Moral?!

Npr:
Okoreli mafijas i ubica , otvara humanitarnu organizaciju i daje raznorazne donacije, a sve u cilju da umiri svoju savest sto je zgrnuo pare na tudjoj nesreci! On to radi sebe radi!
Ili... Zena se zrtvuje i izigrava pacenicu zarad porodice, samo da bi dobila priznaje svoje velicine i pozrtvovanosti! Ona to radi sebe radi!

Ako je moral ciniti dobro, onda ga primenjujemo radi dobra samog, bez obzira na prijatnost ili neprijatnost!
Npr: dete se davi u reci!
"A joj, voda je mnogo hladna, prehladicu se , mozda dobijem i upalu pluca, ma necu da mu pomognem, nece mi biti bas prijatno!!!!" :shock:
 
divlja-u-srcu:
Npr:
Okoreli mafijas i ubica , otvara humanitarnu organizaciju i daje raznorazne donacije, a sve u cilju da umiri svoju savest sto je zgrnuo pare na tudjoj nesreci! On to radi sebe radi!
Ili... Zena se zrtvuje i izigrava pacenicu zarad porodice, samo da bi dobila priznaje svoje velicine i pozrtvovanosti! Ona to radi sebe radi!

Ako je moral ciniti dobro, onda ga primenjujemo radi dobra samog, bez obzira na prijatnost ili neprijatnost!
Npr: dete se davi u reci!
"A joj, voda je mnogo hladna, prehladicu se , mozda dobijem i upalu pluca, ma necu da mu pomognem, nece mi biti bas prijatno!!!!" :shock:
luuuuuuuuupash......
humanitarna org..........ne razumem....
umiri savest......ili smanji porez....luuuupash
 
pa gledash uvek prvo sebe tako ti je to !!! pa sad ako ti okolnosti dozovljavaju i d apomognesh, OK!
a i kad pomazes, radis zbog sebe...ili da izvuces korist, ili da se osecas bolje...i to se uvije u altruizam :)
 
goodday:
divlja-u-srcu:
Ako redis moralne stvari da bi se osecao prijatno i samozadovoljno, to ti je za mene egoizam najgore vrste! Pa ti sad vidi! :lol:
e...ovo si gadno lupila....ali nema veze....svi to neshto vecheras rade

Pa sto si samozadovoljniji i taj osecaj ojacavas 'moralnim delima koje ti donose prijatnost', ojacavas svoj ego i onda zalazis u ponos, oholost, sujetu!
:(
 
Margott:
da...ali to o chemu vi prichate je kvazi-moral...pravi moral je kad se nakon nechega shto si uradio osecash ok...prijatno...shta god to bilo.

To o čemu ti govoriš je savest. (?) :)
Mislio sam da govorimo o moralu i kontekstu moralnih normi koje postavlja društvo, tj. većina (ili manjina sa velikim pucama). 8)
 
Dodao bih samo to, da ne vidim ništa loše u tome da se većina dogovara šta valja a šta je "no-no", dokle god to čine u skladu sa, pre svega, zdravim razumom. Kao takav, moral je izložen stalnim promenama.

Nevolje nastaju onda kada nekolicini sine genijalna ideja da sve to skupe u knjigu koju posle prodaju kao "pismo onoga ko nas je stvorio" i "čija reč ne sme da se dovede u sumnju". :?
 
divlja-u-srcu:
Ako redis moralne stvari da bi se osecao prijatno i samozadovoljno, to ti je za mene egoizam najgore vrste! Pa ti sad vidi! :lol:

ja ne znam shta je za tebe egoizam ,ja sam rekla da ti radish ono shto hocesh - a moralno je ono posle chega se osecash ok...pretpostavljam da je ,onda, po tebi, egoizam i nahraniti gladnog psa...ili josh bolje, choveka...
 
Moralno je ono sto odgovara opsteprihvacenim normama ponasanja u odredjenom drustvu. To je pre svega skup obicaja ponasanja.

E sad, lazni moral je po meni ako te obicaje i norme postujes samo zato da bi te drustvo smatralo za ispravnu osobu, a u sustini imas potrebu da radis stvari suprotne njima.

A ako ih postujes zato sto sam smatras da je to ispravno i zato sto sam verujes u njih i ako bi se osecao lose ako bi radio suprotno njima onda je to valjda pravi moral...

Tako bar ja gledam na sve to...
 

Back
Top