Miša Brkić: ako ne ukine zdravstveno osiguranje i školovanje Srbija ide u bankrot?

Тихи

Starosedelac
Poruka
160.855
Миша Бркић
Нема се

Упозорење да „у буџету неће бити пара за све што је планирано” треба схватити веома озбиљно. Тежина тог упозорења није само у томе што га је изрекао члан тима економских саветника премијера Цветковића, то је и порука политичарима на власти да је дошло време да Србија, сада под притиском економске кризе, заврши неке неодложне транзиционе реформе.

Слабост економије једне државе неминовно отвара питање трансформације и рационализације њене надградње. Мегаломанија и илузија о великој, моћној, раскалашној, богатој и социјалистичкој држави мораће у месецима који долазе да буде озбиљно преиспитана јер Србија неће имати, нити ће моћи да сакупи толико пара да задовољи све до сада створене навике, апетите, жеље и амбиције. Влада би, према савету премијеровог Економског тима, морала баш ове године да се понаша у складу са народном изреком „Покривам се колики ми је губер”. Уосталом, свака одговорна власт у одговорној држави морала би стално тако да се понаша, а нарочито то мора да чини у временима великих економских криза каква је, на пример, сада.

Зато ће Цветковићевој коалиционој влади бити потребно много више храбрости него иједној српској влади у последњих неколико година. Јер, она ће притиснута скромном снагом буџета морати прво да призна како Србија нема пара да издржава оволику друштвену надградњу, а затим бескомпромисно започне њену али и рационализацију државне управе.

Нема разлога скривати податак да је, на пример, прошле године по завршетку избора у готово свим општинским администрацијама запослено десетине нових радника. Има општина у којима тренутно ради по 80 правника. Општине по Србији су пребукиране непотребном радном снагом. Како је која партија долазила на власт, тако је запошљавала „своје”, а није отпуштала „њихове”. Тако је број запослених у општинским секретаријатима и неприватизованим комуналним предузећима надрастао потребе локалних заједница и постао „гутач” пара пореских обвезника.

Из времена социјализма и доба популизма Србија је наследила широку, скупу и нерационалну мрежу здравствене заштите и образовног система. Свако село морало је да има дом здравља и основну школу (па макар њу похађао само један ђак), а свака варош средњу школу и болницу. Такав систем већ годинама је неиздржљив терет за буџет, али већина политичара спремна је да толерише буџетски дефицит уместо да приватизује многе друштвене делатности (школе, здравствене установе, вртиће, домове за старе...).

Неких стечених права мораћемо да се одрекнемо. На то ће нас натерати економска криза кад већ сами нисмо рационализовали и приватизовали друштвене делатности. Сад је све пало на терет нејаке државе. А она више не може да се понаша у стилу „нема се, може се”. У супротном, може нам се догодити да банкротира влада (као пре неки дан на Исланду) или држава (као пре неколико година Аргентина).

Миша Бркић

http://www.politika.rs/rubrike/uvodnik/Nema-se.sr.html

-------------------------------

Rezimski i NATO/CIA novinar Misa Brkic najavljuje ukidanje obaveznog zdravstvenog osiguranja i besplatnog obrazovanja u cilju sprecavanja da Srbija dozivi bankrot.

Sta kazete na ovu crnu prognozu , jeli zuti evropejci? Vas covek glavni CIA novinar za Srbiju najavljuje predstojeci bankrot srpske drzave koji se moze jedino spreciti ukidanjem besplatnog tj obaveznog zdravstvenog osiguranja i obrazovanja?

Dali podrzavate ukidanje besplatnog obrazovanja i obaveznog zdravstvenog osiguranja?
 
Prve rupe u budžetu
18. februar 2009. | 01:34 | Izvor: Večernje novosti
Beograd -- Umesto projektovanih 58,2 milijarde dinara, država je u januaru ove godine naplatila svega 45 milijardi, pišu Večernje novosti.

Poreski prihodi u prvom mesecu niži su za 20 odsto u odnosu na planirane. Najviše su, čini se, podbacili očekivani prihodi od naplaćenog poreza na dobit preduzeća, piše list. U budžet je po tom osnovu uplaćeno dve milijarde, odnosno samo 80 odsto projektovanog prihoda od 2,5 milijardi dinara.

Bolju naplatu u odnosu na plan imao je samo PDV naplaćivan za domaći promet, i to povećanje u odnosu na plan je oko dva odsto. Međutim, da je uvoz značajno umanjen govori podatak da je država od poreza koji se plaća na uvoznu robu prikupila samo 67,3 odsto od planiranog novca.
 
Па која је онда логика да примењујемо ССП једнострано и смањујемо царине на робу иоз ЕУ?Тиме ће бити још мање пара у буџету.Бранећи курс интервенцијама на међубанкарском тржишту само ћемо потрошити и оно мало девиза што имамо а помагаћемо увознике уместо да помажемо извознике.Нисам економиста,чак шта више слабо разумем ту материју,али не брани ли се курс управо извозом и зарадом девиза на иностраним тржиштима?Мислим да би једино тако зарађене девизе могле да бране курс динара и попуњавају буџет.Дакле,уместо да бранимо курс,боље би било да Влада откупи млеко које сељаци хоће да просипају,да га прерадии и прода негде.Тиме би се макар мало осигурала производња и обрнуо неки динар.Овако,оде све у ветар,пара нема а увозници трљају руке.
 
Ево брате из прве руке, на својој кожи сам осетио...

Јуче сам водио дете код лекара, ћерку моју од 6 година, и цело поподне смо провели у ДЗ.
Педијатријски тим је преполовљен, а ОРЛ сада ради само један, дечији ОРЛ је укинут!!!
Гужва је толика да сам морао да преузмем команду и заведем ред у чекаоници.
И као шлаг на торту детету је преписано четири лека од којих само један на рецепт, остала три су ме коштала 480 динара!

Питам се: Па за који ***** ја уплаћујем социјално???
Па зато што морам! А шта добијам за узврат? Малтретирање, и то мене, мање- више, али шта су деца крива?
Зар овим скотовима баш ништа није свето?
Зар не могу бар децу да поштеде терора!!!

Српкиње, рађајте децу да би их ова власт малтретирала, а кад напуне 18 година послаће их са НАТО у Иран заузврат !!!
 
Па која је онда логика да примењујемо ССП једнострано и смањујемо царине на робу иоз ЕУ?Тиме ће бити још мање пара у буџету.Бранећи курс интервенцијама на међубанкарском тржишту само ћемо потрошити и оно мало девиза што имамо а помагаћемо увознике уместо да помажемо извознике.Нисам економиста,чак шта више слабо разумем ту материју,али не брани ли се курс управо извозом и зарадом девиза на иностраним тржиштима?Мислим да би једино тако зарађене девизе могле да бране курс динара и попуњавају буџет.Дакле,уместо да бранимо курс,боље би било да Влада откупи млеко које сељаци хоће да просипају,да га прерадии и прода негде.Тиме би се макар мало осигурала производња и обрнуо неки динар.Овако,оде све у ветар,пара нема а увозници трљају руке.

Није у питању логика него циљ, а он је очигледан... да што пре банкротирамо, па да нас ЕУ иСАД купе на лицитацији!!!
 
Ево брате из прве руке, на својој кожи сам осетио...

Јуче сам водио дете код лекара, ћерку моју од 6 година, и цело поподне смо провели у ДЗ.
Педијатријски тим је преполовљен, а ОРЛ сада ради само један, дечији ОРЛ је укинут!!!
Гужва је толика да сам морао да преузмем команду и заведем ред у чекаоници.
И као шлаг на торту детету је преписано четири лека од којих само један на рецепт, остала три су ме коштала 480 динара!

Питам се: Па за који ***** ја уплаћујем социјално???
Па зато што морам! А шта добијам за узврат? Малтретирање, и то мене, мање- више, али шта су деца крива?
Зар овим скотовима баш ништа није свето?
Зар не могу бар децу да поштеде терора!!!

Српкиње, рађајте децу да би их ова власт малтретирала, а кад напуне 18 година послаће их са НАТО у Иран заузврат !!!

pa da zdravstvo nam je u gorem stanju nego za vreme sankcija. odes u medicinu rada da se pregledas i oni ti kazu da moras da ides kod svog doktora, ti kazes pa ja nemam svog doktora i oni ti na to kazu eee pa sta da vam radimo ovi sadasnji doktori su svi puni . znaci kazu ti drugim recima - crkni

jos je stoka zuta tomica milosavljevic ukinuo privatnu praksu tj naterao doktore da izaberu drzavnu ili privatnu praksu , a u manjim mestima u srbiji svi su odabrali zbog nedovoljne razvijenosti privatne - drzavnu praksu, te sad vise ne mozes da odes ni kod privatnika na pregled nego si osudjen da umres u cekaonici cekajuci da dodje tvoj red.

mozda je cak i bolje ukinuti zdravstveno osiguranje u potpunosti nego da imamo ovu karikaturu i farsu od zdravstva.

demokrate su totalno upropastile ovu zemlju.
 
pa da zdravstvo nam je u gorem stanju nego za vreme sankcija. odes u medicinu rada da se pregledas i oni ti kazu da moras da ides kod svog doktora, ti kazes pa ja nemam svog doktora i oni ti na to kazu eee pa sta da vam radimo ovi sadasnji doktori su svi puni . znaci kazu ti drugim recima - crkni

jos je stoka zuta tomica milosavljevic ukinuo privatnu praksu tj naterao doktore da izaberu drzavnu ili privatnu praksu , a u manjim mestima u srbiji svi su odabrali zbog nedovoljne razvijenosti privatne - drzavnu praksu, te sad vise ne mozes da odes ni kod privatnika na pregled nego si osudjen da umres u cekaonici cekajuci da dodje tvoj red.

mozda je cak i bolje ukinuti zdravstveno osiguranje u potpunosti nego da imamo ovu karikaturu i farsu od zdravstva.

demokrate su totalno upropastile ovu zemlju.
То је тек посебна глупост.Због њиховог нерад и аеажурности си принуђен да идеш код изабраног лекара и потписујеш уговор.А кажу да мораш потписати уго9вор.Е сад,какав је то уговор ако га припрема једна страна и тера другу страну да је потписује?
 
pa ja rodila troje..a drzava me nagradila tako sto dve godine koje se dobijalo za trece dete u radnu knjizicu ne racunaju u staz....ali nisam ih rodila drzavi vec sebi...od svih povlastica u skoli imaju besplatnu uzinu..koja je btw takva da deca nece da je uzimaju...o lekarima i nekim povlasticama tamo..nema ni govora..tu pre svega mislim na lekove...sve u svemu..bela kuga a boli ih briga za one porodice koje nisu ostale na jednom detetu
 
pa da zdravstvo nam je u gorem stanju nego za vreme sankcija. odes u medicinu rada da se pregledas i oni ti kazu da moras da ides kod svog doktora, ti kazes pa ja nemam svog doktora i oni ti na to kazu eee pa sta da vam radimo ovi sadasnji doktori su svi puni . znaci kazu ti drugim recima - crkni

jos je stoka zuta tomica milosavljevic ukinuo privatnu praksu tj naterao doktore da izaberu drzavnu ili privatnu praksu , a u manjim mestima u srbiji svi su odabrali zbog nedovoljne razvijenosti privatne - drzavnu praksu, te sad vise ne mozes da odes ni kod privatnika na pregled nego si osudjen da umres u cekaonici cekajuci da dodje tvoj red.

mozda je cak i bolje ukinuti zdravstveno osiguranje u potpunosti nego da imamo ovu karikaturu i farsu od zdravstva.

demokrate su totalno upropastile ovu zemlju.
Да пријатељу, али само онда да ми врате паре које им већ 25 година уплаћујем!
 
pa da zdravstvo nam je u gorem stanju nego za vreme sankcija. odes u medicinu rada da se pregledas i oni ti kazu da moras da ides kod svog doktora, ti kazes pa ja nemam svog doktora i oni ti na to kazu eee pa sta da vam radimo ovi sadasnji doktori su svi puni . znaci kazu ti drugim recima - crkni

jos je stoka zuta tomica milosavljevic ukinuo privatnu praksu tj naterao doktore da izaberu drzavnu ili privatnu praksu , a u manjim mestima u srbiji svi su odabrali zbog nedovoljne razvijenosti privatne - drzavnu praksu, te sad vise ne mozes da odes ni kod privatnika na pregled nego si osudjen da umres u cekaonici cekajuci da dodje tvoj red.

mozda je cak i bolje ukinuti zdravstveno osiguranje u potpunosti nego da imamo ovu karikaturu i farsu od zdravstva.

demokrate su totalno upropastile ovu zemlju.


ne lupaj tihi, stanje u zdravstvu je danas mnogo bolje nego u vreme slobe
secam se kad je moj cale 98 god. bio u bolnici, trazili su mu da donosi od kuce i lekove
i zavoje.....ma nisu imali nista
Nije ni sad stanje super ali se mnogo popravilo
A i sad lekari imaju po soma evra platu a tada su ih ponizavali sa platam od po 100dm
 
Ево брате из прве руке, на својој кожи сам осетио...

Јуче сам водио дете код лекара, ћерку моју од 6 година, и цело поподне смо провели у ДЗ.
Педијатријски тим је преполовљен, а ОРЛ сада ради само један, дечији ОРЛ је укинут!!!
Гужва је толика да сам морао да преузмем команду и заведем ред у чекаоници.
И као шлаг на торту детету је преписано четири лека од којих само један на рецепт, остала три су ме коштала 480 динара!

Питам се: Па за који ***** ја уплаћујем социјално???
Па зато што морам! А шта добијам за узврат? Малтретирање, и то мене, мање- више, али шта су деца крива?
Зар овим скотовима баш ништа није свето?
Зар не могу бар децу да поштеде терора!!!

Српкиње, рађајте децу да би их ова власт малтретирала, а кад напуне 18 година послаће их са НАТО у Иран заузврат !!!

Pa gospodin ministar za obrazovanje se ubi od smeha i sa ironijom istice kako roditelji neshvataju da oni daju besplatno udzbenike djacima prvacima ali da potpisu da ce ti udzbenici koristiti za tri generacije.A da napomenem da su to udzbenici u kojima deca pisu svoje odgovore na pitanja.Ma sto nas roditelje zajebavaju nego su presli i na decu.Kakva mizerija.Dakle ljudska beda nema granice.
 
Боље стање у здравству?Јуче сам водио клинца код ортопеда.Морам му правити ципеле због равних табана.Упитах за неки поврат средстава или тако нешто.Сестра ми рече како држава не сматра да су ципеле неопходне.Држава их сматра за луксуз или тако нешто.....
 
Боље стање у здравству?Јуче сам водио клинца код ортопеда.Морам му правити ципеле због равних табана.Упитах за неки поврат средстава или тако нешто.Сестра ми рече како држава не сматра да су ципеле неопходне.Држава их сматра за луксуз или тако нешто.....

...ma boli ga uvo, sutra nece morati vojsku da sluzi zbog ravnih tabana :D
 
Vazno je da vi imate 24 ministarstva i sav drzavni aparat koji ide uz njih ;)
Prema poslednjim podacima u Srbiji 620 000 ljudi prima platu iz budzeta.
Prema podacima grada Kragujevca,gradska administracija broji 900 zaposlenih od 400 koliko je optimalno da grad normalno funkcionise.
Dakle u Srbiji ima min 250 - 300 000 vise zaposlenih koji se placaju iz budzeta.
200 000 zaposlenih kostaju ovu zemlju 2,5 mlrd EUR-a.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Inace Srbiji je u ovoj godini nepohodno 12 mlrd $ za servisiranje prispelih dugova....a od unutrasnjih dugovanja,najveci dug je NIS-u 25 mlrd RSD ....vojska,policija,JAT i ostale firme kojima su stranacki dziberi pokusali otpisivati dugove.
Politikin urednik ekonomske redakcije,pisajuci o ukidanju besplatnog skolstva i zdravstva,kasni u svojim analizama i procenama.Postavlja se pitanje da li ce isti uopste moci funkcionisati od aprila 2009.godine ukoliko se nastavi tendencija pada mesecnog priliva u budzet od cca 20%.
 
ne lupaj tihi, stanje u zdravstvu je danas mnogo bolje nego u vreme slobe
secam se kad je moj cale 98 god. bio u bolnici, trazili su mu da donosi od kuce i lekove
i zavoje.....ma nisu imali nista
Nije ni sad stanje super ali se mnogo popravilo
A i sad lekari imaju po soma evra platu a tada su ih ponizavali sa platam od po 100dm
Рале, не лупетај!
Ко има сома евра плату?:hahaha:
Ево, да ти кажем ја, из прве реуке, плате су нам између 40 и 50 хиљада у ДЗ, зависи колико оддежураш месечно.Специјалисти имају око 55 плус дежурства. Па ти сад то претвори у евриће.

Друго, ни сад, што се тиче материјала није добро.
Увелико се многе врсте завоја не купују, па се не купују одређене дебљине конаца, да не говорим о томе колико су нам болнице руиниране, на каквим се душецима спава, поцепаним чаршафима...а тек корупција, то је посебна прича.
У Београду установе немају шта им треба, а прошетај мало по унутрашњости да видиш каква је тек тамо беда.

И немој о здравству 'леба ти!:worth:
 

Back
Top