Nekadasnji Srbi - danasnji Hrvati !

Da li ovo smatrate prisilnim "pokrstavanjem" ?

  • Da, ovo je psiholoski vid prisile.

  • Ne, jednostavno im se vise svidja rimokatolicka vera.


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.

C0NSIGLIERI

Buduća legenda
Poruka
41.925
'Ispis iz pravoslavne crkve našim vjernicima traže katolički župnici'

- Pravoslavci, posebno mlađi muškarci koji se žene, dolaze po krštenicu i traže ispis iz svoje crkve jer se žele vjenčati s katolikinjom u katoličkoj crkvi, a ispis i krštenicu je tražio mjesni katolički župnik, iako je to nepotrebno. Ne može se tek tako tražiti ispis iz jedne crkve i odlazak u drugu - kaže Episkop dalmatinski Fotije.

http://www.slobodnadalmacija.hr/Hrvatska/tabid/66/articleType/ArticleView/articleId/43240/Default.aspx
 
'Ispis iz pravoslavne crkve našim vjernicima traže katolički župnici'

- Pravoslavci, posebno mlađi muškarci koji se žene, dolaze po krštenicu i traže ispis iz svoje crkve jer se žele vjenčati s katolikinjom u katoličkoj crkvi, a ispis i krštenicu je tražio mjesni katolički župnik, iako je to nepotrebno. Ne može se tek tako tražiti ispis iz jedne crkve i odlazak u drugu - kaže Episkop dalmatinski Fotije.

http://www.slobodnadalmacija.hr/Hrvatska/tabid/66/articleType/ArticleView/articleId/43240/Default.aspx

ybg....prakticni ljudi..:lol:

matica ih izdala....pa sta da rade....
 
Potpuno promašena tema.
Nacionalnost nije identično vjeri. Ne može netko prestati biti Srbin ako prijeđe na katoličku vjeru, ili pak da prestane biti Hrvat ako prijeđe na pravoslavlje!

Slazem se, ali ja jos nisam upoznao pravoslavca da se izjasnio kao Hrvat ili rimokatolika da se izjasnio kao Srbin po nacionalnosti, a ti ako jesi, javi da ga prijavimo za Ginisa ;)

p.s. Primeri iz ovog teksta upravo i prelaze u rimokatolike da bi prestali biti Srbi.
 
Slazem se, ali ja jos nisam upoznao pravoslavca da se izjasnio kao Hrvat ili rimokatolika da se izjasnio kao Srbin po nacionalnosti, a ti ako jesi, javi da ga prijavimo za Ginisa ;)

p.s. Primeri iz ovog teksta upravo i prelaze u rimokatolike da bi prestali biti Srbi.

I što je pjesnik htio reći???


Većina asimilira manjinu..sve je to OK ako nije nasilna asimilacija..

Zoltan Dani,Mađar koji je oborio "nevidljivog" preko noći vam je postao Srbin.
Čak ste nu dali novo ima i prezime. Lakše vam je bilo probaviti da je Srbin.
 
Slazem se, ali ja jos nisam upoznao pravoslavca da se izjasnio kao Hrvat ili rimokatolika da se izjasnio kao Srbin po nacionalnosti, a ti ako jesi, javi da ga prijavimo za Ginisa ;)

p.s. Primeri iz ovog teksta upravo i prelaze u rimokatolike da bi prestali biti Srbi.

Ja ipak mislim da u stvari ne prelaze, nego se ispisuju iz crkve i upisuju u drugu radi, recimo, braka sa curom druge vjere, ako ista potiče iz konzervativnije (čitaj: zatucane) sredine, pa im je nezamislivo da njihova kćerka ne sklopi brak u crkvi.

Međutim, vjera je vjera i ona ostaje čovjeku u srcu. Kao i tradicija.
Ne može se netko preko noći promijeniti ako je odgajan u jednoj vjeri i samo tako preći na drugu.

Isti postulati naravno vrijede i u suprotnom smjeru.
Anketa ti je malo tendenciozna, pa nisam uzeo učešća u njoj.
 
I što je pjesnik htio reći???


Većina asimilira manjinu..sve je to OK ako nije nasilna asimilacija..

Zoltan Dani,Mađar koji je oborio "nevidljivog" preko noći vam je postao Srbin.
Čak ste nu dali novo ima i prezime. Lakše vam je bilo probaviti da je Srbin.

Koje? :eek:
Cuo sam za coveka samo pod tim imenom i prezimenom i nikad mi nije ni palo na pamet da je Srbin po nacionalnosti.
 
Ja ipak mislim da u stvari ne prelaze, nego se ispisuju iz crkve i upisuju u drugu radi, recimo, braka sa curom druge vjere, ako ista potiče iz konzervativnije (čitaj: zatucane) sredine, pa im je nezamislivo da njihova kćerka ne sklopi brak u crkvi.

Međutim, vjera je vjera i ona ostaje čovjeku u srcu. Kao i tradicija.
Ne može se netko preko noći promijeniti ako je odgajan u jednoj vjeri i samo tako preći na drugu.

Isti postulati naravno vrijede i u suprotnom smjeru.
Anketa ti je malo tendenciozna, pa nisam uzeo učešća u njoj.

Pa ko joj brani da se uda u pravoslavnoj crkvi?
S'obzirom da se ON ispisuje i udaje za nju u rimokatolickoj crkvi, jasno je sta postaje, a samim tim i njegovi potomci, s'toga i tema "nekadasnji Srbi - danasnji (sutrasnji) Hrvati".
 
Ti si naciju potpuno vezao za vjeru. Na sreću, to tako ne funkcionira.

Ti mi daj primer da to nije tako na Balkanu, iskljucivo u ovom primeru izmedju Srba i Hrvata, a do tada prestani da smaras i da se ponavljas kao papagaj.
Nisam ja pisao tekst, vec "Slobodna Dalmacija", navode u tekstu niko nije osporio, a pitanje je jasno i mozes da glasas i da se izjasnis.
:bye:
 
'Ispis iz pravoslavne crkve našim vjernicima traže katolički župnici'

- Pravoslavci, posebno mlađi muškarci koji se žene, dolaze po krštenicu i traže ispis iz svoje crkve jer se žele vjenčati s katolikinjom u katoličkoj crkvi, a ispis i krštenicu je tražio mjesni katolički župnik, iako je to nepotrebno. Ne može se tek tako tražiti ispis iz jedne crkve i odlazak u drugu - kaže Episkop dalmatinski Fotije.

http://www.slobodnadalmacija.hr/Hrvatska/tabid/66/articleType/ArticleView/articleId/43240/Default.aspx

А ово насилно полатињавање Срба се ради већ неколико векова...имао сам прилике да се уверим у ово када сам био у Далмацији..
 
Pa ko joj brani da se uda u pravoslavnoj crkvi?
S'obzirom da se ON ispisuje i udaje za nju u rimokatolickoj crkvi, jasno je sta postaje, a samim tim i njegovi potomci, s'toga i tema "nekadasnji Srbi - danasnji (sutrasnji) Hrvati".

Mislim da, po pravilu, RKC priznaje krštenje u pravoslavnoj crkvi, pa je prekrštavanje u tom smeru potpuno nepotrebno. Mada, znamo da je toga bilo ihaj.
Sa druge strane SPC ne priznaje katoličke obrede, pa katolkinja prvo mora da se krsti u pravoslavnoj crkvi da bi se u istoj udala.
Napominjem, mislim da je tako, davno sam o tome čitala.

A za samo pokrštavanje, što neko već reče, ako nije nasilno, nemamo bogzna o čemu da pričamo. Osim možda o staroj grešci da ne priznajemo nepravoslavne Srbe, već ih prema veri svrstavamo u druge etničke grupe.
 
Svako ima pravo na slobodu veroispovesti.


Rođen sam u multietničkom gradu (Srbi i Mađari naviše zastupljeni) i poznajem ljude čiji su roditelji Mađari, a oni se smatraju Srbima i indentifikuju se sa Srbijom.

I stvarno ne znam zašto neko voli kad se Hrvati i Mađari u Vojvodini svojom voljom odriču hrvatstva i mađarstva, a ne voli kad se Srbi u hrvatskoj odriču srpstva?!
 
Mislim da, po pravilu, RKC priznaje krštenje u pravoslavnoj crkvi, pa je prekrštavanje u tom smeru potpuno nepotrebno. Mada, znamo da je toga bilo ihaj.
Sa druge strane SPC ne priznaje katoličke obrede, pa katolkinja prvo mora da se krsti u pravoslavnoj crkvi da bi se u istoj udala.
Napominjem, mislim da je tako, davno sam o tome čitala.

A za samo pokrštavanje, što neko već reče, ako nije nasilno, nemamo bogzna o čemu da pričamo. Osim možda o staroj grešci da ne priznajemo nepravoslavne Srbe, već ih prema veri svrstavamo u druge etničke grupe.

Везе....

латини не признају наше Крштење, док Православци признају делемично латинско али доКрштевају миропомазањем.
 
Факат је да сви Срби који су прихватили католицизам (покатоличили се), временом су се "похрватили". Примера ради: Јарак и Хртковци су село до села у Срему, па ако мало погледамо порекло мештана поменутих села, долазимо до следеће информације: И једни и други су насељени у великој сеоби, а потичу са простора Косова и Метохије. Били су чак и родбински везани, и тако је било све док мештани Хртковаца нису примили унију (све са свештеником који их је гупно поунијатио). После је ишло устаљеном праксом... Унијати постају католици а онда под утицајем цркве, поистовећују се са Хрватима - похрваћују се.

Тако је и са Србима који су примили ислам.

Владика раде је лепо рекао: "Заробили себе у туђина"...
 
Odmah nakon obaranja aviona VJ je rekla da se radi o XY koji je vidi vraga imao srpsko ime i prezime. Valjda je to služilo za dizanje morala vojsci 1999.

Gledao sam na satelitu neku emisiju o tom pukovniku Zolatanu Daniju....

Ej momcino, rat je zavrsio a nisi glavni urednik HTV-a da dizes moral i siris propagandu, te gluposti "radi se o XY" ostavi za geometriju, jer uvazavam samo cinjenice potkrepljene linkovima (tj. dokazima).
VJ je izjavila koja jedinica je oborila avion kao sto je i bio slucaj, a posle je objavljeno i ime coveka koji je vodio jedinicu i oduvek je bio predstavljen pod svojim punim imenom i prezimenom.
Drzi se teme, a za vise detalja o Zoltanu pali na avijaciju.
:bye:
 
'Ispis iz pravoslavne crkve našim vjernicima traže katolički župnici'

- Pravoslavci, posebno mlađi muškarci koji se žene, dolaze po krštenicu i traže ispis iz svoje crkve jer se žele vjenčati s katolikinjom u katoličkoj crkvi, a ispis i krštenicu je tražio mjesni katolički župnik, iako je to nepotrebno. Ne može se tek tako tražiti ispis iz jedne crkve i odlazak u drugu - kaže Episkop dalmatinski Fotije.

http://www.slobodnadalmacija.hr/Hrvatska/tabid/66/articleType/ArticleView/articleId/43240/Default.aspx
Добра тема Конс.

Управо у овоме лежи разлог те абнормалне мржње Хрвата према Србима.

Собзиром да су некад били Срби, мрзе нас који смо остали Срби, баш због тога- ЈЕР СМО ОСТАЛИ СРБИ, а они то нису успели!

Чиста психологија.
 
Ej momcino, rat je zavrsio a nisi glavni urednik HTV-a da dizes moral i siris propagandu, te gluposti "radi se o XY" ostavi za geometriju, jer uvazavam samo cinjenice potkrepljene linkovima (tj. dokazima).
VJ je izjavila koja jedinica je oborila avion kao sto je i bio slucaj, a posle je objavljeno i ime coveka koji je vodio jedinicu i oduvek je bio predstavljen pod svojim punim imenom i prezimenom.
Drzi se teme, a za vise detalja o Zoltanu pali na avijaciju.
:bye:

Dobro momčetino....Radi se o dokumentarcu TV Vojvodine.Valjda ga je netko gledao U Srbiji..Nema običaj snimati sa TV-a..

OK nije tema slažem se zato pustimo avione...
 
Добра тема Конс.

Управо у овоме лежи разлог те абнормалне мржње Хрвата према Србима.

Собзиром да су некад били Срби, мрзе нас који смо остали Срби, баш због тога- ЈЕР СМО ОСТАЛИ СРБИ, а они то нису успели!

Чиста психологија.

Ti si skroz na krivom kolosjeku!
Mržnja je prvenstveno usmjerena u suprotnom pravcu, nego što ti tvrdiš.
A Deretićeve i Šešeljeve teorije čuvaj za sebe i dizanje svog posrnulog identiteta.
 

Back
Top