Borilacke vestine i borilacki sportovi

starolecanin

Primećen član
Poruka
852
Mislim da ima dosta diskusija tj. uobicajnog prepucavanja o tome sta je borilacka vestina a sta sport, a posto mene interesuje, a nadam se i jos neke, mislim da bi valjalo malo konkretno popricati o tome. U sustini, mislim da je sve sto je vezano za borilacke vestine "vestina", a sam cin bavljenja borilackim vestinama da je to sport, tj. bavljenje borilackim sportovima. Ovo moje misljenje nemora biti tacno, cak naprotiv, pa iznesite svoje misljenje... Pozzz svima!! :ok:
 
evo ti jedno misljenje,sumnjam da moze da se opovrgne,i mislim da ce se vecina sloziti ovde:
Borilacke vestine se razlikuju od Borilackih sportova samo po tome sto su sportovi ograniceni pravilima i postoje takmicenja,dok vestine nemaju takmicenja jer nema pravila (ne mislim na principe same vestine).
Mislim da "malo" gresis kada kazes da je BV vestina kada "miruje",a kada se njome bavis onda postaje sport.Ne znam odakle ti to :)
 
Mislim da "malo" gresis kada kazes da je BV vestina kada "miruje",a kada se njome bavis onda postaje sport.Ne znam odakle ti to :)[/QUOTE]

Mislim da me nisi razumeo... Kik-boks, aikido, dzudo, rvanje itd da ih nenabrajam sve jer je glupo, to su borilacke vestine, a ljudi koji ih upraznjavaju se bave borilackim sportovima. Znaci sve su vestine koje se nazivaju borilackim sportovima... Ako sam bio jasniji...
 
E evo i mene da nesto dodam ,vidi ovako ,baviti se nekom borilackom vestinom je nacin zivota, a kada ti treniras malo ovo, malo ono to je vec samo samo rekreacija ili sportska aktivnost.
A opet one su ti danas u vecini slucajeva pretvorene u sport i "sportske borbe" zbog velike zarade,pa kad vidis ko sve ima crni pojas u karateu sve ti bude jasno-samo dodjes, das 50-70 eura i majstor karatea, opet cast izuzetcima! poz
 
Mislim da "malo" gresis kada kazes da je BV vestina kada "miruje",a kada se njome bavis onda postaje sport.Ne znam odakle ti to :)

Mislim da me nisi razumeo... Kik-boks, aikido, dzudo, rvanje itd da ih nenabrajam sve jer je glupo, to su borilacke vestine, a ljudi koji ih upraznjavaju se bave borilackim sportovima. Znaci sve su vestine koje se nazivaju borilackim sportovima... Ako sam bio jasniji...[/QUOTE]

opet ti kazem da kik boks i judo nisu vestine,dok aikido jeste..Upraznjavanje onih interakcija ljudi gde je akcenaT na takmicenju je upraznjavanje sporta,a ne vestine,ne mozes to da mesas.Dok upraznjavanje interakcija gde je akcenat na svemu sem na takmicenju praktikovanje borilackih vestina.
Ovako kako si ti rekao moze se shvatiti i kosarka kao borilacka vestina,jer u sebi sadrzi nesto sto se moze okarakterisati kao vestina-vestina baratanja loptom.
Malo si zamenio teze i izvitoperio rec "vestina"
U smislu razdvajanja BV od BS,akcenat je na takmicenju-BV nemaju takmicenje,BS imaju.
 
@xitm3n
Pa slazem se... Verovatno neznam izvorno znacenje reci vestina... Po meni vestina je znanje da nesto radis... Kosarka jeste vestina bratanja loptom i telom, kao i fudbal, rukomet itd. ali nije borilacka kao sto si ti naveo, jer ima za cilj dati poen, a ne odbraniti se od napadaca ili napasti nekoga... Borbe ima u svakom sportu, sto je valjda i normalno... Samo se ciljevi razlikuju. Zato sam mislio da su sve vestine, a ljudi koji se bave da su sportisti koji se bave borilackim sportovima. Ne zelim ja da se ovde prepirem, samo iznosim svoje misljenje pa bi voleo i da se izrazim onako kako mislim.
 
Ok,postujem tvoje vidjenje i ako se ne slazem sa njim.
Dakle,ponavljam moje misljenje-onaj ko praktikuje BV NIJE SPORTISTA jer prosto-u borilackim vestinama nema takmicenja,ima ih samo u sportskim vestinama (ukljucujuci borilacke sportove).Druga je stvar sto ti i u borbi van takmicenja mozes upotrebiti sportsku vestinu.
Ako hoces konkretnu podelu,nabrojacu neke od BV i BS:
BV-krav maga,sistema,ninjutsu,aikido,hapkido,aikijujutsu...\
BS - box,kickbox,karate,jujutsu,judo,rvanje...
 
Poslednja izmena:
Ako hoces konkretnu podelu,nabrojacu neke od BV i BS:
BV-krav maga,sistema,ninjutsu,aikido,hapkido,aikijujutsu...\
BS - box,kickbox,karate,jujutsu,judo,rvanje...[/QUOTE]

Ok, sad mi je 100% jasno sta si hteo da kazes. Najverovatnije si u pravu! Mozda moja tvrdnja ima neke jezicke temelje, ali je nacin deljenja koji si ti izneo realniji i manifestuje stvari onako kako stoje! Pozdrav! :ok:
 
Recimo, u japanskim borilačkim sistemima, postoji hronološka, istorijska podela na korju (koryu) i gendai (gendai) sisteme. Korju sistemi se odnose na tradicionalne sisteme koji su nastali pre Meiđi restauracije (1868. god.), koja označava početak moderne epohe u Japanu. Gendai sistemi su moderni borilački sistemi nastali nakon 1868. Primer još uvek živih koryu sistema su, npr: Mugai Ryu Iai Hyodo, Kito Ryu Jujutsu, Hozoin Ryu Sojutsu, Tenshin Shoden Katori Shinto Ryu, itd...Primer tipičnih gendai sistema su npr: Džudo, Karate-do, Aikido, Kendo (u svom današnjem obliku), itd...Sportska nadmetanja postoje isključivo u okviru gendai sistema. Akcenat u koryu sistemima je prevashodno na unutrašnjem usavršavanju kroz proces discipline koju nameće sistem koji vežbamo.
 
Kao prvo,tema je bila borilacke vestine i borilacki sportovi, a ne borilacki sportisti i borci.
Kao drugo,onome ko praktikuje borilacke vestine nije zabranjeno da se bavi sportom-kao npr kosarkom,odbojkom,judo-om-druga je stvar kako ce sportski duh uticati na njegov borilacki duh.Licno mislim da ne smeta ako to sto si rekao,nije u koliziji.
E sada,mnogi ne razlikuju ninjutsu od taijutsua:ninjutsu je vise nacin zivota,pravljenje odredjenog tipa licnosti koji ce uz mnoge druge vestine uciti i borbu golim rukama.Taijutsu predstavlja SAMO praktikovanje vezbanja borbe,i vecina koja TRENIRA ninjutsu ustvari samo praktikuje ninpo taijutsu.Kao sto sam rekao,da bi bio ninjoka moras znati jos ponesto sem tuce-prezivljavanje,orjentacija u prirodi,poznavanje geografije,meteorologije,skrivanja,imitiranja,spijuniranja,duhovno usavrsavanje i jos mnogo toga.Borba uopste nije najvazniji aspekt ninjutsua,oni koji tako misle neka ponovo razmisle.
Shvaceno na ovaj nacin,ninjutsu se cak odvaja od borilackih vestina i postaje kategorija sama za sebe-mali deo koji se tice same borbe je cini borilackom vestinom,a ostale vestine u okviru ninjutsu-a je cine vestinom zivljenja ili vestinom prezivlljavanja.:per:
 
Poslednja izmena:
Ah, lep odgovor! :klap:

Istini za volju, interesantno je da neko ko je u stanju da dovoljno siroko sagleda jedan vid ljudske aktivnosti (u ovom slucaju ninjutsu), nema dovoljno volje da tako analizira i druge aktivnosti...Tu mislim na cinjenicu da svi oni koji se bave sportom (pa i borilackim), a narocito ako to rade profesionalno, neizbezno od toga cine i neki pristup zivotu i njegovom sagledavanju, u smislu prioriteta, snage volje, fokusa na realizaciju tih prioriteta itd.

Sa tog aspekta, ako se i sport uzme kao nacin zivljenja, sasve weltanshauung-om koji neki od njih nose, ispada da je jedina razlika (po xitm3en-u) zapravo sam a cinjenica da neke borilacke vestine u okviru svojih oblika nude i mogucnost sportskog delovanja. To je narocito prisutno u okviru, recimo, karatea, koji de facto moze da se praktikuje kao sport, ali nije i obavezno, jer postoji mogucnost da se od tome pristupi radikalno drugacije. Dakle, reklo bi se da se ovde pre moze naciniti distinkcija sportisti/tradicionalisti (u nedostatku bolje reci - mozda "vestaci" :confused:), sto ce reci da se primenjuje kao takva na pojedince, a ne njihovo polje interesovanja u celosti.

No dobro, cini mi se da je problem ovih definicija zapravo u domenu vestina, jer je borilacki sport nekako sam po sebi ocigledna kategorija - da bi bio sport, mora postojati neki oblik regulisanog takmicenja! Medjutim, cak i tu mnogi ne prave razliku izmedju sporta i ne-sportske interakcije (tipa engleske opozicije sport/play), jer je ovo drugo prisutno (rekao bih cak i pozeljan, ako ne i neodvojiv segment) i u borilackim vestinama koje nemaju sportskih tendencija. Ponekad se to u nekima od njih ispoljava kao sparing, ali je siri pojam i od toga, u smislu trening metoda.

Ovaj pristup je ono na sta sam mislio u svom ranijem postu o nekim etnickim/ritualnim oblicima ogranicenog borenja, kao sto je rvanje (ne Olimpijsko, vec "vasarsko"), ili drugim nacinima uredjenih po drugim kriterijumima, ali ne sportskim, poput duelnog macevanja, borenja stapovima medju Filipincima ili Masajima, nozem kod mnogih mediteranskih naroda...
 
Nije problem da se bilo sta sagleda dovoljno siroko,samo pitaj sta :)
U ovom slucaju si me pirao za ninjutsu i judo,takav si odgovor i dobio ;)
Inace,moze se i karateu pristupiti kao borilackoj vestini ako mu je takva namena,ali to bi neizostavno vodilo do evolucije karatea tako da ne bi licio na ono sto danas lici.Upravo je to poenta mog izlganja-sport moze da bude baza za nadgradnju borilacke vestine,ali evolucijom dobijamo nesto sto ce se mnogo razlikovati od pocetnog sporta.
 
Mislim da ljudima od davnina nije padalo na pamet da prave sport kada su se borili za zivot i opstanak i tako ucili koji je najbolji nacin za borbu,tako prenoseci sa kolena na koleno,sa vojske na vojsku...sta je starije,kokoska ili jaje?
Nije ni bitno,ono sto je vazno je to da se sportovi jasno razlikuju od vestina prema pomenutim kriterijumima,a ako neko hoce da filozofira , sve moze da od bilo cega da se napravi,nije frka izvrtati reci i pojmove kako bi odgovarali nasim stavovima.Samo se pitajte sta time dobijate...
 
...sta je starije,kokoska ili jaje?
vazno je to da se sportovi jasno razlikuju od vestina prema pomenutim kriterijumima...sve moze da od bilo cega da se napravi,nije frka izvrtati reci i pojmove kako bi odgovarali nasim stavovima...

Jaje! I pre nastanka ptica kao zivotinjske vrste, reptili su se razmnozavali tim putem ,sto se i danas lepo da videti na primeru krokodila i kornjaca.

Samo bih pomenuo, a propos tvog daljek komentara, da si kriterijume TI postavio, tj. postavio semantiku (interpretiras reci) tako da objasnjavas svoj stav. Cela moja kritika je bila upocena od samog pocetka na problem sa kriterijumom (tj njegovom vrlo nedorecenom definicijom), a ne sa cinjenicom da ti imas svoj stav i misljenje, jer je to sasvim u redu.
 
svaka cast resio si zagonetku staru hiljadama godina koju nisu mogli da rese najbrilijantniji umovi danasnjice!Inace pitanje je bilo retoricko,ne znam sto si bukvalno shvatio.
Lepo si rekao na sta je cela tvoja kritika bila upucena-ali ja od tebe vidim samo kritike.Postavi ti neku semantiku,tezu,hipotezu i sta god,lako je kritikovati i izvrtati tudje reci ;) , to je najmanji problem.Koliko sam ja video ti nemas nikakav stav.
 

Back
Top