Djilas kaze da je kurs katastrofalan i da strane banke iznose devize iz zemlje

RoccoS

Veoma poznat
Poruka
11.405
Đilas: Sprečiti iznošenje novca
20. februar 2009. | 11:10 -> 11:58 | Izvor: Beta, Tanjug
Jagodina, Beograd -- Funkcioner Demokratske strane Dragan Đilas ocenio je da je kurs evra od 95 dinara "ravan katastrofi" i pozvao guvernera da reaguje.

Dragan Đilas (Beta)

Đilas, koji je i gradonačelnik Beograda, rekao je da je "dužnost guvernera Narodne banke Srbije i države da spreče strane banke da iznose evre iz Srbije". "Kada vam evro skoči sa 75 na 95 dinara za 45 dana, onda to sve živo poremeti u ovoj zemlji, meni niko ne može da objasni kako je sada moguća tolika tražnja za evrima, a nije je bilo", rekao je Đilas.

On je sinoć u emisiji jagodinske televizije "Palma plus" rekao da su banke koje su ovde otvorene veoma mnogo para investirale u Srbiju zato što je kamata na kredite bila četiri puta veća nego u zemljama Evropske unije, "pa su super zarađivale".

Sada kada su ugrožene njihove centrale, odlučile su da pare povuku nazad, odjednom.

"Dužnost guvernera i države je da takve stvari spreče, jer je nemoguće da svaki dan prodajete po nekoliko desetina miliona evra i da se ne štampaju nove pare, a da se to dešava, znači neko taj novac iznosi iz zemlje", rekao je Đilas.

On je istakao da bi "bio mnogo srećan kada bi javnost znala koliko je koja banka transferisala svojoj centrali evra iz Srbije u poslednja dva i po meseca".

"Ne kažem da to nije njihov novac i da nemaju pravo na neki način da sa njime rade šta hoće", kaže on.

"Ali je ovde dobit bankarskog sektora lane bila 300 miliona evra i mislim da je posao ljudi koji su nadležni za bankarski sektor da zaista kažu: ljudi, ovo ne može više da se radi", rekao je Đilas.

Ako krediti koštaju 25 odsto godišnje, a "koštaju", pošto NBS daje kredite ostalim bankama po 18 odsto, koji je to biznis na svetu koji to može da izdrži, ako je legalan, i koji je taj biznis koji dozvoljava kamatu od 25 odsto, zapitao je Đilas.

On je napomenuo da je narod u Srbiji zaplašen ovakvim rastom evra i da strahuje da se ne vrati vreme od pre deset godina.
 
"Ne kažem da to nije njihov novac i da nemaju pravo na neki način da sa njime rade šta hoće", kaže on.

"Ali je ovde dobit bankarskog sektora lane bila 300 miliona evra i mislim da je posao ljudi koji su nadležni za bankarski sektor da zaista kažu: ljudi, ovo ne može više da se radi", rekao je Đilas.


Сам себи скаче у уста

Што се тиче хуманитарне катастрофе која се дешава, па они су се за то борили, за либерализацију, "западне вредности" , сад је касно за било шта, све су распродали и упропастили
 
Tacno , dozvolis igru lavova, cak ih ljubazno uvedes uz proviziju i onda ocekujes da lavovi ne jedu plen tamo gde im je mirno ili lepse...

Tacno je da ce vlada dozvoliti da se radi odrzanja ili kvazi odrzanja kursa , srbija zaduzi i za buduca pokoljenja, sto i jeste cilj svih....oni koji ne postoje, vec samo gledaju tv i nisu bitni...za njih je i tv i porez...i male plate...

To nije nista izolovaniji akt od cele akcije "pomoci" koja je namenjena spahijama srbije...
Ali je neverovatno da demagogija koja se javi kad ocigledno blokiranje jednakih prava pristupa fondovima , pomocima i sansi da privredjujes javno izneses, jos uvek pali i uvek je efektna....

Tako da postajes i ostajes antisrbin, ko je nesposoban i gubi on se i ljuti ....i slicno....

Ja jesam nesposoban u ovom sistemu....mene je sramota da kao rukovodilac nekog sektora dajem mito koji je 300% od nabavke....a to se minimalno trazi od mene....a cesto i 100.000.000% od isporucenog....(umesto 1000din da potpisem za 500.000e).
Znaci istina je, i istina i da je razumljivo da zelim da promenim sistem u kome sam nesposoban, ali je istina i da bi drugima bilo mnogo bolje ,koji nisu "ovaj sistem" , a ima ih vise.....

Nikad nije kasno....ako slabicima pukne film, ako dezorganizovani pocnu da se organizuju, ako uvlakaci vide da im nije toliko socno i slatko koliko su mislili....
 
Pa financial times je pre neki dan pisao o propasti srpske ekonomije u najavi, zato sto smo prodali nacionalni bankarski sistem.

Зато је ЦИА створила Г 17 и Динкића, он је имао директан задатак да уништи домаће банке, самим тим и привреду, што је и учинио


Sad se devize izvlače iz Srbije, a Vlada razliku u kursu krpi prodajom i privatizacijama. To ce dovesti do kraha. To sad jesu pare stranih banaka, koje sisaju iz Srbije sve, jer nemaju para. A mi smo tu nemoćni...

Милошевић је извлачио паре на Кипар да би предузећа могла да послују , јер нису могли легално од санкција (нешто слично ради и Иран, тргује директно парама у коферима) није био добар, али су зато Дитрих и Франц који извлаче паре да би хитлерови потомци и овако богати постали још богатији, добри

Отпорашење и борба за "слободу" је напокон дала своје резултате
 
Đilas: Sprečiti iznošenje novca
20. februar 2009. | 11:10 -> 11:58 | Izvor: Beta, Tanjug
Jagodina, Beograd -- Funkcioner Demokratske strane Dragan Đilas ocenio je da je kurs evra od 95 dinara "ravan katastrofi" i pozvao guvernera da reaguje.

Dragan Đilas (Beta)

Đilas, koji je i gradonačelnik Beograda, rekao je da je "dužnost guvernera Narodne banke Srbije i države da spreče strane banke da iznose evre iz Srbije". "Kada vam evro skoči sa 75 na 95 dinara za 45 dana, onda to sve živo poremeti u ovoj zemlji, meni niko ne može da objasni kako je sada moguća tolika tražnja za evrima, a nije je bilo", rekao je Đilas.

On je sinoć u emisiji jagodinske televizije "Palma plus" rekao da su banke koje su ovde otvorene veoma mnogo para investirale u Srbiju zato što je kamata na kredite bila četiri puta veća nego u zemljama Evropske unije, "pa su super zarađivale".

Sada kada su ugrožene njihove centrale, odlučile su da pare povuku nazad, odjednom.

"Dužnost guvernera i države je da takve stvari spreče, jer je nemoguće da svaki dan prodajete po nekoliko desetina miliona evra i da se ne štampaju nove pare, a da se to dešava, znači neko taj novac iznosi iz zemlje", rekao je Đilas.

On je istakao da bi "bio mnogo srećan kada bi javnost znala koliko je koja banka transferisala svojoj centrali evra iz Srbije u poslednja dva i po meseca".

"Ne kažem da to nije njihov novac i da nemaju pravo na neki način da sa njime rade šta hoće", kaže on.

"Ali je ovde dobit bankarskog sektora lane bila 300 miliona evra i mislim da je posao ljudi koji su nadležni za bankarski sektor da zaista kažu: ljudi, ovo ne može više da se radi", rekao je Đilas.

Ako krediti koštaju 25 odsto godišnje, a "koštaju", pošto NBS daje kredite ostalim bankama po 18 odsto, koji je to biznis na svetu koji to može da izdrži, ako je legalan, i koji je taj biznis koji dozvoljava kamatu od 25 odsto, zapitao je Đilas.

On je napomenuo da je narod u Srbiji zaplašen ovakvim rastom evra i da strahuje da se ne vrati vreme od pre deset godina.

Gluposti...
Šta ima ko da priča "Ovo ovako može, ovako ne može" Sačekajte malo, pa ćete da vidite kako se pare vraćaju nazad... Ne mogu da odu sve pare i kraj, nema više evrića... Al ko će to da dokaže "zabrinutima" za našu finansijsku stabilnost.

Neki kurs je ravnotežan, da bismo znali koji moramo da ga pustimo da nam sam pokaže.
Veći kurs evra znači i veću zaradu za izvoznike, kao i podsticanje izvoza.
Ako neko iznosi pare (koje su njegove, stvarno, tako da ne vidim problem), neko drugi od naših proizvođača će ih vratiti izvozom i to je jako jednostavno...

No, naravno, "pametni" misle da država treba to da spreči... Zašto?
Zato što bata Mišku, najvećem uvozniku, to uopšte ne odgovara... Jasno je...
 


Што се тиче хуманитарне катастрофе која се дешава, па они су се за то борили, за либерализацију, "западне вредности" , сад је касно за било шта, све су распродали и упропастили

Kasno je 100%, sada sledi dugotrajna propast, ova drzava uopste nema vise industriju ili bilo sta, jedino zive od kredita, a i toga sve manje. Imali bilo sta da se jos rasproda? mozda dati Beograd Siptarima u zakup?
 
Poslednja izmena:
Pa financial times je pre neki dan pisao o propasti srpske ekonomije u najavi, zato sto smo prodali nacionalni bankarski sistem. Sad se devize izvlače iz Srbije, a Vlada razliku u kursu krpi prodajom i privatizacijama. To ce dovesti do kraha. To sad jesu pare stranih banaka, koje sisaju iz Srbije sve, jer nemaju para. A mi smo tu nemoćni...

Nemoj da si naivan. Ono što se sisa iz Srbije nije srpsko, razumeš? To je profit stranaca i ima pravo da se sisa...
Kao što rekoh, ne može da se sisa do beskonačnosti, jer ne može ni da se privatizuje do beskonačnosti... To znači da će kurs jednom doći do ravnoteže, a posle toga dolazi i do jačanja izvoza, slabljenja uvoza i pare se vraćaju u zemlju.

Ne razumem zašto kukate za tuđim parama...
 
Nemoj da si naivan. Ono što se sisa iz Srbije nije srpsko, razumeš? To je profit stranaca i ima pravo da se sisa...
Kao što rekoh, ne može da se sisa do beskonačnosti, jer ne može ni da se privatizuje do beskonačnosti... To znači da će kurs jednom doći do ravnoteže, a posle toga dolazi i do jačanja izvoza, slabljenja uvoza i pare se vraćaju u zemlju.

Ne razumem zašto kukate za tuđim parama...


Nisam naivan. Ne znam šta ti nije jasno u tome, jednostavno, to nisu naše pare, ali su to pare koje je Srbija trebala da obrće. Dakle, kamate naših građana idu direktno preko i ta zarada ne ostaje u srpskim ekspoziturama. Tako nastaje vakuum koji NBS popunjava prodajom javnih preduzeća.
 
Nisam naivan. Ne znam šta ti nije jasno u tome, jednostavno, to nisu naše pare, ali su to pare koje je Srbija trebala da obrće. Dakle, kamate naših građana idu direktno preko i ta zarada ne ostaje u srpskim ekspoziturama. Tako nastaje vakuum koji NBS popunjava prodajom javnih preduzeća.

A broj javnih preduzeća je koliki? Beskonačan?
 
A broj javnih preduzeća je koliki? Beskonačan?

Pa nije. Ali pazi, kurs možeš da održavaš ovako sintetički. I kad se to rasproda, onda neće biti moguć proizvoditi i izvoziti da bi se kurs regulisao na prirodan način. Dakle, prodajom kompletnog bankarskog sisitema i privatizacijom kapitalnih preduzeća onemogućeno je dalje korigovanje kursa i neminovno dolazi do velike inflacije. Da bi se to regulisalo, mora ponovo doći do nacionalizacije banaka i preduzeća, ali u tim uslovima to će biti toliko skupo da pokradena Srbija neće moći da to izvede. Tako da ćemo praktično kao država raditi za strance, tj, radićemo kao robovi okovani dužničkim ropstvom.
 
Pa nije. Ali pazi, kurs možeš da održavaš ovako sintetički. I kad se to rasproda, onda neće biti moguć proizvoditi i izvoziti da bi se kurs regulisao na prirodan način. Dakle, prodajom kompletnog bankarskog sisitema i privatizacijom kapitalnih preduzeća onemogućeno je dalje korigovanje kursa i neminovno dolazi do velike inflacije. Da bi se to regulisalo, mora ponovo doći do nacionalizacije banaka i preduzeća, ali u tim uslovima to će biti toliko skupo da pokradena Srbija neće moći da to izvede. Tako da ćemo praktično kao država raditi za strance, tj, radićemo kao robovi okovani dužničkim ropstvom.

Au, au, au...

Kurs ne treba uopšte održavati... Centralna banka treba da ga pusti da se sam formira.
Kod nas se kurs održava da bi uvozni lobi mogao da uveze za male pare, a proda za velike.
Bankarski sistem niko nije prodao strancu da bi ovaj mogao da iznese banku van zemlje, već samo ono što je njegovo, a to je profit i to Srbiju uopšte ne treba da interesuje.

Poenta je da tu nema beskonačnog vakuuma. Kakva crna nacionalizacija, nećemo opet u komunjare...

Vakuum sam dolazi na nulu kada se formira ravnotežni kurs... Raste izvoz, a opada uvoz, jer je isplativije izvesti nego uvesti. Kada bi banke iznosile iz zemlje štednju građana, kao što je to radio Jezda, onda bismo mogli da se zabrinemo. Kad iznosi svoje, to nije naša briga.

P.S. Posle prodaje javnih i društvenih preduzeća dolaze greenfield i brownfield investicije. Treba olakšati to manjom administracijom, a ne baviti se kursom ili, daleko bilo, nacionalizacijom banaka.
 
Ма кад се само сетим како су пре неколико година, па до скоро баш, писаи овде. "Само да Борис Тадић постане председник Србије, све ће да цвета", "Само да ДС победи на изборима биће много лакше" ... про..равање
 
"Само да Борис Тадић постане председник Србије, све ће да цвета", "Само да ДС победи на изборима биће много лакше"

Tadici je mesija, novi Isus.
Sve ovo sto nam se dogadja, kriza, slom ekonomije, korupcija, lopovluk, kosovo je mizerna cena u odnosu na zeljeni cilj a to je Europa. Kada udjemo u EU promenicemo i nacin racunanja vremena , bice pre i posle EU. :hahaha:
 
Au, au, au...

Kurs ne treba uopšte održavati... Centralna banka treba da ga pusti da se sam formira.
Kod nas se kurs održava da bi uvozni lobi mogao da uveze za male pare, a proda za velike.
Bankarski sistem niko nije prodao strancu da bi ovaj mogao da iznese banku van zemlje, već samo ono što je njegovo, a to je profit i to Srbiju uopšte ne treba da interesuje.

Poenta je da tu nema beskonačnog vakuuma. Kakva crna nacionalizacija, nećemo opet u komunjare...

Vakuum sam dolazi na nulu kada se formira ravnotežni kurs... Raste izvoz, a opada uvoz, jer je isplativije izvesti nego uvesti. Kada bi banke iznosile iz zemlje štednju građana, kao što je to radio Jezda, onda bismo mogli da se zabrinemo. Kad iznosi svoje, to nije naša briga.

P.S. Posle prodaje javnih i društvenih preduzeća dolaze greenfield i brownfield investicije. Treba olakšati to manjom administracijom, a ne baviti se kursom ili, daleko bilo, nacionalizacijom banaka.

Moze biti, moze biti... Samo sto ja nisam optimista po pitanju uvoznickih lobija i proizvodnje kao ti... Pa ko bre nama da da brownfield investicije? To ti je kao kad pozajmis pare nekome za koga znas da ne radi i da nema odakle da vrati.
 

Back
Top