Sladak limun i kiselo grožđe, ili kako obmanuti sebe?

gost 79626

Iskusan
Poruka
5.869
Da li je moguće uspešno obmanuti sebe u cilju spasavanja sopstvenog psihičkog zdravlja, i kako?
Kako da ne sami ne saznamo da smo podvalili sopstvenom umu? Dešavalo mi se da pomislim na sladak limun i kiselo grožđe i često čutu mudrost "Ko zna zašto je to dobro..." Možemo da pričamo i raznim konkretnim situacijama u životu kad poželimo da podvalimo sebi i ubedimo se u nešto, a možemo i da se usredsredimo na ljubav, pošto takve dileme ostavljaju obično trag.
Potpitanje: Kako preboleti nekoga, za koga mislite da je baš on ili ona pravi za vas?
Metoda dan po dan skretanja misli na druge stvari ili prodiranje u dubinu problema, patnje, preplavljivanje (kao kod lečenja straha)?
 
Da li je moguće uspešno obmanuti sebe u cilju spasavanja sopstvenog psihičkog zdravlja, i kako?
Kako da ne sami ne saznamo da smo podvalili sopstvenom umu? Dešavalo mi se da pomislim na sladak limun i kiselo grožđe i često čutu mudrost "Ko zna zašto je to dobro..." Možemo da pričamo i raznim konkretnim situacijama u životu kad poželimo da podvalimo sebi i ubedimo se u nešto, a možemo i da se usredsredimo na ljubav, pošto takve dileme ostavljaju obično trag.
Potpitanje: Kako preboleti nekoga, za koga mislite da je baš on ili ona pravi za vas?
Metoda dan po dan skretanja misli na druge stvari ili prodiranje u dubinu problema, patnje, preplavljivanje (kao kod lečenja straha)?

Ako je slusati Frojda i neke druge, malo manje poznate strucnjake, sve sto je proslo kroz mehanizme odbrane, kasnije se ispoljava na drugi nacin. Ne verujem da sebe mozemo doveka obmanjivati, i to ne kazem zbog Frojdovog uverenja da ce podsvest jednog dana ,,podivljati'', vec zbog uverenja da ce jednom doci dan kada necemo moci da obmanemo sebe nikako, a onda cemo se zapitati, da li smo i prethodni put, i onaj prethodni put, na pravi nacin razumeli situaciju.
Ne verujem u postojanje ,,onog pravog" i ,,one prave''. Covek moze u zivotu da voli hiljadu puta, svaki put na neki drugi nacin.
 
Da li je moguće uspešno obmanuti sebe u cilju spasavanja sopstvenog psihičkog zdravlja, i kako?


Moguce je ali je pitanje da li se uspesnost meri zaboravom ili ubijanjem razloga patnje, izvlacenjem nekih pouka ili pronalazenjem utehe u necemu (nekom) drugom. Podvaljivanje i samozavaravanje uopste nije tesko ali je mnogo teze no kada se ono cini drugima. Drugi ce se okrenuti i otici po otkricu prave pozadine ili oprostiti ako to mogu da podnesu. Svoje ja je u stanju da se podvaja sve dotle dok ne nadje dovoljno jak razlog da sebe konacno nagradi necim boljim. Ideja "ko zna zasto je to dobro", kojom se umiruje savest, je podilazenje ranjenom egu ali pride i dobar lek za ublazavanje bola.

Da li je misljenje da je neko onaj pravi za nas i najispravnije i ima li u njemu vise od zdravorazumskog ili osecajnog? Da li je ideja o tome da ako je neko bas za nas vezana za to da smo i mi neko ko je pravi za tog nekog? Pravi se pronalaze i ostaju...nepravi prolaze i nestaju. Ako je doslo do razmimoilazenja, razdvajanja puteva a da su osecanja ostala na samo nama znanoj trasi, bez zeljenog saputnika, onda jeste resenje da barem misli skrenu na drugu stranu. Prodiranje u sustinu ne pomaze osim ako se time cilja na ucenju iz sopstvenih gresaka i vecem oprezu u buducnosti.

Pronadji sama svoj nacin, ugodi svom srcu a razum pozovi kada te preplave osecanja. Sledi se ne trazeci neciji putokaz i poziv!
 
Da li je moguće uspešno obmanuti sebe u cilju spasavanja sopstvenog psihičkog zdravlja, i kako?
Kako da ne sami ne saznamo da smo podvalili sopstvenom umu? Dešavalo mi se da pomislim na sladak limun i kiselo grožđe i često čutu mudrost "Ko zna zašto je to dobro..." Možemo da pričamo i raznim konkretnim situacijama u životu kad poželimo da podvalimo sebi i ubedimo se u nešto, a možemo i da se usredsredimo na ljubav, pošto takve dileme ostavljaju obično trag.
Potpitanje: Kako preboleti nekoga, za koga mislite da je baš on ili ona pravi za vas?
Metoda dan po dan skretanja misli na druge stvari ili prodiranje u dubinu problema, patnje, preplavljivanje (kao kod lečenja straha)?
Možda nije podvala. Tj. možda će se kasnije ispostaviti da nije podvala!
 
Da li je moguće uspešno obmanuti sebe u cilju spasavanja sopstvenog psihičkog zdravlja, i kako?
Kako da ne sami ne saznamo da smo podvalili sopstvenom umu? Dešavalo mi se da pomislim na sladak limun i kiselo grožđe i često čutu mudrost "Ko zna zašto je to dobro..." Možemo da pričamo i raznim konkretnim situacijama u životu kad poželimo da podvalimo sebi i ubedimo se u nešto, a možemo i da se usredsredimo na ljubav, pošto takve dileme ostavljaju obično trag.
Potpitanje: Kako preboleti nekoga, za koga mislite da je baš on ili ona pravi za vas?
Metoda dan po dan skretanja misli na druge stvari ili prodiranje u dubinu problema, patnje, preplavljivanje (kao kod lečenja straha)?

Da li zaista mislis da ce ti preplavljivanje pomoci? :dontunderstand: Blago tebi... meni je to smesno. Uspeces ti preplavljivanjem da oteras neke "iracionalne strahove" (racionalni i ne postoje, posto racionalnost straha nije dokazana) i da stvoris ko zna sta sve novo... patolosko.

Cudi me da se potezu ovi smesni bihejvioristicki postupci, preplavljivanje lol.

Sto se tice "asociranja" dve poslovice sa 2 kraja sveta... (gde jedno i nije poslovica vec nesto sto si ti tako shvatila samo) - :super::rotf: I molim te nemoj vise da razmisljas toliko "strucno":rotf:
 
Ne mislim da će pomoći. Ali mislim da možda kad iscrpeš jedno osećanje, ili šta te već muči, možeš da ga prevaziđeš.
Nisam ni rekla da je poslovica, već mudrost, a možda je najbolje reći izreka :)
Nisam stručna, nisam znala da samo stručnjaci smeju ovde nešto da se pitaju ;):rumenko:
Hvala na odgovoru, baš sam se i nadala da će neko tako nešto odgovoriti!:hvala:

Sladak limun:heart:
 
To "preplavljivanje" je veoma smsna i neuspesna varijanta pokusaja da se ucini ono sto su nas kako da ucinimo naucili Frojd, Brojer i navodno Ana O.. Dokaz da je svaki "od naucnog (strucnog) lica izveden" pokusaj terapije bihejvioristickm "preplavljivanjem" i po njihovom misljenju nenaucan je to sto se uvek posle primena "bihejvioralnih terapija" svi pitaju "Da li je uspelo", sto govori o tome koliko su sigurni u to. Njima je dovoljno jako malo argumenata da bi bili sigurni u nesto, takvi su ljudi, pa onda pitaju rodbinu i komsije i rodjake i tog coveka "Da li je mozda doslo do supstitucije simptoma, tj. da li smo ti ovime poremetili nesto drugo?" Ovaj kaze: "Ne" sto se shvata kao naucni dokaz da do supstitucije nije doslo, naravno, to se moze kao naucni dokaz shvatiti samo u krugovima koji su sve samo ne od naucnika sacinjeni.

Eto toliko o bihejviorizmu.

Sasvim je pametno znati da "klijent" i ne zna uvek "sta je kod njega bolesno", i da misli da treba da se ubaci nesto sto u stvari treba da se izbaci, i obratno, itd.. Zasto bi to bilo logicno da nezdrava osoba zna sta je tacno i sta sve kod nje zdravo, pa da to njeno "ok" znaci i "naucno ok mu je"? Nizasto!
 
Poslednja izmena:
To "preplavljivanje" je veoma smsna i neuspesna varijanta pokusaja da se ucini ono sto su nas kako da ucinimo naucili Frojd, Brojer i navodno Ana O.. Dokaz da je svaki "od naucnog (strucnog) lica izveden" pokusaj terapije bihejvioristickm "preplavljivanjem" i po njihovom misljenju nenaucan je to sto se uvek posle primena "bihejvioralnih terapija" svi pitaju "Da li je uspelo", sto govori o tome koliko su sigurni u to. Njima je dovoljno jako malo argumenata da bi bili sigurni u nesto, takvi su ljudi, pa onda pitaju rodbinu i komsije i rodjake i tog coveka "Da li je mozda doslo do supstitucije simptoma, tj. da li smo ti ovime poremetili nesto drugo?" Ovaj kaze: "Ne" sto se shvata kao naucni dokaz da do supstitucije nije doslo, naravno, to se moze kao naucni dokaz shvatiti samo u krugovima koji su sve samo ne od naucnika sacinjeni.

Eto toliko o bihejviorizmu.

Sasvim je pametno znati da "klijent" i ne zna uvek "sta je kod njega bolesno", i da misli da treba da se ubaci nesto sto u stvari treba da se izbaci, i obratno, itd.. Zasto bi to bilo logicno da nezdrava osoba zna sta je tacno i sta sve kod nje zdravo, pa da to njeno "ok" znaci i "naucno ok mu je"? Nizasto!

Verujem da se svaki psihoterapeut bez obzira na njegovu teorijsku orijentaciju zapita ,,Da li sam uspeo ovog puta". Pitanje koje se nazalost uvek vezuje za psihoterapiju jeste upravo ,,Pa koliko je ta psihoterapija stvarno uspesna" ?
 
Da li je moguće uspešno obmanuti sebe u cilju spasavanja sopstvenog psihičkog zdravlja, i kako?
Kako da ne sami ne saznamo da smo podvalili sopstvenom umu? Dešavalo mi se da pomislim na sladak limun i kiselo grožđe i često čutu mudrost "Ko zna zašto je to dobro..." Možemo da pričamo i raznim konkretnim situacijama u životu kad poželimo da podvalimo sebi i ubedimo se u nešto, a možemo i da se usredsredimo na ljubav, pošto takve dileme ostavljaju obično trag.
Potpitanje: Kako preboleti nekoga, za koga mislite da je baš on ili ona pravi za vas?
Metoda dan po dan skretanja misli na druge stvari ili prodiranje u dubinu problema, patnje, preplavljivanje (kao kod lečenja straha)?

Pa ceo zivot je obmanjivanje sebe, zamena jedne iluzije drugom. U tome nema niceg loseg, to je jednostavno tako.
Tako i ti, preboleces tog kad se ubedis da je neko drugi "pravi", sto pre, to bolje!
P.S. Ceo je zivot "sladak limun".;):)
 

Back
Top