Nekorisnost histericnih konverzija.
Prikazujem rezultate 1 do 5 od 5

Tema: Nekorisnost histericnih konverzija.

Zainteresovan član
    Učlanjen
    13.02.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano Nekorisnost histericnih konverzija.

Danas se to najverovatnije zovu "somatoformni poremecaji". (Necu se truditi da prevedem termin, jer me i ne zanima novo ime) To su disfunkcije (nekorisne funkcije) koje se javljaju na telu cak i ako telo ima dovoljno onoga sto treba da bi moglo biti zdravo i nema povrede ili infekcije. Lekovi i dodatni vitamini (za slucaj da fale) ili antibiotici koji bi se dali bolesniku ne otklanjaju poremecaj.

Necu pominjati nesto mnogo histericne poremecaje percepcije, ali mogao bih da navedem i njih... recimo histericne skotome, gde osoba (bez organskog ostecenja) na delovima vidnog polja ne vidi nista, cak ni "crno". Naravno da postoje i ostecenjem organizma izazvani skotomi.

Ove bolesti:
    1. Nikako ne bi mogle nastati operantnim ucenjem (sto se smatra u bihejviorizmu) niti S-R vezama koje bihejvioristi smatraju za realan model psihe.
    2. Nikako ne bi mogle nastati zbog necega sto bi psiha radila mehanicki, organski-uslovljeno u svrhu sto bolje adaptacije. Zato sto nemaju adaptivni karakter.

Kada coveka boli zub kojeg on nema, tu svi mehanicisti i redukcionisti i Darvinisti moraju da se povuku.

Elita djurinica (avatar)
    Učlanjen
    21.01.2009.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    188

Podrazumevano Re: Nekorisnost histericnih konverzija.

mene to podseca kao onaj sindrom nakon amputacije
    kad jedno vreme osecas deo tela koji ti je vec odstranjen?
    izvini ako sam nesto pogresno rekla ili uradila. neobican post.

we don't inherit the Earth from our Ancestors,
    we borrow it from our Children

Zainteresovan član
    Učlanjen
    13.02.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

A na sta te podseca to kada coveka taj zub koji mu je izvadjen boli 20 godina?

Ili kad zub uopste nije ni kvaran ni vadjen, a boli?

Ali ajde i bez zuba primer. Na sta te podseca "lazna trudnoca", umisljanje trudnoce (cak i kontrakcija) kod zena koje i nisu radjale? Da li je ona nesto vrlo adaptivno? Isto kao ovaj zub sto boli 20 godina? Adaptivnost?

Tuzni_patak nije na forumu
    Trazi forum gde moze procitati svoje postove i posle 2 nedelje
    Elita Tuzni_patak (avatar)
    Učlanjen
    13.04.2004.
    Pol
    muški
    Real Beograd,Virtuelno u preseljenju,bice naknadno objavljeno
    Tekstova u blogu
    20
    Reputaciona moć
    259

Pa dobar ti je primer lazna trudnoca....
    Nije bihejvioristicka, bar ne u njihovom smislu, nije cisto ni transakciona, u njihovom smislu, nije ni adaptivna u tom smislu...

Najbliza je transakcionistima, jer oni lice na bihejvioriste u malom delu, smatrajuci sve rezultatom predgeneze, pa bilo ona bila geneticka, vaspitna (a ona zavisi i od te geneticke) ili razumski uslovljena (instinktivno i iskustveno uslovljena)...

Meni je bilo cudno kako to da se slazem sa 95% tumacenja Zorana Milivojevica, iliti skoro sve (samo ne po negde u pedagogiji i to tacno tamo gde TA pliva malo napamet) , a niti ga citao , niti smo imali slicna zivotna iskustva...
    A u osnovi TA je nesto sto je nepotpuno definisano kao psihologika...

Svesno ili nesvesno , psihologika nije razum, a nije ni "hoce mi se" bez reda i uzroka...
    A nije ni kompjuterska odluka, a nije ni adoptivna aktivnost u evolutivnom smislu...
    A opet jeste sve to po malo...

Jeste kompjuterski razum, jer odlucuje na osnovu cvrste logike...samo sto su inputi ono sto se ne moze podvesti pod razumno ili pod 2,3,4 vec ih ima na stotine...i zavise od trenutka, i trenutnog raspolozenja i predistorije.....
    Ovde napomena , svakog gledati kao dete, koje je spremno i da se duri...ali ne bihejvioristicki vec funkcionalno u telu i mozgu...

Fizioloski, u pocetku se ne javljaju promene, ali fiziologija prati mentalni tok....sto je nedokazano , osim nekim kvazi teorijama stresa, a kao posledica bi moglo da bude cak i epigenetskog uslovljavanja razmisljanja...
    !1
    -------------------------------------------------
    Sad idem preko reda, ali da pojasnim epigenetsko uslovljavanje razmisljanja....
    To vam je situacija kad se sin koji je napravljen posle neke godine X oca , ponasa u odredjenom godistu do X onako kako se ponasao njegov otac....prezivljavajuci nevidljive probleme ,koji su kod njegovog oca bili itekako realni , stvarajuci stresni (?) obrazac ponasanja koji se prenosi na sina...
    Ovo bi se prenosilo u nedogled bez ikakvog razloga, npr naglo uozbiljavanje u tacno odredjenoj godini zivota, promena libida i fizickih sposobnosti ....i kad ovako kazem vec ima logike da je to evoluciona stvar, i to nastala u jednom kolenu....na osnovu stresa roditelja....
    Epigenetika tako prenosi dozivljaje oca na sina ili kcerku, samo sto je drugaciji stepen ispoljavanja...
    ------------------------------------------------------------
    Tako da se vratim na fiziolosko , odnosno psihosomatsko kao promena....
    Ja licno znam da covek dobija dioptriju ako zeli da nosi naocare (devojka je u pitanju) i naravno u vezi sa shizofrenijom ima puno zamena koje dovedu do nje, tipa glavobolja usled vrata>fobije, samoubedjivanje , nespavanje i ako to potraje vise od 10 godina, ode osoba u cabar....i ja bih otisao da ne spavam kako treba toliko dugo vremena...

Tu je i trudnoca, kao psihosomatska , ali i shizofrena osobenost, jer i telo slusa mozak sta mu kaze, i mozak preuvelicava sta mu telo kaze...i krug je spojen...

Ima zanimljive stvari kod tih krugova...
    Ima kad osoba zeli nesto da ima kao sposobnost, stvarno zeli, a upravo svojim psihosomatskim delovanjem onemogucava to da ima kao sposobnost...
    Ja ne znam da li je ovo samo kod shizofrenika, a da se kod ostalih tretira kao normalna stvar...
    Npr, kad osoba negde kao zuri , a nikako da vidi nesto sto joj stoji ispred ociju , golo na belom stolu, znaci nema sanse da oko ne vidi....ali mozak iskljucuje...a bas to trazi osoba....zeli....
    Isto kao zelja shizofrenika da ozdravi....
    On iskazuje zelju da ozdravi , a cak i kad nije jasno oznacena fobija kao uzrok ili vezana...posle dovoljno vremena vidi se sta koci ozdravljenje...i oko cega je izgradjena shizofrenija...
    Ovo bi bukvalno znacilo da se shizofrenija moze leciti kao frustracioni problem , psihoterapijama, a to tvrde i britanci u praksi....
    Problem shizofrenije je u drugom poluvremenu utakmice, a to je sto se telo i mozak prilagodjavaju ponasanju , ma odakle stigla naredba za takvo ponasanje...i da li bile destruktivne ili konstruktivne...
    Ako se ne deluje relativno brzo (10god) onda se shizofrenik zaokruzi i pokrije slojevima i na kraju se tesko stize do ljuske koja je primarna...
    A onda nema sanse da se dodje do primarnog kljuca koji neda pocetak lecenja (a nije uzrok same fobije ili frustracije, vec je nastao kasnije kao zakljucak svesti ili podsvesti sta ciniti u tom trenutku...)

I sad je pravi trenutak da vidimo sta se desava....
    Znaci imamo osobu u bunilu (nazovimo tako pocetne stadijume shizofrenije) koja pokupi i sabije u sebe neku ideju, i toliko se primi ta ideja da telo pocne da je slusa , a i ono sto ne slusa, vlasnik se potrudi da igra igru mozda jeste mozda nije i tako evoluira i njegova pseudostvarnost i fiziologija tela...

Druga stvar sto se svi koji imaju pseudostvarnost ne zovu shizofrenici , ako ne upadaju u kategorije fxx.....

-----------------------------------------------------
    Sad je valjda jasnije zasto nisam pobornik da se svako osecanje odsecene noge tretira kao defekat nerva koji varnici....to varnicenje jeste moguce, kao sto je moguca i suprotna stvar, a to je da se nerv prekine da bi zastitio mozak od prevelikog bola....
    Da sam odmah presao na ovo , izgledalo bi kao fizioloski problem...nerva...cak i kad bih sve nazvao pseudo stvarnost...osobe...

Moja teorija je upravo psihologika i jedinstvena psiho stvarnost kod bilo koje osobe...
    To nije prosta bihejv teorija, nije ni TA , zato sto se TA zasniva na necemu sto bih mogao da kazem da je anima-animus=arhitip proslog+arhitip sadasnjeg=arhitip do rodjenja+arhitip detinjstva+arhitip iskustva do sada....(ne koristim arhitip u smislu ugradjeno u drustvo, vec u smislu proslost ugradjena u osobu....i kao nagon i kao intuicija....)....

Tu postoje razne varijante....
    Od zelje shizofrenika da ostane shizofrenik zato sto tako ima paznju i nikakvo pritiskanje odgovornosti, pa do fiksice da tako sebi obezbedjuje ekonomsku buducnost (?)
    Pa tu je dalje nada da bol predstavlja fizicku vezu izgubljenog sa nama, nadu da je unutrasnja realnost jednaka spoljnoj...
    A tu su i spojevi uslovljenog epigenetickog i ovog iznad....znaci kombinacija dozivljenog kod predaka i naseg truda da izjednacimo pseudo stvarnost ili je zaokruzimo...

Cak se moze desiti da zbog stresa oca (majka ne prenosi epigenetiku preko 6,7 godine) u vezi lovljenja na trudnocu, kcerka uz indukciju dobije efekat lazne trudnoce (godine nisu prenosive kao triger kod kcerki , kao sto jesu kod sinova....
    Ali se moze desiti da babin sok prenese majka epigenetikom , zato sto je kao mala slusala o tome od bake i stvorila jaku pseudo stvarnost....(deca cak i veruju da se dogadjaj odigrao onako kako su zamislila i odsanjala...)...

Dakle svi smo mi gusenice koje se u trenutku T pretvaraju u leptir....ali smo istovremeno i lazov ruskog porekla koji kad folira da je bolestan , sebe ubedi da jeste bolestan da ne bi bio pred sobom lazov , jer stvarno mu nije dobro...

Kad svi lude , dobro je NE-NORMALAN biti

Elita djurinica (avatar)
    Učlanjen
    21.01.2009.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    188

Question Re: Nekorisnost histericnih konverzija.

Citat Original postavio up§dljivo_tih__ Pogledaj poruku
    A na sta te podseca to kada coveka taj zub koji mu je izvadjen boli 20 godina?

Ili kad zub uopste nije ni kvaran ni vadjen, a boli?

Ali ajde i bez zuba primer. Na sta te podseca "lazna trudnoca", umisljanje trudnoce (cak i kontrakcija) kod zena koje i nisu radjale? Da li je ona nesto vrlo adaptivno? Isto kao ovaj zub sto boli 20 godina? Adaptivnost?
    mene to podseća na ono što stručno nazivaju baby blue
    literatura to poznaje, al ja ne bih na tu temu tebi da detaljišem sada.
    Izvini

we don't inherit the Earth from our Ancestors,
    we borrow it from our Children

Slične teme

1. KONVERZIJA WMA U MP4 FORMAT
    Autor dvoje u forumu Multimedija
    Odgovora: 1
    Poslednja poruka: 28.08.2007., 13:31
  2. konverzija slika
    Autor mshone u forumu Softver
    Odgovora: 8
    Poslednja poruka: 12.02.2006., 05:08