Modernizacija

Poruka
4.031
Kada za jedno 30 godina,možda i više godina dođu naši unuci na naše mesto s oproštenjem nezamislivo mi je da rade gradivo iz književnosti koje mi radimo i koje je već za većinu nas prevaziđeno...Vragolije Toma Sojera,ono zezanje sa praćkom će im verovatno delovati debilasto pored najsavremenije tehnologije,a knjige će verovatno čitati sa neta na onim ručnim valda se zvahu note book računarima.Pa sad ona knjiga Ranjeni orao je toliko prevaziđena,samo se valda starci od preko 60 uživljavaju u to ''delo'' :confused: (prvo onaj način muvanja,pa da onako moljaka muža da ostane sa njom (sad,a možda i tad da je realno vreme bi ga oterala u tri k'urca tatina),pa da onako razgovaraju o nevinosti (danas klinke sa 13 je gube) i tako dalje... uglavnom deluje retardirano).Meni još kao klincu je crkva takođe delovala kao prevaziđena institucija i od tad do danas svoje mišljenje nisam promenio- kako da i školovani ljudi budu zatucani sa religijom? Ovde ne mislim samo na pravoslavlje,već i na katoličanstvo,a o islamu da ne govorim...
 
Pa Religija je i potrebna jako cesto tim skolovanim licnostima(politicarima koji su na vlast) da bi neke ideje preneli kod ljudi i stvorili neke njihove planove ... Zaboravi ti crkvu ona i Vera su sastavni deo zajednickog zivota i ljudi.Nema tu nikakav komentar drugi da se daje.
 
Kada za jedno 30 godina,možda i više godina dođu naši unuci na naše mesto s oproštenjem nezamislivo mi je da rade gradivo iz književnosti koje mi radimo i koje je već za većinu nas prevaziđeno...Vragolije Toma Sojera,ono zezanje sa praćkom će im verovatno delovati debilasto pored najsavremenije tehnologije,a knjige će verovatno čitati sa neta na onim ručnim valda se zvahu note book računarima.Pa sad ona knjiga Ranjeni orao je toliko prevaziđena,samo se valda starci od preko 60 uživljavaju u to ''delo'' :confused: (prvo onaj način muvanja,pa da onako moljaka muža da ostane sa njom (sad,a možda i tad da je realno vreme bi ga oterala u tri k'urca tatina),pa da onako razgovaraju o nevinosti (danas klinke sa 13 je gube) i tako dalje... uglavnom deluje retardirano).Meni još kao klincu je crkva takođe delovala kao prevaziđena institucija i od tad do danas svoje mišljenje nisam promenio- kako da i školovani ljudi budu zatucani sa religijom? Ovde ne mislim samo na pravoslavlje,već i na katoličanstvo,a o islamu da ne govorim...

Vremena se menjaju. Sigurno si milion puta chuo od svoje mame ili tate: tako nije bilo u moje vreme... E isto tako cesh i ti prichati jednog dana....
 
Pa sad....Moguće da će većini dece iz budućnosti tako nešto biti smor....
Ali knjige su tu, večne, svedoče o vremenima koja su bila i pokušavaju da dočaraju i predvide vremena koja će doći...Ukratko, knjige su besmrtne, bezvremene....Pa koliko primera nekih pisaca znaš koji su pisali u vremenu koje je vekovima udaljeno od naše sadašnjosti, pa tako nešto još uvek postoji, još uvek ima ljudi koji vole da čitaju tako nešto...
Evo, recimo, ja uopšte ne volim vreme u kome sam se rodila. Obožavam da čitam knjige koje se tiču prošlosti i života bez savremene tehnologije, obožavam da saznajem o nekim shvatanjima koja su nekada bila zastupljena, o nekim mentalitetima koji više ne postoje. Prosto bih sve dala da živim u vremenu kada su se knjige pisale uz sveće i kada tehnologija nije svemu isisala duh...Kada se dopisivalo preko pisama i kada se nikome nije žurilo u životu...
I zato verujem da će i posle nas proći generacije i generacije u kojima će biti bar par pojedinaca u kojima još uvek postoji neko interesovanje za neki život koji je iščezao, za neka shvatanja koja su nestala i Bogove u koje se nekada verovalo...
Ali najverovatnije je da će većina i dalje biti zamlaćena najnovijom tehnologijom i da će većina biti ispranih mozgova, ubeđeni da su popili svu pamet sveta....Tako da mi je čak i drago da se nisam rodila još negde dalje u budućnosti...
 
Ne slažem se.
Književnost se ne proučava da bi bili "u trendu", već da bi saznali nešto o prošlim vremenima iz jednog umetničkog ugla.

Pa da ali pored kompa sve manje dece cita knjige i bulje po ceo dan u wow:(
Samo ne znam kako ce knjige da budu za 50 god mozda:,,Seo je za komp otisao na net i taman kad je hteo devojci da saopsti da samo nju voli net mu se prekine ona ga ostavi a on se od ocaja ubije , a onda je ona njemu u grob stavila kao omiljeni predmet mis i Hard disk njegovog kompisha":lol:
 
Poslednja izmena:
moje misljenje je da se vremena menjaju,kad ja sinu/unuku pricam sta je psp i dmc on nece imati pojma o cemu pricam posto ja neam pojma o cemu moja baba prica kad nesto prica.mene tera otac da citam knjige,a kad ja detetu kazem da odigra neku psp igricu on ce da kaze:"neka hvala,idem u virtuelnu komoru."
 
Kada za jedno 30 godina,možda i više godina dođu naši unuci na naše mesto s oproštenjem nezamislivo mi je da rade gradivo iz književnosti koje mi radimo i koje je već za većinu nas prevaziđeno...Vragolije Toma Sojera,ono zezanje sa praćkom će im verovatno delovati debilasto pored najsavremenije tehnologije,a knjige će verovatno čitati sa neta na onim ručnim valda se zvahu note book računarima.Pa sad ona knjiga Ranjeni orao je toliko prevaziđena,samo se valda starci od preko 60 uživljavaju u to ''delo'' :confused: (prvo onaj način muvanja,pa da onako moljaka muža da ostane sa njom (sad,a možda i tad da je realno vreme bi ga oterala u tri k'urca tatina),pa da onako razgovaraju o nevinosti (danas klinke sa 13 je gube) i tako dalje... uglavnom deluje retardirano).Meni još kao klincu je crkva takođe delovala kao prevaziđena institucija i od tad do danas svoje mišljenje nisam promenio- kako da i školovani ljudi budu zatucani sa religijom? Ovde ne mislim samo na pravoslavlje,već i na katoličanstvo,a o islamu da ne govorim...

Пишеш глупости
 
@IBM OS/2
bolje se ti bavi proucavanjem srpskog pravopisa nego sto zamisljas sta ce biti za pedeset godina...kaze se valjda a ne valda..
a sta ti znaci ovo OS\2 ???
Mene podseca na hemijsku formulu SO2...
 
Poslednja izmena:
Nije lik uopste pogresno nista rekao..Apsolutno je u pravu..Taj Tom Sojer je mozda bio neki zajeban tip za klince...al pre 50-100 godina :D...Mislim, moze se i bez tog Sojera..Iz te knjige secam se samo nesto oko farbanja ograde...I normalno je da ce biti sve dosadnije i nerazumljivije..To sad kao kada bi nam u skoli rekli: 'Kao primer nasilja medju mladima pogledajte film "Paklena Pomarandza" '. Sa danasnje perspektive taj film i to nasilje izgledaju potpuno smesno..toliko je odprilike i Tom Sojer poucan i zanimljiv za danasnju (a i buducu) decu
 
Jaoj. :roll:

Пишеш глупости

Demantuj njegov post na pristojan način uz argumentaciju.
Ovaj komentar te ne čini ništa pametnijom.

@IBM OS/2
bolje se ti bavi proucavanjem srpskog pravopisa nego sto zamisljas sta ce biti za pedeset godina...kaze se valjda a ne valda..
a sta ti znaci ovo OS\2 ???
Mene podseca na hemijsku formulu SO2...

A što se ti ne bi bavila temom?
Ok, ispravi ga, ali ispiši bar komentar, ne moraš uzalud postovati.
A gugl ti može odgovoriti na pitanje šta je OS/2.

To sad kao kada bi nam u skoli rekli: 'Kao primer nasilja medju mladima pogledajte film "Paklena Pomarandza" '. Sa danasnje perspektive taj film i to nasilje izgledaju potpuno smesno

:eek:

„Paklena pomorandža“ je vanvremenski film koji se bavi distopijskim, represivnim sistemom koji zarad „viših ciljeva“ od čoveka pravi programiranog robota.
Uostalom to se krije i u samom naslovu a clockwork orange u smislu čovek kao mehanizam, na navijanje.
Ne bih dužila dalje, štošta se tu može reći.
Film je univerzalan. Ne zastareva.
Uostalom, nijedno umetničko delo ne zastareva.

Poslednjom rečenicom sam, zapravo, delimično odgovorila na temu.
O religiji mi se, trenutno, ne diskutuje.
 
Kada za jedno 30 godina,možda i više godina dođu naši unuci na naše mesto s oproštenjem nezamislivo mi je da rade gradivo iz književnosti koje mi radimo i koje je već za većinu nas prevaziđeno...Vragolije Toma Sojera,ono zezanje sa praćkom će im verovatno delovati debilasto pored najsavremenije tehnologije,a knjige će verovatno čitati sa neta na onim ručnim valda se zvahu note book računarima.Pa sad ona knjiga Ranjeni orao je toliko prevaziđena,samo se valda starci od preko 60 uživljavaju u to ''delo'' :confused: (prvo onaj način muvanja,pa da onako moljaka muža da ostane sa njom (sad,a možda i tad da je realno vreme bi ga oterala u tri k'urca tatina),pa da onako razgovaraju o nevinosti (danas klinke sa 13 je gube) i tako dalje... uglavnom deluje retardirano).Meni još kao klincu je crkva takođe delovala kao prevaziđena institucija i od tad do danas svoje mišljenje nisam promenio- kako da i školovani ljudi budu zatucani sa religijom? Ovde ne mislim samo na pravoslavlje,već i na katoličanstvo,a o islamu da ne govorim...
za 30,50 godina književnost neće ni postojati, možda. biće suviše glupo da se ljudi bakću sa time, ne donosi zaradu. zapravo, nisam u pravu. kultura donosi zaradu, kultura je danas roba koja podstiče prodaju drugih roba. ali neće biti potrebe za proučavanjem te robe, samo za konzumacijom. tako da, nemojte se iznenaditi ako vaši unuci ne budu imali književnost.
a što se nevinosti tiče, tu nemoj biti naivan pa da misliš da u stara vremena nije prštalo od TOGA. :lol:
 
Meni oci bode to sto je spomenuo da je knjizevnost prevazidjena:neutral:

Неће књижевност сама по себи бити превазиђена ниуком погледу али ћемосе толико изопачити да неке будуће генерације неће уопште схватати те чари написане у књигама од артије...
Примера ради... Мој отац сада има шесет и неку годину и вазда пута ми прецстављо људе који су му ко рођена браћа и сестре и каже да је са њима осамнајес година путово из Чачка у Милановац на посо... Али само путово... И данданас кацсе сретну опходе се једни према другима кодасу род најрођенији...
А здруге стране... Биосам скоро на неком семинару де је неки дебели мурга кои, чуј, ради за америчку компанију Гартнер пола сата нешто свиро о "предностима" модерне технологије и како он кад га мрзи да путује седам километара до канцеларије, он оде само пар корака до собе, седне за компјутор, и етега на послу... И њега боли пиша, он је по модерном скраћеном поступку дошо до радног места... Е сад, ко је ту стварно магарац... Овај што се ломата по бусу сваки дан ил овај што не може да види своју пишу ни у бари јер стомаком заклања одраз... ?...
Ајде као, свако ново време доноси нешто ново што ниподаштава нешто претходно о чему нам наши родитељи причају... Тако ће бити и са нама... Али где ће се све то завршити... ?... Хоћемо ли и даље бити учени да схватимо избиљност лепог рукописа... Па кад нешто напишемо ждракописом као мали, учитељ нас тера да до прексутра пишемо једно те исто док на крају све не испадне како треба... И наравно, нешто из тога научимо... Не... Зашто би смо ичили да пишемо кад може све лепше и лакше да се одради куцањем...
Зашто бисмо ишли у биоском са симпатијом и користили оне чувене форе са протезањем и зевањем кад филм можемо сами из фотеље додгледамо...
Многа занимања ће вероватно изумрети... Рецимооо... Поштар... Шта ће појам поштар бити у сфери електронског облика свега и свачега... Колико људи на планети раде као поштари толики број ће бити прешалтан у неке друге модерне воде...
Ондак, аутоматизација рада... Колико послова се, аи текће бити, замењено радом компјутера... ?... Где ће се усмерити сва та силна механичка радна снага... ?... Или у собу да куцкају и буље у виртуелну слику нечег доскора реалног или у Африку да гладују...
И још мииилион разних примера... Али ми тога вероватно још нисмо свесни јер је то све код нас још увек у повоју... Аи нећемо бити, нити смо свесни тога јер је то нама као појединцима увек лакше и увек ћемо се опредељивати за краткорочни лакши пут...
 
kultura nikad nece izumreti jer ce uvek biti ljudi zheljnih kulture.
Ali josh bolje, bice dosta vishe onih zheljnih kulture zato shto su kompleksashi ;)
tako da se ne brinem ja da li ce se tolstoj ili dostojevski chitati za 50 godina
 
Kada za jedno 30 godina,možda i više godina dođu naši unuci na naše mesto s oproštenjem nezamislivo mi je da rade gradivo iz književnosti koje mi radimo i koje je već za većinu nas prevaziđeno...Vragolije Toma Sojera,ono zezanje sa praćkom će im verovatno delovati debilasto pored najsavremenije tehnologije,a knjige će verovatno čitati sa neta na onim ručnim valda se zvahu note book računarima.Pa sad ona knjiga Ranjeni orao je toliko prevaziđena,samo se valda starci od preko 60 uživljavaju u to ''delo'' :confused: (prvo onaj način muvanja,pa da onako moljaka muža da ostane sa njom (sad,a možda i tad da je realno vreme bi ga oterala u tri k'urca tatina),pa da onako razgovaraju o nevinosti (danas klinke sa 13 je gube) i tako dalje... uglavnom deluje retardirano).Meni još kao klincu je crkva takođe delovala kao prevaziđena institucija i od tad do danas svoje mišljenje nisam promenio- kako da i školovani ljudi budu zatucani sa religijom? Ovde ne mislim samo na pravoslavlje,već i na katoličanstvo,a o islamu da ne govorim...

mislim da se ništa neće promeniti po tom pitanju... čitaće se knjige koje se danas čitaju i koje su se čitale! počev od sumerskog Gilgameša do"Ranjenog orla" (kad ga pomenu, iako ne cenim Mir Jam kao nekog vrsnog pisca) Ne verujem da će im igranje sa praćkom i farbanje ograde biti debilasto koliko neobično i nesvakidašnje, jer to nikad nisu videli, a kamoli doživeli. Možda će deca zaboraviti da su deca :P glavne teme će im biti 28. lvl u wow-u (dajem banalan primer) ili nekoj drugoj igri... što reče SIC, bitno je da izaberemo lakši način i da ne vidimo pišu xD. Lično, ne mislim da je bilo koja knjiga prevaziđena, recimo ranjeni orao može poslužiti da bi se video neki kodeks i način ponašanja našeg naroda, da nismo uvek bili šabani kojima je glavna fora napiti se, uroljati se, pobiti se i biti faca :). Upravo zato što se ne neguje književnost i umesto da kao primer služe likovi iz Tolstojevih romana(opet banalan primer, prvi mi pade napamet), danas su deci idoli američki rvači (da ne kažem kečeri), sponzorušice na tv-u kojima je bitno da im se guza što više vidi, a da ipak bude pokrivena... i onda se čudimo kako to gube nevinost sa 13, ne ponašaju se kao devojke, psuju ko kočijaši, dakle gubljenje morala... takođe je i vrlo bitno zabiti nos tamo gde mu nije mesto, jer je to prava poslastica XD, primer - Big Brother...
i naravno, telo današnje devojčice - devojke, ne može da funkcioniše, a da ne pročita dnevni horoskop (kad već ništa drugo i ne čita) :roll:
zato što današnjoj omladini Dostojevski nije цоол, dolazimo i do toga da nam je i sama crkva kao institucija smešna, religiju nazivamo opijumom... i od profesora bilogije smo čuli da Bog ne postoji i onu marksističku:"religija je opijum za narod"...profesor nam je još i rekao da savremeni intelektualac ne može da veruje u nešto izmišljeno... (O poslednjem delu tvoje poruke možemo da diskutujemo do ujutru...) Bitno je da savremeni intelektualac bude sex majstor, kapacitet (ali da u sebe nalije što više piva ili nekog drugog pića, još bolje...) krajnje je nebitno da li veruješ u Boga, bogove, ili ne, mislim da je recimo u bibliji ili kuranu ili bilo kojoj drugoj sveoj knjizi ili spisima propisano kako treba živeti... problem je što od našeg mišljenja da smo intelektualci ni ne pada napamet čuti onu drugu, teističku stranu...

No, slažem se sa tim da treba malo modernizovati lektire, recimo, ubaciti "Hari Potera" (ukazati šta je neobično u delu i tumačiti ga tako da ni ti "vešci" iz te knjige ne budu ideali deci, objasniti zašto...), ubaciti "Gospodara prstenova", još neko delo tu uvrstiti koje je popularno kod manjeg broja tinejdžera koji su ljubitelji knjige...
 
hari poter nema neku umetnichku vrednost, barem ja to ne vidim. A gospodar je suvishe tezhak za chitanje do osmog razreda (mislim, po stilu pisanja)

upravo zato ih i treba čitati... harija recimo u osnovnoj, a gospodara u srednjoj...potera ne zato što je umetnički sjajan nego zato što se deca i tinejdžeri bukvalne pale na njegove moći pa se i sami bave veštičarenjem :lol:
 
hari poter nema neku umetnichku vrednost, barem ja to ne vidim. A gospodar je suvishe tezhak za chitanje do osmog razreda (mislim, po stilu pisanja)
Meni je Hari Poter neverovanto debilna knjiga... Sto se tice ranjnog orla, prica je dobro osmisljena, mada je stil pisanja ''pusti me da umerem'', na svakoj stranici se ponavlja nesto tipa: ,,njene lepe plave oce'', ,,imala je plave oci'', ,,gledala je tim plavim ocima'', plitka literatura i nije lose za neki 3,4 osnovne... A vidim da se pominje i crkva, pa ja sam rodjeni ateist tako da sam crkvu uvek uzimala za instituciju koja sluzi da zaglupljivanje ljudi, kad sam bila mala cak sam se i plasila da udejm u nju...
 
O tome i ja chesto razmishljam. Shta ce nasha deca, a kamoli unuci da rade... Kakva ce ''chuda'' oni da imaju? Da li cemo i mi jednog dana da prichamo: "Idi bre, dete, ja se u to tvoje nishta ne razumem'', itd... Ali onda razmishljam: napredkom tehnologije, napreduju i ljudi, postaju savremeniji... Pa chak i moj deda od 70 i kusur godina koristi komjuter, laptop, internet... Skida pesme, slusha muziku, chita shta ga zanima, igra neke igrice... Zato sebi obecam da nikada necu da dopustim da budem u ''zaostatku''. :cool: A shto se knjiga tiche, to ''Ranjeni orao''... To treba da se ceni. To je obelezhje jednog doba, jednog vremena. I treba to prochitati, i ceniti, pa i ako ne mozhesh da shvatish shvatanja tog doba.
 

Back
Top