Koji Linux i da li?

starolecanin

Primećen član
Poruka
852
Cao svima!!!
Odgovor na moje pitanje bi mozda nasao po raznim temama ali ovako mi je lakse i iznecu konkretan problem.
Imam laptop MSI VR601, dulacore 1.7GHz, 2Gb RAM-a, graficka Intel GMA X3100...
Imam problem sa cuvenim SATA tvrdim diskom, znaci mora XP da ima SATA drajvere ili ne prepoznaje HD prilikom dizanja sistema. Namucio sam se jako dok sam nabavio XP da odgovara, tj. da nemoram iskljucivati neku opciju u biosu posle cega bi mi bio 3x sporiji!
Citam malo ovde i vidim da Linux postaje sve popularniji, pa posto neznam bas nista o njemu, znaci koje verzije postoje, kako i sta podrzava, voleo bi par saveta koji Linux da instaliram a da moze da radi na gore navedenom laptopu. Stavio bi ga na posebnu particiju cisto da vidim na sta on lici, pa ako mi se svidi i da ga i ostavim za glavni.
Valjale bi mi informacije i gde ga skinuti sa neta posto znam da je free.
Hvala puno na paznji, razumevanji u odgovoru!!!
pozzz:bye:
 
Pa ja ti preporučujem Ubuntu... idi na home page i skini live cd, nareži na što manjoj brzini i probaj bez instaliranja na hard... pa ako ti se dopadne... onda instaliraj...
U principu, sigurno se nećeš pokajati... to je trenutno najbolja distribucija... i naraširenija...
 
Slažem se sa kolegom potpuno. I ja koristim Ubuntu s'vremena na vreme i mislim da je ok distribucija, pogotovu za nekog ko se prvi put susreće sa Linux-om.




445_Po_tujte_pravila.gif
 
Hmmm....Sakale, imam pitanjce za tebe.Naime u jednom od proslih brojeva Mikra, na CD-u koji ide uz njega nasao sam Ubuntu 8.0 beta, verziju.Sve sam odradio kako sam mislio da je trebalo,odzipovao ISO image, narezao na DVD,ubacio u komp,probao bez instalacije....i....SJAJNO!.Instalirao ga kao drugi OS na D: i....radi! Sve je u principu OK,ali me interesuje dalje sta bih trebalo dalje da se radi kako da instaliram dodatne programe,kako da mi prepozna modem i tako dalje......ili da opet cimam ortaka da mi on to sve sredi kao pre nekog vremena.Ako to sve budem uspeo da sredim, SIGURNO ostavljam samo njega jer je zaista sjajan.Sta Ti mislis o toj verziji Lin-/a
 
Postoji verzija 8.4 (LTS verzija koja je i najstabilnija i biće podržana narednih 18 meseci) i verzija 8.10 (trenutno najnovija i najatraktivnija). Predlažem ti da skineš jednu od te dve verzije ako ćeš da zadržiš Ubuntu. Ja koristim (K)Ubuntu lin kao jedini OS evo skoro 3 godine i nisam pomišljao da menjam distribuciju :)

Inače, softver se u Ubuntu-u dodaje preko menadžera paketa Synaptic (System, Administration). Jednostavno ukucaš ime ili deo imena, ili neku reč iz opisa programa u pretrazi, i dobićeš rezultat. Izabereš šta želiš da instaliraš i onda Apply, sve ostalo je automatika :)
Nisi rekao koji modem je u pitanju, tako da tu za sad ne mogu da pomognem :)
 
Ja koristim Linux Mint, i mogu reci da mi je super lego. Imao sam pre toga i Ubuntu i KUbuntu, koji su naravno radili super, ali sam probao Mint i ostao na njemu. Radi u Gnome okruzenju, sve mi je od hardware-a sam prepoznao i komp radi samo tako...moja preporuka
 
Hmmm....Sakale, imam pitanjce za tebe.Naime u jednom od proslih brojeva Mikra, na CD-u koji ide uz njega nasao sam Ubuntu 8.0 beta, verziju.Sve sam odradio kako sam mislio da je trebalo,odzipovao ISO image, narezao na DVD,ubacio u komp,probao bez instalacije....i....SJAJNO!.Instalirao ga kao drugi OS na D: i....radi! Sve je u principu OK,ali me interesuje dalje sta bih trebalo dalje da se radi kako da instaliram dodatne programe,kako da mi prepozna modem i tako dalje......ili da opet cimam ortaka da mi on to sve sredi kao pre nekog vremena.Ako to sve budem uspeo da sredim, SIGURNO ostavljam samo njega jer je zaista sjajan.Sta Ti mislis o toj verziji Lin-/a


Ma sve će to ubuntu sam da odradi prilikom prvog update-a, samo ti njega zavrti i uživaj. Evo i kolega dade veoma dobar odgovor.
Ja Ubuntu koristim kao glavni sistem od 6.04 distribucije i vishe sam nego zadovoljan.
Još nešto, pusti ortaka, sam se zezaj i tako ćeš naučiti...
Pozz.
 
Cao svima!!!
Odgovor na moje pitanje bi mozda nasao po raznim temama ali ovako mi je lakse i iznecu konkretan problem.
Imam laptop MSI VR601, dulacore 1.7GHz, 2Gb RAM-a, graficka Intel GMA X3100...
Imam problem sa cuvenim SATA tvrdim diskom, znaci mora XP da ima SATA drajvere ili ne prepoznaje HD prilikom dizanja sistema. Namucio sam se jako dok sam nabavio XP da odgovara, tj. da nemoram iskljucivati neku opciju u biosu posle cega bi mi bio 3x sporiji!
Citam malo ovde i vidim da Linux postaje sve popularniji, pa posto neznam bas nista o njemu, znaci koje verzije postoje, kako i sta podrzava, voleo bi par saveta koji Linux da instaliram a da moze da radi na gore navedenom laptopu. Stavio bi ga na posebnu particiju cisto da vidim na sta on lici, pa ako mi se svidi i da ga i ostavim za glavni.
Valjale bi mi informacije i gde ga skinuti sa neta posto znam da je free.
Hvala puno na paznji, razumevanji u odgovoru!!!
pozzz:bye:

Ja da sam na tvom mestu,ne bih instalirao Linux,jer masina nije losa,pre bih instalirao Mac za PC
 
Cao svima!!!
Odgovor na moje pitanje bi mozda nasao po raznim temama ali ovako mi je lakse i iznecu konkretan problem.
Imam laptop MSI VR601, dulacore 1.7GHz, 2Gb RAM-a, graficka Intel GMA X3100...
Imam problem sa cuvenim SATA tvrdim diskom, znaci mora XP da ima SATA drajvere ili ne prepoznaje HD prilikom dizanja sistema. Namucio sam se jako dok sam nabavio XP da odgovara, tj. da nemoram iskljucivati neku opciju u biosu posle cega bi mi bio 3x sporiji!
Citam malo ovde i vidim da Linux postaje sve popularniji, pa posto neznam bas nista o njemu, znaci koje verzije postoje, kako i sta podrzava, voleo bi par saveta koji Linux da instaliram a da moze da radi na gore navedenom laptopu. Stavio bi ga na posebnu particiju cisto da vidim na sta on lici, pa ako mi se svidi i da ga i ostavim za glavni.
Valjale bi mi informacije i gde ga skinuti sa neta posto znam da je free.
Hvala puno na paznji, razumevanji u odgovoru!!!
pozzz:bye:

Skoro sam drugaru instalirao neki ASUS X51 laptop.
Isto sam imao problem sa tim SATA driverima.
Medjutim prvo sam sa Hiren Boot CD napravio NTFS particiju,i posle toga normalno
instalirao Win.
Sa samim Win diskom nikako nije prepoznao hard, tako da moz da probas tu opciju.

A i onaj Windows format je spor ko djavo, tako da uvek kad instaliram novi Win, idem
provo sa Hiren Boot CD,formatiram particiju za 2 sec i onda krecem instalaciju Wina.
 
Pa ja ti preporučujem Ubuntu... idi na home page i skini live cd, nareži na što manjoj brzini i probaj bez instaliranja na hard... pa ako ti se dopadne... onda instaliraj...
U principu, sigurno se nećeš pokajati... to je trenutno najbolja distribucija... i naraširenija...

Probao sam ga i nije mi toliko lak bio (doduše nikako).Npr. nije hteo da reprodukuje muziku. Zašto, neznam. Da li su nekakvi kodeci u pitanju, ili nešto treće, stvarno nemam pojima jer sam apsolutni početnik. Ali, sada sam skinuo pc6Linux - 2008, instalirao i ne menjam ga. To kažu da jeste Ubuntu, ali dorađen na Elektrotehničkom fakultetu u Bg-u. Na srpskom je, sve radi ko sat, tako da mi je linux sve više u krvi, a win čuvam i dalje, ali ga sve manje i sve ređe koristim. Probajte cp6Linux (inače prva tri slova su ćirilična i onda ispadne SRB linux), ja mislim da se nećete pokajati. Neverovatno je brz.Brži od svih koje sam probao.
Pozdrav
 
Pozdrav svima.....
Imam problem kada instaliram Linux i to Red Hat 9...
na drugom kompu shljaka sve ok...
problem je sledeci....kada imenovani instaliram,sve je ok...i kada ga pokrenem prilikom podizanja prijavi sledece...
VP_IDE Unknown VIA SouthBridge , disabling DMA
Ubuntu,Mandriva mi rade ok...
Kontam da je u pitanju u vezi ploce..samo shta...probao sam BIOS da podesim na fabricko i opet isto...
 
Ja preporucujem Ubuntu. meni su cak poslali postom besplatan CD koji sam narucio na njihovom sajtu.

ubuntulogo.png


http://www.ubuntu.com/

Kada je trebalo da predjem na ADSL na eunetov modem Sagem, Ubuntu nikako nije mogao da ga podrzi, pa sam odustao. Inace je linux extra stvar i dopada mi se kao i Open Office.

Mislim da je Ubuntu najbolji i za Linux pocetnike. A jedino mi je smetalo sto su se igrice sa Windowsa igrale a verovatno se i danas igraju kroz neke modulatore.. tako nesto. To je jedino bilo bez veze. Inace je sam sistem jako lep i dopadljiv.
 
Poslednja izmena:
Universal Instant Media Messenger – Video & Voice Chat, File transfer, Photo & file sharing, Music streaming and more
Qnext is the world’s most advanced Universal Instant Messenger, allowing you to send and receive messages with buddies on any of the following networks:
MSN, Yahoo!, AIM, ICQ, Jabber, Google Talk, IRC, iChat coming soon.

Možda su malo naduvali sa marketingom, al vredi probati :P
http://www.qnext.com/download_linux.php
 
jel a podsetite me.. jel Ubuntu pici na NTFS particionisanju?

Imam dve particije pa drugu ne bih formatirao jer samo ima ne sistemske fajlove, filmove, serije i sl.

Jel ce to ok da radi?

ubuntu moze bez problema da otvara NTFS pariticje (moze da otvori i onu na kojoj se nalazi windows). Jedino ces morati da namestis kasnije da ti se ona sama mountuje
 
ubuntu moze bez problema da otvara NTFS pariticje (moze da otvori i onu na kojoj se nalazi windows). Jedino ces morati da namestis kasnije da ti se ona sama mountuje
I automatsko mountovanje se da namestiti prilikom instalacije. Čak je i jednostavnije tad nego posle. Samo izabereš particiju, izabereš da je file system ntfs, i ukucaš mesto na koje će da se mountuje (recimo /media/windows, /mnt/sda1 ili šta god...) i to je to. Odradiš tako za obe particije i nema problema.
Inače, ubuntu i čita i piše po ntfs fajl sistemu.
 
I automatsko mountovanje se da namestiti prilikom instalacije. Čak je i jednostavnije tad nego posle. Samo izabereš particiju, izabereš da je file system ntfs, i ukucaš mesto na koje će da se mountuje (recimo /media/windows, /mnt/sda1 ili šta god...) i to je to. Odradiš tako za obe particije i nema problema.
Inače, ubuntu i čita i piše po ntfs fajl sistemu.


hvala :ok:
 

Back
Top