Neće Srbi iz Srbije
Prikazujem rezultate 1 do 2 od 2

Tema: Neće Srbi iz Srbije

Ističe se
    Učlanjen
    22.07.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    75

Podrazumevano Neće Srbi iz Srbije

Neće Srbi iz Srbije
    I. MIĆEVIĆ, 20.02.2009 19:22:52 Ocena: 1.50 (Glasova: 40) Komentara: 6

Svetozar Čiplić
    STATUT Vojvodine nije secesionistički. Nametanje te ideje besmisleno je. Pa, 65 odsto građana u Vojvodini su Srbi. Hoće li oni da se otcepe od Srbije?! A, kako stvari stoje, svako ko je protiv statuta i otežava njegovo donošenje, istovremeno je i protiv konstituisanja Republike Srbije u svom ustavnom okviru.
    Ovako Svetozar Čiplić, ministar za ljudska i manjinska prava, za “Novosti” objašnjava zašto je važno donošenje novog statuta Vojvodine.
    * Ali, zar neki članovi statuta nisu u sukobu sa Ustavom?
    - Da li je statut protivustavan može da kaže jedino Ustavni sud. Kao čoveka koji je pet godina bio sudija Ustavnog suda, koji se pre toga bavio ustavnim pravom i regionalizacijom državne vlasti, niko me nije ubedio koje su to odredbe statuta protivustavne. Sve ocene protiv statuta su floskule, pucnji u prazno. Nisam čuo nijedan argument.
    * Nije li, ipak, u nekim oblastima problematičan nivo ovlašćenja koji je prenet na pokrajinske vlasti?
    - Najčešće je problematizovano pravo Vojvodine da ima predstavništvo u Briselu, iako bi ono bilo u funkciji promocije kulturnih, prosvetnih i drugih interesa u Savetu evropskih regija. Pa, u Ustavu piše da autonomne pokrajine i lokalne samouprave imaju pravo da se povezuju sa jedinicama drugih država. A ne znam samo šta će reći svi oni koji imaju konzervativno shvatanje države nasleđeno iz 19. veka kada posle Vojvodine počnu da se formiraju i ostale pokrajine Srbije.
    * Mislite da je to redosled stvari?
    - Ustav kaže da svi građani imaju pravo na autonomnu pokrajinu, a država treba da omogući pravni okvir za to. “Branitelji” Srbije napadaju tu odluku, zapisanu u Ustavu.
    * Gotovo istovremeno, nekoliko nacionalnih manjina na različitim adresama požalilo se na nepoštovanje njihovih prava. Jesu li Mađari, Bošnjaci ili Rumuni zaista ugroženi?
    - Srbija je u okruženju lider u pogledu ljudskih i manjinskih prava. Te žalbe nemaju uzrok niti povod u ponašanju države. Ima pojedinačnih problema, u oblasti obrazovanja i socijalne zaštite, zbog loše koordinacije po vertikali, ali na to brzo reagujemo.
    * Imaju li, onda, smisla tvrdnje da su sve te žalbe sinhronizovane “negde napolju”?
    - Prošlo je vreme kada se mislilo da postoje zavere iz inostranstva, kojima Srbija ne može da se odupre. A za konkretni problem, kada je reagovao rumunski šef diplomatije, mi smo čak pohvaljeni u rezoluciji Parlamentarne skupštine Saveta Evrope. Problem Rumunije je što vlaški i rumunski nacionalni korpus doživljava kao jedan. A mi smo građanima dali pravo da se deklarišu kao Vlasi, jer se tako osećaju.
    * Ovih dana zaseda UO Dekade inkluzije Roma, čiji ste član. Pa, kako unapređujete njihovo uključivanje u zajednicu?
    - Srbija je sada, kao predsedavajuća Dekade predložila pisanje Beogradskog dokumenta, koji bi predvideo mere u obrazovanju Roma u svim zemljama članicama.
    * Čini li vam se da su “na papiru” romska prava savršeno zaštićena, a da je realnost mračnija?
    - U praksi se stvari pomeraju nabolje, ali to ne može da skloni pogled sa lošeg. Imamo problema sa percepcijom okruženja u kome žive Romi. To govori o zaostaloj, konzervativnoj svesti.
    * Nedavno su se u Kraljevu Romi povukli u mahalu, plašeći se linča. Je li situacija zaista bila toliko dramatična?
    - Linč je sprečen sinhronizovano. MUP je reagovao. Naš državni sekretar je otišao u Kraljevo. Ali, ne možemo da očekujemo da u svim slučajevima reagujemo ovako. Jer, Kraljevo je veliki grad, pa smo čuli i mogli brzo da reagujemo. A, nažalost, nije svugde tako.

GOVOR MRŽNJE PRETI PORETKU
    * ČINI li vam se da je govor mržnje u Skupštini vratio Srbiju unazad?
    - Strašna je i necivilizovana izjava Velje Ilića, kojom je uvredio Rasima Ljajića. Prekršio je ustavnu odredbu koja kaže da je zabranjeno širenje verske, nacionalne i svake druge mržnje. A taj isti Ljajić je, sa iste te pozicije, i prošle godine potpisivao pozivnice, samo što to Iliću, kada je bio član Vlade, nije smetalo, već je išao na proslavu. Govor mržnje je zaista kulminirao, a to znači da se Srbija još nije stabilizovala. Jer, dok politiku ne možete da promovišete bez govora mržnje, imamo problema sa političkim poretkom

komentari
    Branko
    20. februar 2009 22:15:25
    Gospodine ministre nekada je i na Kosovu zivelo vise od 65% srba odnosno pravoslavaca , ali danas je Kosovo odvojeno od Srbije i nezavisno . Te vase price da Statut Vojvodine nije protustavan ne piju vodu . Branko.
    KARADJORDJE
    21. februar 2009 05:52:46
    Ovaj Ciplic mora da je jeo ,,bunike,, pa mesa babe i zabe !!! Kaze Ciplic: ,,Vojvodjani,, hoce da se usvoji ,, Statut Vojvodine ,, i da u ,, Vojvodini ,, zivi 65% Srba koji nisu za secesiju od Srbije. E, pa sada ja pitam Ciplica: Ko zivi u ,, Vojvodini ,, ??? ,,Vojvodjani ,, ili Srbi .??? Ja znam da u jednom delu Drzave Srbije koja sebe naziva ,, Vojvodinom ,,zive Srbi i ostale Nacionalne manjine. Da u ,, Vojvodini ,, zive ,,Vojvodjani ,, ja bih sigurno znao jer i ja zivim u na teritoriji Drzave Srbije koja sebe naziva ,, Backa ,,. Pitam se samo sta bi tek rekao Ciplic kada bi mi ,,Bacvani ,, doneli svoj ,, BACKI STATUT ( a sta ako na primer mi ,, BACVANI ,, necemo da budemo zajedno sa ,,BANATOM ,, i ,,SREMOM ,, ) i poslali ga na usvajanje u Republicku Skupstinu. Halo bre, Ciplicu dokle vise ??? Zar treba jos jednu glomaznu administraciju ,,lezi lebovica i neradnika ,, da natovarite na ,, grbacu ,, ovom napacenom i osiromasenom narodu.???.
    serb
    21. februar 2009 07:00:24
    Vic iz 90-tih: Zove klinton jeljcina i kaze mu da ce da bombarduje Srbiju.Jeljcin kaze:Nemojte klinton-Dobicete milijardu dolara pomoci jeljci-Ali zar bas morate klinton-Dobro, evo jos jedna milijarda. jeljcin-Dodaj jos jednu pa cemo i mi da vam pomognemo. Za dovoljnu kolicinu para sve je ustavno . Ako se dobro plati ovaj lik bi i Kosovu dao nezavisnost. Kakav bandit
    србски опанак
    21. februar 2009 09:29:39
    Говор мржње је кад Чанак позива на линч, на убиство(вешањем), кад штампа календар сепаратистичке републике Војводине! Министар ћути, тужилац необавештен, а сепаратисти настављајуи прљави план растурања мајке СРбије! Стоп АНТИУСТАВНОМ деловању аутономаша!
    vojvodina republika
    21. februar 2009 18:50:39
    Tako je gospodine Ciplicu. I ja vas podrzavam,kao i celokupni drzavni vrh. Ako nam date nezavisnu Vojvodinu,kao sto planirate, Mi gradjani Vojvodine vam obecavamo status pocasnog gradjanina,a po zasluzi i ordenje... Vojvodina republika?
    Damjan Davidovac
    21. februar 2009 21:10:02
    Zasto Vi(veliko V u znak postovanja) Srbijanci nama zamerate na ustavu tj. statutu Vojvodine?Zar ne shvatate da cemo tako brze u EU sto je nas krajnji cilj.A pravo da vam kazem dosta nam je crnogoraca, licana, bosanaca i inih koji su preplavili Novi Sad i odlucuju umesto nas.Srbijanci, pitajte se koliko ima pravih Beogradjana:uglavnom su to nareceni bos.,crnogor. i ostali koji su sisli od ovaca a do sada su vodili i nas i vas, a hgoce i dalje.E dalje nemoze.Zivela Republika Vojvodina!!! Aktuelne vesti/ novosti

ZASTO SRBIJU NIKO NE BRANI?

Veoma poznat john doe (avatar)
    Učlanjen
    07.05.2008.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    7
    Reputaciona moć
    204

Podrazumevano Re: Neće Srbi iz Srbije

Citat Original postavio gradac5 Pogledaj poruku
    ZASTO SRBIJU NIKO NE BRANI?
    Zato što Srbija nikog nije branila. Pogotovo ne Srbe.
    Срећни народи својој деци у наслеђе остављају будућност, а несрећни прошлост.

Slične teme

1. Odgovora: 27
    Poslednja poruka: 22.03.2009., 20:19
  2. Srbi iz Crne Gore neće da uče na tzv. crnogorskom
    Autor Тихи u forumu Politika
    Odgovora: 804
    Poslednja poruka: 20.01.2009., 10:51
  3. Srbi više neće stajati u redovima..
    Autor _Anica_ u forumu Politika
    Odgovora: 54
    Poslednja poruka: 04.08.2007., 14:09
  4. Zašto srbi neće u vojnike?