Koji Linux i da li?
Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikazujem rezultate 1 do 25 od 33

Tema: Koji Linux i da li?

Primećen član starolecanin (avatar)
    Učlanjen
    01.02.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    41

Podrazumevano Koji Linux i da li?

Cao svima!!!
    Odgovor na moje pitanje bi mozda nasao po raznim temama ali ovako mi je lakse i iznecu konkretan problem.
    Imam laptop MSI VR601, dulacore 1.7GHz, 2Gb RAM-a, graficka Intel GMA X3100...
    Imam problem sa cuvenim SATA tvrdim diskom, znaci mora XP da ima SATA drajvere ili ne prepoznaje HD prilikom dizanja sistema. Namucio sam se jako dok sam nabavio XP da odgovara, tj. da nemoram iskljucivati neku opciju u biosu posle cega bi mi bio 3x sporiji!
    Citam malo ovde i vidim da Linux postaje sve popularniji, pa posto neznam bas nista o njemu, znaci koje verzije postoje, kako i sta podrzava, voleo bi par saveta koji Linux da instaliram a da moze da radi na gore navedenom laptopu. Stavio bi ga na posebnu particiju cisto da vidim na sta on lici, pa ako mi se svidi i da ga i ostavim za glavni.
    Valjale bi mi informacije i gde ga skinuti sa neta posto znam da je free.
    Hvala puno na paznji, razumevanji u odgovoru!!!
    pozzz

Elita Šakal (avatar)
    Učlanjen
    12.04.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    244

Podrazumevano Re: Koji Linux i da li?

Pa ja ti preporučujem Ubuntu... idi na home page i skini live cd, nareži na što manjoj brzini i probaj bez instaliranja na hard... pa ako ti se dopadne... onda instaliraj...
    U principu, sigurno se nećeš pokajati... to je trenutno najbolja distribucija... i naraširenija...

Ističe se
    Učlanjen
    09.06.2007.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Slažem se sa kolegom potpuno. I ja koristim Ubuntu s'vremena na vreme i mislim da je ok distribucija, pogotovu za nekog ko se prvi put susreće sa Linux-om.

Aktivan član
    Učlanjen
    28.05.2008.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    0

Ubuntu ili KUbuntu,to su u sustini isti sistemi samo im je razlika u grafickom okruzenju,prvi koristi Gnome,drugi Kde (Kde je vise nalik windowsu).
    www.ubuntu.com
    www.kubuntu.org

Primećen član neledr (avatar)
    Učlanjen
    16.05.2004.
    Pol
    muški
    Mionica,Valjevo.....na nema mesta svuda sam po svetu...
    Reputaciona moć
    57

Hmmm....Sakale, imam pitanjce za tebe.Naime u jednom od proslih brojeva Mikra, na CD-u koji ide uz njega nasao sam Ubuntu 8.0 beta, verziju.Sve sam odradio kako sam mislio da je trebalo,odzipovao ISO image, narezao na DVD,ubacio u komp,probao bez instalacije....i....SJAJNO!.Instalirao ga kao drugi OS na D: i....radi! Sve je u principu OK,ali me interesuje dalje sta bih trebalo dalje da se radi kako da instaliram dodatne programe,kako da mi prepozna modem i tako dalje......ili da opet cimam ortaka da mi on to sve sredi kao pre nekog vremena.Ako to sve budem uspeo da sredim, SIGURNO ostavljam samo njega jer je zaista sjajan.Sta Ti mislis o toj verziji Lin-/a

Iskusan Veseli_Ubica (avatar)
    Učlanjen
    01.05.2004.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    5
    Reputaciona moć
    100

Postoji verzija 8.4 (LTS verzija koja je i najstabilnija i biće podržana narednih 18 meseci) i verzija 8.10 (trenutno najnovija i najatraktivnija). Predlažem ti da skineš jednu od te dve verzije ako ćeš da zadržiš Ubuntu. Ja koristim (K)Ubuntu lin kao jedini OS evo skoro 3 godine i nisam pomišljao da menjam distribuciju

Inače, softver se u Ubuntu-u dodaje preko menadžera paketa Synaptic (System, Administration). Jednostavno ukucaš ime ili deo imena, ili neku reč iz opisa programa u pretrazi, i dobićeš rezultat. Izabereš šta želiš da instaliraš i onda Apply, sve ostalo je automatika
    Nisi rekao koji modem je u pitanju, tako da tu za sad ne mogu da pomognem
    There are 10 kinds of people in the world: Those who understand binary and those who don't.

Zainteresovan član baskijar (avatar)
    Učlanjen
    17.04.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    43

Ja koristim Linux Mint, i mogu reci da mi je super lego. Imao sam pre toga i Ubuntu i KUbuntu, koji su naravno radili super, ali sam probao Mint i ostao na njemu. Radi u Gnome okruzenju, sve mi je od hardware-a sam prepoznao i komp radi samo tako...moja preporuka

Elita Šakal (avatar)
    Učlanjen
    12.04.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    244

Citat Original postavio neledr Pogledaj poruku
    Hmmm....Sakale, imam pitanjce za tebe.Naime u jednom od proslih brojeva Mikra, na CD-u koji ide uz njega nasao sam Ubuntu 8.0 beta, verziju.Sve sam odradio kako sam mislio da je trebalo,odzipovao ISO image, narezao na DVD,ubacio u komp,probao bez instalacije....i....SJAJNO!.Instalirao ga kao drugi OS na D: i....radi! Sve je u principu OK,ali me interesuje dalje sta bih trebalo dalje da se radi kako da instaliram dodatne programe,kako da mi prepozna modem i tako dalje......ili da opet cimam ortaka da mi on to sve sredi kao pre nekog vremena.Ako to sve budem uspeo da sredim, SIGURNO ostavljam samo njega jer je zaista sjajan.Sta Ti mislis o toj verziji Lin-/a

Ma sve će to ubuntu sam da odradi prilikom prvog update-a, samo ti njega zavrti i uživaj. Evo i kolega dade veoma dobar odgovor.
    Ja Ubuntu koristim kao glavni sistem od 6.04 distribucije i vishe sam nego zadovoljan.
    Još nešto, pusti ortaka, sam se zezaj i tako ćeš naučiti...
    Pozz.

Primećen član starolecanin (avatar)
    Učlanjen
    01.02.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    41

Hvala svima na savetima!

Domaćin
    Učlanjen
    02.05.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    75

Citat Original postavio starolecanin Pogledaj poruku
    Cao svima!!!
    Odgovor na moje pitanje bi mozda nasao po raznim temama ali ovako mi je lakse i iznecu konkretan problem.
    Imam problem sa cuvenim SATA tvrdim diskom, znaci mora XP da ima SATA drajvere ili ne prepoznaje HD prilikom dizanja sistema. Namucio sam se jako dok sam nabavio XP da odgovara, tj. da nemoram iskljucivati neku opciju u biosu posle cega bi mi bio 3x sporiji!
    Citam malo ovde i vidim da Linux postaje sve popularniji, pa posto neznam bas nista o njemu, znaci koje verzije postoje, kako i sta podrzava, voleo bi par saveta koji Linux da instaliram a da moze da radi na gore navedenom laptopu. Stavio bi ga na posebnu particiju cisto da vidim na sta on lici, pa ako mi se svidi i da ga i ostavim za glavni.
    pozzz
    Ja da sam na tvom mestu,ne bih instalirao Linux,jer masina nije losa,pre bih instalirao Mac za PC

Aktivan član jevta.bg (avatar)
    Učlanjen
    07.08.2007.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    8
    Reputaciona moć
    69

Citat Original postavio starolecanin Pogledaj poruku
    Cao svima!!!
    pozzz
    Skoro sam drugaru instalirao neki ASUS X51 laptop.
    Isto sam imao problem sa tim SATA driverima.
    Medjutim prvo sam sa Hiren Boot CD napravio NTFS particiju,i posle toga normalno
    instalirao Win.
    Sa samim Win diskom nikako nije prepoznao hard, tako da moz da probas tu opciju.

A i onaj Windows format je spor ko djavo, tako da uvek kad instaliram novi Win, idem
    provo sa Hiren Boot CD,formatiram particiju za 2 sec i onda krecem instalaciju Wina.
    AMD Phenom II X4 955 BE ,Gigabyte MA790X,2 X 2GB Kingston HX1066

Početnik
    Učlanjen
    26.06.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio Šakal Pogledaj poruku
    Pa ja ti preporučujem Ubuntu... idi na home page i skini live cd, nareži na što manjoj brzini i probaj bez instaliranja na hard... pa ako ti se dopadne... onda instaliraj...
    U principu, sigurno se nećeš pokajati... to je trenutno najbolja distribucija... i naraširenija...
    Probao sam ga i nije mi toliko lak bio (doduše nikako).Npr. nije hteo da reprodukuje muziku. Zašto, neznam. Da li su nekakvi kodeci u pitanju, ili nešto treće, stvarno nemam pojima jer sam apsolutni početnik. Ali, sada sam skinuo pc6Linux - 2008, instalirao i ne menjam ga. To kažu da jeste Ubuntu, ali dorađen na Elektrotehničkom fakultetu u Bg-u. Na srpskom je, sve radi ko sat, tako da mi je linux sve više u krvi, a win čuvam i dalje, ali ga sve manje i sve ređe koristim. Probajte cp6Linux (inače prva tri slova su ćirilična i onda ispadne SRB linux), ja mislim da se nećete pokajati. Neverovatno je brz.Brži od svih koje sam probao.
    Pozdrav

Početnik
    Učlanjen
    26.06.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

E da.Naš'o sam ga i skinuo na http://www.cp6linux.org/sr/cir/download.

Zainteresovan član
    Učlanjen
    05.10.2007.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    39

Pozdrav svima.....
    Imam problem kada instaliram Linux i to Red Hat 9...
    na drugom kompu shljaka sve ok...
    problem je sledeci....kada imenovani instaliram,sve je ok...i kada ga pokrenem prilikom podizanja prijavi sledece...
    VP_IDE Unknown VIA SouthBridge , disabling DMA
    Ubuntu,Mandriva mi rade ok...
    Kontam da je u pitanju u vezi ploce..samo shta...probao sam BIOS da podesim na fabricko i opet isto...

Učlanjen
    01.05.2004.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    5
    Reputaciona moć
    100

Ta distribucija je stara 6 godina i nema podršku za današnji hardver.
    Nabavi najnoviju Fedoru, RedHat je spojen s tim projektom posle verzije 9...
    There are 10 kinds of people in the world: Those who understand binary and those who don't.

Buduća legenda Droid (avatar)
    Učlanjen
    11.09.2007.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    370

Ja preporucujem Ubuntu. meni su cak poslali postom besplatan CD koji sam narucio na njihovom sajtu.

http://www.ubuntu.com/

Kada je trebalo da predjem na ADSL na eunetov modem Sagem, Ubuntu nikako nije mogao da ga podrzi, pa sam odustao. Inace je linux extra stvar i dopada mi se kao i Open Office.

Mislim da je Ubuntu najbolji i za Linux pocetnike. A jedino mi je smetalo sto su se igrice sa Windowsa igrale a verovatno se i danas igraju kroz neke modulatore.. tako nesto. To je jedino bilo bez veze. Inace je sam sistem jako lep i dopadljiv.
    Poslednji put ažurirao/la Droid : 19.03.2009. u 20:46

Cartmanland nije na forumu
    citam nedjeljni komentar koji jasno kaze ko ne misli ovako taj klevece i laze
    Poznat Cartmanland (avatar)
    Učlanjen
    31.12.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    114

Ja preporucujem Ubuntu koristim verziju 8.10 i odlicno mi radi
    nisam imao nikakvih problema sa adsl-om
    cim sa instalirao ubuntu odmah mi je radio net
    Istina rađa mržnju. Ko govori istinu, često se zamera drugima.

Učlanjen
    11.09.2007.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    370

Citat Original postavio Cartmanland Pogledaj poruku
    Ja preporucujem Ubuntu koristim verziju 8.10 i odlicno mi radi
    nisam imao nikakvih problema sa adsl-om
    cim sa instalirao ubuntu odmah mi je radio net
    A kamera na multiaccount programima?

Učlanjen
    01.05.2004.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    5
    Reputaciona moć
    100

Universal Instant Media Messenger – Video & Voice Chat, File transfer, Photo & file sharing, Music streaming and more
    Qnext is the world’s most advanced Universal Instant Messenger, allowing you to send and receive messages with buddies on any of the following networks:
    MSN, Yahoo!, AIM, ICQ, Jabber, Google Talk, IRC, iChat coming soon.
    Možda su malo naduvali sa marketingom, al vredi probati
    http://www.qnext.com/download_linux.php

Učlanjen
    11.09.2007.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    370

Hvala Siljo mozda je bolji od Pidgina sad cu da skinem i probam. Dao bih ti bonu ali imas sve pa nema smisla... bolje nekom ko nema

Učlanjen
    11.09.2007.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    370

jel a podsetite me.. jel Ubuntu pici na NTFS particionisanju?

Imam dve particije pa drugu ne bih formatirao jer samo ima ne sistemske fajlove, filmove, serije i sl.

Jel ce to ok da radi?

Aktivan član falco (avatar)
    Učlanjen
    18.03.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    81

Citat Original postavio Droid Pogledaj poruku
    jel a podsetite me.. jel Ubuntu pici na NTFS particionisanju?

Imam dve particije pa drugu ne bih formatirao jer samo ima ne sistemske fajlove, filmove, serije i sl.

Jel ce to ok da radi?
    ubuntu moze bez problema da otvara NTFS pariticje (moze da otvori i onu na kojoj se nalazi windows). Jedino ces morati da namestis kasnije da ti se ona sama mountuje

Učlanjen
    01.05.2004.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    5
    Reputaciona moć
    100

Citat Original postavio mpetrovickg Pogledaj poruku
    ubuntu moze bez problema da otvara NTFS pariticje (moze da otvori i onu na kojoj se nalazi windows). Jedino ces morati da namestis kasnije da ti se ona sama mountuje
    I automatsko mountovanje se da namestiti prilikom instalacije. Čak je i jednostavnije tad nego posle. Samo izabereš particiju, izabereš da je file system ntfs, i ukucaš mesto na koje će da se mountuje (recimo /media/windows, /mnt/sda1 ili šta god...) i to je to. Odradiš tako za obe particije i nema problema.
    Inače, ubuntu i čita i piše po ntfs fajl sistemu.

Aktivan član falco (avatar)
    Učlanjen
    18.03.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    81

Citat Original postavio Veseli_Ubica Pogledaj poruku
    I automatsko mountovanje se da namestiti prilikom instalacije. Čak je i jednostavnije tad nego posle. Samo izabereš particiju, izabereš da je file system ntfs, i ukucaš mesto na koje će da se mountuje (recimo /media/windows, /mnt/sda1 ili šta god...) i to je to. Odradiš tako za obe particije i nema problema.
    Inače, ubuntu i čita i piše po ntfs fajl sistemu.

hvala

Primećen član
    Učlanjen
    24.11.2008.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

Koristi li neko Mandrivu i dal je probao paralelno sa XP?Jel pouzdan Wine ili ima ozbiljnijih problema? Hvala

Slične teme

1. Koji Linux za pocetnika?
    Autor men_1 u forumu Unix / Linux Operativni sistemi
    Odgovora: 15
    Poslednja poruka: 06.02.2006., 00:43
  2. Koji linux i modem?
    Autor aleksaqwe u forumu Unix / Linux Operativni sistemi
    Odgovora: 3
    Poslednja poruka: 08.10.2004., 11:50
  3. koji LINUX moze
    Autor pajo_BP u forumu Unix / Linux Operativni sistemi
    Odgovora: 1