Klerofasizacija Srbije na delu: Obraz protiv umetnosti

gost 102443

Buduća legenda
Poruka
31.186
Група младића, који су се представили као чланови покрета "Образ", прекинула је перформанс уметника Габријела Савића Ра и напала учеснике тог префоманса.

Перформанс "Дисање-ходање- додир" одржаван је у оквиру Међународног фестивала авангардне уметности "Уметност у акцији". Уметнички директор тог Фестивала Добрица Камперелић рекао је Бети да се инцидент догодио синоћ у Дому културе Студентски град, у току боди-арт перформанса Габријела Савића.

"Током личног перформанса Савића, у коме се он секао по стопалима и у којој је требало да буде приказана симулација бушења његовог тела, четири младића, који су се представили као чланови покрета 'Образ', изашли су на сцену, шутирали микрофон, гурали уметника и присутне и претили", рекао је он.

Према речима уметничког директора фестивала, организатори перформанса су на улаз у Дом културе Студентски град поставили упозорење да програм који је у току није прикладан за млађе од 18 година и за људе који су осетљивији.

"Обезбеђење ДКСГ-а позвало је полицију, која је брзо интервенисала и узела податке од младића који су прекинули перформанс", истакао је Камперелић.

Социјалдемократска унија претходно је осудила тај напад и навела да су једном од учесника нанете лакше телесне повреде, а да је уништен део техничке опреме.

"Упозоравамо јавност да су инциденти на алтернативним уметничким манифестацијама постали правило, чиме је значајно угрожена слобода уметничког израза", наводи СДУ.

"Захтевамо од надлежних органа да посвете много озбиљнију пажњу деловању екстремних група и да спрече могуће будуће инциденте који могу да имају и много озбиљније последице од самог прекидања уметничког перформанса", наводи та странка.

"Образ" је десничарска клерикалистичка организација, коју су МУП И покрајински Одбор за безбедност Војводине пре три године окарактерислаи као "клерофашистичку организацију".

Фестивал авангардне уметности почео је 30. јуна, а за вечерас је планирано одржавање низа манифестација, које ће затворити фестивал.

Према речима Камперелића, на Фестивалу су поред домаћих уметника учествовали и уметници из Италије, Хрватске, Финске. "То што се догодило синоћ, оставља лош утисак на госте из иностранства, и квари наш труд да Србију представимо у позитивном светлу", рекао је он.
 
Због доласка хомића на "Евросонг", Образ прети а Квирија тражи хапшења.

На најаве да ће у склопу "Евросонга" у Београду доћи велики број представника геј популације, из Отачанственог покрета "Образ" обећавају да ће улице српског Београда бити крваве, док из "Квирије", највеће геј организације у Србији, пишу тужбе и препоручују превентивна хапшења "образоваца".

У разговору за ГАЗЕТУ председник "Образа" Младен Обрадовић остаје при својој изјави да ће спречити дефиловање људи геј оријентације, иако се то буде одигравало на маргинама "Евросонга".

Реч је о најнормалнијем одговору свих Срба и Српкиња који су забринути за здравље свог народа, и сами знате у каквом је стању наше друштво – каже Обрадовић.

На питање на који начин мисли да спречи да људи геј популације шетају градом, председник "Образа" објашњава:

– Питајте њихове организације, они врло добро знају како ми то радимо, и како можемо да их спречимо.

На опаску да таквим изјавама Обрадовић практично признаје да је "Образ" учествовао у организацији батинаша који су тукли људе на улицама града 2001.године у оквиру "Параде поноса", он истиче да је на тај догађај поносан.

– Да, наравно да ми је драго због тога што смо учествовали у одбрани духовног здравља српског народа и поносан сам на то. Нећемо дозволити било какав вид било какве педерске параде, нек по својим кућама раде шта хоће, али по улицама српског Београда то неће моћи да прође – јасан је Обрадовић.[/B]

С друге стране, из Центра за промоцију културе ненасиља и равноправности "Квирија", председник Бобан Стојановић каже за ГАЗЕТУ да би у овом случају једино помогла превентивна хапшења.

– Требало би тај проблем решити као у Европи када се играју утакмице високог ризика, ухапсити осведочене хулигане на дан-два, и после их пустити – сматра Стојановић.

Према речима председника "Квирије", припадници геј популације у Србији су "нажалост навикли да их бију".

– Размишљали смо о томе шта можемо да урадимо и свим људима који су наши пријатељи послаћемо упозорења у којима ћемо их обавестит на могућу опасност када буду долазили у нашу земљу. Такође, обратићемо се и амбасадама како би вршили притисак на полицију да би цео скуп "Евросонга", са пратећим манифестацијама био безбедан – каже Стојановић из "Квирије".
 
Poslednja izmena:
Ima ovakvih gluposti i elemenata za krivicno gonjenje jos na smehotresno-tragicnom sajtu tzv. pokreta Obraz, koji ovakvim izjavam dokazuju kako nemaju ni obraza, ni casti, ni postenja.Gomila talibana srBsko-klerikalne provenijencije koji, srecom, jesu i ostace do kraja svog mizernog i bednog postojanja, samo marginalna grupa onih koji ne mogu da smuvaju devojku ili se ostvare u poslu, a najcesce oboje.

Moje pitanje je: zasto drzava jos uvek nije zabranila postojanje ove klerofasisticke organizacije?
 
"Током личног перформанса Савића, у коме се он секао по стопалима и у којој је требало да буде приказана симулација бушења његовог тела, четири младића, који су се представили као чланови покрета 'Образ', изашли су на сцену, шутирали микрофон, гурали уметника и присутне и претили", рекао је он.

Trebali su dobro da ga iscipeliraju, ne da ga guraju.

Udri degenerike.
 
Јел1 се овај Габријел секао по стопалима или је у питању грешка у куцању?Можда се сексао.Е стварно нема смисла прекидати такве уметничке "перформансе".Шта је следеће?Изудараће неког манијака!?Ишамараће неког педофила!?Поразбијаће сценографију на перформансу Адему Јашарију!?
 
Čuo sam za taj incident u Studenjaku i nije prvi,koji prave obrazovci...Napali su i jednog rvatskog umetnika,autora filma Plastični Isus...

Пластични Исус???
Не бих рекао да је Лазар Стојановић Хрват.Добро,јесте био муж Наташе Кандић али није Хрват.Чуо сам да живи у Приштини и да се сад зове Љазер....
 
Перформанс "Дисање-ходање- додир" одржаван је у оквиру Међународног фестивала авангардне уметности "Уметност у акцији".

I Mile Kitic je umetnik
lol-032.gif
lol-032.gif
lol-032.gif


Према речима председника "Квирије", припадници геј популације у Србији су "нажалост навикли да их бију".

Nisu bili precizni, ima i medju njima mazohista koji vole po guzi.
 
Kaže se: ''Najbolje se Srbi bore kad prde iz dijaspore.''

Ni to ne možeš da potrefiš.

Nego, jes' ti to sa dev'des'dvojke pokupio? Ako jesi, to bi objasnilo neke stvari.

Naravno.Clan sam, dugogodisnji, Foruma B92. I da si u toku, i da ga cesce posecujes, sto bi ti mozebiti dobro cinilo, video bi da se itekako koristi i izraz koji sam iskoristio ovde.
 
Kako su se zvali oni http://en.wikipedia.org/wiki/Sturmabteilung ...Bili ljudi najžešći nacisti a bili skoro svi gej...Perverzija je i tamo gde se najmenje nadaš:neutral:A zar oni nisu svi bili u sado-mazo fazonu..Pritom imajući spiku, i ne samo spiku, o potrebi ''zdravog društva'':neutral:

Da da, svi nacisti su bili ****** i pedofili, Hitler je imao samo jedno mudo, itd. Bla bla.

Prvo, veze nema sa vezom, drugo, cista propaganda, i trece, desnica nije Hitler.
 
Apsolutno mislim da performans nema veze sa umetnošću, to je dokazivanje nekreativnih osoba i zauzimanje prostora u etru. Još i neko fizičko samoranjavanje... Takve stvari ne bih nikada tolerisao i prvi put da odobravam sta su uradili mada generalno mislim da je obraz jedna retardirana mafijaska sekta koju treba strogo zabraniti.

Zamislite da neko dete vidi kako se kreten seče i buši u očaju svoje nekreativnosti? Sramota da se tako nesto i uvrstilo u neki "međunarodni festival"
 

Back
Top