijes Ono A:\ onda moras da kucas komande.. Prva je c: pa lupis enter.. Da bi pregledao sadrazaj C diska otkucaj Dir/p pa enter.. Nece se citav sadrzaj pokazati odmah ali na strelicama listaj ekran po ekran.. Kako si objasnio fajl koji zelis brisati nalazi se u my documents u DOS- to ovako otprilike izgleda DOCUME~1.. E kad nadjes to onda izlistaj sve do kraja dok ne dobijes C:\ pa kucaj odmah pored toga cd docume~1 (pazi da prepises isto kao sto pise jer nisam siguran tacno jel Docume ili document~1), pa kad otkucas tu komadu lupi Enter. Zatim opet komandu dir/p pa enter. Dobice sadrzaj dokumenata i fajlova u tom folderu.. Dalje kada nadjes fajl koji zelis brisati dobro pazi kako se pise taj fajl pa onda komanda ponovo (prvo ces imati ispisano c:\docume~1\) pa pored toga pisi komandu del (pa tacan naziv fajla kojeg zelis brisati) pa enter... To bi trebalo da bude OK. Posle toga pokreni Win i provjeri i tako jesi li izbrisao taj famozni fajl.. Poz.
 

Back
Top