Za dr

Najcesci uzrok pojave gljivica kod bebe su neiskuvane cucle ali i infekcije koje se prenose u toku samog dojenja sa majcinih bradavica.Naravno tu postoji prica koja stoji i za odrasle ,dugotrajno konzumiranje antibiotika(sve zavisi koliko je staro dete).
Veliki broj beba ima problema sa tim, jer nije se jos uspostavila fizioloska mikroflora u ustima.
Najcesce pedijatri savetuju iskuvavanje cucli, majka mora odrzavati higijenu bradavica, da ne budu vlazne jer su to idealni uslovi za razvoj gljivica a promene u bebinim ustima se uklanjaju rastvorom sode bikarbone i ordiniranjem nistatin kapi.
 
Beba ima 7 meseci i skoro je pocela da pije na flasicu, cuclu iskuvavam ili poparim vrelom vodom. Tkdj. odrzavam higijenu bradavica, ali nikako da se otarasimo gljivica. Da li postoji jos neki nacin, recimo od igracaka i sl?
 
U principu gljivicne infekcije ne daju povisenu temperaturu, ako skace temperatura to pre ukazuje na virus ili bakteriju...doduse moram da ogradim,ja sam lekar ipak za odrasle, kod dece vaze neka druga pravila.
Doduse ne znam nijednu gljivicnu manifestaciju kod odraslih koja ide sa temperaturom, to su uglavnom smetnje sa probavom,sekretom...zavisno od lokalizacije.
 
Ako sam dobro shvatila,pitate da li neko ko je prelezao ovcije boginje a ima dete koje trenutno ima boginje moze preneti nekome van kuce boginje...?
Ne, ne moze.
 

Back
Top