Paradoks blizanaca

Jedan blizanac poleti sa zemlje svemirskim brodom i vozika se unaokolo npr 1h brzinom bliskoj svetlosnoj, zatim se vrati na Zemlju i parkira pored brata koji je u medjuvremenu ostario 70 godina.
Vreme se iz perspektive ostarelog brata usporilo za ovog u raketi, dok je ovaj "svemirski" doziveo da se vreme OKO njega stravicno ubrzalo (dok je on postao samo 1h stariji)

eto...

a sta je tu PARADOKS?! ..to se i ja pitam ;) (meni je sve ovo prilicno logicno - svet je nesto kao cetvorodimenzionalni kvantni Kai Power Goo ;) )
 
a sta je tu PARADOKS?! ..to se i ja pitam

Paradoks je u tome što su, prema Specijalnoj teoriji relativnosti, svi referentni sistemi ravnopravni, tj. ako se blizanac u raketi udaljava od statične Zemlje brzinom od npr. 80% brzine svetlosti, isto se može reći da se Zemlja udaljava od statične rakete brzinom od 80% brzine svetlosti., pa se postavlja pitanje koji će od blizanaca biti stariji/mlađi. Relativisti objašnjavaju da će blizanac u raketi ipak biti mlađi jer je jadac na krivini, tj. u trenutku kada on mora da zaustavi raketu, okrene je i ubrza do 80% c na povratku do Zemlje.
 
Teorija je jasna, i sam satelit u orbiti, svaki dan ide brze sa vremenom od vremna na zemlji tako da naucnici vec koriste tu teoriju u praksi, i svaki dan koriguju sat na satelitu ili ne bi funkcionisali, kazu da bi najveca katastrofa bila na navigacijama.
Traba gledati ne kao udaljavanje, (svaka planeta se udaljava vise i malje od nase pa neremeti vreme zemlje) nego kao kretanje kroz prostor kroz vrlo kratko vreme, tj brzina ima kljucnu ulogu ( ja stojim a ti trcis). Ali cestice koje imaju masu vrlo tesko mogu razviti brzinu svetlosti, NP za jednog coveka i raketu bi trebalo energija koja je veca nego masa nase galaksije..........
Evo jednog mog misljenja, kad se vozio suprer brzim avionom, i kad bi sa zemlje slimio kamerom sat (recimo veliki na prozoru) i kad bi ga snimao ceo dan, sat bi na snimku pokazivao sekundu manje, kao sto bi i kasnio u odnosu kad bi radio na zemnlji (tehnicki moguce).
 
Poslednja izmena:
Evo jednog mog misljenja, kad se vozio suprer brzim avionom, i kad bi sa zemlje slimio kamerom sat (recimo veliki na prozoru) i kad bi ga snimao ceo dan, sat bi na snimku pokazivao sekundu manje, kao sto bi i kasnio u odnosu kad bi radio na zemnlji (tehnicki moguce).

Pa, nije baš tako. Na vreme utiče i gravitacija, tj. što si bliže masivnom objektu vreme ti sporije teče, tako da bi, u tvom slučaju, sat na avionu žurio u odnosu na sat na zemlji.
To je slučaj kod GPS satelita koji kruže oko Zemlje brzinom od 4 km/s (14.400 km/h) gde njihovi satovi ŽURE u odnosu na zemaljske za oko 38 mikrosekundi na dan u odnosu na zemaljske satove.
 
Snimak sam zamislio sa snimana dva ista sata, jedan u avionu dugi na zemlji, u istom kadru, da bi se snimila razlika u vremu.
Naravno, jedna mogucnost, tako da vreme u cnoj rupi dosta je usporeno. Ali i u velikom slucaju utice kretanje- tj brzina(pre bi bilo da na vreme na satelitu utice sama brzina satelita tj razlika rotacije na nadmorskoj visini i rotacije na visini gde vec leti satelit, ta razlika stvara razliku u vremenu), u odnosu na objekat koji stoji, bar je tako mislim( vreme u "raketi" koja putuje svetlosnom brzinom i na zemlji nece teci isto, dali je to ispravno)....
 
Poslednja izmena:
Ajde ovako, neka moje glupo razmisljanje, recimo kad bi se simulirala gravitacija u svemiru ( kad bi bilo potrbno stvoriti uslovi za vestacku gravitaciju u bestezinskom stanju), a to je lako, treba samo napraviti prostorije u krugu koji bi se okretao, tj centifugalna sila ima isti efekat, ( kao kad tip vozi motor u buretu ima osecaj gravitacije pod nogama,- po vertikalnom zidu bureta). E sad kako ta sila deluje, apsolutno isto kao i velika masa(i u njoj ima kretanja atoma tj sat kuca koja stvara G silu, u jednom slucaju velika masa, a u drugom, mala masa koja ima kruzno kretanje kretanje, kretanje koje nije pravolinisko( teorija iz fizike, savko telo tezi da ostane u stanju mirovanja i kretanja dok ga druga sila ne natera da to stanje promeni) centrifugalna sila je stalno menjanje stanja tog predmeta, tako da verujem da vreme slicno tece u gravitacijji takodje u centrifugalnom kretanju, to bi bilo neko moje misljenje povezivanja vremena u gravitaciji i brzini- kretanju. KLjucnu ulogu ima kretanje, verujem da je materija u cnoj rupi ima jako malo kretanje samim tim ima veliku gravitaciju a sporo vreme.:mrgreen:
Veruj mi da platno-( vreme prostor se isto "krivi" u centifugalnoj sili, tj brzini, i gravitaciji) evo i dokaza kad telo putuje, ima vecu masu, znaci sto brze putuje, veca mu je masa a samim tim i njegova gravitacija sa masom. Nije isto kad te udari bicikla sa 200 km na sat i voz sa 10 km na sat, veruj mi bicikla bi te raznela..........
E sad ja imam dosta mojih glupih teorija i razmisljanja, pa cu da pustim neku temu, malo da vidim gde gresim kad budem bio raspolozen, hvala na odgovoru, uvek volim da cujem tudje misljenjei vidim gde gresim u razmisljanju.........
 
Poslednja izmena:
kad telo putuje, ima vecu masu, znaci sto brze putuje, veca mu je masa a samim tim i njegova gravitacija sa masom. Nije isto kad te udari bicikla sa 200 km na sat i voz sa 10 km na sat...

Kad ja vozim bicikl, što brže okrećem pedale, tj. što mi je brzina veća, moja telesna masa se smanjuje :D

Pazi, prema Ajnštajnu (a to je sve u domenu misaonih eksperimenata) niti masa, niti vreme, niti dužina se za tebe u raketi ne menjaju. Tvoja vaga, tvoj sat i tvoj metar će pokazivati iste vrednosti kao i kad si bio u stanju relativnog mirovanja. Ono što Specijala teorija kaže je da ću ja sa Zemlje, svojom vagom, svojim satom i svojim metrom izmeriti tvoju veću masu, kraće vreme i kraću dužinu ako uspem da u isto vreme budem na dva mesta - i na Zemlji i u tvojoj raketi, tj. ako uspem da svoj referentni sistem prebacim nepromenjen kod tebe.
 
naopako....kad udaris nekog ko sedi imaces veci uticaj nego da tebe kad sedis udari neko ko trci, naopako shvatas zato nekapiras.....putovanje kroz vreme je jednako razlicitim delovanjem na vremena u istoj dimenziji svemiru, tj razlicito "kuca" vreme u sateliu i na zemlji pa ne gori i nista nekoci gore normalno je sve samo vreme razlicito prolazi......
Jao nisam ukapirao, mrsaviti samo po zakonima fizike:dash::dash:
blizanac u praksi koji vozi biciklu imace manju masu nego ivaj sto sedi i pije pivo:rotf:
 
Poslednja izmena:
kad udaris nekog ko sedi imaces veci uticaj nego da tebe kad sedis udari neko ko trci, naopako shvatas zato nekapiras

Stvarno ne mogu da ukapiram šta si hteo da kažeš.

Ono što naslućujem da želiš da kažeš je da se telu sa povećanjem brzine povećava masa, pa upoređuješ udarac voza pri brzini od 10 km/h sa udarcem bicikle pri brzini od 200 km/h.

Da je to tako, a nije, kako bi izmerio promenu mase tela koje se kreće?

Ono što ti dobiješ od tela koje te udari je impuls, a on je proizvod mase i brzine kojom se telo kreće:

f7a96c12971e56c1b85920c0dd5b681e.png


To ti je Njutnov impuls, a Ajnštajnov izgleda ovako:

5a421d48302a55a13a02d7392a0e269b.png


gde je Lorencov faktor:

3ddd7a11a3c82d824dc8204b3c740d49.png


Znači, sa povećanjem brzine se ne povećava masa, već impuls.

Već sam ti rekao da se Ajnštajnova relativnost može testirati, uglavnom, samo misaonim eksperimentima. Relativistička masa (masa koja se povećava sa povećanjem brzine) je davno napušten koncept od strane samih relativista, kontrakcija dužine se dešava samo u mašti, a dilatacija vremena u GPS satelitima, koja predstavlja jedini "dokaz" o ispravnosti Teorije relativnosti gde teorija greši za samo 1%, može nastati i zbog uticaja gravitacije, atmosferskih prilika, nepravilne putanje koja odstupa od idealne elipse i raznih drugih zajebancija.

Zato je Teorija relativnosti još uvek samo teorija, a ne zakon.
 
Poslednja izmena:
Pa niko nije rekao da ce da poraste i da se udeblja, ako se krece neko, nego se dodaje energija kojom se krece samo pretvorena u masu, naizgled materija moze da se petevori matematicki u energiju, samim tim kad te udari neko ko s\trci ima dodatak energije koja je jednaka masi, tj imas odnos udaraca u masi, to je ta masa, ali kad se telo recimi krece velikom brzinom, ima znaci i vecu masu, recimo imas 100 kg i ides 1000 km na sat, ako hoces da ubrzas, na tu sili moras da dodas silu ne recimo koliko treba da ubrzas sa 100 kg, nego moras da uracunas energiju kroz povecanu masu, *** treba da ubrzas tih 100 kg ne kao 100 kg nego kao 100 kg + masa koja je povecanja, tj ta energija pretvorena u masu sto je u ovom slucaju 1000 km na sat, razumes, vise ne ubrzavas 100 kg, nego tu masu povecavas za brzinu, e zato je energija kojom i foton treba da ubrzas, iznad svetlosne brzine, potrebna skoro beskonacna energija.........
Galaksija koja ide svemirom 1000 km na sat nema masu galaksije nego masu + 1000 km na sat, a da bi je usporio ili ubrzao treba ti i jedno i drugo, isto ti je i sa gravitacijom, sa svetlosnim zakrivljenjem, i prostorno vremenskim zakrivljenjem, energija se ne gubi samo prelazi iz jednog stanja u drugo......
svako ima svoje shvatanje, tesko je se izraziti fizika nauka tek pocinje da se izucava,
jedinu gravitaciju koju ima foton, kako ja razumem, koju stvara g, je brzinom, i onako gde mu je g kad se zustavi
gde ces veci dokaz da brzinom tela, imaju masu i samim tim vecu gravitaciju
 
Poslednja izmena:
pa osnova fizike je bas ovo, kad telo ide brze veca mu je masa, zato je potrebno za ubrzanje tog tela koje se krece, koja vec ima brzinu, potrebana energija- sila koja je jednaka ubrzanju mase i mase koje telo dobija ubrzanjem,
nerazumem, sta si hteo da kazes,
u exceleratoru potrebna je ogromna energija da doteraju tu brzinu blizu brzine svetlosti, sa verovatno najmanjom masom cestice sa kojom mogu, pa ako sumnjas u moj post, onda bi po tvom, ako verovatno mislis suprotno, bila potrebna jako mala energija za ubrzanje tako male mase, sto nije slucaj, stavi na digitron pa racunaj, koljika ti treba energija za pokretanje te najmanje mase....
Ostalo ti je savijanje prostora i gravitacija pri tim brzinama......
talo ima vecu masu veca mu je gravitacija vise savija prostor....
Sta je to cudno ????
zar mislis da bi neko napravio onoliki exsalerator da ba ubrza najmanju cesticu na brzinu blizu svetlosti za dzabe, koliko su oni izracunali da im treba energije za to ubrzanje, a sad kazu da je "slab" i mali i vec imaju planove za veci...........
 
Poslednja izmena:
pa osnova fizike je bas ovo, kad telo ide brze veca mu je masa, zato je potrebno za ubrzanje tog tela koje se krece, koja vec ima brzinu, potrebana energija- sila koja je jednaka ubrzanju mase i mase koje telo dobija ubrzanjem,
nerazumem, sta si hteo da kazes,

Pa, ne razumeš jer misliš da se masa povećava za povećanjem brzine.

u exceleratoru potrebna je ogromna energija da doteraju tu brzinu blizu brzine svetlosti

Tačno! Neophodno je da akcelerator proizvede što veću energiju kako bi se čestica ubrzala do blizu brzine svetlosti. Ali, ne zato što čestici raste masa, nego zato što akcelerator generiše električno polje, a nosliac elektromagnetne sile je foton čija je brzina 299.792.458 m/s.

E, sad, ako jedan foton "gura" proton koji ima neuporedivo veću masu od fotona, šta misliš, koliki impuls će da mu da? Koliko brzo će proton nastaviti da se kreće? Koliko brzo će se kretati ako ga "guraju" 2 fotona? Koliko brzo će se kretati ako ga "guraju" 2000000 fotona? Da li će proton premašiti brzinu fotona? Naravno da neće, ali ne zato što je proton dobio beskonačnu masu, već zato što gurači ne mogu brže da ga guraju. I ako uložiš beskonačno energije, nećeš dostići brzinu svetlosti, već "samo" 99.9999999999%.
 
Poslednja izmena:
Paradoks je u tome što su, prema Specijalnoj teoriji relativnosti, svi referentni sistemi ravnopravni, tj. ako se blizanac u raketi udaljava od statične Zemlje brzinom od npr. 80% brzine svetlosti, isto se može reći da se Zemlja udaljava od statične rakete brzinom od 80% brzine svetlosti., pa se postavlja pitanje koji će od blizanaca biti stariji/mlađi. Relativisti objašnjavaju da će blizanac u raketi ipak biti mlađi jer je jadac na krivini, tj. u trenutku kada on mora da zaustavi raketu, okrene je i ubrza do 80% c na povratku do Zemlje.

Upravo tako, poenta je u ubrzanju. Odnosno, paradoks postoji samo u domenu STR, a kaa pređemo na OTR, paradoks nestaje.


Već sam ti rekao da se Ajnštajnova relativnost može testirati, uglavnom, samo misaonim eksperimentima.

Ma nije valjda... onda bi bio u stanju da objasniš precesiju Merkurovog perihela, crveni pomak, gravitaciona sočiva i defleksiju svetlosti zvezda koju vrši Sunce bez teorije relativnosti. :ceka:
Ili su to možda za tebe "misaoni eksperimenti"? :hahaha:



Relativistička masa (masa koja se povećava sa povećanjem brzine) je davno napušten koncept od strane samih relativista, kontrakcija dužine se dešava samo u mašti, a dilatacija vremena u GPS satelitima, koja predstavlja jedini "dokaz" o ispravnosti Teorije relativnosti gde teorija greši za samo 1%, može nastati i zbog uticaja gravitacije, atmosferskih prilika, nepravilne putanje koja odstupa od idealne elipse i raznih drugih zajebancija.

Nemam vremena da objašnjavam zbog čega je glupost ovo što si napisao, te ću samo objasniti upotrebu teorije relativnosti u GPS sistemu:
Sateliti GPS sistema se nalaze u orbiti na oko 26600 km iznad Zemlje i kreću se brzinom od oko 14000 km/h u odnosu na površinu Zemlje. Razlika koja nastaje u pokazivanju časovnika na Zemlji i na GPS satelitu iznosi oko 7,2 mikrosekundi na dan. Ova razlika, iako je na prvi pogled mala, kumulativna je i uzrokuje merljiva odstupanja u rezultatima mernih vrednosti GPS sistema.
Opšta teroija relativnosti predviđa da će se časovnik u slabijem gravitacionom polju kretati brže u odnosu na isti takav časovnik u jačem gravitacionom polju.
Ova razlika prouzrokuje razliku u pokazivanju od oko 45,9 mikrosekundi na dan. Takođe merljiva i kumulativna razlika.
Ukupna razlika u pokazivanju časovnika biće dakle oko 38,7 mikrosekundi na dan. Ova razlika uzrokuje grešku u pokazivanju položaja na površini Zemlje reda veličine 10 km.
Međutim, atomski časovnici na satelitima uzimaju u obzir i jedan i drugi relativistički efekat, i dilataciju vremena STR i gravitacionu dilataciju vremena, te je tačnost GPS sistema znatno veća, zapravo veća je za 4 do 5 redova veličine (u zavisnosti od toga da li se radi o civilnom ili vojnom sistemu).
Preciznost (iako se ovaj termin u metrologiji više ne koristi) atomskih časovnika na bazi cezijumovog oscilatora kojima se meri pomenuta vremenska dialtacija iznosi 1 nanosekundu na dan, dakle za tri reda veličine je veća od efekta koji meri, te se efekat koji se meri ne može objasniti mernom greškom.

Pokušaj da shvatiš da svako korišćenje GPS sistema predstavlja eksperimentalnu potvrdu teorije relativnosti, a onda uzmi u obzir koliko GPS uređaja ima na svetu i koliko često se koriste, samo u toku jednog dana.


Zato je Teorija relativnosti još uvek samo teorija, a ne zakon.

Još jedan član kluba "samo teorija". :dash:
Gle ovako... u nauci ne postoji ništa više od teorije, a izjaviti za naučnu teoriju da je "samo teorija" je pouzdan simptom neobrazovanja. ;)


Ako je to tacno onda izvor koji sam ja citao gresi, a i njihova tehnologija onda ne funkcionise kako pricaju, ajde probacu da nadjem neki link ovoh dana, trenutno nekoliko dana necu moci....

Ne greši izvor, nego ti nisi u potpunosti shvatio šta piše tamo. ;)
 
U pravu je, ja na to sve malo drugacije gledam, ne pokusavam da se trudim kako drugi razmisljaju(imam drugacije razmisljanje koje samotestitram gde gresim, poto uvek postoji nesto sto neznam), po mom misljenju, mom razumevanju, imam drugacije shvatanje za silu gravitacije, koja se perfektno uklapa u sve teorije, ali nisam dobar matematicar da bi to proverio, nisam ni dobar poznavalac fizickih jednacina, po mom misljenju resenje je suviuse prosto, samo nisu tako "gledali" na gravitaciju, e sad ta sila "G" moze da se imitira i moze da se ukloni, ali ipak drzi i protone i neutronone i elektrone zajedno, tako da bi bi exsperiment za sam prostor i prasak bio idealan, samo jace finansije, ako je moje razmisljanje tacno, nikad nece naci cesticu koja daje G u eksceleratoru, jer je to elektromagnetna sila, ali postoji ona koja daje masu....( stim sto kazu da su je vec pronasli, izvor RTS, pre mesec dana otprilike)
JA nemam para, vremena i uslova da napravim dizel motor koji sam zamislio, i da ga patentiram,(mada i po teriji ima dosta ne poptrebnih za exsperiment-dokaza) a kamoli da razvijam teorije i proveravam, (vec imam dosta posla) samim tim zato sto milion naucnika vec su o tome lupali glavu, tako da je sansa da ovo moje vredi jako mala, a i smatram da bi prvi utisci bili-:hahaha:...:mrgreen:.....
jedino zasto nauka sad "koci" u novim teorijama i istrazivanjima( a tek je pocelo izucavanje fizike je bas finansiranje, za velike exsparimente potrebno je vise para, a danas je to nemoguca misija)
 
Poslednja izmena:
U pravu je, ja na to sve malo drugacije gledam, ne pokusavam da se trudim kako drugi razmisljaju(imam drugacije razmisljanje koje samotestitram gde gresim, poto uvek postoji nesto sto neznam), po mom misljenju, mom razumevanju, imam drugacije shvatanje za silu gravitacije, koja se perfektno uklapa u sve teorije, ali nisam dobar matematicar da bi to proverio, nisam ni dobar poznavalac fizickih jednacina, po mom misljenju resenje je suviuse prosto, samo nisu tako "gledali" na gravitaciju, e sad ta sila "G" moze da se imitira i moze da se ukloni, ali ipak drzi i protone i neutronone i elektrone zajedno, tako da bi bi exsperiment za sam prostor i prasak bio idealan, samo jace finansije, ako je moje razmisljanje tacno, nikad nece naci cesticu koja daje G u eksceleratoru, jer je to elektromagnetna sila, ali postoji ona koja daje masu....( stim sto kazu da su je vec pronasli, izvor RTS, pre mesec dana otprilike)
JA nemam para, vremena i uslova da napravim dizel motor koji sam zamislio, i da ga patentiram,(mada i po teriji ima dosta ne poptrebnih za exsperiment-dokaza) a kamoli da razvijam teorije i proveravam, (vec imam dosta posla) samim tim zato sto milion naucnika vec su o tome lupali glavu, tako da je sansa da ovo moje vredi jako mala, a i smatram da bi prvi utisci bili-:hahaha:...:mrgreen:.....
jedino zasto nauka sad "koci" u novim teorijama i istrazivanjima( a tek je pocelo izucavanje fizike je bas finansiranje, za velike exsparimente potrebno je vise para, a danas je to nemoguca misija)

Da si video kako izgleda matematički aparat potreban za obradu pojmova koje mnogi veoma olako shvataju, bez uvrede, ali na nivou dnevne žute štampe, ne bi napisao ovako nešto.
Ukoliko imaš vremena svrati do PMF-a i zamoli ljude u skriptarnici da ti daju da samo prelistaš udžbenike koji se koriste na B smeru fizike vezi kvantne ili teorije relativnosti... i sve će ti se samo kaz'ti. ;)
 
Darko darko, nukleone (p+ i n) na okupu drzi Jaka nuklearna sila, a ne sila gravitacije. Sila gravitacije je najslabija od 4 sile. Jaka nuklearna je od nje jaca 10 na 40u. Gravitaciona sila sigurno ne bi uspela da se izbori sa odbojnim silama (koje pripadaju elektromagnetnoj sili, tacnije elektrostaticko odbijanje) izmedju p+ u jezgru. JNS je od ove sile jaca 100 puta.
Caliburn ti je zaista dao dobar predlog, pomalo je bzvz biti slobodan mislilac, desice se da izmisljas toplu vodu mnogo puta. Prvo se lepo upoznas sa 'standardnim' teorijama, i na osnovu svojih neslaganja sa istim radi dalje. Ako toga uopste bude.
 
Darko darko, nukleone (p+ i n) na okupu drzi Jaka nuklearna sila, a ne sila gravitacije. Sila gravitacije je najslabija od 4 sile. Jaka nuklearna je od nje jaca 10 na 40u. Gravitaciona sila sigurno ne bi uspela da se izbori sa odbojnim silama (koje pripadaju elektromagnetnoj sili, tacnije elektrostaticko odbijanje) izmedju p+ u jezgru. JNS je od ove sile jaca 100 puta.
Caliburn ti je zaista dao dobar predlog, pomalo je bzvz biti slobodan mislilac, desice se da izmisljas toplu vodu mnogo puta. Prvo se lepo upoznas sa 'standardnim' teorijama, i na osnovu svojih neslaganja sa istim radi dalje. Ako toga uopste bude.

shvatam ja tebe, jeste naravno to tako, to je i snova mog razmisljanja, opusteno, sve to znam ( mada donekle), ali necu dalje
e izvinjavam se na zagonetki, stvarno preterujem, samo sam pomislio kako bi reagovali ljudi, pa makar na forumu, bar me ovde niko nepoznaje, ***, nije zlo istrazivati, jel tako... :rumenko: ........
hteo sam neke stvari da kao isproveravam, pa moram nekad i da "uvrecem" ono sto ne zelim direktno da kazem, onda se desi ovo, a to je ruzno, tako da necu vise....***:confused:
 
opusteno, nemojte da se ljutite, ali nikad me nisu ozbiljno shvatili, pa posle iskoristili moje "fore", to bi mi bilo mnogo gore, ali obecavam, ako nista ja ne uradim (sto je skoro sigurno), da cu da je napisem na krstarici, vrlo je znimljiva...
 
Poslednja izmena:

Back
Top