Romska slava -- Bibija!

PRCKO

Elita
Banovan
Poruka
24.624
citat:
Svake godine, trećeg petka posle Belih poklada, romska zajednica u čitavom svetu slavi ovaj praznik. Ono što je za pravoslavce sveti Vasilije Ostroški, to je za Rome Kali Sara.
Tetka Bibija nije kanonizovana, jer je bila nepismena i neuka. Ipak, zabeležena su njena čuda. Romi veruju u svoju sveticu, i dolaze da joj se obrate za pomoć kada ih nedaće savladaju.
- Po predanju, tetka Bibija je živela početkom 19. veka, kada su bolesti odnosile mnoge dečije živote. Nemajući gde da se skloni, jedne hladne zimske večeri, lutala je sa svoja dva jareta, sve dok je u kuću nije primila jedna siromašna porodica. Dali su joj poslednju koru hleba koju su imali, i ponudili prenoćište. Deca koja su živela u toj kući bolovala su od kolere, a tetka Bibija ih je tokom noći izlečila svojim travama.

Mene zanima zasto Romi slave ovu njihovu sveticu po pravoslavnim obicajima,imaju slavski kolac,pale svecu itd...?
Ako neko zna nesto vise da napise o ovoj slavi koju Romi masovno(citaj SVI) slave,ili jos bolje ako ima neki Rom na forumu da objasni.
Molim moderatore da mi ne zakljucaju temu bar dok ne dobijem neki odgovor.
 
Ja znam za Djurdjevdan, Romi (Cigani) ga masovno slave i povinuju se srpskim obicajima (naravno, ne bas u potpunosti), ali za ovo prvi put cujem...Inace, slave su im lepe i ciste, s tim sto po 2-3 dana pre Djurdevdana cuvaju ovce po terasama, pa bleje i smetaju.
 
Pitam zato sto sam cuo od koleginice sa faxa (da,da,cigancica sa pravnim),sada predsednice Romskog udruzenja "Bibija" da je izdejstvovala sredstva od skupstine grada (Beograd) za izgradnju crkve posvecene "svetoj Bibiji" u opstini Barajevo (tamo stanuje).
Glupo mi je bilo nju da cimam da se ne uvredi,ali kako mogu da zidaju crkvu nekanonizovanoj svetiteljki,koja se uzgred ne spominje nigde u pravoslavlju???
Ko je Bibija? I sta kaze SPC o tome???
 
Poslednja izmena:
Pitam zato sto sam cuo od koleginice sa faxa (da,da,cigancica sa pravnim),sada predsednice Romskog udruzenja "Bibija" da je izdejstvovala sredstva od skupstine grada (Beograd) za izgradnju crkve posvecene "svetoj Bibiji" u opstini Barajevo (tamo stanuje).
Glupo mi je bilo nju da cimam da se ne uvredi,ali kako mogu da zidaju crkvu nekanonizovanoj svetiteljki,koja se uzgred ne spominje nigde u pravoslavlju???
Ko je Bibija? I sta kaze SPC o tome???


Nemoguce! Bas se pitam kako li bi izgledala ta crkva, mislim romska...? Nikad nisam videla tako nesto, to bi bila jedina u svetu, valjda...Da nisi nesto pogresno shvatio?
 
Ne,nisam pogresno shvatio.Cak mi je pokazala i clanak u nekim lokalnim novinama gde lepo pise da Skupstina grada Beograda,Skupstina opstine Barajevo i neka organizacija UNDP daju novcanu pomoc za zavrsetak "Romskog hrama-Bibije" !!!
Znaci informacija je proverena,rok za izvodjenje radova je 15 maj 2009.
Mene samo interesuje kakav je to Romski hram?!
Koja je to vera,religija?!
Proverio sam malo po netu,kada slave Bibiju imaju slavski kolac,pale svecu itd...
Ne znam da li im dolazi svestenik,i uopste kakav stav ima SPC po pitanju te "svetiteljke"???
 
Ja znam za Djurdjevdan, Romi (Cigani) ga masovno slave i povinuju se srpskim obicajima (naravno, ne bas u potpunosti), ali za ovo prvi put cujem...Inace, slave su im lepe i ciste, s tim sto po 2-3 dana pre Djurdevdana cuvaju ovce po terasama, pa bleje i smetaju.

Nije baš ispravno reći da se povinuju srpskim običajima. Po svojoj eklektičnoj prirodi, sakupljaju okolo ono što im se sviđa i koriste. Međutim, suština Đurđevdana za njih nije ni u konjaniku ni u zmaju, nego u proleću. :)
 
У верском погледу Цигани су нејединствени јер их има православних хришћана, католика и муслимана као и других вера хиндуиста и будиста. Говоре ромским језиком који припада индијској групи индоевропске породице језика. У Србији и Црној Гори живе етничке племенске групе:

- Египћани (Egüptzy) и Ашкалије које неки сматрају потомцима албанизованих
Цигана.
- у Хрватској: Ловари,
- у Босни: Калдераси,
- у Војводини: Бањеси,
- на Космету: Арлије,
- у Македонији: Арлије,
- у Влашкој низији: Влауци (румунски цигани).

*************************************************
Постоје и обичаји који су везани за веровања Цигана од којих је најјаче веровање у вампире.

Црна Сара
Ово божанство Цигана слави се у мају када ходочасници целог света долазе у
Sent Mari de la Mer на југу Француске. Црна Сара се износи из таласа.


Бибијака

У многим обичајима истичу се свечаности везане за Бибијаку и Црну Сару
које обе воде порекло од Индијске богиње Дурге. Њих слави само неколико племена: Гурбети, Калдераси, Калеси, док су Цигани муслимани потпуно заборавили то божанство.

Бибијака је божанство које живи у шуми или у високим планинама, већа је од обичним смртника и блиста као да је од сувог злата. Лети невидљива ноћу, улази у куће и черге и приказује се само изабраној неколицини поштених људи.Замишља се као богата и прелепа, никад не говори, не једе, не пије.
Ако негде завлада болест, она долази и односи болесног. Али ако Циганин одсече и поједе ухо пса или мачке или прасета, она га не може додирнути. Бибијака се слави у марту.


Бибијака се слави око неке воћке, обично крушке, која се онда назива Биби, по богињи. Пре прославе дрво се украшава цвећем и црвеним тракама а на дан светковине на земљу око дрвета стави се посна храна (риба, пиринач, пасуљ, итд.) и алкохолна пића. Светковина почиње паљењем свећа и певањем молитава "За здравље Бибијаке и срећу Цигана". Онда домаћин славе (сваке године други) служи мушкарце, жене и децу храном и пићем. Они га благосиљају, а он им благослов узвраћа. Онда људи одлазе кућама и настављају славље до мрака, када се сви окупљају на вечери код домаћина прославе.

Ђурђевдан
Ђурђевдан, тзв."циганску славу" 06.маја славе готово сви Цигани, чак и они који су примили муслиманску веру и обичаје (тај обичај се одомаћио и међу муслиманским делом становништва).

До тога дана Цигани не једу јагњетину, пошто је сујеверје од давнина да једући јагњетину пре Ђурђевдана - човек једе месо своје мртве деце. Јагње се коље пре изласка сунца. Прво се глава породице захваљује Богу што их је сачувао у току зиме а затим окреће јагње у правцу сунца и нуди му воду да га напоји. Ово чини да би му јагње орпостило што ће бити заклано. Када све ово уради, домаћин маже крвљу закланог јагњета чело сваког укућанина, затим "мете" = чисти кућу јагњећом кожом а само јагње украшава врбовим гранчицама. Цигани верују да јетра јагњета закланог на Ђурђевдан има магичну моћ.
******************************************

Појам среће је централни појам циганске културе. Иако су прихватили религију земље у којој живе, Цигани су у многоме остали верни магији коју деле на бахтали и бибахтали односно на "белу" и "црну" (срећну и несрећну) зависно од тога шта човек жели да добије. Користе се разна средства чије су значење и улога одређени магијским системом.


 
Poslednja izmena:
citat:
Svake godine, trećeg petka posle Belih poklada, romska zajednica u čitavom svetu slavi ovaj praznik. Ono što je za pravoslavce sveti Vasilije Ostroški, to je za Rome Kali Sara.
Tetka Bibija nije kanonizovana, jer je bila nepismena i neuka. Ipak, zabeležena su njena čuda. Romi veruju u svoju sveticu, i dolaze da joj se obrate za pomoć kada ih nedaće savladaju.
- Po predanju, tetka Bibija je živela početkom 19. veka, kada su bolesti odnosile mnoge dečije živote. Nemajući gde da se skloni, jedne hladne zimske večeri, lutala je sa svoja dva jareta, sve dok je u kuću nije primila jedna siromašna porodica. Dali su joj poslednju koru hleba koju su imali, i ponudili prenoćište. Deca koja su živela u toj kući bolovala su od kolere, a tetka Bibija ih je tokom noći izlečila svojim travama.

Mene zanima zasto Romi slave ovu njihovu sveticu po pravoslavnim obicajima,imaju slavski kolac,pale svecu itd...?
Ako neko zna nesto vise da napise o ovoj slavi koju Romi masovno(citaj SVI) slave,ili jos bolje ako ima neki Rom na forumu da objasni.
Molim moderatore da mi ne zakljucaju temu bar dok ne dobijem neki odgovor.


Tetkica Bibija se proslavlja u martovski petak – treći po redu – krstopokladne nedelje velikog posta. Naročito među Romima centralne Srbije proslavlja se Čudotvorna tetka Bibija, koja je od 1929. godine dobila svoju ikonu (litografija, prema crtežu P. Daničića). Sredinom tridesetih godina prošlog veka u Beogradu je zabeležena legenda i Tetkici-Bibiji. Na njen dan se Romi okupljaju kod stabla neke kruške, obeduju posna jela i piju vruću rakiju. Ovde je glavno obožavanje kruškova stabla, uz posnu gozbu i pir, što nagoveštava ispraćaj zime, a doček, u Roma uvek mnogo željenog proleća. To je prežitak ženskog božanstva, kome je bilo posvećeno kruškovo stablo (tabu stablo), ili trešnjevo stablo (u Karavlaha). Pominje se i obožavanje biljke ''bibijake kan'' (tetkine uši), koja ima crvene cvetove. Od starina, kod Roma u južnoslovenskim zemljama, postoji obožavanje: drveta želja i drveta života, što je svakako prezitak iz mitologije zemlje matice, postojbine Indije (T. Vukanović).
Tetka Bibija nije kanonizovana, jer je bila nepismena i neuka. Ipak, zabeležena su njena čuda. Romi veruju u svoju sveticu, i dolaze da joj se obrate za pomoć kada ih nedaće savladaju.
- Po predanju, tetka Bibija je živela početkom 19. veka, kada su bolesti odnosile mnoge dečije živote. Nemajući gde da se skloni, jedne hladne zimske večeri, lutala je sa svoja dva jareta, sve dok je u kuću nije primila jedna siromašna porodica. Dali su joj poslednju koru hleba koju su imali, i ponudili prenoćište. Deca koja su živela u toj kući bolovala su od kolere, a tetka Bibija ih je tokom noći izlečila svojim travama.
 
Nije baš ispravno reći da se povinuju srpskim običajima. Po svojoj eklektičnoj prirodi, sakupljaju okolo ono što im se sviđa i koriste. Međutim, suština Đurđevdana za njih nije ni u konjaniku ni u zmaju, nego u proleću. :)

Pa isto se tvrdi i za Srbe od mnogo ljudi koji vide u to neki stari paganski obicaj.

Sveti Djordje je pored patrona ratnika i patron muzicara, kovaca, artista, klasicnih ciganskih poslova.

Tako mi je i logicno da Cigani bas njega uzimaju kao zastitnika i slavu.
 
Ili jos jednostavnije sto su pravoslavci i pripadaju odredjenim crkvama.

Поштовани,
постоје подаци још из давне 1921 године када се окупила група Цигана која је својим идејама основала прво удружење на простору Краљевине Србије и дошла на иницијативу да се купи плац на коме ће моћи да се гради место за културна и просветна стваралаштва, те је формирано "Удружење београдских Цигана свечара теткице Бибије". На основу тих аспеката и њиховог залагања кренула је иницијатива и масовно окупљање београдских Цигана и удружење је нагло расло, а самим тим и иницијатива да се пресвета Тетка Биби сваке године обележава и прослава њене славе шири. Те просторије се налазе у улици Господара Вучића бр.49 и оне су доласком комуниста одузете од београдских Цигана које су они платили 1926 у сувом злату. Приморани су да промене назив у "РОМ" друштво за науку, културу, просвету и социјална питања како би се угасила могућност прославе пресвете Бибијаке. Те исте просторије су им дате на коришћење и условљени су самом чињеницом да више не славе. Данас се води велика битка за повраћај тих истих просторија, како би смо лагодније могли да прослављамо, градимо и боримо се за свети цигански празник и ми данас пишемо историју.
Иначе тадашњи Цигани су тј. већина њих били турске националности тј. турски Цигани који су примили православље и кренули да граде истину о пресветој Тетка Бибији, а постоји и истина о чувеној Кали Сари која једна од три жене које су тада целивале болесне и лечиле децу. Да је једна од њих управо Тетка Бибија. Иначе Кали Сара се прославља широм Европе и света, а ходочашћа и веровања постоје у Шпанији и Франсуској у месту Сан Мари.
Ми данас радимо велику ствар, борећи се за своја права и чинимо капитално дело које је од значаја целој ромској заједници тј. свим Циганима.
 

Back
Top