Novi stari svetski poredak

Mitternachtsträumer

Veoma poznat
Poruka
12.064
Kraj prošlog i početak ovog veka su nam doneli i još uvek nam donose značajne promene na svetkoj mapi raspodele moći. Jasno je da je nakon pada Berlinskog zida NATO sa SAD-om na čelu zaseo sasvim sam na vrh sveta. Decenija bila pa prošla. Bili bi neiskreni kada bi rekli da SAD nisu pokušale da zaustave rast moći svojih konkurenata na svetskoj sceni, pre svega Kine i Rusije. Tu dolazimo do mog prvog pitanja vama:

- Da li su SAD mogle učiniti više u osporavanju svetskih planova svojih suparnika ili ne? Da li su se, opijeni trijumfom u Hladnom ratu, jednostavno opustili i počeli da veruju u svoju superiornost? Šta su još mogle učiniti?

Nama, običnim posmatračima, je diplomatija velikih jasna onoliko koliko veliki žele da nam bude jasna. Bolni primer sirotih Gruzina će sigurno stajati rame uz rame sa Korejom, Vijetnamom, Afganistanom i ostalim rogonjama koji su svoje sinove stavili na raspolaganje blokovima kao sitniš za potkusurivanje. Dešifrovati (bar) glavne motive nedavnog rata u Gruziji nije teško.
Postoje, pak, neki (manje ili više) hladni ratovi koji su nama manje poznati i čije motive će nam otkriti istorija sa onolike distance koja je neophodna da bi se shvatio kontekst, a možda će i istorija ostati slepa.
Kad sam već kod istorije, da nastavim. Učiteljica života nas uči da je svaka promena moći, posebno ona svetska, okupana krvlju.
Ne volim to što imamo jednog hegemona koji bi da vuče konce, ali se isto tako ne radujem ni stvaranju nekog novog svetskog poretka. Zašto? Zato što sam u osnovnoj i srednjoj školi učio istoriju i samo to stečeno znanje mi je dovoljno da shvatim kuda taj proces ide. Ne vodi pobedi dobra nad zlom, to je sigurno. Vodi istom filmu samo sa drugim glumcima i režiserom.
Promena svetskog poretka vodi borbi sile koja je na vrhu protiv sile koja bi da bude na vrhu. S tim u vezi postavljam vam i drugo pitanje:

- Na koji način će se SAD boriti da očuva svoj status? Da li će se jednostavno prilagoditi silama u usponu i sa njima deliti svet ili će koristiti svoje mehanizme da ih omete? Kakvi bi to bili mehanizmi?
Na kraju krajeva, da li je moguć novi rat između velikih za prevlast?
 
SAD i NATO ce se raspasti,isto tako raspasce se i americki isprdak takozvana EU....


a ono sto je sigurno da nam sledi novi hladni rat ....Rusija je vec okupila 6 zemalja bivseg SSSR i formirala vojni pakt slican NATO paktu ....a u Juznoj americi nazaire se jos jedan pakt zemalja okupljenih oko Venezuele.....za ocekivati je da se ova dva pakta ujedine i da im pristupi Kina,INdija ustvari vec postoji takozvani sangajski pakt Rusija ,Kina,Mongolija ,Indija...znaci za ocekivati je da se na drugoj strani formira jedan mocan pakt koji ce biti suprostavljen NATO
 
SAD i NATO ce se raspasti,isto tako raspasce se i americki isprdak takozvana EU....


a ono sto je sigurno da nam sledi novi hladni rat ....Rusija je vec okupila 6 zemalja bivseg SSSR i formirala vojni pakt slican NATO paktu ....a u Juznoj americi nazaire se jos jedan pakt zemalja okupljenih oko Venezuele.....za ocekivati je da se ova dva pakta ujedine i da im pristupi Kina,INdija ustvari vec postoji takozvani sangajski pakt Rusija ,Kina,Mongolija ,Indija...znaci za ocekivati je da se na drugoj strani formira jedan mocan pakt koji ce biti suprostavljen NATO

A otkud si tako siguran da će to da bude hladni rat?
Pazi, liderska pozicija u svetu se ne predaje tako lako. SAD (kao ni bilo koja sila koja je bila na njenom mestu kroz istoriju) neće jednostavno sedeti i gledati kako im klizi moć iz ruku.

Druga stvar je što se novi ili stari svetski poredak svode na isto. Imaš moćnika na vrhu koji radi onako kako njemu paše, ostali su kolateralna šteta.
 
Ovo nije odgovor. Ovo je 'ja-znam-sve' konstatacija.

Mitternacht.....како ли се већ зовеш,твојим репликама, не каналиши коментаре у смеру како се теби свиђају. Пусти људе да сами кажу шта имају.Стрпи се мало,па тамо крајем дана, напиши твој коментар.
 
Mitternacht.....како ли се већ зовеш,твојим репликама, не каналиши коментаре у смеру како се теби свиђају. Пусти људе да сами кажу шта имају.Стрпи се мало,па тамо крајем дана, напиши твој коментар.

Hvala na predlogu i brigi, ali Koschei je preiskusan forumaš da bih ja mogao da 'kanališem' njegove komentare.
 
istorija je uciteljica zivota.....vidjeli smo kako je to izgledalo od 1945 do 1990...znaci obadva bloka su bila toliko mocna i imali su oruzija da uniste jedni drugi....znaci strah od nuklearnog oruzija.....SAD je uradio sve sto je mogla ,prosirena je EU na bivse clanice Varsavskog ugovora,isto tako NATO je izbio na granice Rusije..


ja novi svjetski poredak vidim kao sansu za Srbe ,1990 Srpska politika se nije snasla u novim okolnostima,ljudi su jos zivjeli u proslosti ...blokovske podjele svjeta i to nam se obilo o glavu,isto tako nam se moze i sad sve to ponoviti da politicka elita bude sludena bajkama o EU i NATO dok se stvara novi svjetski poredak i srbija propusti sansu
 
Ovo nije odgovor. Ovo je 'ja-znam-sve' konstatacija.

Koshei je uglavnom u pravu, tako zaista izgleda da ce biti. S druge strane se postavlja pitanje, kakav bi interes imala SAD i da pobedi Rusiju i okipira Sibir u uslovima SEKE kad su sirovine jeftine i kad je glavni problem nedostatak novca, kapitala. Kina je takodje preko potrebna Americi sa svojih 2 biliona dolara dev rezervi. Medjutim, shta ce biti kad kriza prodje ako prodje i ako potraje hoce li SAD pospeshiti trazhnju tako shto ce pokrenuti neki veliki rat?
 
istorija je uciteljica zivota.....vidjeli smo kako je to izgledalo od 1945 do 1990...znaci obadva bloka su bila toliko mocna i imali su oruzija da uniste jedni drugi....znaci strah od nuklearnog oruzija.....SAD je uradio sve sto je mogla ,prosirena je EU na bivse clanice Varsavskog ugovora,isto tako NATO je izbio na granice Rusije..


ja novi svjetski poredak vidim kao sansu za Srbe ,1990 Srpska politika se nije snasla u novim okolnostima,ljudi su jos zivjeli u proslosti ...blokovske podjele svjeta i to nam se obilo o glavu,isto tako nam se moze i sad sve to ponoviti da politicka elita bude sludena bajkama o EU i NATO dok se stvara novi svjetski poredak i srbija propusti sansu

Samo da dodam, ja ne bih potcenjivao americhki protivraketni shtit. To mozhe da otkloni strah od ruskog nuklearnog arsenala, a chitao sam neke ruske generale koji tvrde da ce oko 2020e njihovi nuklearni kapaciteti biti bezvredni, dok je konvencionalna vojska Rusije machji kashalj za NATO, prvenstveno kvantitativno i recimo logistichki.
 
Prosla raspodela vlasti, kada su SAD zasedale tako kraljevski na tron, osetilo je dirketno na svojoj kozi, veoma nepovoljno, dosta naraoda a pogotovo nas a i svi ostali narodi kojim nije bila draga okupatorska americko-nemacka cizma.

Ova nova raspodela u kojoj Nemacka vec duboko pocinje da se prilagodjava Rusiji trebalo bi da donese nove lomove, ali najvise kod naroda koji su nama tako zdusno i dobronamerno porucivali krajem 80 i pocetkom '90 da ce mo morati da sledecih 50 godina osetimo sta znaci okupacija, neposlusnost i siromastvo.

Posto je sve izvesnija promena centra moci ( a nije ni proslo 50 godina) i to koja ce da traje daleko duze nego ova zadnja, ocekujem da se nama, kao jedninom narodu koji je ostao dosledan sebi na tlu bivse SFRJ, napokon ukaze realna sansa za normalan i brz razvoj.

Naravno to ce zavisiti samo od onih koji budu na vlasti.
Ne bih voleo nikako da to budu ovi dosadasnji, jer to moze da znaci samo jos dublji i brzi sunovrat od dosadasnjeg.
 
Da li su SAD mogle učiniti više u osporavanju svetskih planova svojih suparnika ili ne? Da li su se, opijeni trijumfom u Hladnom ratu, jednostavno opustili i počeli da veruju u svoju superiornost? Šta su još mogle učiniti?

Tebi je zhao shto se Kina i Rusija ''vracaju''? :per::thumbdown:

Bolni primer sirotih Gruzina će sigurno stajati rame uz rame sa Korejom, Vijetnamom, Afganistanom i ostalim rogonjama koji su svoje sinove stavili na raspolaganje blokovima kao sitniš za potkusurivanje.

Zashto ne sirotih Srba, sirotih Abhaza i Oseta? Po chemu su gruzini SIROTI?

Dešifrovati (bar) glavne motive nedavnog rata u Gruziji nije teško.

Da chujem onda, koji su po tebi.

Ne volim to što imamo jednog hegemona koji bi da vuče konce, ali se isto tako ne radujem ni stvaranju nekog novog svetskog poretka. Zašto? Zato što sam u osnovnoj i srednjoj školi učio istoriju i samo to stečeno znanje mi je dovoljno da shvatim kuda taj proces ide. Ne vodi pobedi dobra nad zlom, to je sigurno. Vodi istom filmu samo sa drugim glumcima i režiserom.

Koji je tvoj problem sa multipolarnim svetom? Zar nije najbolje vreme bilo pre Prvog SR, kad je bilo vishe sila, Engleska, Francuska, Rusija, Austougarska, Turska...?

Promena svetskog poretka vodi borbi sile koja je na vrhu protiv sile koja bi da bude na vrhu. S tim u vezi postavljam vam i drugo pitanje:

I ti shta, cheznesh za 90tim kad je samo se jedan pitao o svemu? Da znash da greshish, josh nikad u istoriji nije postojao ''samo jedan'' i ne dao ti Bog da to dozhivish. U uslovima totalnog unipolarnog sveta, svi su neprijatelji, CHAK I SAVEZNICI.

- Na koji način će se SAD boriti da očuva svoj status? Da li će se jednostavno prilagoditi silama u usponu i sa njima deliti svet ili će koristiti svoje mehanizme da ih omete? Kakvi bi to bili mehanizmi?
Na kraju krajeva, da li je moguć novi rat između velikih za prevlast?

Naravno da ce se boriti svim raspolozhivim sredstvima, a rata ce verovatno biti.
 
Pogledajte Novi film W od Olivera Stouna:cool:Amerika i međunarodni kapitalizam će sve ,ali bukvalno sve učiniti da postane Gospodar Kontinenta koji oni zovu Evro Azija...Novi Svetski Poredak je u svom uzdizanju...Pobeda Obame je po svemu sudeći samo veoma vešt trik.
 
Kraj prošlog i početak ovog veka su nam doneli i još uvek nam donose značajne promene na svetkoj mapi raspodele moći. Jasno je da je nakon pada Berlinskog zida NATO sa SAD-om na čelu zaseo sasvim sam na vrh sveta. Decenija bila pa prošla. Bili bi neiskreni kada bi rekli da SAD nisu pokušale da zaustave rast moći svojih konkurenata na svetskoj sceni, pre svega Kine i Rusije. Tu dolazimo do mog prvog pitanja vama:

- Da li su SAD mogle učiniti više u osporavanju svetskih planova svojih suparnika ili ne? Da li su se, opijeni trijumfom u Hladnom ratu, jednostavno opustili i počeli da veruju u svoju superiornost? Šta su još mogle učiniti?

Nama, običnim posmatračima, je diplomatija velikih jasna onoliko koliko veliki žele da nam bude jasna. Bolni primer sirotih Gruzina će sigurno stajati rame uz rame sa Korejom, Vijetnamom, Afganistanom i ostalim rogonjama koji su svoje sinove stavili na raspolaganje blokovima kao sitniš za potkusurivanje. Dešifrovati (bar) glavne motive nedavnog rata u Gruziji nije teško.
Postoje, pak, neki (manje ili više) hladni ratovi koji su nama manje poznati i čije motive će nam otkriti istorija sa onolike distance koja je neophodna da bi se shvatio kontekst, a možda će i istorija ostati slepa.
Kad sam već kod istorije, da nastavim. Učiteljica života nas uči da je svaka promena moći, posebno ona svetska, okupana krvlju.
Ne volim to što imamo jednog hegemona koji bi da vuče konce, ali se isto tako ne radujem ni stvaranju nekog novog svetskog poretka. Zašto? Zato što sam u osnovnoj i srednjoj školi učio istoriju i samo to stečeno znanje mi je dovoljno da shvatim kuda taj proces ide. Ne vodi pobedi dobra nad zlom, to je sigurno. Vodi istom filmu samo sa drugim glumcima i režiserom.
Promena svetskog poretka vodi borbi sile koja je na vrhu protiv sile koja bi da bude na vrhu. S tim u vezi postavljam vam i drugo pitanje:

- Na koji način će se SAD boriti da očuva svoj status? Da li će se jednostavno prilagoditi silama u usponu i sa njima deliti svet ili će koristiti svoje mehanizme da ih omete? Kakvi bi to bili mehanizmi?
Na kraju krajeva, da li je moguć novi rat između velikih za prevlast?

PREDLAŽEM DA OTVORITE PODFORUM SPOLJNJA POLITIKA:manikir:
 
Kraj prošlog i početak ovog veka su nam doneli i još uvek nam donose značajne promene na svetkoj mapi raspodele moći. Jasno je da je nakon pada Berlinskog zida NATO sa SAD-om na čelu zaseo sasvim sam na vrh sveta. Decenija bila pa prošla. Bili bi neiskreni kada bi rekli da SAD nisu pokušale da zaustave rast moći svojih konkurenata na svetskoj sceni, pre svega Kine i Rusije. Tu dolazimo do mog prvog pitanja vama:

- Da li su SAD mogle učiniti više u osporavanju svetskih planova svojih suparnika ili ne? Da li su se, opijeni trijumfom u Hladnom ratu, jednostavno opustili i počeli da veruju u svoju superiornost? Šta su još mogle učiniti?

Nama, običnim posmatračima, je diplomatija velikih jasna onoliko koliko veliki žele da nam bude jasna. Bolni primer sirotih Gruzina će sigurno stajati rame uz rame sa Korejom, Vijetnamom, Afganistanom i ostalim rogonjama koji su svoje sinove stavili na raspolaganje blokovima kao sitniš za potkusurivanje. Dešifrovati (bar) glavne motive nedavnog rata u Gruziji nije teško.
Postoje, pak, neki (manje ili više) hladni ratovi koji su nama manje poznati i čije motive će nam otkriti istorija sa onolike distance koja je neophodna da bi se shvatio kontekst, a možda će i istorija ostati slepa.
Kad sam već kod istorije, da nastavim. Učiteljica života nas uči da je svaka promena moći, posebno ona svetska, okupana krvlju.
Ne volim to što imamo jednog hegemona koji bi da vuče konce, ali se isto tako ne radujem ni stvaranju nekog novog svetskog poretka. Zašto? Zato što sam u osnovnoj i srednjoj školi učio istoriju i samo to stečeno znanje mi je dovoljno da shvatim kuda taj proces ide. Ne vodi pobedi dobra nad zlom, to je sigurno. Vodi istom filmu samo sa drugim glumcima i režiserom.
Promena svetskog poretka vodi borbi sile koja je na vrhu protiv sile koja bi da bude na vrhu. S tim u vezi postavljam vam i drugo pitanje:

- Na koji način će se SAD boriti da očuva svoj status? Da li će se jednostavno prilagoditi silama u usponu i sa njima deliti svet ili će koristiti svoje mehanizme da ih omete? Kakvi bi to bili mehanizmi?
Na kraju krajeva, da li je moguć novi rat između velikih za prevlast?

Moram da kazhem da je ovaj uvodni pos jedan od najboljih i najrazumljivije napisanih koje dam prochitala na ovom forumu.
Bez sumnje svet ce u skorije vreme uzdrmati veliki sukobi, svetska ekonomska kriza je samo uvertira ili najava za ono shto sledi.
 
KAKO JE LEPO
Komunizam i fašizam,
anarhizam, revanšizam,
Adolf Hitler, Musolini,
Hirohito, Homeini!
E.T.A., Crvene brigade,
od kontejnera barikade,
terorizam, pacifizam,
i mutantni organizam!

Satanizam, fanatizam,
Staljinizam, dogmatizam,
Tito, Kastro, Če Gevara,
demokratija nas vara!
Kalašnjikov, napalm bombe,
nuklearne nove probe,
hermafrodit, feminizam,
svakom mozgu preti kriza!

Zemlja umire od stida,
sve je više ljudskih gnjida,
idiota bez života,
za nas sprema se Golgota!,
Osmeh više ne postoji,
mrtvu decu majka broji.
Reke pune ljudske krvi,
raduju se samo crvi.

Kako je lepo u ovom svetu živeti!?
Postati degenerik ili poludeti?
Sam sam se sebi u ovom svetu smučio
pitaš me gde je osmeh - nisam naučio.
Batali priču da dolazi bolje sutra
niko od nas neće doživeti do jutra.
Krvopije brišu sve što može da se miče
iz groba mrtvac svojoj sreći kliče.
:neutral:
 
Tebi je zhao shto se Kina i Rusija ''vracaju''? :per::thumbdown:
Moj komentar nije posledica osećanja, već razmišljanja. 'Žal' nema mesta u politici.


Zashto ne sirotih Srba, sirotih Abhaza i Oseta? Po chemu su gruzini SIROTI?
Gruzine sam uzeo sasvim slučajno, jer su oni poslednji koji su osetili tešku čizmu mnogostruko jačeg od sebe. Poenta mog posta uopšte nije bila u tome.


Da chujem onda, koji su po tebi.
Kao što rekoh, to nije tema, ali ukratko, geografski položaj Gruzije igra ogromnu ulogu.


Koji je tvoj problem sa multipolarnim svetom? Zar nije najbolje vreme bilo pre Prvog SR, kad je bilo vishe sila, Engleska, Francuska, Rusija, Austougarska, Turska...?
Ja nemam problem ni sa čim, ali znam da svaka revolucija dolazi žedna krvi. Najviše bih voleo kada pojam vojske i borbe ne bi ni posojao i kada se blokovi ne bi sudarali. And pigs would fly...

Prvi svetski rat nije počeo odjednom. Uslovi su se starali decenijama pre u tom 'najboljem vremenu' o kojem pišeš. Moja poenta i jeste u tome. Da si se malo uvukao u ono o čemu sam pisao, možda bi i sam shvatio.


I ti shta, cheznesh za 90tim kad je samo se jedan pitao o svemu? Da znash da greshish, josh nikad u istoriji nije postojao ''samo jedan'' i ne dao ti Bog da to dozhivish. U uslovima totalnog unipolarnog sveta, svi su neprijatelji, CHAK I SAVEZNICI.
Dakle, to o čežnji za nečim ostavi za nekog drugog.

Uvek je postojao dominantan, ne jedini. Svaki period u istoriji je obeležen vladajućom silom.
 
Kraj prošlog i početak ovog veka su nam doneli i još uvek nam donose značajne promene na svetkoj mapi raspodele moći. Jasno je da je nakon pada Berlinskog zida NATO sa SAD-om na čelu zaseo sasvim sam na vrh sveta. Decenija bila pa prošla. Bili bi neiskreni kada bi rekli da SAD nisu pokušale da zaustave rast moći svojih konkurenata na svetskoj sceni, pre svega Kine i Rusije. Tu dolazimo do mog prvog pitanja vama:

- Da li su SAD mogle učiniti više u osporavanju svetskih planova svojih suparnika ili ne? Da li su se, opijeni trijumfom u Hladnom ratu, jednostavno opustili i počeli da veruju u svoju superiornost? Šta su još mogle učiniti?

Nama, običnim posmatračima, je diplomatija velikih jasna onoliko koliko veliki žele da nam bude jasna. Bolni primer sirotih Gruzina će sigurno stajati rame uz rame sa Korejom, Vijetnamom, Afganistanom i ostalim rogonjama koji su svoje sinove stavili na raspolaganje blokovima kao sitniš za potkusurivanje. Dešifrovati (bar) glavne motive nedavnog rata u Gruziji nije teško.
Postoje, pak, neki (manje ili više) hladni ratovi koji su nama manje poznati i čije motive će nam otkriti istorija sa onolike distance koja je neophodna da bi se shvatio kontekst, a možda će i istorija ostati slepa.
Kad sam već kod istorije, da nastavim. Učiteljica života nas uči da je svaka promena moći, posebno ona svetska, okupana krvlju.
Ne volim to što imamo jednog hegemona koji bi da vuče konce, ali se isto tako ne radujem ni stvaranju nekog novog svetskog poretka. Zašto? Zato što sam u osnovnoj i srednjoj školi učio istoriju i samo to stečeno znanje mi je dovoljno da shvatim kuda taj proces ide. Ne vodi pobedi dobra nad zlom, to je sigurno. Vodi istom filmu samo sa drugim glumcima i režiserom.
Promena svetskog poretka vodi borbi sile koja je na vrhu protiv sile koja bi da bude na vrhu. S tim u vezi postavljam vam i drugo pitanje:

- Na koji način će se SAD boriti da očuva svoj status? Da li će se jednostavno prilagoditi silama u usponu i sa njima deliti svet ili će koristiti svoje mehanizme da ih omete? Kakvi bi to bili mehanizmi?
Na kraju krajeva, da li je moguć novi rat između velikih za prevlast?

Ne,nista vise nisu mogli.

A za ovo drugo ne znam,valjda cemo biti te srece pa da sto pre vidimo 3 svetki rat.
 
Moj komentar nije posledica osećanja, već razmišljanja. 'Žal' nema mesta u politici.



Gruzine sam uzeo sasvim slučajno, jer su oni poslednji koji su osetili tešku čizmu mnogostruko jačeg od sebe. Poenta mog posta uopšte nije bila u tome.



Kao što rekoh, to nije tema, ali ukratko, geografski položaj Gruzije igra ogromnu ulogu.



Ja nemam problem ni sa čim, ali znam da svaka revolucija dolazi žedna krvi. Najviše bih voleo kada pojam vojske i borbe ne bi ni posojao i kada se blokovi ne bi sudarali. And pigs would fly...

Prvi svetski rat nije počeo odjednom. Uslovi su se starali decenijama pre u tom 'najboljem vremenu' o kojem pišeš. Moja poenta i jeste u tome. Da si se malo uvukao u ono o čemu sam pisao, možda bi i sam shvatio.



Dakle, to o čežnji za nečim ostavi za nekog drugog.

Uvek je postojao dominantan, ne jedini. Svaki period u istoriji je obeležen vladajućom silom.

S tobom se ne vredi raspravljati, ti si veci expert od Koshtunice da odrzhish govor a da ne kazhesh nishta. U svakom sluchaju, ja sam iz tvog pisanija shvatio da je unipolarni svet garant mira i da, ma kako se hegemon ponashao, bolje ga je trpeti, da se odrzhi mir u svetu. Greshim?
 
Uvek je postojao dominantan, ne jedini. Svaki period u istoriji je obeležen vladajućom silom.

Unipolarni svet je kad postoji samo jedna supersila koja veoma ''odskache'' od ostalih.
Dominantna sila uvek postoji, ali u multipolarnom svetu njena dominacija je zanemaljiva.
Unipolarni svet je, koliko ja znam, postojao samo dva puta, period Starog Rima i period posle Hladnog rata. S tim shto se samo ovog drugog puta odnosi na celu planetu(Rimljani nisu vladali Inkama npr.).
 

Back
Top