Da li se plasite emulgatora?

JOPE

Aktivan član
Poruka
1.271
Razmisljao sam da li ovu temu da postavim na podforumu "Zdravlje" ili na "Dom i porodica". Odlucio sam se za ovaj.
Razlog, mislim da ce mnogi iz porodicnog miljea procitati u ucestvovati u njoj.
Motiv za pitanje: "da li se plasite emulgatora" naleteo mi sasvim slucajno. Kupio sam "kiki" bombone i bombone "505 sa crtom" i sasvim slucajno zavirio u sitno ispisana slova- hemijski sastav. Zainteresovali su me oznake pod "E". I gle cuda tragajuci za njihovim znacenjem dodjem o saznanja da su neki od emulgatora kancerogeni- E 120,E-123, E-110, E-102 i da ne nabrajam. potom sam pogledao na etiketi sokova i tamo naisao na "potencijalne ubice" ljudskog organizma.
Da li gledate u deklaracije i sta mislite o emulgatorima, pre svega onim stetnim?
 
Ова тема више припада пдф Здравље, али добро

Ја са планирао да је поставим, под насловом "Адитиви у исхрани"

Како су означени сви канцерогени емулгатори ?
 
SPISAK OZNAKA MATERIJA (EMULGATORA) OPASNIH PO ZDRAVLJE:

E102 - opasan
E103 - zabranjen
E104 - sumnjiv
E105 - zabranjen
E110 - opasan
E111 - zabranjen
E120 - opasan
E121 - zabranjen
E122 - sumnjiv
E123 - veoma opasan
E124 - opasan
E125 - zabranjen
E126 - zabranjen
E127 - opasan
E130 - zabranjen
E131 - izazivac raka
E141 - sumnjiv
E142 - izazivac raka
E171 - sumnjiv
E173 - sumnjiv
E180 - sumnjiv
E210 - izazivac raka
E211 - izazivac raka
E212 - izazivac raka
E213 - izazivac raka
E215 - izazivac raka
E216 - izazivac raka
E217 - izazivac raka
E221 - poremecaj creva
E222 - poremecaj creva
E223 - poremecaj creva
E224 - poremecaj creva
E226 - poremecaj creva
E230 - stetan za kozu
E231 - stetan za kozu
E232 - stetan za kozu
E241 - sumnjiv
E250 - poremecaj pritiska
E251 - poremecaj pritiska
E311 - izaziva osip
E312 - izaziva osip
E320 - holesterol
E321 - holesterol
E322 - poremecaj zeluca
E330 - izazivac raka
E338 - poremecaj zeluca
E339 - poremecaj zeluca
E340 - poremecaj zeluca
E341 - poremecaj zeluca
E407 - poremecaj creva
E450 - poremecaj zeluca
E461 - poremecaj zeluca
E462 - poremecaj zeluca
E463 - poremecaj zeluca
E465 - poremecaj zeluca
E466 - poremecaj zeluca
 
Данас сам купио бомбоне "Кроки", које имају емулгаторе

Е 102

Е 110

Е 124

Е 131

Три опасна и један изазивач рака :evil::evil:

Кад већ купујете бомбоне купујте "Параћинка Параћин" као што су ове "кроки" , јер иако су ти емулгатори скоро сви опасни , у страним бомбонама сигурно има више тих отрова

Западне компаније их посебно пуне отровима ако су намењене за источна тржишта
 
Poslednja izmena:
Uglavnom - brzo preletim preko etikete i gledam da li ima neko E na 1, 2 , 3 ili 4...
...naravno, konstatujem da ima, uzdahnem i....kupim...:confused:

:gace: :besna:

У свему има емулгатора, пестицида, осим ако немаш цвеклу и друго поврће у својој башти




:) odustani od bombona

мораћу :rumenko:
 
Poslednja izmena:
iskreno, ja i ne gledam dal ima emulgatora....
svaka namirnica ga ima
ako ćemo da teramo mak na konac, ne bismo smeli da kupujemo ni voće i povrće na pijaci, jer je prskano ko zna čime, povrće i voće u super marketima je prskano superkoznačime
a da bih izbegla bolesti, kupujem dosta voća i svežeg povrća (u ovo doba godine, to su još jabuke i južno voće i kupus, luk), preferiramo domaće kolače manje slatkiše.....dosta kuvane , domaće hrane, manje gotovih jela iz kesice...pa preživećemo, valjda :P
 
SPISAK OZNAKA MATERIJA (EMULGATORA) OPASNIH PO ZDRAVLJE:

E102 - opasan
E103 - zabranjen
E104 - sumnjiv
E105 - zabranjen
E110 - opasan
E111 - zabranjen
E120 - opasan
E121 - zabranjen
E122 - sumnjiv
E123 - veoma opasan
E124 - opasan
E125 - zabranjen
E126 - zabranjen
E127 - opasan
E130 - zabranjen
E131 - izazivac raka
E141 - sumnjiv
E142 - izazivac raka
E171 - sumnjiv
E173 - sumnjiv
E180 - sumnjiv
E210 - izazivac raka
E211 - izazivac raka
E212 - izazivac raka
E213 - izazivac raka
E215 - izazivac raka
E216 - izazivac raka
E217 - izazivac raka
E221 - poremecaj creva
E222 - poremecaj creva
E223 - poremecaj creva
E224 - poremecaj creva
E226 - poremecaj creva
E230 - stetan za kozu
E231 - stetan za kozu
E232 - stetan za kozu
E241 - sumnjiv
E250 - poremecaj pritiska
E251 - poremecaj pritiska
E311 - izaziva osip
E312 - izaziva osip
E320 - holesterol
E321 - holesterol
E322 - poremecaj zeluca
E330 - izazivac raka
E338 - poremecaj zeluca
E339 - poremecaj zeluca
E340 - poremecaj zeluca
E341 - poremecaj zeluca
E407 - poremecaj creva
E450 - poremecaj zeluca
E461 - poremecaj zeluca
E462 - poremecaj zeluca
E463 - poremecaj zeluca
E465 - poremecaj zeluca
E466 - poremecaj zeluca

e, ovaj ako vec postas neku listu onda postaj normalnu listu, a ne ovo...plasilo
koje je zapravo "niskoristi" :thumbdown:
 
Gledam i pokusavam da ne kupujem obojenu hranu u sta izmedju ostalog spadaju i razni sokovi (gazirani ili ne), pudinzi... (uzeh danas jednu cedevitu, stavih je u kolica i na kraju sam je ipak vratila), izbegavam sve sto sadrzi vestacke zasladjivace, izbegavam konzerve u bilo kojoj varijanti, ne koristim zacin-c (i slicne stvari) ni supu iz kese, ni margarin, i to je to.

Prakticno sva hrana sadrzi hemikalije u sebi, ali ovo ipak moze da se izbegne bez nekog lisavanja, a mislim da treba.
 
Razmisljao sam da li ovu temu da postavim na podforumu "Zdravlje" ili na "Dom i porodica". Odlucio sam se za ovaj.
Razlog, mislim da ce mnogi iz porodicnog miljea procitati u ucestvovati u njoj.
Motiv za pitanje: "da li se plasite emulgatora" naleteo mi sasvim slucajno. Kupio sam "kiki" bombone i bombone "505 sa crtom" i sasvim slucajno zavirio u sitno ispisana slova- hemijski sastav. Zainteresovali su me oznake pod "E". I gle cuda tragajuci za njihovim znacenjem dodjem o saznanja da su neki od emulgatora kancerogeni- E 120,E-123, E-110, E-102 i da ne nabrajam. potom sam pogledao na etiketi sokova i tamo naisao na "potencijalne ubice" ljudskog organizma.
Da li gledate u deklaracije i sta mislite o emulgatorima, pre svega onim stetnim?

Ovo mi zvuci vise kao nedostatak fobija, pa ajd da iskopamo emulgatore
 
..chega da se plashim?
..shtetni se izbacuju iz upotrebe..
..ostali su...hmmm..

E 101 - vitamin B2
E 140 - hlorofil
E 150a - karamel
E 260 - sircetna kiselina
E 300 - vitamin C
E 306 - vitamin E
E 322 - lecitin - poremecaj zeluca?
E 330 - limunska kiselina - izazivach raka, kaze ona lista.. :roll:
E 375 - vitamin B3
E 500 - soda bikarbona
..itd..
 
iskreno, ja i ne gledam dal ima emulgatora....
svaka namirnica ga ima
ako ćemo da teramo mak na konac, ne bismo smeli da kupujemo ni voće i povrće na pijaci, jer je prskano ko zna čime, povrće i voće u super marketima je prskano superkoznačime
a da bih izbegla bolesti, kupujem dosta voća i svežeg povrća (u ovo doba godine, to su još jabuke i južno voće i kupus, luk), preferiramo domaće kolače manje slatkiše.....dosta kuvane , domaće hrane, manje gotovih jela iz kesice...pa preživećemo, valjda :P

Najbolje da zasadiš lepo lukac u svojoj baštici... mada, pre 10 godina je tu blizu pala jedna bomba, to ono što smo čuli, a ono što nismo čuli ne smem ni da zamislim šta je sve palo... :roll:
Ja mislim da se kod ovih emulgatora priča o izuzetno maloj količini i da kao takva ne bi trebala da pravi neke dugoročne probleme (ako smo umereni, naravno!). A ako počnem da obraćam pažnju na to = paranoja u najavi!
 
Najbolje da zasadiš lepo lukac u svojoj baštici... mada, pre 10 godina je tu blizu pala jedna bomba, to ono što smo čuli, a ono što nismo čuli ne smem ni da zamislim šta je sve palo... :roll:
Ja mislim da se kod ovih emulgatora priča o izuzetno maloj količini i da kao takva ne bi trebala da pravi neke dugoročne probleme (ako smo umereni, naravno!). A ako počnem da obraćam pažnju na to = paranoja u najavi!

Нешто слично сам ја хтела да напишем. Хвала, уштедела си ми труд.:)

А и ако није пала бомба, онда је земљиште третирано вештачким ђубривима, на којима не гледамо да ли пише Е... ;)
 
Aj da odgovorim na temu:
pre par meseci sam dobila cirkularni mail u kom nas upozoravaju da su čoko bananice koje deca mlate u enormnim količinama, opasne po zdravlje i da se prave isključivo od emulgatora.
Ja se utripovala najstrašnije i kada sam rekla mami, ona mi kaže:"Bože dete, ti i tvoj brat ste odrasli na njima!" :D (Sad mi je jasno zašto sam bila debeljuca kao klinka :mrgreen:)

Uglavnom, kapiram da opasni sastojci vrebaju na sve strane i sa novim generacijama se sigurno povećavaju, tako da ja moje dete ne mogu da čuvam i nema svrhe, treba da se čeliči :D
U svakom slučaju mu ograničavam sve gotove proizvode, kao i sebi, na mm nemam uticaja, ali on je već mator, a i može volu rep da iščupa :D
Mislim... i vazduh koji udišemo je opasan po zdravlje, da ne pričam koliko me truju pušači-ce u mojoj kancelariji. Osećam se kao pokusni kunić pored njh.

Tako da, od emulgatora se ne može pobeći, kao ni od mnogih drugih štetnih materija.
Takva nam sudba!
 
Pa, bre, ako vec treba od neceg da se mre- meni se cini da ta smrt od emulgatora i nije tako losa, kakvih ima :D ..
No, ozbiljno sad- i ja se trudim da max. unosim samo zdrave namirnice u kucu al , ***., ne zelim da provedem sate pored sporeta da bih porodici dala da jede samo zdravo a da im, pri tom, oduzmem sebe- zdravu/zadovoljnu i sve sto mogu da im dam kad sam van kuhinje a cega je mnogo vise i sto nam je takodje jako vazno. Doduse, nije da zdrava hrana uvek zahteva duzu pripremu al, kao su moji najdrazi navikli na bas tu i takvu zdravu hranu, jedina alternativa su mi, cesto polugotovi obroci il njihovi sastojci.
Pored toga, ja vise volim da nam poradim na jacanju imuniteta nego na sakrivanju ispod staklenog zvona- sto rece elins , do stetocina se ne moze pobeci...
 
"zdravih namirnica" danas da gotovo i nema...oko nas je svuda veliko zagađenje,počev od vazduha pa do hrane...ako vas već brinu toliko emulgatori,zamislite se nad policikličnim ugljovodonicima i raznim pesticidima koji su itekako prisutni u našoj okolini,samim ti i u hrani...:)
 
Da li gledate u deklaracije i sta mislite o emulgatorima, pre svega onim stetnim?
gledam deklaracije, naravno, citam sve pazljivo, zapravo sam postala manijak sto se toga tice :roll: a moj muz kaze da sam naivna sto verujem da je na deklaraciji sve tacno ispisano, tj. da su neki sastojci namerno izostavljeni.
ja pak verujem da deklaracija mora da bude ispravna, ne znam ni sama, u svakom slucaju, gde god mogu da izbegnem konzervanse, emulgatore, razne vestacke dodatke, boje i sl. ja ih i izbegnem. a uglavnom je danas izbor takav da za sve postoji "zdrava" zamena.
mozda i preterujem, opet, mi smo jeli sve te gluposti kao mali, pa nam nista ne fali, ali opet...sta znam.
 
ja sam postavljala ovakvu temu i to na ovom pdf .. mislim da nije dobro da to što ima svašta i u đubrivu itd. bude razlog za da kupujemo konditorske proizvode sa tim dokazano štetnim aditivima , zato što ako je već količina aditiva relevantna , zar se onda ta količina ne povećava - kada vi jedete i one namirnice koje ne morate - tj kad umesto da izaberete keks ili štapiče ili štagod koji sadrži samo Epetstonešto - koji nije štetan , vi uzmete keks ili bonšitu koji sadrže E330 itd ,za koje piše da jesu loši , ili kad uzmete dajet koka kolu , a kada za aspartam u "ozbiljnijoj literaturi" piše da nakon godina konzumiranja , pa opet nakon nekog vremena od toga ( dakle izgleda da je sabirajući efekat) , on - aspartam može izazvati maltipl sklerozu , rak , ili alchajmera - i da li se kad se čovek razboli od ovih bolesti pa zna uzrok ..ne , jel..
 

Back
Top