Pod kojim uslovima je moguc vazduh u prahu?

Za vazduh u prahu stvarno ne znam dal' moze..Ali za tecni vazduh znam.Dakle gasoviti vazduh prelazi u tecnost na snizenom pritisku!

Mislis povecanom pritisku i snizenoj temperaturi?!

Nisam siguran da smesa gasova kao sto je vazduh moze da se dovede do cvrstog stanja koje je neophodno da bi nesto bilo u obliku cestica praha. Da li kiseonik i azot mogu da se dovedu do cvrstog stanja? CO2 sigurno moze. Mada teroetski mozda i mogu ali mislim da je u svakom slucaju tehnicki neisplativo. A sta ce ti vazduh u prahu?
 
Pod kojim uslovima je moguc vazduh u prahu?
Da ne mislis na air duster spray ? :roll:

Sto se tice tecnog vazduha, dobija se industrijski snizavanjem teperature i povecavanjem pritiska. Pocetna je tacka za dobijanje tecnog kiseonika, tecnog azota kao i plemenitih gasova. Potrebno je oko 800 zampreminskih jedinica vazduha za 1 zapreminsku jedinicu tecnog vazduha. Mesavinu tecnog azota i tecnog kiseonika u proporcijama u kojima se nalaze u vazduhu moguce je zamrznuti spustanjem temperature na -216.7 °C. Sam vazduh kao takav je problematican za kompletno zamrzavanje zbog prisustva plemenitih gasova.

Sam kiseonik prelazi u cvrsto stanje na atmosferskom pritisku pri temperaturama nizim od −218.79 °C. Sa povecanjem pritiska menja kristalografsku fazu - danas je poznato 6 tih faza na razlicitim pritiscima. O[SUB]2[/SUB] je jedan od retkih diatomskih molekula koji imaju magnetski moment. 6-ta kristalografska faza, metalni kiseonik, pri daljem spustanju temperature, postaje superprovodnik.
 
Poslednja izmena:

Back
Top