univerzalnost DNK
Prikazujem rezultate 1 do 8 od 8

Tema: univerzalnost DNK

Zainteresovan član
    Učlanjen
    04.01.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    38

Podrazumevano univerzalnost DNK

Zanima me, ako je kodon za aminokiseline univerazalan, sta je to sto DNK cini jedinstvenom za svaku osobu?

Domaćin
    Učlanjen
    22.02.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    77

Podrazumevano Re: univerzalnost DNK

u stvari mi smo svi jako slicni, kada pogledash. Ja mislim da genetika, ne moze da ima veliki uticaj na licnost mozda oko 50% ali da se ostalo oblikuje po okolini i nama samima. A mozda na kraju i nikad ne otkrijemo sustinu licnosti.

Ističe se endonuclease (avatar)
    Učlanjen
    26.11.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    65

Citat Original postavio mitjko Pogledaj poruku
    Zanima me, ako je kodon za aminokiseline univerazalan, sta je to sto DNK cini jedinstvenom za svaku osobu?
    Malkice drugaciji raspored kodona za te iste aminokiseline, uprosceno receno.

Razlike u DNK su malecne. Recimo, da je DNK zaista (kao sto mnogi ljudi misle) neka vrsta "plana" za gradnju, i da su svi ljudi onoliko slicni koliko nam je slicna DNK, mi bi smo svi izgledali slicnije od blizanaca. Vidljive razlike izmedju pojedinaca bi se svodile na to da bi nekome poneka pora na kozi bila na malo drugacijem mestu, a poneka dlacica malo duza ili malo kraca.

Ali male razlike u DNK rastu strahovito u toku razvoja, pa onda jos dodatno u toku zivota, posto se organizam neprestano adaptira na situaciju u kojoj se nalazi. Otud mozemo da obicno razlikujemo i blizance, iako je njihova DNK (prakticno) identicna.

(Ako te zanima detaljan razlog za ovo, on je cisto matematicki - upoznaj se sa matematikom haosa. Ne pise mi se o tome, ali ako ima vidljivog interesovanja, mogu da dam generalni pogled i ovde u forumu. Ako zelis potpun uvod, imas lepu knjigu na tu temu, "Haos", autor je Dzejms Glajk (James Gleick).

Aktivan član bangg (avatar)
    Učlanjen
    16.01.2009.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    8
    Reputaciona moć
    66

Opet se sve svodi na "najbolji moguci izbor" u datom momentu a kao posledica okruzenja

Zainteresovan član
    Učlanjen
    04.01.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    38

Sto ce reci da je DNK dinamicna, tj mutira u toku vremena, sto bi bila neka vrsta evolucije? Ali mene zanima kako to kad rade analizu DNK oni precizno utvrdjuju kojoj osobi pripada? Mozda se malo vrtim u krug s pitanjem...

Ističe se endonuclease (avatar)
    Učlanjen
    26.11.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    65

Sto ce reci da je DNK dinamicna, tj mutira u toku vremena, sto bi bila neka vrsta evolucije? Ali mene zanima kako to kad rade analizu DNK oni precizno utvrdjuju kojoj osobi pripada? Mozda se malo vrtim u krug s pitanjem...
    DNK mutira stalno, svako novo dete nasledjuje odredjen broj funkcionalnih mutacija koje nisu posedovali ni majka ni otac (nuzprodukt rekombinacije u toku mejoze; tacan broj zavisi od toga kako brojis, komplikovano je). Mutacije uticu na broj potomaka, tako da se ucestalost odredjene mutacije u populaciji menja kroz vreme, u procesu koga zovemo evolucija, da.

Ali to je proces kojim se populacije menjaju kroz hiljade generacija.

Unutar tela, moguce je imati mutacije, mada su veoma male promene (reda 0.00001%) obicno dovoljne da ubiju celiju ili da dovedu do tumora i rakova. Tako da je tvoja DNK veoma konstantna.

Utvrdjivanje identiteta na osnovu DNK se radi na vise nacina, ali zavisi od prostog broja varijacija u okviru genetskog koda. Naime, broj varijacija u okviru covecanstva je toliki da se ne moze realno ocekivati da dva razlicita coveka mogu slucajno da imaju istu kombinaciju (sanse su jedan u vise triliona).

Elita gost 39034 (avatar)
    Učlanjen
    10.08.2005.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    12
    Reputaciona moć
    0

ako DNK zamislis kao niz od 4 slova, onda je to sto nas cini razlicitim i univerzalnim redosled ta cetiri slovca, koji nikada nije isti (sem kod jednojajcanih blizanaca)

Početnik
    Učlanjen
    03.02.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Pa nisam bas strucan ali mislim da iako svi imamo veliki deo DNA identican (mislim da pri rehibridizaciji DNA dve razlicite licnosti stepen podudarnosti prevazilazi u dobroj meri 99%, mislim da je slicnost coveka i recimo cimpanze nekih 97% ako ne i vise) onaj mali deo DNA koji je transkripciono aktivan i koji cini nase funkcionalne i strukturne gene i dalje podlozan visokom stepenu kombinatorike, dovoljnom da pravi tako vec pominjane cifre mogucih varijacija. Pa jos i cinjenica da se jedan funkcionalni gen nasledjuje od oca jedan od majke, pa i kad to uzmes u kominatoriku pa recimo i razne faktore kao sto su prodornost, ekspresivnost pojedinih gena te gomilu onih koji nam jos uvek nisu poznati dobijes cinjenicu da imas tako raznoliku grupu mogucih fenotipova, odnosno ljudi u u smislu fizickog izgleda sklonosti ka nekim bolestima i slicno.
    Sto se tice psihe to je velika misterija, genotip u tome svakako ima solidan udeo, i mnoge mentalne bolesti pracene su sa odgovarajucim potpisom u obliku razlicitih mutacija gena na pojedinim delovima hromozoma usled raznih faktora poput ne znam insercionih mutacija, translokacije delecije ili slicno, ali svakako da na mentalni sklop pojedinih ljudi u veoma velikoj meri utice faktor sredine te ljudi koji su skloni na osnovu genotipa nekoj psihickoj bolesti u odgovrajucoj sredini ne moraju razviti bolest ili je razvijaju u blazoj formi.
    Moguce da sam nesto i nalupao jer nisam bas u toku pa nek mi ljudi ne zamere i nek me isprave.

Slične teme

1. univerzalnost geneticke sifre - maturski rad
    Autor katherine u forumu Prirodne nauke
    Odgovora: 2
    Poslednja poruka: 12.01.2006., 15:31

Pravila za slanje poruka

• Ne možete kreirati novu temu
  • Ne možete poslati odgovor
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoju poruku
  •