Neuralne mreže
Prikazujem rezultate 1 do 6 od 6

Tema: Neuralne mreže

Zainteresovan član
    Učlanjen
    03.10.2003.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    53

Podrazumevano Neuralne mreže

Znam da ovde ima i AI programera, pa me interesuje da li neko odavde ima iskustva sa neuralnim mrežama? Planiram da radim AI svoje igre putem takvih mreža.
    Posebno me interesuje brzina neuralne mreže i memorija koju ona zauzima u odnosu na standardno AI programiranje. Očigledno, sve ovo zavisi od broja slojeva neurona i međusobne povezanosti sinapsi, pa ako je iko radio sa NM, molio bih da mi kažu kolike i kakve mreže su koristili za koji proces i kako su odradile posao.

Primećen član
    Učlanjen
    04.03.2004.
    Reputaciona moć
    56

Podrazumevano

Zavisi kakvu igru radish, odnosno koliki deo posla NM preuzima na sebe.
    U principu, NM je suvishe slozhen, teshko kontrolabilan, gladan CPUa i memorije i retko se koristi kao osnova AIa u igrama. Obichne FSM su mnogo pristupachnije za generalnu arhitekturu, dok se za NM ostavljaju specifichni poslovi (npr. AI prepoznavanje pokreta "Hand"-a Player-a u Black&White). Ima igara gde se NM koristi intenzivno (npr. auto-simulacije) ali se u tom sluchaju broj agenata drastichno smanjuje (npr. CollinMcRae2 koristi NM za AI vozacha u simulaciji).

Dooooobro razmisli da li ti se isplati NM u igri, zbog velikih komplikacija koje nosi sa sobom.

Zainteresovan član
    Učlanjen
    03.10.2003.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    53

Podrazumevano

Citat Original postavio Lord British
    Zavisi kakvu igru radish, odnosno koliki deo posla NM preuzima na sebe.
    U principu, NM je suvishe slozhen, teshko kontrolabilan, gladan CPUa i memorije i retko se koristi kao osnova AIa u igrama. Obichne FSM su mnogo pristupachnije za generalnu arhitekturu, dok se za NM ostavljaju specifichni poslovi (npr. AI prepoznavanje pokreta "Hand"-a Player-a u Black&White). Ima igara gde se NM koristi intenzivno (npr. auto-simulacije) ali se u tom sluchaju broj agenata drastichno smanjuje (npr. CollinMcRae2 koristi NM za AI vozacha u simulaciji).

Dooooobro razmisli da li ti se isplati NM u igri, zbog velikih komplikacija koje nosi sa sobom.
    Hvala na iscrpnim informacijama. Pa nisam ja ni mislio da ubacim po jednu NM za svaku jedinicu u RTSu, nego sam mislio da ubacim jednu za svaku imperiju (kompjuterskog igrača) u strateškoj igri. Znači to bi bilo 10ak NMa maximalno. Već sam radio neke eksperimente sa primitivnim neuronima i sviđaju mi se rezultati. Voleo bih da radim sa NM jer ne mogu drugačije da napišem verodostojan AI koji ima sposobnost da uči vremenom. Obične feedback petlje i korekcije pojedinih varijabli koje kontrolišu ponašanje blago rečeno ne rade kako treba. Bar kada ih ja koristim .

Primećen član
    Učlanjen
    04.03.2004.
    Reputaciona moć
    56

Podrazumevano

"Learning AI" ne mora da se radi bash u NM. Ja ih lichno izbegavam iz praktichnog razloga - izuzetno teshkog debagovanja i suvishe vremena provedenog u "shtelovanju" NM. Zato, u praksi, game-developeri uglavnom idu na alternative kad im treba "learning capabillities" u AIu.

PS

Ako imash uslova, baci pogled na knjige "AI Wisdom" 1&2 - gomila zlata vrednih saveta!
    www.aiwisdom.com

Zainteresovan član
    Učlanjen
    03.10.2003.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    53

Podrazumevano

Ako imash uslova, baci pogled na knjige "AI Wisdom" 1&2 - gomila zlata vrednih saveta!
    Pa nije baš da pucam od uslova ali nema veze. Ionako je Net prepun besplatnih tutoriala koji mogu da se iskoriste samo ako čovek malo prokopa.

Zainteresovan član
    Učlanjen
    18.03.2004.
    Reputaciona moć
    52

Podrazumevano

"Learning AI" ne mora da se radi bash u NM. Ja ih lichno izbegavam iz praktichnog razloga - izuzetno teshkog debagovanja i suvishe vremena provedenog u "shtelovanju" NM. Zato, u praksi, game-developeri uglavnom idu na alternative kad im treba "learning capabillities" u AIu.
    da li si mozda probao da koristis geneticki algoritam za stelovanje.Prilicno zgodno....

Slične teme

1. el.mreže
    Autor mata10 u forumu Tehničke nauke
    Odgovora: 1
    Poslednja poruka: 17.03.2009., 10:38
  2. pomoc oko mreze
    Autor limited u forumu Operativni sistemi
    Odgovora: 2
    Poslednja poruka: 30.09.2004., 01:26
  3. ***HACKOVANJE 064 MREZE!!!***
    Autor randomizer u forumu Zanimljivi sajtovi
    Odgovora: 1