Religija, vera, verovanje

1. Religija je oblik društvene svesti u kome se prirodne i društvene sile prikazuju kao natprirodne, nezavisne od čoveka, prirode i istorije.

2. Vera je temelj, izvesnost onoga čemu se nadamo, dokaz nevidljivih stvari.

3. Verovanje je subjektivni sud o nekoj pojavi velikim delom zasnovan na verovanju da je nešto dobro, istinito, lepo ili pravedno.
 
1. Religija je oblik društvene svesti u kome se prirodne i društvene sile prikazuju kao natprirodne, nezavisne od čoveka, prirode i istorije.

2. Vera je temelj, izvesnost onoga čemu se nadamo, dokaz nevidljivih stvari.

3. Verovanje je subjektivni sud o nekoj pojavi velikim delom zasnovan na verovanju da je nešto dobro, istinito, lepo ili pravedno.

Totalno se slazhem i delim (skoro) isto mishljenje.
Da dodam moj lichni stav:
2. Vera je i zaljubljenost u savrshenstvo , ne verujemo samo u bogove , nego i u ideje i ideale , a zajednichko za sve je da su olichenja savrshenosti .
 
U svetlu mnogih sukoba stavova na ovom podforumu, volela bih da znam šta za vas znače reči "religija", "vera" i "verovanje".

Očekujem VAŠA lična tumačenja, bez copy/paste iz Vikipedije i ostalih net-enciklopedija.

1. Vera - Slabost čoveka kao pojedinca da prihvati realnost koja ga okružuje, posebno kada je ta realnost prema njemu surova, pa zbog svoje slabost ima potrebu da veruje u nešto bolje i veće koje će mu jednom pomoći.

2. Verovanje - Isto što i nadanje, isčekivanje nečega boljeg i većeg u nekom budućem vremenu, pošto se ono očekivano nije desilo u sadašnjem vremenu, samo što je za razliku od običnog nadanja, ovo direktno povezano sa nekim čoveku neshvatljivim bićem ili bićima koja nazivaju Bogom ili Bogovima, u zavisnosti od interpretacije onoga, odnosno onih koji u to veruju.

3. Religija - Ritual koji je vezan za veru i verovanje i koji ima nekoliko svrha, jedna je da vernike konstantno podseća na ono u šta veruju, druga je da pruži odgovor na sva pitanja na koja pojedini vernici ne mogu da nađu adekvatan odgovor, a treća je da bude kolektivna savest svojih vernika, propisujući im šta je dozvoljeno, a šta nije.

Naravno, u zavisnosti od religije do religije, postoje određene nijanse i razlike, negde malo veće, negde malo manje, ali suština je ista.
 
U svetlu mnogih sukoba stavova na ovom podforumu, volela bih da znam šta za vas znače reči "religija", "vera" i "verovanje".

Očekujem VAŠA lična tumačenja, bez copy/paste iz Vikipedije i ostalih net-enciklopedija.

Za mene je vera kad usvojis i volis ono sto su voleli tvoji roditelji i pretci. Ali neizostavno mora da postoji element dobronamernosti iz cega proizilazi i licna sreca.
 
Pazi kada Vajs drzi predavanja na religiji o verovanju i veri..
Sta nama obicnim smrtnicima preostaje?
Covek mi na drugoj temi lepo kaze da veruje da ce zlo pobediti ,i on ovde ladno opstaje.

O svom vidjenju vere sam vec pisala i pisala...ko je citao,citao...Ja se ne ponavljam;)
 
Poslednja izmena od moderatora:

Back
Top