Za dr-Kasnjenje menstruacije i sterilitet?

Milena26

Zainteresovan član
Poruka
222
Od kako sam dobila prvu, menstruacije mi jako kasne. Prvu sam dobila sa 14 godina a secam se da sam posle toga sledecu dobila tek posle 6 meseci, onda nisam dobijala redovno nego par puta na tri meseca pa sam onda isla kod ginekologa, dobila sam tablete cycloprogynova i pila ih mesec dana, dobila menstruaciju ali sam se jezivo ugojila posle toga. Onda nisam imala menstruaciju nekoliko godina. Napominjem da sam sve vreme bila izuzetno gojazna, ne znam tacno ni koliko sam kilograma imala. Pre tri godine sam pocela dijetu i bukvalno posle dve nedelje dijete dobila sam menstruaciju i oda tada sam imala redovno, skoro na 28-30 dana. Sada mi opet kasne, uglavnom dobijem sa 20-30 dana zakasnjenja ali su relativno redovne. Zanima me da li izostanak menstruacije moze da ima veze sa psihom jer sam ja, npr. dok sam bila debela bila i u nekoj vrsti depresije, nezainteresovanosti za ljude, izlaske, druzenje i sl. a cim sam odlucila da smrsam sve se promenilo? Takodje bih Vas molila da mi odgovorite da li neredovne menstruacije (statisticki) uticu na fertilitet.
Hvala puno. Kroz pitanja koja su Vam devojke postavljale naucila sam zaista mnogo o zdravlju.
 
Zenska psiha ima fantastican uticaj na ciklus, pa svaka od nas je dozivela da zbog stresa se blaze poremeti ciklus...
Sto se tice fertiliteta, to bas nema direktne veze sa samom menstruacijom koliko sa pitanjem da li su te menstruacije koje se dobijaju bile sa ovulacijom, jer postoje zene koje imaju redovne cikluse ali nemaju ovulaciju.
Zato se rade analize hormona koje ukazuju da li se desava ovulacija, a postoje i stavri koje svaka zena moze sama da uradi kod kuce i da utvrdi da li ima ovulacije,postoji vec tema o plodnim i neplodnim danima pa malo prelistajte forum, takodje vrlo je bitno sta kaze ultrazvuk, kakva je gradja jajnika, da li ima cista itd... ima zaista mnogo stvari koje treba uzeti u obzir da bi se moglo reci da li je neko fertilan ili nije.
 

Back
Top