Piramida ishrane
Prikazujem rezultate 1 do 12 od 12

Tema: Piramida ishrane

Zainteresovan član
    Učlanjen
    04.04.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    49

Podrazumevano Piramida ishrane

Jos jedna veoma vazna tema piramida ishrane,ovde se radi o pravilnom unosu namirnica u organizam:
    Ulje,mast,secer:5%
    Meso:10%
    Mleko:10%
    Povrce:18%
    Voce:17%
    Zitarice:40%
    Ovo je u procentima izrazena piramida ishrane.

Ako nekog jos zanima o pravilnoj ishrani i pravilnom unosu hrane,slobodno neka pita ako mogu rado cu pomoci.
    buki

Iskusan taote (avatar)
    Učlanjen
    12.03.2008.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    91

Podrazumevano Re: Piramida ishrane

Interesuje nas svašta, nemoj da odustaneš, ako ti pitanja ne budu odmah stizala.. Svrati s vremena na vreme, pa pogledaj...
    Mož' da bide, ali ne mora da znači...

Iskusan Marge Simpson (avatar)
    Učlanjen
    18.02.2006.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    584

Sta je sa pravilnim unosom hrane u organizam za vreme posta ? Ovaj koji dolazi traje 50 dana. U proslom mi je mnogo nedostajao ukus ( a pretpostavljam i vrednost ) mlecnih namirnica. Snalazila sam se koristeci margarine sa mlecnim ukusima, sojinim mlekom, biljnim slatkim pavlakama, biljnim sirevima... Spremala sam ribu, morske plodove, raznorazne integralne hlebcice, pogacice i sl. Dosta povrca, ali osnovu je cinilo testo i krompir. Sta bi bilo pozeljno ubaciti od namirnica kako bi se nadoknadio minus koji nastaje usled neuzimanja mesa, mleka i jaja ?

Veoma poznat smeh (avatar)
    Učlanjen
    07.09.2003.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    85
    Reputaciona moć
    345

Citat Original postavio kuvar Pogledaj poruku
    Jos jedna veoma vazna tema piramida ishrane,ovde se radi o pravilnom unosu namirnica u organizam:
    Ulje,mast,secer:5%
    Meso:10%
    Mleko:10%
    Povrce:18%
    Voce:17%
    Zitarice:40%
    Ovo je u procentima izrazena piramida ishrane.

Ako nekog jos zanima o pravilnoj ishrani i pravilnom unosu hrane,slobodno neka pita ako mogu rado cu pomoci.
    Dobrodošao ti nama!
    Pitanja već pristižu, a sigurna sam da će ih biti još. U međuvremenu, kad stigneš - možeš i sam da nam pišeš o onome što misliš da bi moglo biti zanimljivo.
    Velika srca vole, mala traže da budu voljena

Ističe se Sara_ (avatar)
    Učlanjen
    05.02.2008.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    60

Imam samo par pitanjca, posto ne jedem crveno meso uposte, da li je moguce nadoknaditi hranljivost, vitamine i ostalo pecurkama? Ako nije, cime? A nisam ni pristalica vitamina iz kapsule, i kod mene je mnogo veci procenat povrca i voca, i mnogo manji zitarica, pa ne znam gubim li nesto bitno ovakvom ishranom.

Zainteresovan član
    Učlanjen
    04.04.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    49

Citat Original postavio Marge Simpson Pogledaj poruku
    Sta je sa pravilnim unosom hrane u organizam za vreme posta ? Ovaj koji dolazi traje 50 dana. U proslom mi je mnogo nedostajao ukus ( a pretpostavljam i vrednost ) mlecnih namirnica. Snalazila sam se koristeci margarine sa mlecnim ukusima, sojinim mlekom, biljnim slatkim pavlakama, biljnim sirevima... Spremala sam ribu, morske plodove, raznorazne integralne hlebcice, pogacice i sl. Dosta povrca, ali osnovu je cinilo testo i krompir. Sta bi bilo pozeljno ubaciti od namirnica kako bi se nadoknadio minus koji nastaje usled neuzimanja mesa, mleka i jaja ?
    Pa soja dosta zamenjuje po bioloskoj vrednosti jaja i meso,riba je takode znacajna uglavnom,si napisala sve sto treba da se unosi,e jedino sad ostaje da koristis razliite namirnice np,razlicite vrste riba koje su manje ili vise masne,ne valja da se koristi margarin zbog vec pomenutih transmasnih kiselina,ja svima preporucujem da za vreme posta ili dijete odu kod nutricioniste jer on ce najbolje da vam napise meni izvadic vam krv verovatno i videti sta vam nije nephodno u organizmu a sta jeste.
    buki

Zainteresovan član
    Učlanjen
    04.04.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    49

Citat Original postavio Sara_ Pogledaj poruku
    Imam samo par pitanjca, posto ne jedem crveno meso uposte, da li je moguce nadoknaditi hranljivost, vitamine i ostalo pecurkama? Ako nije, cime? A nisam ni pristalica vitamina iz kapsule, i kod mene je mnogo veci procenat povrca i voca, i mnogo manji zitarica, pa ne znam gubim li nesto bitno ovakvom ishranom.
    Meso je veoma bitno u covekovoj ishrani najbolje je sve unositi u organizam po malo ali posto ne jedes ""crveno meso" napisacu ti sta meso sadrzi: 72-75% vode,proteina 18-22%,belancevina oko 11%,masti 0,3-35%
    Proteini mesa sadrze svih deset esencijalnih aminokiselina.Tako da potpuna zamena mesu nema ali moze se koristiti soja,riba,povrce,tako da unosis aminokiseline sto vise.
    Masti animalnog porekla su veoma bitne procentuali unos njih u organizam je oko 30%od ukupnog unosa masnoca u organizam.

A sto se tice hemiskog sastava zitarica kod nih zavisi od vrste,sorte i uslova gajanja.U glavnom su bogate belancevinama,skrobom.....
    Poslednji put ažurirao/la kuvar : 18.02.2009. u 16:27
    buki

mimi's mom nije na forumu
    Life ain't not having problems, it's being able to deal with ones ya got.
    Buduća legenda mimi's mom (avatar)
    Učlanjen
    29.11.2007.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    5
    Reputaciona moć
    818

Ako smem da dodam kao neko ko se u školi više bavio sastavom i dejstvom hrane nego pripremom (bez uvrede) sa sojom treba biti obazriv zbog genetskih modifikacija koje je Kuvar već pomenuo i zbog visokog sadržaja fitohormona. Veće količine mikroelemenata sadrže recimo mahunarke-pasulj je, verovali ili ne, jako bogat gvožđem, u sočivu ga ima još više, naravno, i u cvekli, dok je za spanać zabluda, mnogo je više celuloze, a pritom pojedini naučnici tvrde i da utiče na resorpciju kalcijuma iz kostiju pa se uz spanać preporučuje obavezan unos mlečnih prerađevina.

I još nešto, vezano za "posne" pavlake, mleko i slatkiše: ako obratite pažnju, skoro na svima sitnim slovima, na samom kraju sastava, čak posle svih onih E, piše Mogući tragovi mlečnih proteina! Frapirala sam se kad sam po preporuci komšinice koja radi u jednom biošopu pročitala to i na Medenom i Slatkom srcu! (Sad tu ostaje još da se izjasni SPC je li to posno ili ne.)

Zainteresovan član
    Učlanjen
    04.04.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    49

Hajde malo da pisemo o stetnom dejstvu prekomerene upotrebe hrane,sta se desava kad jedemo neumereno,kako to deluje na nas organizam i koje su posledice osim onih fizickih.
    buki

mimi's mom nije na forumu
    Life ain't not having problems, it's being able to deal with ones ya got.
    Buduća legenda mimi's mom (avatar)
    Učlanjen
    29.11.2007.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    5
    Reputaciona moć
    818

Čekaj, kakve posledice na naš organizam mogu da budu osim fizičkih? Dakle, sve je to vrlo prosto i svodi se na odnos unetih i potrošenih kalorija. Organizam višak masti taloži u ćelijama, prvo u jetri, onda u trbušnoj duplji, potkožnom tkivu... Isto se dešava sa viškom šećera, s tim što se prvo pretvori u masti. Svi znamo šta se onda dešava-gojaznost koja se loše odražava na psihičko stanje, onda, zbog degenerativnih promena jetre, dolazi do narušavanja funkcije bubrega, koji dalje narušavaju funkciju krvnih sudova, oni srce, u međuvremenu dolazi do taloženja naslaga na zidovima krvnih sudova. Zbog prekomerne težine su direktno ugrženi zglobovi koji otiču, hrskavica propada i dolazi do bolova i teškoća u kretanju. Još nešto?

Zainteresovan član
    Učlanjen
    04.04.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    49

Mislio sam na one fizicke promene koje se vide na prvi pgled:Gojaznost.....
    buki

Početnik
    Učlanjen
    12.03.2009.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

Osim onog što se vidi, tj. viška kila, može doći do poremećaja u radu nekih organa, poremećaja u metabolizmu... Naravno, mnogo zavisi i od toga sa kojom vrstom hrane se preteruje. Kao što određenom ishranom možemo popraviti imunitet i uopšte stanje organizma, možemo ga i pokvariti pogrešnom ishranom, zar ne?

Slične teme

1. Tajne Piramida, Piramida kao simbol
    Autor Misha :. u forumu Zanimljivosti
    Odgovora: 258
    Poslednja poruka: 26.07.2012., 02:24
  2. ALTERNATIVNI NACIN ISHRANE
    Autor looolita u forumu Natalna astrologija
    Odgovora: 18
    Poslednja poruka: 17.01.2008., 15:52
  3. NUTRICIONIZAM - nacin ishrane sportista
    Autor metroseksualac u forumu Zdravlje
    Odgovora: 1