Niče ili Dostojevski

ms

Aktivan član
Poruka
1.160
Hoće li neko da mi pomogne da shvatim malo bolje misli ova dva velikana...Niče-a i Dostojevskog....
Znate i sami, da se Niče zalagao za nadčoveka, a Dostojevski za svečoveka, razlike su nepremostive, bar mi se to sada tako čini....nisam dublje zašla u sve to....
Ukoliko, neko može ukratko, da mi pojasni, jer sam uzela knjigu Srpska književnost i Niče od Ljilje Ilić i stvarno je obimna i detaljna....treba vremena sve to skapirati....
Inače, knjiga je užasno teška, bar meni .... :(
Jel je neko čitao... :lol:
 
ms:
Znate i sami, da se Niče zalagao za nadčoveka, a Dostojevski za svečoveka, razlike su nepremostive, bar mi se to sada tako čini...

Joj, divna tema, al' spremam ispit, ne mogu da se trenutno udubljujem! :(
Obozavam obojicu, pa ako su razlike 'nepremostive', ja sam ih premostila bar u ljubavi i prema jednom i prema drugom! Meni su bliske misli i jednog i drugog. A opet 'u mojoj praksi' se ne iskljucuju medjusobno! Kako? :shock: Nemam pojma! :?
Valjda postoji nacin da se suprotnosti premoste? :?
 
Ničeov nadčovek pripada budućnosti, on ima tek da dođe, ali....nadčovek dolazi isključivo radi sebe, a mesija radi drugih ljudi....nadčovek ne voli milosrđe, i ne voli ljude, ni razapinjanje na Krstu.....nadčovek dolazi da stane nogom na čovečanstvo i uspne sebe na jedan viši stupanj....nadčovek živi u velikoj usamljenosti....
Ničeov nadčovek nije u protivnosti s ljudima, on ih je nadrastao, gleda ih sa visine i hoda preko njih...On je iznad svakog društva........

Teorija o svečoveku...je sušta suprotnost....Svečovek je izmirenje i priznanje Čoveka, Tvorca i stvari...Nadčovek je san, a svečovek je stvarnost....Svečovek je propovednik dobrote....Svečovek vidi u svakoj stvari jedno dvojstvo od Boga i sebe samog. Zbog prve vizije on poštuje do obožavanja svaku stvar, a zbog druge on simpatiše do samožrtvovanja svakoj stvari.....


Nadčovek i svečovek čine raskol u ljudskoj duši...

Niče i Dostojevski su dve sile koje su prestale biti teorijske i postale su primenjive u životu....Nikolaj Velimirović propoveda poštovanje oba genija - Ničea kao proroka Zapada, a Dostojevskog kao proroka Istoka, jer su iskreni i smeli...ali se ipak opredeljuje i kaže: "Poštujmo ih obojicu - no u odsudnom trenutku stanimo uz Dostojevskog"
 
Svečovek=Hrist
nadčovek=antihrist
Prvo će doći antihrist, pa onda po drugi put Hrist.
Kao što je sv. Jovan Bogoslov prorok drugog dolaska Hristovog, tako mu i niče dođe prorok dolaska antihristovog. Ne uzimajte ovo 100%, to je samo moje razmišljanje.
 
pa....dostojevski po mom mishljenju predstavlja choveka onakvim kakav on jeste....ne namece, direktno, svoje vidjenje....
niche je potpuno drugachije organizovan um.....
niche je provokator, revolucionar...podstrekach.....
nov.....predlaze reshenja....dostojevski to ne radi........pogreshio bi kada bi rekao da je manje inventivan....deluje vishe zivotno......iako nije....
ma zapleo sam se :?
ali valjda...neshto :roll: :lol:
 
goodday:
pa....dostojevski po mom mishljenju predstavlja choveka onakvim kakav on jeste....ne namece, direktno, svoje vidjenje....
niche je potpuno drugachije organizovan um.....
niche je provokator, revolucionar...podstrekach.....
nov.....predlaze reshenja....dostojevski to ne radi........pogreshio bi kada bi rekao da je manje inventivan....deluje vishe zivotno......iako nije....
ma zapleo sam se :?
ali valjda...neshto :roll: :lol:

I Dostojevski predlaze resenja, ali se tebi nece svideti - slatko pravoslavlje, ljubav prema svim ljudima! Nisi valjda preskocio Karamazove?
A i sam je bio revolucionar, pa se skrasio na kraju! :lol:
 
divlja-u-srcu:
goodday:
pa....dostojevski po mom mishljenju predstavlja choveka onakvim kakav on jeste....ne namece, direktno, svoje vidjenje....
niche je potpuno drugachije organizovan um.....
niche je provokator, revolucionar...podstrekach.....
nov.....predlaze reshenja....dostojevski to ne radi........pogreshio bi kada bi rekao da je manje inventivan....deluje vishe zivotno......iako nije....
ma zapleo sam se :?
ali valjda...neshto :roll: :lol:

I Dostojevski predlaze resenja, ali se tebi nece svideti - slatko pravoslavlje, ljubav prema svim ljudima! Nisi valjda preskocio Karamazove?
A i sam je bio revolucionar, pa se skrasio na kraju! :lol:
karamazovi i ljubav prema bliznjima?????
kako to da je sve pogreshno razumem???
 
Pa ne mislis valjda da je opisivao rasturenu i bolesnu porodicu da bi velicao mrznju prema bliznjima????????? :shock:
Nemoj da pocnem sa dugometraznim citatima i da gusim sa Zosimom, koji je kljuc za tumacenje romana!
A kako ti sve pogresno razumes?
Pa zato sto si mali i blentav! :lol:
 
divlja-u-srcu:
Pa ne mislis valjda da je opisivao rasturenu i bolesnu porodicu da bi propagirao mrznju prema bliznjima????????? :shock:
Alo,REALIZAM!!!!!!!!!
Nemoj da me teras da pocnem sa dugometraznim citatima i da gusim sa Zosimom, inace likom koji je kljuc za tumacenje ovog romana!
A kako ti sve pogresno razumes?
Pa zato sto si mali i blentav! :lol:
ma jok....mali sam i mlitav :wink:
e....ja sve to razumem drugachije....
razmishljamo na potpuno drugachijim nivoima.....
ti mi "zvuchish" previshe shkolski....tako da....nema tu priche
 
Ebi ga!
Sta cu!
Terali me da idem u skolu, ja vikala, ma necu, necu!
A oni onda me pritisli da zavrsim tu prokletinju , knjizevnost!
Pa znas kako je...
Kad nesto ne volis, onda sve ispadne po skolski!
Nemam vise ni svoje misli, samo lupetam sta su me prisilno naucili!
:lol: :lol: :lol:

Inace, ja volim da cujem suprotna razmisljanja, jer onda IME RASPRAVE, a sa istomisljenicima mi je uvek dosadno! A ti volis samo da se slazes sa nekim? :roll:
 
Pa ti trazis linearnu komunikaciju! :shock:
A sad cu da te razocaram!
Dpl. filolog sa katedre Opste knjizevnosti i teorije knjizevnosti, po zakonu ne moze da bude profesor, ni nastavnik! :(
Ne znam sta ti je sad knjizevnost skrivila? :lol:
 
divlja-u-srcu:
Pa ti trazis linearnu komunikaciju! :shock:
A sad cu da te razocaram!
Dpl. filolog sa katedre Opste knjizevnosti i teorije knjizevnosti, po zakonu ne moze da bude profesor, ni nastavnik! :(
Ne znam sta ti je sad knjizevnost skrivila? :lol:
ma jock.....ja trazim krevet....
a ti si vec diplomirala.....ja sam razumeo da si student :?
eto....opet sve pogreshno razumem....
i nije mi knjizevnost nishta skrivila....samo mi je pun nasheg shkolstva......
sve same vezare.....ako nema se para....ma sve bi ih motkom.....
e, skrenuo sam....laq noc
 
goodday:
pa....dostojevski po mom mishljenju predstavlja choveka onakvim kakav on jeste....ne namece, direktno, svoje vidjenje....
niche je potpuno drugachije organizovan um.....
niche je provokator, revolucionar...podstrekach.....
nov.....predlaze reshenja....dostojevski to ne radi........pogreshio bi kada bi rekao da je manje inventivan....deluje vishe zivotno......iako nije....
ma zapleo sam se :?
ali valjda...neshto :roll: :lol:


Dostojevski je pisac, pa je logicno da eksplicitno ne nemece resenja!On je umetnik, ne sluzi se nametanjem ideja, ali one su ipak tu !
A Nice je filozof, njemu se moze da bude eksplicitno bezobrazan i da rusi sto je bilo, to se od svakog filozofa i ocekuje!
Nisam mislila da je ovaj tvoj odgovor bezveze , naprotiv, samo sam htela da skrenem paznju da je i Dostojevski nudio resenja, ali ne tako otvoreno!
A sto si ti toliko alergican na svecoveka, ja pojma nemam! Al' ipak te obozavam!Iako razmisljamo na dijametralno suprotnim nivoima! :P :lol:
:D
 
Nietzsche je za Dostojevskog rekao da je to jedini savremenik od koga je nesto naucio. Dakle, mozda bas i nisu toliko u suprotnosti.
Cini mi se da je Dostojevski bio mnogo bolji psiholog, i da je mnogo bolje i preciznije poznavao ljude.
 
Niče i Dostojevski,kud ćeš lepše teme i većeg izazova,koji neće biti predugačak,
kao što to ne dolikuje na stranicama ovog foruma.
Toliko suprotni,a toliko slični.Nema sumnje da je Niče poznavao
ideje i pisanije Dostojevskog.Čak u mnogo čemu najhrišćanski
pisac i najveći bogohulnik se podudaraju ili im se teorije prepleću.
Sa jedne strane su usamljeni ljudi - "die sind wie ausgestossen",(kao erupcija),
a sa druge strane smo "mi svi",ili kako je govorio Dostojevski,"svitstvo".
Tu reč Dostojevski koristi u "Zapisima iz podzemlja",koje je poznavao Niče i
sa tim se oduševljavao.Nema ničeg nemogućeg,u tome je njeghova toliko izazovna izreka.
- ""pereat mundus,fiat philosophia,fiat philosophus,fiam, -odnosno,"neka propadne svet,
ali će biti filosofije,biće filosof,ja sam."Koliko to podseća na "zapise..."
"Da li svet da propadne ili ja čaj da pijem?
Reći ću,neka svet propadne, a da ja uvek imam čaja",kaže Dostojevski.
Ili,odgovoru,svom prijatelju,Pol Dojsenu,Niče oštro osuđuje ideje svog druga.
"Sve uzvišeno",zapisao je on u svom dnevniku,"ogadilo mi se",tačno ponavljajući reči
Dostojevskog iz "Zapisa iz podzemlja".Niče,ne želi zavisnost,nego vladavinu,
ne želi da se povinuje nego da upravlja,želi da bude gospodar ne samo nad moralom
nego i nad istinom.Istina o "volji za moć",on je govorio samo u trenutku nadahnuća,
kada mu je uspevalo da sa sebe zbaci vlast i jaram uma.
 
Vrlo nezahvalna i "jaka" tema,uporedjivati dvojicu
ljudi slicnih po svojoj genijalnosti,a toliko razlicitih u tumacenju te iste genijalnosti.Nice i njegov nadcovek ne prestaju da budu inspiracija i
teznja,odnosno cilj svih onih koji bi hteli da na neki,neprirodan,nacin "vladaju svetom".Setimo se samo
da je "direktni potomak" antihrista Hitler dobar deo
svoje ideologije bazirao upravo na "Zaratustri.. i Geneologiji morala,kao i na Vagnerovim operama,prevashodno na "Parsifalu".Naravno nisu za to krivi ni Nice ni Vagner.Inace dok je bio pod uticajem Sopenhauera Niceova filozofija nema takvu "ubojitost" protiv svega hriscanskog,odnosno protiv hriscanskih zivotnih nacela.Tek kasnije,sazrevajuci kao filosof razvija svoje ideje o potvrdjivanju zivota,a u tim idejama smrt Boga i volja za moc predstavljaju osnovni postulat i cilj ljudskog postojanja.Na svakom od nas je da onako laicki,proceni koliko je u pravu!
Za razliku od njega Dostojevski kao "najveci mislilac ljudske duse" se pretezno bavio "malim ljudima" i njihovim ,uglavnom,teskim,sudbinama.Svoju zivotnu katarzu Dostojevski,mozda,dozivljava na desetogodisnjoj robiji u Sibiru gde mu postaje jasna neprekidna borba dobra i zla u svakom od nas i nas odnos prema toj neminovnosti!Problem relativnosti ljudskih kriterijuma pravde je dominantno mesto u skoro svim razmisljanjima njegovih junaka.Starac Zosima je najbolji primer.Hrist i vera u Njega,to je po Dostojevskom realno i prirodno ljudsko bice,odnosno svecovek,ispunjen Bozanskom blagodacu,za razliku od Niceovog "virtuelnog"nadcoveka."Recite mi da je Istina desno,a Hrist levo,ja idem levo.Jer tamo gde je Hrist,tamo je i istina" kaze Dostojevski.
Ako se vec opredeljujem izmedju ove dvojice,ipak Dostojevski!
 
divlja-u-srcu:
Joj, divna tema, al' spremam ispit, ne mogu da se trenutno udubljujem! :(
Obozavam obojicu, pa ako su razlike 'nepremostive', ja sam ih premostila bar u ljubavi i prema jednom i prema drugom! Meni su bliske misli i jednog i drugog. A opet 'u mojoj praksi' se ne iskljucuju medjusobno! Kako? :shock: Nemam pojma! :?
Valjda postoji nacin da se suprotnosti premoste? :?

Verovatno su ti prosli svi ispiti pa te evo pozivam da se udubis :)
 
zt:
Sa jedne strane su usamljeni ljudi - "die sind wie ausgestossen",(kao erupcija),
a sa druge strane smo "mi svi",ili kako je govorio Dostojevski,"svitstvo".
Tu reč Dostojevski koristi u "Zapisima iz podzemlja",koje je poznavao Niče i
sa tim se oduševljavao.Nema ničeg nemogućeg,u tome je njeghova toliko izazovna izreka.
- ""pereat mundus,fiat philosophia,fiat philosophus,fiam, -odnosno,"neka propadne svet,
ali će biti filosofije,biće filosof,ja sam."Koliko to podseća na "zapise..."
"Da li svet da propadne ili ja čaj da pijem?
Reći ću,neka svet propadne, a da ja uvek imam čaja",kaže Dostojevski.

Ili,odgovoru,svom prijatelju,Pol Dojsenu,Niče oštro osuđuje ideje svog druga.
"Sve uzvišeno",zapisao je on u svom dnevniku,"ogadilo mi se",tačno ponavljajući reči
Dostojevskog iz "Zapisa iz podzemlja".Niče,ne želi zavisnost,nego vladavinu,
ne želi da se povinuje nego da upravlja,želi da bude gospodar ne samo nad moralom
nego i nad istinom.Istina o "volji za moć",on je govorio samo u trenutku nadahnuća,
kada mu je uspevalo da sa sebe zbaci vlast i jaram uma.

Mnogo dobar post.

a sad malo ja ;)

I Dostojevski i Niče su se bavili aksiologijom čoveka. Dostojevski nikad nije preboleo čovekovu slabost i ništavnost, poredeći ga stalno sa zadatkom koji mu je zadao Isus (pogledajte kako Veliki Inkvizitor napada Isusa: "ja jesam ispunio tvoj zavet i živeo u pustinji x godina, jedući skakavce, ali vratio sam se iz ljubavi prema čoveku - jer me oni trebaju ... ja ih (ljude) vise volim od tebe, jer ti si im trazio ono sto oni ne mogu, a ja sam im nanovo rekao šta je dobro a sta je loše... ... ti si im ostavio prevelik zadatak i ne vraćaš se hiljadama godina... i sad si našao da dođeš" - e nećeš vala! :x )

Ničea, s druge strane, boli uvo što je preko 99% čovečasntva ništavno, on ne pokušava da im nadje opravdanje, vec ga interesuje onaj mali broj ljudi koji vredi... U stilu starih Grka, konkretno Bijanta, koji je (veoma nevoljno, ali nagovoren) na kamen urezao svoju glavnu misao: "Većina ljudi je zla" (ja bih, a verujem i Niče I Bijant, ovo njegovo zlo shvatio kao posledicu slabosti)

Dakle, obojica shvataju preveliku ništavnost čoveka, ali različito na to reaguju: Dostojevski bi iskupljenje za ljude, a Ničea zabole za ljude i gazi preko njih do onog kvaliteta koji ima preretka manjina...

Mnogima ovo objašnjenje nije blisko, ali jedan od (dakle samo jedan od, mada jako čest) razloga može biti i to što imamo dosta dobro mišljenje o sebi i nikako nam ne ide (čak i kad smo kao nešto skromni...) da se svrstamo u Ničeovo stado, tj propalitete Dostojevskog... Iako se prve reči Zapisa iz podzemlja "ja sam bolestan čovek... ja sam zao čovek.. mislim da me boli jetra" mogu primeniti na ogroman broj ljudi danas (ajmo da podforum zdravlje i sl, pa da vidimo koliki je procenat gojaznih, srčanih bolesnika, rak dojke - ej bre rak! truljenje tkiva!), mi to ne vidimo, jer ipak smo mi sami u pitanju... (a i ono "zao čovek" nam nije daleko, nismo tolike cvećke ko što mislimo da jesmo... )
 

Back
Top