Брак и деца или монаштво?

Poruka
2.372
Ево једне теме за оне чија вера има монаштво а и за остале који се двоуме између брака и самачког живота. Да ли сте за брак или монаштво? Да ли бисте се одрекли брака и деце и посветили се Богу потпуно у монаштву, у манастиру, или мислите да сте за брак и подизање деце? И једно и друго је дар Божији, и монаштво и брак, како је коме Бог дао. Који је дар Бог вама дао? Није толико важно јесмо ли у браку или у монаштву, колико је важно да се спасавамо.

Да ли размишљате о монаштву и да ли размишљате о будућем браку и деци (они који их немају)? Да ли можда неко ко већ има брак и децу жели да остатак живота проведе у манастиру? Да ли је неко боравио дуже и чешће време у манастиру? Каква су му (или њој) искуства?

Да ли се неко спрема за брак? Да ли се неко спрема за монаштво?

За оне који су у браку, питање, како сте се определили за брак? Да ли сте пре брака размишљали о монаштву?

Које су погодности и благодети монаштва а које су погодности и благодети брака? Које су тешкоће брака а које су тешкоће монаштва? Лепо је посветити се Богу у монаштву али исто тако лепо је имати свог брачног друга и своју децу, породицу и кроз служење својим ближњима служити Богу.

Како се определити за брак или монаштво? Како би сте провели остатак живота, у браку и са својом децом или у монаштву? Ако би сте били у монаштву да ли би волели да живите у монашкој заједници (монах у братству или монахиња у сестринству) или усамљенички?

На ова и слична питања можемо да дискутујемо на овој теми и да постављамо текстове о браку, деци и породици и о монаштву.
 
Poslednja izmena:
Da,postavljajte textove,sto duze,ako je moguce.:mrgreen:
Nema tu ni malo dvoumljenja...ne razumem mohahe...i sta treba coveku da se desi da uradi tako nesto?
Pitanja su ti besmislena...cuj,kako smo se opredelili...pa prevarili nas...u oba slucaja.:lol:
Deca,deca,deca...nista vise.
P.s....ne secam se da mi je Bog dao nesto...
 
monastvo je izmislila crkva...

i nema to veze sa izvornim hriscanskim ucenjem...

brak je normalna institucija koju je Bog uspostavio..

a ako neko ne zeli da stupi u brak to je licna stvar... ne mora...

ali monastvo kao monastvo nije nesto sto Bog zeli ili zahteva..
Цркву је основао Господ Исус Христос силаском Светога Духа на Свете апостоле на Педесетници (педесети дан од свога васкрсења), тако ако говориш против Цркве, говориш против саме Његове главе Господа Исуса Христа. Да је Цркву основао Исус и да је он глава Цркве пише у Новом завету на много места. Слабо ти читаш Нови завет, или га читаш а не видиш. Такође, када Савле (каснији апостол Павле) гони хришћанску Цркву (у Новом завету се баш тако каже, Савле је гонио Цркву, хришћани се поистовећују са Црквом) Господ Исус Христос му се јавља и каже му не "Савле, зашто гониш хришћане?" или "Савле, зашто гониш Цркву?" него му каже "Савле, Савле, зашто Ме гониш?" из чега се види да се Исус Христос поистовећује са Својом Црквом којој је глава и женик.

На много места се каже и да је Христос женик а Црква невеста Његова, и помиње се у Откровењу Јовановом свадба Јагњетова, тј. сједињење Христа и Његове Цркве када буде успоставио рај.

Такође, монаштво је потекло још у време старозаветних пророка који су живели усамљенички у пистињама, па затим Свети Јован Крститељ је живео монашки (усамљенички), Господ Исус Христос и Богородица дјева Марија су живели безбрачно, Света Марија Магдалена, Свети апостол Павле и још неки апостоли.
Па сад види и сама има ли монаштво везе са изворним хришћанским учењем?

Сам Свети апостол Павле у једној Посланици саветује ученике да живе безбрачно, монашки ако могу као и он што је дао завет на безбрачност и постригао се (дао је монашки завет, јеси читала у Новом завету?) али и сам Павле каже да је монаштво дар Божији, а да ко не може да се уздржава од брака боље је да се жени и удаје него да се успаљује.

Ето, навео сам ти све ово из Новог завета, па ти види колико грешиш ти и твоји учитељи и још се позивате на изворно хришћанство? Које је то изворно хришћанство које ви следите када се оно грубо коси са Светим писмом? За вас је Исус Христос лепо рекао "Варате се, не знајући (Светог) Писма, нити силе Божије".

Исус је такође благословио и брак. Бог не захтева монаштво него призива човека у њега, па неко има тај призив и дар Божији а неко нема него има призив да послужи Богу у браку. Бог ни на шта никога не тера, нити сам ја то рекао како ми ти приписујеш јер су те тако погрешно научили твоји учитељи, него некоме даје дар монаштва и безбрачности а некоме дар брака и подизања деце.

Заиста је толико дегутантно колико ви "Јеховини сведоци" не познајете Свето писмо (или га на неки свој погрешан начин тумачите) а стално се на њега позивате.

Вреди ли ово што се ја мучим теби да објасним истинито учење Светог писма, тј. изворно хришћанство, на које се ти лажно позиваш?
 
Цркву је основао Господ Исус Христос силаском Светога Духа на Свете апостоле на Педесетници (педесети дан од свога васкрсења), тако ако говориш против Цркве, говориш против саме Његове главе Господа Исуса Христа. Да је Цркву основао Исус и да је он глава Цркве пише у Новом завету на много места. Слабо ти читаш Нови завет, или га читаш а не видиш. Такође, када Савле (каснији апостол Павле) гони хришћанску Цркву (у Новом завету се баш тако каже, Савле је гонио Цркву, хришћани се поистовећују са Црквом) Господ Исус Христос му се јавља и каже му не "Савле, зашто гониш хришћане?" или "Савле, зашто гониш Цркву?" него му каже "Савле, Савле, зашто Ме гониш?" из чега се види да се Исус Христос поистовећује са Својом Црквом којој је глава и женик.

На много места се каже и да је Христос женик а Црква невеста Његова, и помиње се у Откровењу Јовановом свадба Јагњетова, тј. сједињење Христа и Његове Цркве када буде успоставио рај.

Такође, монаштво је потекло још у време старозаветних пророка који су живели усамљенички у пистињама, па затим Свети Јован Крститељ је живео монашки (усамљенички), Господ Исус Христос и Богородица дјева Марија су живели безбрачно, Света Марија Магдалена, Свети апостол Павле и још неки апостоли.
Па сад види и сама има ли монаштво везе са изворним хришћанским учењем?

Сам Свети апостол Павле у једној Посланици саветује ученике да живе безбрачно, монашки ако могу као и он што је дао завет на безбрачност и постригао се (дао је монашки завет, јеси читала у Новом завету?) али и сам Павле каже да је монаштво дар Божији, а да ко не може да се уздржава од брака боље је да се жени и удаје него да се успаљује.

Ето, навео сам ти све ово из Новог завета, па ти види колико грешиш ти и твоји учитељи и још се позивате на изворно хришћанство? Које је то изворно хришћанство које ви следите када се оно грубо коси са Светим писмом? За вас је Исус Христос лепо рекао "Варате се, не знајући (Светог) Писма, нити силе Божије".

Исус је такође благословио и брак. Бог не захтева монаштво него призива човека у њега, па неко има тај призив и дар Божији а неко нема него има призив да послужи Богу у браку. Бог ни на шта никога не тера, нити сам ја то рекао како ми ти приписујеш јер су те тако погрешно научили твоји учитељи, него некоме даје дар монаштва и безбрачности а некоме дар брака и подизања деце.

Заиста је толико дегутантно колико ви "Јеховини сведоци" не познајете Свето писмо (или га на неки свој погрешан начин тумачите) а стално се на њега позивате.

Вреди ли ово што се ја мучим теби да објасним истинито учење Светог писма, тј. изворно хришћанство, на које се ти лажно позиваш?


tacno,samo sto je crkva ne neka pojedinacna,nego svi vernici zajedno

recimo apostoli su osnivali zajednice na raznim mestima,a sad to sto su se oni vremenom iskvarili,pa se ne vole,nego traze razlike da bi se se raspravljali,to je telesna stvar,a ne po duhu

:cool:
 
Tesko je ziveti i u braku (tj. svetu), i u monastvu, tj. ima iskusenja i jedan i drugi zivot, podjednako. Zato, to covek odlucuje po svom karakteru ili afinitetu, pa kako se kom padne.
А како да човек одлучи за шта је, за брак или за монаштво? Ја никако не могу се одлучим а године ми пролазе.
 
izvini Vlado al ti ne poznajes Bilbliju i prema Bibliji nije tako

nego je crkva naknadno uvela to vase ucenje :cao:

istorija hriscanstva svedoci o tome
Ја сам ти у свом посту навео од речи до речи оно што је записано у Библији, Новом завету. Није то нико накнадно увео, ја ти говорим шта пише у Новом завету а ти опет не верујеш. Није ни чудо што вас зову "лажним хришћанима". А рекао сам ти да се на много места помиње да је Исус Христос основао Цркву и да је Он глава и женик Цркве. То се помиње у Новом завету, у Библији. И зато кад год говориш и пишеш против Цркве ти заправо говориш и пишеш против самога Господа Исуса Христа и против самога Бога. А историја хришћанства првих векова је управо и записана у Новом завету из кога сам ти ја навео шта пише.
 
e i da dodam:)

prema hriscanstvu svako sam odlucuje da li ce imati dece ili ne...

a ne kao sto neki tvrde da je brak zbog dece:)

brak je zajednica dva coveka iz ljubavi :)
Е једном да напишеш и ти нешто тачно. Али све што говорите тачно то сте преписали од православне Цркве или од римокатолика а они су предходно преписали од нас. Нису деца једини смисао брака али су његов природни продужетак, наставак и плод љубави супружника.Помоли се Богу у Духу и Истини како нас је Господ учио, и ослободи се тих силних погрешних предрасуда.
 
Poslednja izmena od moderatora:
А како да човек одлучи за шта је, за брак или за монаштво? Ја никако не могу се одлучим а године ми пролазе.

Ne treba da razmisljas i odlucujes. kako te sam zivot navede - tako. Ako osecas da nisi za brak, ti mozes naravno i da ne odes u monahe, a da pokusas da zivis kako treba, ali ako provedes neko vreme u manastiru, i to te privuce, onda budi neko vreme iskusenik, pa vidi.
 
Ne treba da razmisljas i odlucujes. kako te sam zivot navede - tako. Ako osecas da nisi za brak, ti mozes naravno i da ne odes u monahe, a da pokusas da zivis kako treba, ali ako provedes neko vreme u manastiru, i to te privuce, onda budi neko vreme iskusenik, pa vidi.
Па хтео- не хтео, ко хоће у монахе прво мора да буде искушеник око 3 године или више, или мање, све зависи (како се покажеш, како те процени игуман или игуманија (старешина манастира) и епископ), али обично око три године.
 
Па хтео- не хтео, ко хоће у монахе прво мора да буде искушеник око 3 године или више, или мање, све зависи (како се покажеш, како те процени игуман или игуманија (старешина манастира) и епископ), али обично око три године.

Pa eto prilike da odes tamo i proveris za sta si. Naravno, kao iskusenik mozes da provedes i manje ako ti ne odgovara.
 
Pa eto prilike da odes tamo i proveris za sta si. Naravno, kao iskusenik mozes da provedes i manje ako ti ne odgovara.
Па био сам у манастирима у последњих 15-так година више пута на неколико дана али сам стално размишљао о браку (и чак сањао да имам жену и децу), о жени и деци и мислио како не могу њих да се одрекнем. Јеси ли ти у браку? Мудро збориш. Можеш и на пп да ми одговориш ако нећеш овде на теми јавно.
 
Па био сам у манастирима у последњих 15-так година више пута на неколико дана али сам стално размишљао о браку (и чак сањао да имам жену и децу), о жени и деци и мислио како не могу њих да се одрекнем. Јеси ли ти у браку? Мудро збориш. Можеш и на пп да ми одговориш ако нећеш овде на теми јавно.

O.K.
Ako je takva stvar, onda nisi za monastvo, bar ne jos. Nadji sebi zenu, ma koliko ti se to cinilo teskim, pa probaj i tako! Ne znam samo da li neko moze iz braka da ode u monahe, ali mislim da moze. Znaci, ima resenja ako ti se ne svidja ni bracni zivot!
Samo, jedno si pogresio u naslovu. Ne mora da bude ili - ili.
 
Poslednja izmena:

Back
Top