Dogma 95
Prikazujem rezultate 1 do 3 od 3

Tema: Dogma 95

Primećen član samsun (avatar)
    Učlanjen
    01.01.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    40

Podrazumevano Dogma 95

Pozdrav svima!Interesuje me šta mislite o pokretu Dogma 95 Larsa von Triera i Thomasa Vinterberga?Da li se treba snimati više filmova po njihovim pravilima,i razbiti svakodnevnu bezidejnost režisera?Evo njihovih osnovnih pravila(naravno,ovo je samo osnova,ima još toga): Dogma 95 pravila.

Snimanje se vrši na lokaciji. Rekviziti se ne smeju donositi. Ako je određen rekvizit nužan za priču, bira se takva lokacija gde se takav rekvizit može naći.
    Zvuk se ne sme snimati odvojeno od slike i obratno. (Muzika se ne sme koristiti, osim ako nije deo snimane scene.)
    Kamera mora biti ručno nošena. Dopušten je svaki pokret ili nepokret kamere izveden ručno. (Film ne sme biti smešten gde je kamera: naprotiv, snimati se mora tamo gde se film odigrava.)
    Film mora biti u boji. Posebno osvetljavanje nije dozvoljeno. (Ako je premalo svetla da bi se eksponirala scena, ona mora biti izbačena, ili osvetljena jednom jednostavnom lampom zakačenom za kameru)
    Optička obrada i filteri su zabranjeni.
    Film ne sme sadržati površnu akciju (ubistva, oružje i sl.).
    Vremenska i geografska udaljavanja su zabranjena (film se dešava sada i ovde).
    Žanrovski je film neprihvatljiv.
    Format filma mora biti 35 mm.
    Redatelj se ne potpisuje na špici.

Iskusan Verbal_Kint (avatar)
    Učlanjen
    16.07.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    134

Podrazumevano Re: Dogma 95

To je poslednji izlaz. Mislim da je to pre napravljeno da bi se mladi režiseri ohrabrili da prave filmove bez velikih budžeta, bukvalno samo sa kamerom, nego sad za masovnu upotrebu od strane već afirmisanih reditelja. najbolji preimer je von Trier. Snimio je par takvih filmova (od kojih znam za 'Idioterne', 'Festen', a i 'Breaking the Waves' mi prilično liči na tu paradigmu, ali nisam baš siguran da je to to), kako bi dao vetar u leđa onima kojima je to jedini način da snime film, a onde se okrenuo 'pravom' filmu. Forma nije baš u potpunosti podređena suštini... Najbolji primer je najveći režiser svih vremena... Šta bi bilo sa njegovim filmovima da se koncentrisao samo na suštinu, bez flešbekova, scena iz sna, etc...? OK, Dogma95 je prihvatljiva za određene svrhe, između ostalih i onu koju sam naveo, ali daleko od toga da je vrhunac filozofije filma...

Iskusan astronaut skaut (avatar)
    Učlanjen
    31.12.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    117

Podrazumevano Re: Dogma 95

Mislim da nametanje pravila teško može da razbije bezidejnost. Posle dva takva filma kako bi izgledao treći?
    born to be child

Pravila za slanje poruka

• Ne možete kreirati novu temu
  • Ne možete poslati odgovor
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoju poruku
  •